Skocz do zawartości
Medejz

Podkrecanie pamieci ram patriot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Z góry chciałbym zaznaczyć, że nie znam się na podkręcaniu pamięci RAM w jakimś większym stopniu i z tego względu uznałem, że utworzę ten wątek. Mimo tego, że w internecie jest wiele poradników to każdy tyczy się innego setu pamięci i ciężko zebrać wszystko do kupy jak właściwie wykonać te podkręcanie.

Otóż...

 

Posiadam te ramy: Patriot 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 Viper Steel Specyfikacja

 

W internecie z czegoś bardziej sensownego wyczaiłem kalulator DRAM Calculator for Ryzen. I na podstawie tego programu wyszło mi coś takiego:

 

 

282e37248261f.jpg

 

Zapodałem safe preset z niemal wszystkimi opcjami oprócz SOC Voltage które nie chciało mi przeskoczyć z auto. Czy metoda podkręcania poprzez taki kalkulator jest dobra? Lepiej schodzić z opóźnieniami czy jednocześnie wrzucać wyższe napięcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wcześniej sprawdziłem i wyszło mi coś takiego:

b06543103b68a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C-die hynix, wyżej xmp będzie trudno. Jaki masz CPU? Na Ryzen 1600x najwyżej co mi się udało 3733mhz z kalkulatora ale stabilność maksymalnie na 3667mhz.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek to r5 3600x

mobo msi b450 tomahawk max.

 

Z wcześniej wrzuconego linku ustawiłem profil 3733. Na soc voltage mam jedynie tryb override or offset. Przy czym na auto i tak daje więcej voltów. Testować czym aida64? I jak w wypadku braku stabilności? Schodzić z taktowaniem i zostawić timingi? Bo jednak 1.45v na ramach to chyba dużo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testuj programem TM5 z profilem 1usmusa -> https://www.overclock.net/forum/27937684-post4314.html

Zdecydowanie najlepszy test. Przestaw tylko sobie ilość cykli na 10 (bin\MT.cfg, plik ustawiony tylko do odczytu, po przestawieniu ilości cykli musisz go z powrotem ustawić na tylko do odczytu inaczej program napisze plik konfiguracyjny), wtedy test będzie trwał od 40 - 60 minut, tyle wystarczy.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek to r5 3600x

mobo msi b450 tomahawk max.

 

Z wcześniej wrzuconego linku ustawiłem profil 3733. Na soc voltage mam jedynie tryb override or offset. Przy czym na auto i tak daje więcej voltów. Testować czym aida64? I jak w wypadku braku stabilności? Schodzić z taktowaniem i zostawić timingi? Bo jednak 1.45v na ramach to chyba dużo?

Dajesz overdrive iustwiasz konkretna wartość np z kalkulatora. Mam w 2 kompach na 1,45v ijakos działają. Zawsze zaczynaj od 1,36v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy przeszły test zgodnie i narazie tak je zostawię.

Druga sprawa zauważyłem, że r5 3600x nie boostuje do 4.4GHZ jednak max jest to 4.1Ghz. A tak poza tym strasznie wacha się taktowanie przy lekkich programach. Mam wrażenie, że może to mieć niegatywny skutek na wydajność min. w grach. Przy ustawieniu ratio 43 i taktowaniu prawie 4.3ghz test w cinebench przechodzi pozytywnie i na ten moment system pracuje stabilnie. Przy ratio 44 test w CB wywala odrazu. I tu pytanie zostawić te ustawienia na sztywno przy 43/42 czy zostawić w trybie auto, żeby nie zabijać żywotności procesora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie napięcie masz ustawione na CPU. Jak do 1,33v to spokojnie można zostawić, wyżej może być różnie, to zawsze zależy od konkretnej sztuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Otóż w configu podanym na ww. stronie jak i programie jest polecanie ustawienie command rate na 1t. I tak ustawiłem, jednak w programie CPU-Z oraz biose w zakładce jakie mam ustawienia, a jakie sam wymuszam jest CR 2T. Opcja ta podobno wpływa na ogólną wydajność?

post-564363-15856183623925_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Msi i wszystko jasne, w cr wybierz gear down mode , zamiast 1t. W dodatku, fclk wymuś ręcznie na 1867mhz, bo widzę, że masz asynchronicznie puszczony ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puściłem na gear down i teraz CPU-Z pokazuje 1T czyli chyba zaskoczyło. FCLK miałem ustawione pod 3600mhz przed podkrecaniem ręcznie i zapomniałem to zmienić... dzieki za pomoc

 

edit: prosze wybaczyć, że tak pytam, ale zwróciłem uwagę na kolejną rzecz i nie mogę znaleźć rozwiązania w internecie.

W czasie gry w CoD Warzone zauważyłem, że mam względnie wysokie zużycie GPU, a sama gra zabiera ponad 4GB pamięci ram. Jednak system sam przydziela grafice 8GB ramu. Przez co gra łapie dropy i stuttery przez to, że jej tego ramu brakuje. Bios mam najnowszy, system świeży, sterowniki reinstalowałem przez ddu. Jakieś rozwiązanie na ten problem jest. Skoro grafika niemal nie używa ramu, to czemu system ustawia taki bufor 8GB

 

2bdc178274a24.jpg

post-564363-15856571691984_thumb.jpg

Edytowane przez Medejz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie napięcie masz na ramie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie napięcie masz na ramie?

 

Ustawione 1.44, miałem robić testy i schodzić niżej, ale nie ma mnie tydzień w domu.

Co do poprzedniego posta, w internecie ktoś zarzucił opcje, że przy instalacji windowsa wyjąć 1 kość ram, a dopiero potem zarzucić drugą. Wrócę do domu zrobię reset biosu reinstall systemu i bedę testował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób reset CMOS po czym musi zaskoczyć na 16 GB wink.gif

Nie dotknąłeś przypadkiem palcem złącza pamięci od strony lutowania ??

Kiedyś nieświadomie dotknąłem i płyta odłączyła jedną pamięć kwasny.gif co się z tym miałem to hu.. zapali szczerbaty.gif

Edytowane przez sniper76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wykrywa mi 16gb tylko system za duzo alokuje ramu dla karty graficxnej przez co windows ma za malo pamieci na same gry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...