Skocz do zawartości
Dawid pc

Optymalny wynik dla 3600

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM

Otóż posiadam R5 3600

I mam ciągle na nim ogromne skoki naoiec jak i temperatury.

No i wpadłem na pomysł żeby go ustawić na sztywno.

Podczas OCCT i cinebench miałem max 3924 także jak dla mnie bardzo malutko,przy temperaturze ok 74-75

Więc ustawiłem go na 4.1 przy 1.375 ale miałem temperatury w okolicach 77-80

Więc że strachu i obawy o procesor

Ustawiłem go na 4.0 przy 1.3v i moje pytanie brzmi czy to są bezpieczne wartości?

Temperatury max są około 70-71

Płyta główna: Asus Rog strix b450-f Gaming

Ram: hyperx predator 3200mhz

Zasilacz: xilence 750w golf

 

Chłodzenie: Spartan 3 pro (nie mogę dać innego bo niesyeety nie mam funduszy ale on w zupełności powinien wystarczyć.)

Pozdro dla wszystkich którzy postarają się mi pomóc w uzyskaniu jak najlepszego wyniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebezpieczna wartosc moze byc tylko gdy napiecie jest za wysokie, jesli bedzie za niskie to po prostu bedzie sypac bledami ale to grozne nie jest.

 

Ustaw takie taktowanie jakie chcesz i schodz mu jak najnizej za napieciem testujac po 30min w occt, jak sie wysypie to lekko daj napiecie do gory az w koncu przejdzie occt. pozniej powtorz test z avx duzy pakiet dancyh i postepuj tak samo jak wczesniej. pamietaj ze w grach bedziesz mial duzo nizsze tempy niz w syntetykach ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co zależało by mi żeby temp nie była większa niż te 75..

Co ty byś mi radził?

Na stocku nie zostawię bo napięcia i temperatury są przeogromne.

A zależy mi przede wszystkim żeby procesor się nie gotował..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co zależało by mi żeby temp nie była większa niż te 75..

Co ty byś mi radził?

Na stocku nie zostawię bo napięcia i temperatury są przeogromne.

A zależy mi przede wszystkim żeby procesor się nie gotował..

 

W cinebench R20 masz niecałe 4k? To jest chyba standardowy wynik dla tego procka. Poza tym w syntetykach będziesz mieć te 75 stopnie, ale w syntetyki się nie gra. Jakie temperatury masz na pulpicie? Jakie w grach?

 

edit: te 3924 to max częstotliwość?

Edytowane przez marjanoos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewiew w obudowie ok? Krzywa wentylatora dla coolera cpu jak ustawiona? Pasta termo dobrej jakości i poprawnie zaaplikowana?

 

Generalnie ja ogólnie nie rozumiem tej paniki z ustawianiem ryśków na "sztywno". Wysokie napięcie dostaje proc wtedy gdy mała liczba rdzeni pracuje i temp na to pozwalają + limity mocy są w akceptowalnych widełkach. To jest zupełnie normalne, że potrafi pojawić się nawet 1.48V przy r5.

 

Przy mocnym obciążeniu gdy idą wszystkie wątki, temp. rośnie, a limit dla procka na pobór mocy jest na maxa, wówczas boost jest zmniejszany, u mnie nawet do 3,7GHz z groszami, a i napięcie powinno być nawet w okolicach 1.22V.

 

Tak działa mechanizm na AMD. Ten procek ma limit temp. przy 95 stopniach ;)

 

Poza tym jak mu dajesz OCCT jeszcze może z AVX + small fft to będzie się grzał i tyle. W normalnym użytkowaniu takich temp. nie będzie.

 

Edit:

W OCCT 3.9GHz to nie jest malutko ;) Bazowe masz 3.6 i o tym pamiętaj. 4.2GHz to tylko w wyjątkowych sytuacjach dobije przy stock nastawach ;)

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież occt prime cinebenche itd to syntetyki które cisną proca na 100% stąd takie temperatury, ale raczej w syntetyki nie grasz. A w grach przez cały czas 100% z użycia na wszystkich rdzeniach mieć nie bedziesz więc i temp pójdą w dół.

Odpal grę jakąś i sprawdź jakie masz temp w grach. Zresztą 75stopni dla tego procka to nie jest jakiś kosmos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cinebench R20 masz niecałe 4k? To jest chyba standardowy wynik dla tego procka. Poza tym w syntetykach będziesz mieć te 75 stopnie, ale w syntetyki się nie gra. Jakie temperatury masz na pulpicie? Jakie w grach?

 

edit: te 3924 to max częstotliwość?

 

 

Tak, na stocku. Na pulpicie na tych 4.0 i 1.3 mam 45-50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miałbyś niższe gdybyś na sztywno nie ustawiał. Zobacz sobie w ryzen master. Tam pokazuje które rdzenie są w stanie sleep, jakie mają częstotliwości + podaje temp. i napięcie.

