Skocz do zawartości
maxior1992

Projekt "Szara Myszka"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) To mój pierwszy temat w tym dziale i chciałbym się z wami podzielić moim pomysłem na "lekkie" przerobienie starej obudowy mITX znanej i lubianej firmy Lian Li. Obudowa ma prawie 8 lat i służy mi wiernie i w swoich czasach minimalizacja sprzętu stała raczej w powijakach i nie było mody ani podzespołów pozwalających zbudować małe i szybkie wariatki ,które były w stanie uciągnąć Crysisa na ultra w FullHD :D Teraz w czasach budek takich jak DanCase czy ewolucja zasilaczy SFX i rozwój technologiczny całej branży podsunął mi pomysł na modyfikacje mojego szarego pudełka i zrobienie z niego godnego posiadacza z czasem najnowszych podzespołów a wszystko to przy ładnej prezencji ,hartowanym szkle i modnych czy znienawidzonych światełeczkach ,których raczej tu nie będzie albo będzie jedno :D Tak więc po tym krótkim wstępie zapraszam do czytania/oglądania i w chęcią przyjmę wszystkie uwagi i rady bo może ktoś ,może mieć lepszy pomysł na zrealizowanie mojej wizji i spowodowania u mnie bułki na twarzy :D

 

Do dzieła :D

 

Obiekt moich westchnień to obudowa Lian Li PC-Q11 (jest tam Q ,a nie O)

 

Cele:

 

-Zrobienie z tego szarego pudełka...lepszego szarego pudełka :D

 

-Poprawienie wentylacji obudowy poprzez:

 

a)Dodanie wentylacji z tyłu obudowy

 

b)Dodanie wentylacji na dole obudowy

 

-Wycięcie okna w bocznym panelu

 

-Stworzenie konfiguracji "dwóch komór"

 

I tyle :) To teraz czas na jakieś foty tego szarego pudła...

 

link do recenzji : https://www.techpowerup.com/review/lian-li-pc-q11/

 

Focie:

front.jpg ty.jpg ty-1.jpg przyk-ad.jpg zasilacz.jpg 20200323-141926.jpg 20200323-140704.jpg

stara.jpg 20200323-142907.jpg zasilacz-2.jpg 20200323-140848.jpg 20200323-150530.jpgokno.jpg

 

Myślę ,że umiem jeszcze wstawiać fotki xd

 

Na zdjęciach widać moje standardowe ułożenie komponentów w czarnej wersji tej samej obudowy (Tak mam dwie :D ) i widać jest one trochę nieoptymalne ,dlatego że zasilacz znajduje się nad płytą główną i chłodzeniem. Zadaniem na poprawę tego jest jest danie zasilacza na górę tam gdzie znajduje się zatoka 5.25 przesuniecie płyty głównej wraz ze śledziami z jakiś centymetr w dół i dodanie dwóch 80mm wentylatorów na portami I/O z moich słabych obliczeń wynika ,że wtedy będzie można lekko wsadzić kolosy pokroju D15 czy innych takich tworów a wentylator na przedzie będzie ładnie zaciągał zimne powietrze a tylnie ładnie się go pozbędą. Natomiast dwa dolne wentyle będą wiać na gpu ,które mam w planach kupić a ciepłe powietrze będzie uciekać otworami wentylacyjnymi w bocznej ścianie obudowy. Taki jest plan :D

 

I jeszcze jedno pytanie... Zaprojektowałem w Skechupie 2016 projekt tylnej części obudowy...czy zna ktoś może kogoś kogo można polecić do wycięcia? nigdy nie robiłem czegoś takiego i nie chce zostać też zbesztany za amatorskie podejście do tematu projektu czy coś..

