Skocz do zawartości
slawek987

Zewnętrzny serwer plików Nas

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatm

Chcialbyn stworzyć sobie w domu serwer plików NAS. Mam 3 komputery w domu ktore będą korzystać z dostepu do plików na serwerze. Chcialem zapytać o sprzęt jaki powinienem kupić? Co polecacie?

Interesuje mnie gotowiec, nie chcę przerabiać komputera na serwer.

Przewidywany budżet max 600zł (bez dysków)

Bardzo prosze o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj nie ma co pomagać. Idziesz na jakiś sklep internetowy, wybierasz NASy, sortujesz od najtańszego i od razu widać że minimum to 699zł za Asustora...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem.

Czy mam się czym konkretnym sugerować? Marką, parametrami itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jakby sprzęt był na Intelu a nie na ARMie. Ale to chyba nie ten budżet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, wstępnie szukając to nasuwają się serwery dwóch producentów: Asustor oraz QNAP. Serwer QNAP ma dośyć dobre opinie w internecie, czy jest to sprzęt godny uwagi?

 

Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ nie miałem nigdy styczności z takim serwerem. Mam w domu 3 laptopy, czy dostęp do tego serwera będzie się odbywał bezprzewodowo? Nie chciałbym latać z kablem po pokoju skoro mam laptopa. Proszę o wyrozumiałość,ale jestem osobą początkującą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat producentów się nie wypowiem, bo w domu mam konstrukcję swojego pomysłu, a w pracy takich nie używam ;)

 

Serwer NAS podpinasz do swojej sieci przewodowo. Czyli patchcordem do swojego routera. I już go widać w sieci domowej. Bez znaczenia czy podłączasz laptopa kablem czy przez WiFi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym patrzył pod kątem łatwości obsługi i integracji z siecią domową. Na YT jest masa filmików. Kiedyś też chciałem tani NAS i Synology oraz QNAP były moimi faworytami. Najtańszy Synology (DS120j) to 480PLN, a QNAP (TS-128A) 640PLN. Istotne jest to, że te najtańsze NAS są jednozatokowe. Nie każdemu starczy. Nie do końca się też zgodzę, że ARM to problem. Do czystego NAS (w sensie dysk sieciowy bez dodatkowego oprogramowania) w zupełności wystarczy, a mają małe zużycie prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sensie dysk sieciowy bez dodatkowego oprogramowania

 

Tzn. np. jakiego oprogramowania (pytam czysto z ciekawości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na swoim NAS postawiłem router Wi-Fi z AP oraz serwer muzyczny, który streamuje muzykę po tym Wi-Fi. Popularną opcją są też Plex i Emby - darmowe oprogramowanie, które z kolekcji audio i video pozwala budować własną bibliotekę mediów i udostępniać ją po DLNA. Możesz wtedy sterować telefonem i odtworzyć film na wskazanym urządzeniu, które spiera DLNA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Qwinto napisał, nie ma tu żadnej filozofii poza "gotowcami" i ARM -> intel, które są lepsze bądź gorsze. Za wszystko co kupisz jako "gotowiec" przepłacisz tyle, ile producent przewidział. Przy odrobinie samozaparcia możesz kupić 2x4TB + chińskie mobo z Celeronem J1900. Linux pokroju Centos/Debian i Nextcloud/Emby/Plex. Nexcloud ma własnego klienta do synchro - darmowego. Całosć na DDR3 wyniesie Cię prawdopodobnie conajmniej o połowę taniej niż gotowe rozwiązania. Pozdrawiam.

 

P.S. Obecnie nie ma chyba prostszego rozwiązania jak nextcloud. Wystarczy goły OS z apache, mariadb i wgrać skrypt. Dosłownie 5 minut roboty i masz własny serwer "cloud storage".