 

Będziesz widział co naprawdę dzieje się jak masz proca normalnie ustawionego. Pewnie temp w idle będą góra 30 stopni. A i taktowania rdzeni polecą nawet w okolice 600MHz. Tak pałujesz proca 4GHz + 1.3V przez cały czas.

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewiew w obudowie ok? Krzywa wentylatora dla coolera cpu jak ustawiona? Pasta termo dobrej jakości i poprawnie zaaplikowana?

 

Generalnie ja ogólnie nie rozumiem tej paniki z ustawianiem ryśków na "sztywno". Wysokie napięcie dostaje proc wtedy gdy mała liczba rdzeni pracuje i temp na to pozwalają + limity mocy są w akceptowalnych widełkach. To jest zupełnie normalne, że potrafi pojawić się nawet 1.48V przy r5.

 

Przy mocnym obciążeniu gdy idą wszystkie wątki, temp. rośnie, a limit dla procka na pobór mocy jest na maxa, wówczas boost jest zmniejszany, u mnie nawet do 3,7GHz z groszami, a i napięcie powinno być nawet w okolicach 1.22V.

 

Tak działa mechanizm na AMD. Ten procek ma limit temp. przy 95 stopniach ;)

 

Poza tym jak mu dajesz OCCT jeszcze może z AVX + small fft to będzie się grzał i tyle. W normalnym użytkowaniu takich temp. nie będzie.

 

Edit:

W OCCT 3.9GHz to nie jest malutko ;) Bazowe masz 3.6 i o tym pamiętaj. 4.2GHz to tylko w wyjątkowych sytuacjach dobije przy stock nastawach ;)

 

 

Masz tutaj totalnie rację ale u mnie przy tych 3.924 gdziedeklarowane jest 4.2 przy OCCT mam 1.4 i nawet pod full obciazeniem mam takie picki w temp I w napięciach.

I wiesz porostu się boje o procka i płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie płyta mocno daje czadu :E PBO nie było majstrowane?

 

Edit

W sensie do 3.9 będzie potrzebował mniej więcej tyle papu ale dziwne że szybciej nie zbija.

 

Odpal prime95 small FFT. Zobacz do ilu spadnie.

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież occt prime cinebenche itd to syntetyki które cisną proca na 100% stąd takie temperatury, ale raczej w syntetyki nie grasz. A w grach przez cały czas 100% z użycia na wszystkich rdzeniach mieć nie bedziesz więc i temp pójdą w dół.

Odpal grę jakąś i sprawdź jakie masz temp w grach. Zresztą 75stopni dla tego procka to nie jest jakiś kosmos.

 

 

No tak ale w przyszłości jak będę na nim pracował to może dostać troszkę po garach.

No i masz rację na tych moich 4.0 i 1.3v temperatury są świetne jak dla mnie, CS go średnia 63 i czasami pick do 73 a w AC 65

ALE na stocku to jest jakaś masakra.

I te 3.924 nawet w assassin's Creed osiagal. Nie więcej xd co dla jest bardzo dziwne.

 

A miałbyś niższe gdybyś na sztywno nie ustawiał. Zobacz sobie w ryzen master. Tam pokazuje które rdzenie są w stanie sleep, jakie mają częstotliwości + podaje temp. i napięcie.

 

Będziesz widział co naprawdę dzieje się jak masz proca normalnie ustawionego. Pewnie temp w idle będą góra 30 stopni. A i taktowania rdzeni polecą nawet w okolice 600MHz. Tak pałujesz proca 4GHz + 1.3V przez cały czas.

 

 

Hwinfo pokazywało w idle nawet do 1.48 i 4200mhz. W pulpicie także t nie jest normalne..

A czy ustawienie na sztywno 4.0 przy 1.3v to malutko i nie wiem czy jest to pałowanie

 

To faktycznie płyta mocno daje czadu :E PBO nie było majstrowane?

 

Edit

W sensie do 3.9 będzie potrzebował mniej więcej tyle papu ale dziwne że szybciej nie zbija.

 

Odpal prime95 small FFT. Zobacz do ilu spadnie.

 

Tsk

 

To faktycznie płyta mocno daje czadu :E PBO nie było majstrowane?

 

Edit

W sensie do 3.9 będzie potrzebował mniej więcej tyle papu ale dziwne że szybciej nie zbija.

 

Odpal prime95 small FFT. Zobacz do ilu spadnie.

 

 

Gdyby było tak jak mówisz że w idle by zbijal zegary i napięcie mniej niż 1.0 to bym nie pytał na forach i grupach na FB...

Chcę dobrze dla sprzętu, a czytałem że te 1.3 to recomendowane minimum dla niego.

