Skocz do zawartości
mp107

Intel AX200HMW mini-pci (przeróbka) z Ali, eBay - warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako, że metodą 1vyrain udało mi się w Lenovo ThinkPad X230 zdezaktywować whitelistę kart sieciowych przymierzam się do wymiany karty Wi-Fi (WLAN) na szybszą. Aktualnie posiadam kartę Intel 6205.

 

Analizując aktualnie dostępne możliwości upgrade'u (dominuje złącze M.2, a X230 ma tylko miniPCIe), będąc praktycznie zdecydowanym na ostatnią kartę Intela ze "starym" złączem - Intel AC 7260, przeszukiwałem polskie i zagraniczne serwisy w poszukiwaniu ofert. W tych drugich, m.in. na Aliexpress (niestety w tej chwili wymaga zalogowania, aby coś wyszukać) i w eBay, natknąłem się na oferty sprzedaży kart AX200HMW, czyli odmiany karty Intel AX200 w wersji ze złączem miniPCIe, pomimo, że sam Intel produkuje je tylko ze złączem M.2.

 

Osobiście mam raczej mieszane odczucia, ale myślę, że warto byłoby zapytać o to kogoś, kto miał z tego typu kartami styczność. W związku z tym i stosunkowo niedużą różnicą cen pomiędzy Intelem AC 7260HMW (miniPCIe), a Intelem AX200, mam pytanie.

 

Czy ktoś ma doświadczenie ogólnie z tego typu nieoficjalnymi "przeróbkami" kart sieciowych Wi-Fi/WLAN?

Na podobne oferty natknąłem się też w odniesieniu do modelu 8260 (tzw. "8260HMW").

 

Pozdrawiam

 

EDIT: Jedna z opinii, do której właśnie dotarłem, wyjaśnia te kwestie.

DO NOT BUY THIS CARD! It won't work with 160 MHz bandwidth because only one internal module antenna port (MHF4) is connected to the external connectors (U.FL) - look at the picture. The FCCID printed on the label is fake, it doesn't exist in FCC database and the internal module also doesn't have the CE mark. The Intel module is "engineering sample, not for sale or lease" type. The overall quality of adapter PCB is ultra low (just look at the RF traces, they are thick and very close to each other). Seller didn't accept my full refund proposal, I wasted a lot of time providing different pictures and proofs that this card is crap and finally I got only partial refund... So, you were warned - don't buy!

Ue466eef6ab8448dda3098b538064a72bm.jpgU2e28e2e3c4964ce3be4928ab9a892b73q.jpg

Źródło: https://www.aliexpress.com/item/4000579123300.html, 4 (ostatnia) strona Customer Reviews.

Edytowane przez mp107

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się ukryć, że jest to karta DIY by China.

Mnie akurat zupełnie nie przeszkadza, że są to wersje ES chyba, że mają jakieś dodatkowe ograniczenia.

Opinie o produkcje są bardzo pozytywne i widać wyraźnie, że transfery na poziomie 500Mb/s nie są rzadkością a to nie jest osiągalne dla AC7260.

Jeżeli ten produkt faktycznie ma tylko jedną antenę podłączoną i uzyskuje takie parametry to nie miałbym do niego żadnych zastrzeżeń.

 

W linkowanej opinie z Ali jest porównanie z inną kartą o zasłoniętym logo.

To jest ta karta: https://www.alfa.com.tw/products_detail/326.htm

Jak widać firma zastosowała tu płytkę MINI PCI-E tylko jako adapter wyprowadzeń portu, a same anteny podłącza się pod moduł Intel'a. Konieczne jest zastosowanie adaptera antenowego z IPEX na IPEX gen.4 czyli na mniejszy.

 

Nie widzę więc przeciwwskazań by kartę AX200HMW obedrzeć z nakładki ( tak jak zrobił to autor opinii) i podłączyć pod oba porty antenowe.

 

Koszty wówczas niestety trochę rosną.

Obecnie kartę AX200HMW można zakupić w cenie 85,51 zł z wysyłką plus 2 adaptery IPEX na IPEX4 za 15,71 zł.

W sumie całkowity koszt 101,21 zł

 

https://www.aliexpress.com/item/4000579123300.html?spm=2114.12010615.8148356.2.1f5a48acKRw8P3

https://www.aliexpress.com/item/32820543569.html?spm=2114.12010615.8148356.1.366946700xVwWO

 

Karta AC7260 to koszt ok 60,68zł ( https://www.aliexpress.com/item/32252246393.html?spm=2114.12010615.8148356.6.3a862d50Rv5Vw8 ).

 

Jeżeli chcesz poeksperymentować to bierz AX200 jeżeli nie AC7260.

Edytowane przez Wacholek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Ostatecznie zdecydowałem się jednak na wykorzystanie oryginalnej karty Intel AX200 wyposażonej we wtyczkę M.2 oraz adaptera z M.2 na mini-PCIe (zdjęcie po lewej), wyposażonego też w dwie pary gniazd antenowych (pełniących rolę adaptera antenowego, co pozwoliło na wykorzystanie fabrycznych anten laptopa).

 

Po odcięciu fragmentów płytki drukowanej adaptera pojawił się problem, gdyż adapter z kartą M.2 jest nieco dłuższy od samej karty WLAN Intel 6205 w formacie tzw. half height. Rozwiązaniem okazało się odwrócenie metalowej "przedłużki" mocowania karty WWAN (wybrzuszeniem na środku do dołu) oraz dodanie na śrubie ją mocującej podkładki (wykonanej z odciętego wcześniej fragmentu płytki adaptera), w celu zapewnienia prawidłowego ułożenia jej w gnieździe mini-PCIe (bez tej podkładki karta przekrzywiała się pod naciskiem dokręcanej śruby, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia gniazda mini-PCIe).

 

Zdjęcie po prawej przedstawia kartę WLAN zamontowaną w laptopie Lenovo ThinkPad X230 (dla czytelności zdjęcie zrobione przed unieruchomieniem taśmą przewodów anten).

 

Karta działa bez problemu pod Linuxem (Debian 10, po zainstalowaniu pakietu "firmware-iwlwifi" i nowszego jądra 5.4 zamiast domyślnego 4.19), zarówno łączność Wi-Fi, jak i Bluetooth. Nie świeci się jedynie zlokalizowana pod ekranem dioda sygnalizująca włączenie karty sieciowej WLAN.

 

Różnica w osiąganej prędkości transferu danych również jest wyraźna - osiągnąłem maksymalne stabilne około 45 MB/s (ja byłem połączony po Wi-Fi 5 GHz, urządzenie po drugiej stronie po Gigabit Ethernet; protokół FTP). Sprawdzałem to z routerem Xiaomi Mi Router 3G v1, obsługującym 802.11ac 867 Mb/s, działającym pod systemem OpenWRT. Różnic w samej sile sygnału, pomimo konieczności zastosowania adaptera gniazd antenowych, nie zauważyłem.

 

Zdjęcia (kliknij, aby powiększyć):

8526520500_1587911403_thumb.jpg 6909293100_1587911632_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...