Edytowane przez j3zz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny temat NAS i znow polecamy 1 dyskowy nas za 500 zl?? Ze niby ladnie wyglada? Prosty w osbludze i ladny interfejs? Jedyny plus jak dla mnie to ze zajmuje mniej miejsca niz nastepny pc. I tylko tyle Ale ja po rozwarzeniu wszelkich za i przeciw wybralem nastepna skrzynke pc w domu. I juz nie wroce do gotowych rozwiazan. Polecam sprzet Fujitsu Esprimo - wciaz malo ludzi wie ze sa gotowe rozwiazania z zasilaczami plus 80 platinum!! = moj fujitsu z seri P w idle 2 dyski 3.5, 1 ssd, 20gb ram, xeon e3, lan x 4 intela pobiera w idle ponizej 40w!!! Mam na tym obecnie odpalonego Proxmoxa z 2 maszynami wirtualnymi. Open Media Vault jako nas z dyskami w passthrough i Debian z Portainerem i Dockerami. Plex, Nextcloud, Pi hole, Wszystko smiga a procesor sie nudzi. Plusem jest dla mnie tez ze zasilacz ma wyjscie na kolejny kabel zasilajacy wiec zasilam 1 kablem pc ta i switch sieciowy! Polecam na allegro mozna qpic najtanszy w tej chwili jest za 139 zl Mozna tez dostac ktorys z delli OptiPlex 780,790,990 maja zasilacze 80 + gold 200 w!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40W w idle? To chyba coś poszło nie tak. NAS to jest dysk sieciowy na pliki, a nie centrum obliczeniowe dla x serwerów. Chyba, że ktoś potrzebuje dodatkowej funkcji w postaci ogrzewania.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40W w idle? To chyba coś poszło nie tak. NAS to jest dysk sieciowy na pliki, a nie centrum obliczeniowe dla x serwerów. Chyba, że ktoś potrzebuje dodatkowej funkcji w postaci ogrzewania.

Pierwsza rzecz to pytanie, a brzmi ono Czy naprawde potrzebuje nowego sprzetu? Czy zalewajacy allegro i ebay strumien uzywanych pctow moze byc wykorzystany ? Ja odpowiedzialem sobie tak i Zaczalem kupowac sprzet uzywany. Nowe jedynie dyski ssd A ze pcet z xeonem 7 miesjcami na hhd ki , zasilaczem 280w 80 plus platinum, z 1 wiatrakiem - jest bardzo cichy, energoszczedny, i tani. Za konfig z dyskiem 500gb 4gb ram i i5 2400 zaplacilem 40f = to w przeliczeniu ,mniej niz 200 zl. Taki konfig wg fujitsu pobiera w idle 17.4 w. Po dolozeniu xeona 1220 ktory ma tdp 80w i kilku kostek ramu kolejnych dyskow i karty sieciowej 4x1gb intela zakladam ze pobor mogl skoczy do 40w. Nie mam miernika zeby to zmierzyc to tylko moje gdybanie.

I masz racje nie potrzebowalem virtualizacji ani dokerow itp. Dlugo mialem freenas a pozniej openmedia vault. Ale przez przypadek odkrylem ze mozna w omv odpalic w prosty sposb dokera i portainer no i zaczalem grzebac. Kolejna byla wirtualizacja i uslugi. Wciaz zmieniam stawiam co jakis czas systemy, uslugi na nowo, szukam tzw zlotego srodka.

Rozumiem nie kazdy chce sie bawic i kombinowac - mi to sprawia frajde. Ale prawda jest taka ze wole miec otwarte rozwiazanie nie system narzucony przez kogos bez mozliwych updateow w przyszlosci i dostepu do jakichkolwiek czesci w razie awarii!! Bo jak taki jednodyskowy nas wyzionie ducha powiedzmy po 2 - 3 latach to bedziesz mogl kupic do niego czesci? Jak producent przestanie uaktualniac software to uzytkownik jest w stanie go zmienic i wgrac sobie cos innego? Czy poprostu wyrzucisz na sterte smieci i kupisz nowy? Bo plyte do mojego pc ta kupuje od reki, tak samo zasilacz, procesor, ram itp O implikacjach srodowiskowych zlomu elektronicznego juz nie wspomne. A wolnosc wyboru software sprawia ze mozesz miec softwareowy raid, zfs z cachem na dysku ssd, moze hardwareowy raid? Karte 10gb ? nie ma problemu masz wolny slot Wszystko to za grosze od reki. Bo jak mowia apetyt rosnie w miare jedzenia

