Skocz do zawartości
TheMadafaka

Problem z grafiką w komputerze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kilka dni temu pojawił się u mnie problem z grafiką. Na początku wyglądało to tak, że grając w CS:GO po krótkim (czasami kilka sekund, czasami minuta/dwie)okresie zawieszał się obraz, na ekranie pojawiały się jakby plamki z pixelów, po czym albo robił się totalnie czarny ekran, albo pojawiał się błąd "Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność" po czym i tak musiałem restartować komputer. W obu przypadkach to pomagało, a problem początkowo pojawiał się tylko w tym CSie. Pomyślałem więc, że to może wina sterowników, więc pobrałem najnowsze oprogramowanie, aczkolwiek problem wciąż występował. Od tamtej pory nie grałem, bo myślałem, że to może coś z tym CSem nie tak, bo tylko w grze miałem ten problem. Pare dni temu owy problem pojawił się ponownie, tym razem podczas używania przeglądarki, dokładnie tak samo jak wcześniej - zawieszenie obrazu, plami, restart komputera. Czasami jednorazowe restartowanie nie pomagało i trzeba było zrestartować komputer kilka razy. Czasami po zrestartowaniu nic się nie działo - pozostawał czarny obraz, czasami pojawiał się komunikat "Sygnał nieprawidłowy 74.8kHz / 60Hz", a czasami podczas ładowania systemu robiło się podobnie jak wczesniej.

 

Wtedy pomyślałem, że to musi być grafika. Włączyłem więć integre w biosie, odłączyłem kabel z mojej karty (GTX 770, jesli to ma jakieś znaczenie), podłączyłem do płyty głównej, wyłączyłem główną kartę menedżera urządzeń, i tamtego dnia wszystko działało jak należy, nie było problemu z restartowaniem. Niestety kolejnego dnia, gdy chciałem włączyć komputer wyglądało to jakbym nie podpiął monitora do karty, komputer normalnie się uruchamiał, ale monitor był cały czas czarny. Podłączyłem więc kabel pod kartę graficzną i włączył się i w sumie chodził dobrze przez 2/3dni aż do dzisiaj. Dzisiaj ponownie wystąpił ten problem, i to kilkukrotnie. Błąd > restart > chwila działa > błąd > restart...

 

Czy ma ktoś pomysł w czym może być problem? Jak to sprawdzić, jak naprawić może?

 

Tutaj wrzuciłem kilka fotek jak to wygląda:

https://imgur.com/a/XWOGAtM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A resztę sprzętu mamy zgadywać? :hmm:

 

Ale wszystko działało przez kilka lat, więc uznałem, że nie warto.

 

i5 4590, GTX 770, 8GB ramu, Mobo B85M-D3H, system stoi na SSDku od Goodram, ale dokładnego modelu nie pamiętam, do tego zasilacz Thermaltake 520W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada to na końcówkę żywota twojej karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z tych fotek to wygląda że vram szwankuje. Możesz sprawdzić czy obniżenie taktowania pamięci grafiki o 50 czy 100 MHz pomoże ale wątpliwe. Zresztą rdzeń też możesz testowo obniżyć.

Pokaż screen z GPU-Z (pierwsza zakładka) jeśli karta przyjmuje jeszcze sterownik.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj ''dobic'' GPU FURMARKIEM- burnintest -extreme burn i post fx opcje

bedzie wiadomo moze :E :E

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Furmarkiem to przyśpieszy agonię tylko i wtedy ewentualny ratunek tymczasowy w warunkach domowych to pieczenie/podgrzewanie gołej karty.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Furmarkiem to przyśpieszy agonię tylko i wtedy ewentualny ratunek tymczasowy w warunkach domowych to pieczenie/podgrzewanie gołej karty.

 

 

byc moze nawet minuty nie potrwa test a GPU i tak do uzytku sie nie nadaje jak wyzej autor opsiuje

 

niestety

 

zapewne czeka go zakup innej badz zostanie na iGPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych fotek to wygląda że vram szwankuje. Możesz sprawdzić czy obniżenie taktowania pamięci grafiki o 50 czy 100 MHz pomoże ale wątpliwe. Zresztą rdzeń też możesz testowo obniżyć.

Pokaż screen z GPU-Z (pierwsza zakładka) jeśli karta przyjmuje jeszcze sterownik.

 

A jak obniżyć te wartości?

https://imgur.com/a/sW7Ww4T

Screen z GPU-Z

 

byc moze nawet minuty nie potrwa test a GPU i tak do uzytku sie nie nadaje jak wyzej autor opsiuje

 

niestety

 

zapewne czeka go zakup innej badz zostanie na iGPU

 

 

Prawdopodobnie tak, tylko czemu teraz gdy podłączę monitor do płyty głownej to jest tak, jakby tej karty nie czytał. Ekran nie wyświetla niczego, a karta jest włączona na pewno.

Edytowane przez TheMadafaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sądząc po wersji biosu to są dwa nowsze biosy pasujące do tego (i o tych samych taktowaniach), przynajmniej na techpowerup. Można by ewentualnie w edytorze biosu Keplera sprawdzić czy się różnią (np. napięciem) Taktowania można obniżyć testowo np. w MSI Afterburner, ale

 

 

Prawdopodobnie tak, tylko czemu teraz gdy podłączę monitor do płyty głownej to jest tak, jakby tej karty nie czytał. Ekran nie wyświetla niczego, a karta jest włączona na pewno.

jeśli na iGPU też nie ma obrazu to może wyjmij przedtem GTX-a całkowicie ze slotu, żeby później nie było że to jega sprawka.

Jeśli GTX nic już nie wyświetla to może być mały problem z powyższym tzn. z obniżeniem taktowań np. w Afterburner :( .

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, odłączyłem tego GTX-a i podziałałem te dwa dni tylko na iGPU no i tak jak myślałem, wszystko działa jak należy. Czy rzeczywiście jest jakaś szansa na naprawe tego GTX-a?, czy raczej małe i lepiej po prostu kupić coś nowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raczej nic już nie zrobisz sam. Piekarnika nie polecam choćby dlatego bo nigdy nie stosowałem. Można np. kombinować z wgrywaniem zmodyfikowanego biosu (z obniżonymi taktowaniami czy nawet napięciem) z poziomu uruchomionego systemu na iGPU ale małe szanse by karta odżyła w tym przypadku. I pewnie też nie masz zielonego pojęcia o tym. Co innego jakby karta nie chciała startować z powodu wgrania złego biosu. Sam tak nieraz ratowałem obecnie zamontowaną kartę (HD 7850) jak wgrałem niby pasujący bios ale od innego modelu (ten sam numer Device ID i pamięci) ale przy starcie systemu (logo z obracającymi się kropkami) karta blokowała dalszy rozruch windowsa. Trzeba było uruchomić system w trybie awaryjnym żeby system się załadował na iGPU z zamontowaną HD7850 gdyż naprawa rozruchu systemu była nieskuteczna.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...