Edytowane przez maxior1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko powycinane i docięte. Wycięty tył obudowy i docięta klatka zatoki 5.25. Teraz muszę znaleźć jakiegoś magika ,który pomoże mi przy projekcie tylnej płyty budy. Jak widać na fotkach rozrysowałem schemat co gdzie jak i dlaczego ma być :D też widać jak płyta stoi na dwóch standach. jest tak ponieważ będzie ona przesunięta w dół o jakiś centymetr może parę mm więcej tak więc to starych otworów montażowych przykręcę płytę z aluminium a na niej będą też nowe otwory montażowe. Pod nią planuje też zrobić klatkę na cztery dyski 2.5" lub dwa 3.5" . Też pod nią poprowadzi się cały kabelkowy syf z zasilacza u góry ,który będzie ładnie zamaskowany no i tyle na razie... Musze pomierzyć jakie płyty mają mieć wymiary (górna jak i ta pod płytą) i określić otwory na przeprowadzenie kabli 24pin EPS8pin oraz PCIe.

 

To teraz focie :D na których można sobie to +- zwizualizować:

 

20200330-151651.jpg 20200330-151730.jpg 20200330-151737.jpg 20200330-151758.jpg schemat.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mocne bebechy ostatecznie planujesz? Pytam, bo tych wentylatorów trochę dużo...

(u mnie też ITX - i7 Haswell + GTX1660Ti i 1x 120mm na górze obudowy wystarcza w zupełności)

 

Pomysł z drugą komorą na dyski (myślisz o talerzowcach? lepiej nie, będziesz miał problem z wibracjami/drganiami) i wiązki przewodów ciekawy, czekam na efekt końcowy :)

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie to planuje na razie przenieść mój stary zestaw :D on gdzieś tam jest w tej czarnej obudowie ,bo ogólnie ta platforma osiągnęła swoje Maximum opcji do ulepszenia :D Ewentualnie RAID 0 z dwoch SSD na SATA ,ale po co. A ta klatka to raczej na SSD niż HDD bo ten mój to jak się rozkręca to buda chodzi jak pralka xd pomimo faktu ,że jest na kołkach antywibracyjnych

 

W budzie siedzi:

 

Mobo - P8Z77i-Deluxe (Wymieniłem WiFi na intel AC7260)

 

CPU - I7 3770 @ 4Ghz (Bez K) + Noctua NH-L12S

 

RAM - 2x8GB 2400Mhz G.skilla

 

SSD - Samsung Evo 860 512 SATA

 

HDD - WD Caviar Black 4TB

 

PSU - Corsair SF600 Platinum

 

No i grafa GTX 660 :D TO planuje wymienić po modyfikacji i już tłumacze po co będą potrzebne wentyle...otóż planuje wymienić po modyfikacji obudpwy na GTX11660TI albo RTX-a 2060. I interesują mnie tylko dwa modele tak zwane "FAT" od EVGA. Są to trzyslotowe jednostki mające 19cm ,które na całe dwa sloty mają żebra od chłodzenia ,a na pozostałe 0/75 slotu składa się osłone i jeden wentyl 100mm. I cały misterny plan polega na zdemontowaniu grila z wentylem i podpięciu dwóch wentyli do złącza od GPU. To jest też ten myk dlaczego też opuszczam "całą" jednostkę płyty głównej. Ponieważ wentyle będące na dole będą tak ustawione ,że będą na wysokości karty a ona będzie ( według obliczeń) 5/7mm nad wyntylami. i będą one znacząco wydajniejsze i cichsze niż jeden 100mm fabryczny niż dwie ciche noctuy. I poza tym będzie się lepiej turbował bo tempy nie będą dochodzić do limitu przy takim nawiewie, a otwory jakie są na bocznych ściankach obudowy idealnie mają na wysokości przyszłego GPU wycięcia do wywiewu gorącego powietrza :D Tyle z planu :D

 

A potem przyjdzie czas na przesiadkę na Ryzena 4 ,bo ogólnie wszystko na tym pójdzie ,tylko GPU już nie wyrabia. Może jakieś 16 jajek

Edytowane przez maxior1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nom dzisiaj pomierzyłem wstępnie płyty pod mobo oraz ,do zakrycia górnej części z zasilaczem i zamówiłem wstępnie przycięte panele z pleksy ,żeby łatwo było sobie można było porzeźbić i porobić finalne poprawki pod aluminiowe płyty ,które pewnie zrobi @Marek :) ,ale to jak wszystko sobie policzę powycinam i zrobię jakiś projekt w paincie ,który mu wyśle xd A później pewnie zwrócę się do Ciebie @Zawisz :) Bo z opisu wynika ,że robisz kabelki i pewnie będę potrzebował jakieś przedłużki pinkne i szlnące :D ale to jak będą płyty już zrobione :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprawie robienia różnych dziwnych gratów możesz też pisać do Skeepera - zrobił sporo fajnych rzeczy ludziom z forum :).