Edytowane przez megamas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zabawy i frajdy - oczywiście. Właśnie dlatego przepakowałem bebechy swojego serwera do pasywnej obudowy, zainstalowałem na tym Ubuntu Server i wszystko konfigurowałem z terminala. Bo lubię, a swoboda wyboru softu to duży atut. Dlatego zaznaczałem, że jak autor tematu chce coś więcej niż sam NAS, gotowce oparte o ARM będą przeszkodą. Swoją drogą, Docker ma pomijalny wpływ na wydajność i jest genialnym rozwiązaniem. Dzisiaj będę miał dostęp do watomierza, to zobaczę, ile ciągnie mój NUC. Natomiast również uważam go za overkill do moich zastosowań i nie poleciłbym takiego rozwiązania ze względu na cenę. Po prostu był to mój kaprys.

 

Jak ktoś chce gotowca tylko pod NAS z fajnym GUI i nie potrzebuje naście TB - polecę właśnie jednozatokowy NAS, bo pobiera kilka W podczas pracy, jest zgrabny i fajnie wygląda na szafce RTV wraz ze wzakami/amplitunerami/itp. Albo wielozatokowy, jeśli trzeba więcej TB. Jako że ludzie techniczni to mniejszość, zakładam, że szukają prostego w użyciu gotowca, jeśli nie zaznaczą, że jest inaczej.

 

Jak już przyjmujemy czarne scenariusze, co jak w Twoim składaku padnie Xeon? Czy wymiana będzie tańsza od nowego jednozatokowca za sześć setek? Czy za dwa lata faktycznie wciąż będzie tak łatwo dostępny? E3 od dawna jest discontinued. Szansa na zdechnięcie nowej elektroniki jest mała i w ogóle bym się tym nie przejmował. PC i RTV mam dziesiątki kilogramów. Dysk SSD z czasów, gdy 64GB kosztowało 1000PLN nadal chodzi bez zarzutu. Od kilkunastu lat działa na nim stary Windows. Jedyne, co mi padło to odtwarzacz CD po 10 latach, który i tak już wyszedł z mody. No i wzmacniacz zaczął piszczeć po 15 latach. Tak, wyrzucę go na śmietnik. Po takim czasie zasłużył na wymianę.

 

W kwestii używek - kwestia światopoglądu. Ja mam mentalną blokadę, ale szanuję ludzi, którzy się na to decydują, bo finansowo dobrze to wychodzi i można kupić sprzęt o 2 półki w górę.

 

EDIT:

Ok, jest watomierz.

 

Mój NUC8i3 podczas jednoczesnego robienia za:

  • NAS
  • Serwer Muzyczny Roon
  • Router Wi-Fi
  • Serwer DHCP

pobiera 3.5W. Podczas streamowania muzyki wzrasta do 4.3W. Staty hardware podczas pracy:

  • użycie CPU: 1%
  • temp CPU: 30°C
  • użycie RAM: 540M

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inne podejscie to minimalistycznie - mozna podpiac dysk w komputerze lub zewnetrzny na usb i udostepnic w sieci. Z prawami dostepu guest dla wszytskich uzytkownikow. To jezeli nie potrzebne sa zabepieczenia a dane to tylko jakies filmy czy inne malo znaczace pliki.

Jezeli maja byc to jakies wazniejsze dane to sklanialbym sie do 2 dyskowych nasow - raid 1 = zabezpieczenie danych. Ale to juz sa koszta troche wyzsze. Utrata polowy przestrzeni dyskowej itp

Co do poboru pradu - zgadzam sie, nas pobiera duzo mniej pradu niz tani uzywany komputer, a nowsze urzadzenia czy to cpu czy ssd zamiast hdd to przepasc w ilosci zaoszczedzonej energii. Przynajmniej na papierze . Bo w rzeczywistoci koszt w rozlozeniu na lata raczej nie robi takiej roznicy. Przykladowy moj Fujitsu p900 prz poborze 17w vs 10w nas/nuc w skali roku przy 24h/7dni to ok 60 zl vs jakies 100 zl. Miesiecznie ok 8 zl vs 5zl.