Dodam też że na stocku w pulpicie mam 55-65 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak u mnie:

Clipboard01.jpg

 

Co do tak to w sensie było majstrowane przy PBO czy nadal tak wysoko pikuje :E

 

Tak czy inaczej 1.3V będzie luzikiem dla niego i nic mu z tego powodu nie będzie. Jeżeli takie nastawy Ci odpowiadają to po prostu używaj ;)

 

A w assasin będzie wysoko pikował i napięciem i taktowaniem, bo ma zapas (nie jest w pełni obciążony).

 

Edit:

Taktowania sprawdzaj w ryzen master. W Hwinfo i innych wynalazkach pokarze minimum 3.5GHz/3.6GHz ;)

 

Edit:

tutaj jeszcze dla Ciebie:

 

zobacz różnicę między ryzen master, a hwinfo i jakie takty są w idle

Clipboard02.jpg

 

a tu jak jeden wątek napiernicza ;)

Clipboard03.jpg

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak u mnie:

Clipboard01.jpg

 

Co do tak to w sensie było majstrowane przy PBO czy nadal tak wysoko pikuje :E

 

Tak czy inaczej 1.3V będzie luzikiem dla niego i nic mu z tego powodu nie będzie. Jeżeli takie nastawy Ci odpowiadają to po prostu używaj ;)

 

A w assasin będzie wysoko pikował i napięciem i taktowaniem, bo ma zapas (nie jest w pełni obciążony).

 

Edit:

Taktowania sprawdzaj w ryzen master. W Hwinfo i innych wynalazkach pokarze minimum 3.5GHz/3.6GHz ;)

 

 

I w tym problem ze miał bardzo duży zapas mocy a było max 3924 i nie więcej.. dlatego podjęłem się tego na sztywno 4.0 bo jest to wsm troszeczkę więcej niż te 3.9 a zdecydiwanie na mniejszym napięciu..

A jak myślisz te 4.0 na 1.3bedzie pobierać dużo więcej prądu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W idle tak w stresie nie ;) Aczkolwiek w rachunkach tego i tak nie zobaczysz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W idle tak w stresie nie ;) Aczkolwiek w rachunkach tego i tak nie zobaczysz ;)

 

 

Bo właśnie przestraszyli mnie na grupie że strasznie rachunki wzrosną..

Ale w stresie powinno być chyba mniej czy nie?

A co to tym wszystkim myślisz?

Stock czy próbować na sztywno.

Dodam że nie ważne na jakich ustawieniach włączam w BIOS-ie mam zawsze 50 stopni )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać moja płyta bardziej w ryzach to wszystko trzyma.

 

Sprawdź w ryzen master czy zbija takty gdy jest na defie. Bo może tu też coś nie działa do końca. Aczkolwiek ja osobiście swojego trzymam na stock. Wydajności mnie nie brakuje, temp. mam w normie (przy czym u mnie mocniejsze chłodzenie siedzi), a to co sobie ustawia to mnie już nie obchodzi (tak przewidział producent). A z tego co czytałem to takie piki są normalne przy ryzenach. Ale jeżeli wolisz na sztywno to zostaw. Sprawdź tylko dobrze czy jest stabilnie ;) Być może zejdziesz nawet niżej z napięciem ;)

 

Edit:

A rachunki to ile wzrosną. W idle pewnie max z 20W więcej weźmie. Więcej oszczędzisz sikając po ciemku ;)

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 4.0 GHz jeśli trafiła ci się dobra sztuka może być stabilne nawet poniżej 1.1v. Sam mam właśnie ustawione 4.0 Ghz 1.1v, co jest stabilne przez 30 minut w OCCT AVX2 (link do testu w sygnaturce). Warto trochę po testować możliwości swojego procesora, a nie ustawiać tak na pałę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 4.0 GHz jeśli trafiła ci się dobra sztuka może być stabilne nawet poniżej 1.1v. Sam mam właśnie ustawione 4.0 Ghz 1.1v, co jest stabilne przez 30 minut w OCCT AVX2 (link do testu w sygnaturce). Warto trochę po testować możliwości swojego procesora, a nie ustawiać tak na pałę.

 

 

 

Wiess co ale czytałem na zagranicznych forach że dla razenow zalecane minimum przy oc to 1.25-1.3 bo za małe napięcie też nie jest dobre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy niższe napięcie nie jest dobre ??? :lol2: ( tak w skrócie- pobór mocy ~ jest proporcjonalny do "kwadratu" ! napięcia. Na 3900X VID jest równy 1.0 [V] dla stockowych nastaw ( u mnie dla 3800 [MHz] )

 

Przy 4100 All core [MHz] na 3900X mam maxymalnie do niespełna 70 [°C] ( Aida stress test ) przy napięciu ~ 1,100 [V] .

 

Wystarczy , że zarzucę 4200 ~1,190 [V] i już jest + 5 stopni itd...