 

Jak będziesz potrzebował kable, to śmiało pisz. Przy tak ciasnym kompie najlepszym rozwiązaniem byłoby nie tyle zrobienie przedłużek dopinanych do fabrycznych wiązek, co po prostu całych nowych wiązek pod wymiar. SF600 Platinium nie ma już tak tragicznych fabrycznych przewodów jak wersje Gold, ale mimo wszystko te fabryczne wiązki są sztywne i źle się je układa.

 

Co do montażu GPU i wentylatorów to ciekawy pomysł. Generalnie im przerwa pomiędzy wentylatorami, a GPU będzie mniejsza tym lepiej, bo nie będziesz tracił ciśnienia statycznego. Zawsze możesz użyć gumowych podkładek antywibracyjnych, które mają po 2-3mm grubości i dać je pod wentylatory, żeby zmniejszyć odległość pomiędzy nimi, a radiatorem CPU, lub wyciąć sobie do razu z plexi 5mm odpowiednią ramkę montowaną pod wentylatorami, co wyraźnie zmniejszy odstęp :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom i zrobiłem "projekt" i wyszło ,że jak eksportuje plik .dfx z programu skechup 2016 to konwertuje mi milimetry na cale co jest troche...no niefajnie...czy ma ktoś tutaj doświadczenie z programami CAD bo chyba tylko tam można ładnie zrobić tak projekt ,albo raczej przerysować ,bo szczerze nie tknąłem tego nigdy i chyba dla mnie jest on za bardzo...PRO :D a wszystkie wymiary podstawowe zrobiłem raczej dokładnie suwmiareczką bo mało co to bym miał plekse dociętą na wymiar drzwi od szafki xd

 

Chyba że ktoś zna jakiś prosty program do projektu takich rzeczy ,który bez problemu konwertuje do tego pliku bo w sumie nie chce nikomu robić problemu ,żeby sam coś tam grzebał bo coś..ekhmm...zje.... :D

Edytowane przez maxior1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za mną ciągle chodzi jakiś dodatkowy projekcik poza cosmosem i kolejnymi jego modami. Maleństwo zrobione od podstaw mieszczące mojego 3 slotowego klocka, AiO i cały inny sprzęt w jak najbardziej kompaktowej formie żeby stało po prosty obok monitora i nie zajmowało przestrzeni większej niż pudełko na buty :E

 

Bo na COSMOSA to też mam pomysł jakiego jeszcze nie widziałem w sumie na żadnym forum :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam lianke PC-Q37WX i masz ładną budke na biurku :D Co tam ludzie z nią robią za mody :D nawet derbauer :D

Edytowane przez maxior1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestiach modowania i innych zabaw z moddingiem to jestem już na etapie myślenie o własnych konstrukcjach zwłaszcza że mam bardzo dobry dostęp do materiałów, lakierni itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestiach modowania i innych zabaw z moddingiem to jestem już na etapie myślenie o własnych konstrukcjach zwłaszcza że mam bardzo dobry dostęp do materiałów, lakierni itp

 

 

Pamiętam ,że swego czasu to chciałem zmieści kompa do pudełeczku po Jacku Danielsie :D takim pospolitym aluminiowym :D prostokątnym ,albo do tego w kształcie gitary xd oraz bo beczki 5l od heinekena xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na mały update po Wielkanocy :D

 