A mozliwosci ma nieporownywalnie wieksze - Co robisz gdy zabraknie miejsca ? Kupujesz nowy wiekszy dysk. W wiekszosci pctow, nawet w obudowach sff upchniesz 2 dyski bez problemu, a moze nawet 3 - 4 ( 2.5 cala). Wiekszosc nasow nie ma interfejsu sieciowego 10gb co ma sens gdy masz macierz np 4 dyskow w zfs i okazuje sie ze gigabitowa siec juz wymieka przy 1 dysku, bo transfer teoretycznie moze siegnac nawet kilkuset mb na sek ( 3dyski x 4TB, stripe (raid0),11.3 TB, w=392MB/s , rw=86MB/s , r=474MB/s ). W pc cie dokladasz karte. I tak naprawde hardwareowy raid umarl juz dawno. Wiekszsoc userow serwerow flashuja sterowniki kart raid - jezeli sie da - na tzw IT mode. Aby dyski mogly byc zarzadzane softwareowo. Mozliwosci systemu plikow zfs krotki opis mozliwosci miazdza wszystko... W kwestii szybkosci, zabepieczenia danych, skalowalnosci itp

Co do ceny kupujac uzywany komputer vs nas = zaoszczedzasz powiedzmy polowe cenym gotowego rozwiazania. Zyskujac olbrzymie mozliwosci rozbudowy i konfiuracji. A zaoszczedzone pieniadze mozna przeznaczyc na piwo czy rachunek za prad na kolejne kilka lat?

Co do dostepnosci czesci , ceny pospadaly strasznie na procesory i plyty 1155, A producenci zauwazyli ze uzytkownicy i firmy nie sa tacy chetni do kupowania nowych gadzetow , kiedy stary i5 2400 dalej wystarczy na dlugie lata pomimo tego ze jest na rynku juz od 2011 roku. Bo tak naprawde co potrzebujemy na codzien do yt i www albo netflixa. I np jak intel po cichu pousuwali wszelkie biosy i inne pliki do starszych 1155 czy 1150 ze swojej strony supportu. A ja zakupilem ostatnio plyte intel dq67 z i3 2120 i 8 gb ram za 25f z wysylka, i kolejnego xeona za 12f - to realne ceny na dzis z ebay uk.

 

A na koniec Ciekawy jestem co autor tematu ma do powiedzenia na nasze wywody i ktore rozwiazanie wybierze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce gotowca tylko pod NAS z fajnym GUI i nie potrzebuje naście TB - polecę właśnie jednozatokowy NAS, bo pobiera kilka W podczas pracy, jest zgrabny i fajnie wygląda na szafce RTV wraz ze wzakami/amplitunerami/itp. Albo wielozatokowy, jeśli trzeba więcej TB. Jako że ludzie techniczni to mniejszość, zakładam, że szukają prostego w użyciu gotowca, jeśli nie zaznaczą, że jest inaczej.

 

 

Za ok 800zł można kupić Fujitsu Primergy TX120 S3P.

 

Format: SFF

Procek: LGA1155

RAM: obsługuje ECC (oczywiście tylko z Xeonami), max 64GB

Dyski: komora na 4 dyski 2'5" z przodu obudowy, aczkolwiek trzeba się upewnić co do kontrolera

Zdalne zarządzanie (jakiś iRMC S3, nie bawiłem się tym)

 

Małe, zgrabne, z xeonami żre coś 30-40W w idlu. Gdybym nie miał samoróbki sam bym coś takiego kupił.

 

Ewentualnie HP Microservery ale Gen10 już nie ma zdalnego zarządzania a Gen10 Plus jest nowy i pewnie będzie drogi.

