Skocz do zawartości
Pecet256

Raspberry Pi i telewizor LG na hdmi - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od kilku dni mam problem z mikrokomputerem raspberry pi 4 (model roku 2018)

 

Urządzenie jest wykorzystywane głównie w charakterze dostawki smartTV/media PC.

Pewnego dnia przy oglądniu filmu na youtube urzączenie się zaiwesiło (Zawiech obrazu, chyba jeszcze problemy z dźwiękiem, brak reakcji na polecenia). Po odłączniu zasilania i ponownym załączeniu były problemy z uruchomieniem.

 

Po kilku próbach udało się uruchomić mikrokomputer i nawet wszedł w system, ale nie było dźwięku, a rozdzielczość obrazu chyba się zmniejszyła(Może był to jakichś tryb awaryjny jak w MS Windows, ale nie wiem czy Rasbian ma coś takiego). Przy uruchomianiu malia często nie wchodziła do systemu, wyświetlała tylko plansze rozruchowe (wielokolorową, a potem "Shift to recovery", potem czarny ekran. Czasami od razu czarny ekran. Za którymś razem gdy system nie wstał postanowiłem go zreainstalować z recovery. Po uruchomieniu dalej brak dźwięku.

 

W telwizorze po podłączeniu mikrokomputera widać go nie jako 1 a jako 2 wejścia - HDMI[NUMER ZŁĄCZA] oraz jako simplik raspberry pi. Dawniej łączeyłem przez to simplink, teraz to simplink wyświetla napis spróbój ponownie później, a na opci HDMI nie ma foni, wizja jest. Problemy z rozruchem systemu dalej są...

 

Zastanawiam się czy nie uszkodźiła się karta MicroSD na którj zapisany jest system... Niemniej jednak chciałbym uruchomić malinę na karcie którą posiadam.

Ps. Czy takie problemy z rozruchem i dźwiękiem mogą sygnalizować awarię samej płytki mikrokomputera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o szybką pomoc. Urządzenie mam od około 4 miesięcy. Próbowałem jeszcze kilka razy ale simplik nie działa, a na zwykłym wejściu HDMI nie ma dźwięku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem podłączyć do monitora Iiyama z wbudowanymi głośnikami tym samym kablem. Dźwięk nadal nie działa. Dalej są problemy z rozruchem systemu. Możliwości są zatem 3.

 

1) uszkodzony kable microHDMI-HDMI.

2) uszkodzona karta miscroSD.

3) uszkodzenie fizyczne urządzenia.

 

Raspberry ma podpięty wiatraczek - na stałe zasilany - ale to chyba nie może powodować braki dźwięku?

 

Czy ktoś spotkaał się z takim problemem?

Ps. Czy to dobry dział?

Przepraszam za double post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem i nie działa. Nie działa pomimo faktu iż w config.txt jest hdmi_drive=2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Podbijam" temat, Mimo sprawdzenia metod z tej strony internetowej dalej nie działa dźwięk.

Edytowane przez Pecet256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"Podbijam" temat, Mimo sprawdzenia metod z tej strony internetowej dalej nie działa dźwięk.

 

Zrób backup karty SD, formatuj i zainstaluj czysty raspbian czy jakiś inny system, może jakieś pliki uległy uszkodzeniu bo to podobno częste z kartami SD. Problemy przy uruchamianiu sugerują że to nie jest raczej problem ustawień czy okablowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już to zrobiłem. Po reainstalacji nadal brak dźwięku.

Dźwięku brak także po uruchomieniu systemu z innej karty (a instalka oficjalna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Podbijam" wątek, gdyż nadal mam ten problem.

Może ktoś wie, co to może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...