Niedawno przyjechały pierwsze "prototypy" (ale to dumnie brzmi xd) ,których projekt poprawił @Skeeper. Wykonane są z pleksy ciętej laserem ,żebym ładnie mógł ładnie przez nią widzieć :D W następnej wersji ,którą zamówię będą otwory na zasilanie ,saty i inne pierdki ,więc jest to kwestia paru dni ,żeby to ładnie pomierzyć i zrobić oraz zacząć się rozglądać za kimś ,kto mi wytnie z obecnej ścianki obudowy ,której nie ma na zdjęciach wycięcie na okno ,które nie wiem jeszcze z jakiego materiału ma być wykonane xd i nie wiem jak je zamontować..klejem ? czy śrubkami? Co polecacie?

 

A tu parę fotek z postępem :D

 

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg

 

Pierwsze wymiary jakie pobrałem nawet się zgadzają :D duma mnie rozpiera jak na kogoś kto "projektowaniem" nazywa rysunek w paincie xd Ale dobrałem się do Fusiona 360 bo licencje można zgarnąć na autodesku na rok za free na prywatnych użytkowników ,chociaż słyszałem ,że jest "ponoć" za darmo d takiego użytku. Jak ktoś coś wie to proszę o info :)

 

Dzisiaj wstawię efekty z projektu "przedprodukcyjnej" wersji płyt ,które powinny mieć już wszystkie otwory montażowe ,i postaram się wcisnąć tam mój obecny zestawi sprawdzić ,czy wszystko jest ładnie pomierzone... A potem czas na płyty z aluminium i robienie gwintów :D

 

I tu pojawia się moje chyba najważniejsze na ten moment pytanie...Jaką średnice musi mieć otwór ,żeby zrobić w nim gwint np m2 czy m3? Może to głupio brzmi :D Ale po to się tu pyta :D

Edytowane przez maxior1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro grzebiesz w tak fajnej budce pakując docelowo moim zdaniem jedną z najfajniejszych płyt głównych to proszę Cię nie spieprz projektu i zadbaj o szczegóły. W pierwszej kolejności pilnik w dłoń i do wyrównania pozostałości po tylnej ściance :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro grzebiesz w tak fajnej budce pakując docelowo moim zdaniem jedną z najfajniejszych płyt głównych to proszę Cię nie spieprz projektu i zadbaj o szczegóły. W pierwszej kolejności pilnik w dłoń i do wyrównania pozostałości po tylnej ściance :thumbup:

 

To będzie zrobione na pewno :) Tylko jeszcze dojdzie mi wycinanie otworu w dolnej części obudowy pod dwa wentylatory 92mm ,które mają nawiewać na GPU ,a do tego potrzebuje tą drugą wersje pleksy ,żeby ładnie ułożyć wentyle względem GPU i wtedy sobie wszystko ładnie pilnikiem zjadę bo na razie skupiam się na zrobieniu rzeczy najbardziej trudnych czyli dopasowania ,żeby to jakoś wyglądało pod względem projektowym najbardziej ,a na pilniczek przyjdzie czas :)

 

No fakt...wgl najbardziej szkoda ,że nie ma ona możliwości rozdzielenia linii PCIe x16 na np x8 + x4 +x4. tzn technologiczną możliwość ma tylko BIOS już nie ,a nie jestem jakimś pro ,żeby w tym grzebać. A tak by było miejsce na GPU ,NVME oraz może jakiś Thunderbolt ,a tak dupcia.. chyba ,że ktoś coś wie/ma taki bios albo umie go zmodyfikować

Edytowane przez maxior1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Asusowych ITX'owych mobasów to ja jestem największym fanem Z97 impact ;) moim zdaniem genialna płyta. Gdyby Asus zamienił w niej tylko socket na AM4 to bym kupił :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mnie jakoś wtedy naszło...kosztowało to cudo coś koło 800zl xd no ale jednym z wielu argumentów jaki przemówił do mnie to było wifi ,które w tamtych czasach mało gdzie było dodawane. I fajnie ,że było ono w postaci modułu mPCIe to sobie później wymieniłem na AC. No ale mnogość złącz sekcja zasilania z kosmosu i możliwość obsługi RAM-u do 2400MHz co też zrobiłem :D mi tylko brakuje slotu m2 :D a nie chce poświecać GPU :D chociaż nie wiem czy wgl odpali bootowanie ze slotu PCIe bo to jeszcze nie ta era :D