 

 

Jeżeli bawisz się wirtualkami to polecam hypervisora np. Proxmoxa albo XP-NG + Xen Orchestra. Oba darmowe z płatnym wsparciem. Proxmox jest na debianie więc bdb kompatybilność ze sprzętem i można dołożyć np. dockery (aczkolwiek jak wolę je mieć oseparowane w wirtualce). Ludzie jakoś boją się słowa "hypervisor" a to przecież taki troszkę bardziej rozbudowany Virtualbox tyle że bez gui hosta.

Do dockera polecam Portainera - zarządzać wolę w konsoli ale fajnie mieć podgląd do aktualnego stanu kontenerów i ich logów nie musząc włażić i odpalać komend.

 

//edit

o widzę że kolega @megamas mnie uprzedził :D

 

Jednodyskowe NAS mogą być pod warunkiem że stoją takie 2 synchronizują dane co jakiś czas. Dwa jednodyskowce są lepsze niż 1 dwudyskowiec. Ale fakt że z jednodyskowcami nic nie zrobisz gdy ci się dysk zapcha.

Edytowane przez doman18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na koniec Ciekawy jestem co autor tematu ma do powiedzenia na nasze wywody i ktore rozwiazanie wybierze :)

Patrząc po dacie, pewnie tu już nie zagląda. Ale wymienić się poglądami zawsze warto.

 

 

Małe, zgrabne, z xeonami żre coś 30-40W w idlu.

No i właśnie... 40W w idlu, a mój mini-PC 4W podczas pracy. Podsumowanie użycia w moim poprzednim poście po edycji. I nawet nie chodzi o kasę, bo to nie będą duże kwoty. Bardziej nie spina mi się to ideologicznie, że coś wsysa 40W i grzeje bez potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem sobie na alledrogo malutki terminal HP z 1GB ram i jakimś Atomem 1.6 GHz za 35 zł :E Wrzuciłem do środka HDD 2.5" 750 GB (75 zł używka) i śmiga jako domowy NAS bez problemów. Transfery 110-115 MB/s, a więc filmy kopiują się w kilka sekund. Pobiera 11-12 watów (mierzone miernikiem). Telewizor bez problemów widzi go przez DLNA i wszelkie wideo ogląda się bezproblemowo i bez żadnych przycinek ;)

Trochę nie rozumiem jak można płacić po 800 zł za to samo, tylko po to żeby czasem coś obejrzeć na TV lol. Nie ma co przepłacać aż tyle za firmę...

post-482723-15877364981362_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie... 40W w idlu, a mój mini-PC 4W podczas pracy. Podsumowanie użycia w moim poprzednim poście po edycji. I nawet nie chodzi o kasę, bo to nie będą duże kwoty. Bardziej nie spina mi się to ideologicznie, że coś wsysa 40W i grzeje bez potrzeby.

No właśnie nie wiem co ma do tego ideologia. To ma działać i mieć dobry stosunek power/cena. Grzać też bardzo nie grzeje - mój G2020T chłodzony jest półpasywnie - 2 wentylki z komory dysków dmuchają na żeberka radiatora przerobionego z jakiegoś Della SFF i nie przekracza to 40*C w idle

Ja też chciałem NUCa na początku ale raz że ma tylko 1 SATA więc RAIDa nie zrobię, dwa że bałem się że będzie zbyt słaby pod moje wymagania i wreszcie trzy że cena NUCa była wyraźnie wyższa niż komputerka który stworzyłem (wielkości pudełka na buty) i na bank różnica w kosztach prądu by mi tego szybko nie zwróciła. Tym bardziej że serwer nie chodzi 24h tylko w dzień (8-23) bo sam się włącza i wyłącza.

 

Gwoli wyjaśnienia, ja od razu chciałem mieć więcej zatok dyskowych żeby łatwo zmigrować się w razie zapełnienia dysku. Chciałem też mieć normalny procesor żeby obsłużyć proxmoxa. Proxmoxa chciałem bo okazało się że systemy nas typu openmediavault czy freenas mniej są dla mnie użyteczne niż hypervisor z krwi i kości w którym odseparuję sobie usługi od siebie. Na początku miałem własny serwer git, dokuwiki, transmission + nfs + sambę, syncml, nexctloud. A wszystko to na ZFS który jest genialny i (snapshoty, szyfrowanie, przenośność itp) ale też ma swoje wymagania. Teraz część usług wywaliłem na rzecz innych rozwiązań (np. git, syncml czy dokuwiki) ale gdy zajdzie potrzeba mogę odpalić kontener lub wirtualkę z czymkolwiek (nawet z windowsem). Np. teraz chcę sobie znów wrzucić PiHole.

