Skocz do zawartości
aggr3ssive

Co w pierwszej kolejności upgradować ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ponownie.

Na ten moment mój komputer wygląda następująco:

 

 

Procesor: Intel Core i5-4590 3.3GHz LGA1150 BOX (BX80646I54590)

 

Płyta główna: ASRock H81M LGA1150 (PCX/DZw/GLAN/SATA3/USB3/DDR3/CROSSFIRE) mATX ( H81M )

 

Ram: Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL Unbuffered NON-ECC 1.5V

 

Karta graficzna: MSI Radeon RX 580 GAMING X 4GB GDDR5 (256 bit)

 

Dysk HDD: Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache

 

Dysk SSD: Transcend SSD 370 128GB (205zł z wliczoną wysyłką)

 

Zasilacz: Thermaltake Smart SE 530W

 

Obudowa: Zalman Z3 plus

 

Monitor: AOC I2781FH

 

 

 

Co w pierwszej kolejności upgradować ? Jest sens pchać się w chociażby 2x8GB ram (1600Mhz) czy lepiej myśleć nad zmianą płyty ? Jeśli zmienię płytę na coś lepszego to czy będzie się to wiązać ze zmianą innych podzespołów od razu ? Pytam bo środki dość ograniczone dlatego nie chciałbym jednorazowo mieć jakiegoś większego wydatku. Co radzicie ?

 

Komputer z największych obciążeń ma od czasu do czasu WOT-a i Wiedźmina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj swojego proca, kup i7 oczywiście po taniości. Innej opcji nie ma, oprócz zmiany całej platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząć trzeba od słownictwa, bo od "upgradować" nóż się w kieszeni otwiera :]

 

Do WOTa i Wiedźmina w zasadzie nie ma sensu nic zmieniać. W zupełności wystarczy.

Najlepiej na spokojnie zbierać na nową platformę na ryzenie. Jest to wydatek, w zależności od oczekiwań, na poziomie 1100-1600zł. Jeśli oczywiście rozmawiamy o takim niezbyt wymagającym używaniu komputera, z grami jako oprogramowaniem najbardziej zasobożernym.

 

Wymiana ramu raczej nie ma sensu, bo to ddr3, więc ślepa uliczka. Do niczego potem tego nie przełożysz. 8GB wystarcza dzisiaj do wszystkiego, chociaż oczywiście 16GB dałoby okazjonalnie zauważalny większy komfort.

Płyty na pewno nie zmieniaj. Zmiana płyty na tej samej platformie to zawsze zły pomysł.

Wkładanie tam i7 raczej sensu nie ma, bo ten i5 jest stosunkowo mocny, a do tej płyty i7 "po taniości" raczej się nie dostanie.

 

Ja bym sobie kupił jakiś porządny SSD. Na tym umiarkowanej jakości zostawiłbym sam system, a na nowy wrzuciłbym plik wymiany i wszystkie programy, z których korzystasz. W tym gry. System stanie się dużo płynniejszy, a taki dysk potem przełożysz do nowego komputera. Dobry zakup to Crucial MX500 (nie mylić z BX500). W wątku o dyskach SSD jest znacznie więcej dobrych sugestii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do WOT-a i Wiedźmina ten komputer jak najbardziej wystarczy. Też miałem podobny zestaw jeszcze w zeszłym roku.

Doradzam zmianę platformy i zakup nowego procesora oraz pamięci, ale jeżeli nie grasz w nic więcej niż w to co podałeś, to nie widzę potrzeby zmian. Ewentualnie przydałoby się więcej pamięci, ale niestety ta płyta (miałem identyczną) ma tylko dwa banki pamięci, więc musiałbyś sprzedać starą pamięć i kupić nową lub też zmienić płytę.

Ja uznałem, że za dużo zachodu z tym upgradem i wolałem się przesiąść na nową platformę.

 

I7 są relatywnie drogie w porównaniu do nowych procków, więc tym bardziej się w to nie pchałem, bo po co pakować w kasę w nie rozwojową platformę?

 

Ogólnie masz te same dylematy co ja w zeszłym roku. W sumie zachowałbym kartę graficzną (do Full HD wystarczy), zasilacz, o ile jest w dobrym stanie, monitor obudowę oraz dyski, a resztę sprzedał (trochę gotówki wpadnie).

 

Musiałbyś kupić nową płytę, pamięci oraz procesor.

 

Jeśli nie masz środków na zmianę, to zostałbym na tym sprzęcie jeszcze przez jakiś czas.

 

PS. To co kolega napisał o zmianie dysku SSD też by było jakimś rozwiązaniem, jeśli chcesz zostać na tym starym sprzęcie dłużej. Akurat tu masz promocję (niestety ceny SSD idą w górę, więc jest i tak drożej niż parę miesięcy temu) na wspomniany dysk CRUCIAL MX500 500GB(sam taki posiadam)

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za pomoc. W takim razie chwilowo nic nie inwestuję. Odłożę coś kasy i wtedy będę myślał nad innym sprzętem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...