Skocz do zawartości
Furman_

Ryzen 3600 i MSI B450-A Pro - Ustawianie wentylatora

Rekomendowane odpowiedzi

Siema :yuppie:

 

Posiadam taką specyfikacje:

 

CPU: AMD Ryzen 5 3600 + Chłodzenie Fera 3

MB: MSI B450-A PRO MAX

 

Chciałbym prosić o pomoc w ustawieniu poziomów prędkości wentylatora na radiatorze od procka. Aktualnie wentylator pracuje skokowo (co wyraźnie słychać), na chwilę załącza wyższe obroty a po kilku sekundach spadają na niskie.

 

XkrGFos.png

 

rD3ddXs.png

 

Prosił bym o pomoc w dostrojeniu (najlepiej jakiś screen Waszych ustawień), może akurat ktoś ma podobne podzespoły.

Edytowane przez Furman_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnij wentylatory pod płytę. Ustawienia musisz sam sobie dostroić metodą prób i błędów, chwila roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw step down time na maksimum, step up time na minimum, sterowanie PWM, krzywą na 0% aż do 60 stopni a od 61 stopni na 50% i potem przy 80 stopniach 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw step down time na maksimum, step up time na minimum, sterowanie PWM, krzywą na 0% aż do 60 stopni a od 61 stopni na 50% i potem przy 80 stopniach 100%.

NA ODWRÓT!!!

DOWN jak najszybciej i UP jak najpóźniej.

Wentylator ma jak najpóźniej reagować na wzrost temperatury i jak najszybciej schodzić z obrotów.

Edytowane przez Ohoho:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I potem jak odpalisz obciążenie to procesor dobije do 90 stopni a wentylator nadal się będzie kręcił na 300 obrotów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I potem jak odpalisz obciążenie to procesor dobije do 90 stopni a wentylator nadal się będzie kręcił na 300 obrotów...

 

W 0,7 sekundy procesor dobije do 90 stopni? To jest po to, żeby uniknąć zwiększenia obrotów w skoku. Bo napięcie spadnie w ułamek sekundy, a wentylator w ułamek sekundy się nie rozpędzi i spowolni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałeś jak to działa? To nie jest 0,7 sekundy opóźnienia (przynajmniej nie na moim Tomahawku MAX) a raczej 0,7 jakiejś jednostki czasu na skok prędkości wentylatora o 1. Przy ustawieniu step up na 0,7 wentylatory potrzebują u mnie z 15-20 sekund (nie pamiętam, nie mierzyłem ale dłuuugo) na osiągnięcie pełnej prędkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałeś jak to działa? To nie jest 0,7 sekundy opóźnienia (przynajmniej nie na moim Tomahawku MAX) a raczej 0,7 jakiejś jednostki czasu na skok prędkości wentylatora o 1. Przy ustawieniu step up na 0,7 wentylatory potrzebują u mnie z 15-20 sekund (nie pamiętam, nie mierzyłem ale dłuuugo) na osiągnięcie pełnej prędkości.

 

Pytanie, jak szybko zaczynają się rozpędzać od osiągnięcia ustalonej temperatury. Bo to, że rozwiną pełną prędkość to nie wina płyty. Przecież wentylator nie łapie ustawionej prędkości na pstryknięcie palca.

 

Gdy nie miałem ustawionej swojej krzywej i opóźnienia w starcie, co chwilę rozpędzał mi się wentyl na procku. Ale tylko na chwilkę. To było bardziej irytujące, jakby ciągle miał pracować z wysokim RPM.

Edytowane przez marjanoos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu step up na 0,1 rozpędzają się prawie natychmiastowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...