 

Moje potrzeby ewoluowały latami - na początku udział udostępniony z routera z OpenWRT, później terminal (dell FX160) na Atomie z gołym Debianem, następnie już pierwsze podejście z ITX z AMD e-350 (odpowiednik Atoma) wbudowanym w płytę a teraz drugie które w pełni zaspokaja moje potrzeby. Więc NUC na bank by mi nie wystarczył. Jeżeli już to płyta z wbudowanym Celeronem J1xxx, J3xxx czy J4xxx. Tutaj się wahałem ale wolałem mieć tą rezerwę mocy zwykłego procka w razie potrzeby.

 

Pewnie jakbym wywalił kontroler dysków (PERC 310 używany w serwerach) i polegał na złączach płyty głównej, wywalił kontroler wentylatorów i zoptymalizował airflow pod 1/2 większe wentyle, wymienił ZFS na LVM to jeszcze bym zszedł z 10W w dół. I być może tak zrobię. Ale nie w celu ograniczenia prądu.

Edytowane przez doman18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem co ma do tego ideologia. To ma działać i mieć dobry stosunek power/cena. Grzać też bardzo nie grzeje - mój G2020T chłodzony jest półpasywnie - 2 wentylki z komory dysków dmuchają na żeberka radiatora przerobionego z jakiegoś Della SFF i nie przekracza to 40*C w idle

Jak wszędzie - zastosowanie, ideologia i poglądy mają kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji wyrażaniu opinii. Ja nie lubię marnotrawstwa. Jeśli 40W jest potrzebne, bo ktoś stawia tam tuzin serwerów - ok, spoko. Ale jak zużywa to prąd po próżnicy - bezsens. Zwłaszcza, gdy zrobi tak milion osób. 40W w idle brzmi dla mnie kosmicznie. Mniej ciągnie duży monitor. Jeśli chodzi konkretnie o moje widzimisię, słowo "wentylator" od razu oznacza dyskwalifikację, bo w moim przypadku działa to jako serwer audio i ma nie przekraczać 0dB podczas pracy. Przy streamingu filmów też preferowałbym słuchać dialogów niż wentylatora. To był jeden z powodów, dla których nie wziąłem gotowców. Gdyby to był NAS na jakieś dokumenty, zdjęcia, itp - spoko, niech huczy. Byle nie w salonie i sypialni.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny temat NAS i znow polecamy 1 dyskowy nas za 500 zl?? Ze niby ladnie wyglada? Prosty w osbludze i ladny interfejs? Jedyny plus jak dla mnie to ze zajmuje mniej miejsca niz nastepny pc. I tylko tyle Ale ja po rozwarzeniu wszelkich za i przeciw wybralem nastepna skrzynke pc w domu. I juz nie wroce do gotowych rozwiazan. Polecam sprzet Fujitsu Esprimo - wciaz malo ludzi wie ze sa gotowe rozwiazania z zasilaczami plus 80 platinum!! = moj fujitsu z seri P w idle 2 dyski 3.5, 1 ssd, 20gb ram, xeon e3, lan x 4 intela pobiera w idle ponizej 40w!!! Mam na tym obecnie odpalonego Proxmoxa z 2 maszynami wirtualnymi. Open Media Vault jako nas z dyskami w passthrough i Debian z Portainerem i Dockerami. Plex, Nextcloud, Pi hole, Wszystko smiga a procesor sie nudzi. Plusem jest dla mnie tez ze zasilacz ma wyjscie na kolejny kabel zasilajacy wiec zasilam 1 kablem pc ta i switch sieciowy! Polecam na allegro mozna qpic najtanszy w tej chwili jest za 139 zl Mozna tez dostac ktorys z delli OptiPlex 780,790,990 maja zasilacze 80 + gold 200 w!!