 

Wynika z tego , że taktowanie 4,1 [GHz] przy 1,10 [V] zapewnia nie przekraczanie fabrycznie ustalonego poboru mocy P < 105 [W] { maxymalnie notuję 103 [W] i teraz

 

P 4,2 ~= 4,2 : 4,1 * [1,19 : 1,10]^2 ~ 120% * P ~=126 [W]

 

P 4,3 ~= 4,3 : 4,1 * [1,28 : 1,10]^2 ~ 142% * P ~= 149 [W]

 

Jeżeli podnosiłbym - bezsensownie ! samo napięcie

 

P 1 ~ P * [1,28 : 1,10]^2 ~= 142 [W] co zaowocowałoby tylko wyższymi temperaturami CPU/sekcji zasilania itd.

 

P 1-moc przy 4,1 a zawyżonym napięciu ~=1,28 [V] - "bagatelne" ~40 [W] różnicy.

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@autor

Ryzen skaczą temperaturą na stocku szczególnie jeżeli w tle masz włączone narzędzie pomiarowe typu hwinfo64 czy aida. Wyłącz wszystko, włacznie z msi afterburner i odpal sobie menadżer zadań - od razu zobaczysz różnicę w kwestii skoków taktowania a co za tym idzie temperatur.

Też mnie to irytowało, bo lubię mieć coretemp odpalony na pasku, więc ustawiłem offset swojego 2700x na -50mV i skoki zmniejszyły się z 30C-55C do 28C-40C. Do tego krzywa wentylatorów na silent i problem 'rozwiązany'. Nie wiem jak Ryże 3, ale mój 2700x leci 4,1ghz na sztywno przy 1,25v, więc teoretycznie i 3600 z mniejszą ilością rdzenia i tdp powinien takie wartości trzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hwinfo pokazywało w idle nawet do 1.48 i 4200mhz. W pulpicie także t nie jest normalne..

A czy ustawienie na sztywno 4.0 przy 1.3v to malutko i nie wiem czy jest to pałowanie

 

Jest to normalne.

 

"Please note that it is totally normal for your Ryzen to use voltages in a range of 0.200V - 1.500V -- this is the factory operating range of the CPU. It is also totally normal for the temperature to cycle through 10°C swings as boost comes on and off."

Wpis pracownika AMD na reddicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy niższe napięcie nie jest dobre ??? :lol2: ( tak w skrócie- pobór mocy ~ jest proporcjonalny do "kwadratu" ! napięcia. Na 3900X VID jest równy 1.0 [V] dla stockowych nastaw ( u mnie dla 3800 [MHz] )

 

Przy 4100 All core [MHz] na 3900X mam maxymalnie do niespełna 70 [°C] ( Aida stress test ) przy napięciu ~ 1,100 [V] .

 

Wystarczy , że zarzucę 4200 ~1,190 [V] i już jest + 5 stopni itd...

 

Wynika z tego , że taktowanie 4,1 [GHz] przy 1,10 [V] zapewnia nie przekraczanie fabrycznie ustalonego poboru mocy P < 105 [W] { maxymalnie notuję 103 [W] i teraz

 

P 4,2 ~= 4,2 : 4,1 * [1,19 : 1,10]^2 ~ 120% * P ~=126 [W]

 

P 4,3 ~= 4,3 : 4,1 * [1,28 : 1,10]^2 ~ 142% * P ~= 149 [W]

 

Jeżeli podnosiłbym - bezsensownie ! samo napięcie

 

P 1 ~ P * [1,28 : 1,10]^2 ~= 142 [W] co zaowocowałoby tylko wyższymi temperaturami CPU/sekcji zasilania itd.

 

P 1-moc przy 4,1 a zawyżonym napięciu ~=1,28 [V] - "bagatelne" ~40 [W] różnicy.

 

 

Tak ale "spece" od razenow 3000 mówią że to nie służy ich żywotności.(niskie napięcia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale "spece" od razenow 3000 mówią że to nie służy ich żywotności.(niskie napięcia)

 

Większej głupoty w życiu nie słyszałem :lol2:. Żywotności nie służą właśnie wysokie napięcia jak 1.3v+, bo teoretycznie procesor po czasie może się zdegradować. Niższe napięcie to niższa temperatura i mniejsze przepływy prądu przez procesor, co właśnie zapobiega szybkiemu zużyciu się procesora. Wyłącz PBO (Auto OC) to zobaczysz jakie jest domyślne napięcie dla tego procesora, dla zegara bazowego 3.6 GHz, podpowiem 1.05v, właśnie do pracy przy takim napięciu ten procesor został zaprojektowany!

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz na stocku jak i na moich 4.0 mam mniejsze wyniki w cinebench..

Było 3491 a jest 3332.. czym to może być spowodowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...