 

Myśle nad zen 4 i może asus wyda drugą wersje impacta na am4 :D bo ten pierwszy jest epicki :D

Edytowane przez maxior1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby Asus wydał X570 Impact ale mocno ich poniosło z ceną :D do 1k zł to jeszcze rozumiem ale 1,8k zł w owocowym to lekka przesada xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby Asus wydał X570 Impact ale mocno ich poniosło z ceną :D do 1k zł to jeszcze rozumiem ale 1,8k zł w owocowym to lekka przesada xD

 

 

Czekam na drugą rewizje :D A tutaj projekt płyty przed wysłaniem do cięcia aluminium :)

 

p-yta.jpg

 

Trochę ścięło róg ,ale on tam jest :D

Edytowane przez maxior1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam że ze ściętym rogiem też mogłaby wyglądać całkiem ciekawie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

groXel, 800 PLN doliczyli za nowatorski standard płyty :E Na plus zasługuje fakt Power Switch'a na laminacie. Na minus, poza ceną, mogli umieścić gniazdo M.2 na spodniej stronie płyty - w obecnym przypadku montaż jakiegokolwiek sensownego chłodzenia odpada. I w ten oto sposób kozacki set na BC1 legł w gruzach :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

groXel, 800 PLN doliczyli za nowatorski standard płyty :E Na plus zasługuje fakt Power Switch'a na laminacie. Na minus, poza ceną, mogli umieścić gniazdo M.2 na spodniej stronie płyty - w obecnym przypadku montaż jakiegokolwiek sensownego chłodzenia odpada. I w ten oto sposób kozacki set na BC1 legł w gruzach :lol2:

 

B ja wiem czy nowatorski standard :D DTX jest już dłuuugo...shutle robiło kozackie płyty do swoich małych komputerków np coś takiego na lga 2011 :D

 

https://www.overclock.net/forum/50-small-form-factor-systems/1515838-mini-dtx-hype-thread-itx-two-pcie-slots-3.html

 

Gdyby wszystko ruszyło w kierunku DTX to nie było by ,żadnej straty w stosunku do ITX...płyta zachodzi pod dwustuslotową kartę tak czy siak wieć nie tracąc nic dostają więcej miejsca na wciśniecie więcej sprzętu na pcb...tak jak zrobił to asus ze swoim impactem ,że w miejsce drugiego slotu PCIe wcisnęli kartę dźwiękowa na m2. i jedyne sensowne chłodzenie w moim przypadku tej płyty...to monoblok :D

 

Wpiszcze sobie shuttle na portalu na A lub E i popatrzcie te barebonki s i skupcie się na płytach to wyjdzie ,że mają więcej ficzerów niż większość płyt :D tylko szkoda ,że na intelu tylko

Edytowane przez maxior1992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

otóż planuje wymienić po modyfikacji obudpwy na GTX11660TI albo RTX-a 2060. I interesują mnie tylko dwa modele tak zwane "FAT" od EVGA. I cały misterny plan polega na zdemontowaniu grila z wentylem i podpięciu dwóch wentyli do złącza od GPU.

Myślimy podobnie - od jakiegoś czasu zabieram się za coś podobnego, ale zabrać się nie mogę... (obudowa UMX1 Plus, w podłodze też 2x92mm robiące za wentylatory grafiki)

Na te grube EVGA patrzyłem, ale chciałoby się czegoś mocniejszego niż 2060 :)

 

A potem przyjdzie czas na przesiadkę na Ryzena 4 ,bo ogólnie wszystko na tym pójdzie ,tylko GPU już nie wyrabia. Może jakieś 16 jajek

Ja skromniej - albo ryż 3600, albo jego następca (zapewne chłodzone Wraith Max / Prism), w naście rdzeni iść nie mam zamiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...