Bo każdy chce sobie stawiać w sumie laba w domu :E

 

Dużo ludzi chce po prostu wyciągnąć z pudełka nasa podpiąć do sieci i mieć wszystko w nosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie, statystycznie pewnie 99 % tworcow tresci, urzednikow, czy ksiegowych czy tym podobnych zawodow. Plus wiekszosc uzytkownikow komputerow postapi wlasnie tak jak piszesz.

Co moze byc troche przygnbiajaco, zlowieszcze wg mnie. I prowadzic do pytania "Czy lenistwo jest nadrzędnym celem rozwoju cywilizacji"? Ale tez dajace zarobic, temu ulamkowi spoleczenstwa ktory wyraza chec i ciekawosc sprawdzenia jakby tu mozna inaczej :) A to prowadzi do konkluzji, ktora postaram sie zawrzec w obrazu

 

05miod_na_uszy_mechanika.jpg

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez megamas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mem jest o naciąganiu, a tu nikt nikogo nie naciąga.

 

Oczywiste jest, że za gotowe rozwiązania się przepłaca, bo w cenie jest wygoda oraz zaoszczędzony czas. I nie ma w tym nic złego. Myśląc inaczej, nigdy bym nie zamówił Pani do sprzątania, bo przecież samemu będzie za darmo. Można to nazwać lenistwem. Ja to nazywam komfortem życia i zarządzaniem czasem. 8h praca, 8h spania i 8h czas własny. Jeśli to lenistwo - ok, ja mam inną definicję.

 

Po co płacić za NAS tysiaka, skoro można samemu złożyć za połowę tego? Wyolbrzymię pytanie, aby odpowiedzieć - A po co przepłacać za Porsche, skoro można zamówić części i narzędzia do montażu samemu? Nie każdy potrafi albo nie ma możliwości. Nakład pracy na zdobycie tej wiedzy i zrobienie samemu może być niewspółmierny do zysku. To nie kwesta lenistwa, a inteligentnego zarządzania czasem. Jestem specjalistą w jednej dziedzinie i z niej zarabiam. Za rzeczy, których nie umiem zrobić lub nie chcę robić - płacę. Normalna kolej rzeczy. Kompy mnie interesują, więc tak, jak Ty składam sam. Ale kompy nie są jakimś bóstwem, że każdy, kto się na nich nie zna jest gorszy. Tak samo można powiedzieć, że przygnębiające jest, gdy ktoś kupuje obiad zamiast go sobie ugotować. Kwestia wyboru.

 

Podsumowując - gotowe NAS są wygodnym rozwiązaniem i sprawdzają się swojej jednej konkretnej roli. Trzeba być świadomym ich ograniczeń typu ARM i tyle. Skoro ktoś pyta o poradę, pewnie się nie zna, dlatego zawsze ów ograniczenia wyraźnie zaznaczam. Dodatkowo dziwacznym jest radzenie komuś DIY, gdy ten się nie zna lub wyraźnie zaznacza, że chce gotowca.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym jeszcze, że w cenie gotowego NASa mamy przede wszystkim darmowe wsparcie producenta. Taki chociażby Synology udostępnia najnowsze aktualizacje systemu nawet dla 10 letnich urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@megamas

Ilekroć ktoś pyta o NAS i nie zawiera w pytaniu słowa "stworzyć", to ja jako osoba która przerabiała samoróbki i konfigurowała gotowce w pierwszej kolejności podpowiadam żeby autor pytania kupił gotowca. Samoróbki mają tylko wtedy sens gdy:

- umiesz je zrobić i masz specyficzne wymagania (jak ja)

- umiesz je zrobić, masz gotowy sprzęt/części do tego i nie chcesz wydawać kasy.

- chcesz sobie pogrzebać, czegoś się nauczyć

 

W każdym innym przypadku nie widzę powodu żeby marnować swój czas na naukę tworzenia własnego NASa podczas gdy można go przeznaczyć na fajniejsze rzeczy, pasje, zajawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...