Skocz do zawartości
Bartson105

Ciekawa sztuka RYZENA 5 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od kilku tygodni jestem posiadaczem Ryzena 5 3600.

Związku z tym mam do niego kilka pytań:

Ustawiłem 4.2GHz na 1.3v, lecz niestety szybko zrezygnowałem ze względu na temperatury. 82 stopnie na Fortisie 3 przy Aidzie64 Extreme to na moje troszke dużo.

Dziś bawiłem się napieciami, coś podkusiło mnie zmniejszyć napięcie. Ustawiłem 4.2GHz na 1.15V, i tutaj dziwna sprawa. Niby małe napięcie, a przechodzi bez problemu 1h Aide64, za każdym razem Cinemabench R15 czy to R20, i największa temperatura z jaką się spotkałem to 58 stopni przy Aidzie.

 

Czy jakoś te niskie napięcie może źle wpłynąć na procesor? Nie ukrywam na komputer dość długo zbierałem ze swojej kasy, dlatego nie chce wtopić ?

Czy może jednak wrócić do wartości 3.6GHz? Jeśli tak, od jakiego najbezpieczniejszego napięcia schodzić w dół?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niższe napięcie ma tylko dobry wpływ na proca, nie ma żadnych "ale" ani haczyków

 

jedź w dół tyle, ile możesz

 

ja mam Zen+ więc nie da się porównać 1:1, ale u mnie -0.1V (neg offset) jest 100% stabilny; przy -0.116V mam bardzo okazjonalne BSODy, a przy -0.125V bios się wywala; oczywiście mam przy -0.1V trochę niższe temperatury, ale głównie daje mi to max boost

 

tylko nie bardzo widzę sens OC na sztywny zegar, skoro przy auto OC też uzyskasz 4,2 GHz a nie stracisz niskiego zegara w idle - jedyny warunek to utrzymanie trochę niższych temperatur, ale w tym właśnie Ci negative offset pomoże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niższe napięcie ma tylko dobry wpływ na proca, nie ma żadnych "ale" ani haczyków

 

jedź w dół tyle, ile możesz

 

ja mam Zen+ więc nie da się porównać 1:1, ale u mnie -0.1V (neg offset) jest 100% stabilny; przy -0.116V mam bardzo okazjonalne BSODy, a przy -0.125V bios się wywala; oczywiście mam przy -0.1V trochę niższe temperatury, ale głównie daje mi to max boost

 

tylko nie bardzo widzę sens OC na sztywny zegar, skoro przy auto OC też uzyskasz 4,2 GHz a nie stracisz niskiego zegara w idle - jedyny warunek to utrzymanie trochę niższych temperatur, ale w tym właśnie Ci negative offset pomoże

 

Szczerze to nie jestem jakiś profesjonalnym PC Master, dlatego dałem na Overrive zamiast offset, czy jakoś tak. Jeśli coś będzie nie tak, na pewno sprawdzę offset. Tak jak mówisz, ten boost z 3.6 do 4.2 mnie tylko zdenerwował, dlatego zablokowałem zegary na sztywno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja czegoś nie bardzo rozumiem z tym offsetem na voltażu CPU. Tomahawk MAX +3600x - zjechałem 0.1v - wstało działa... to może damy więcej. I tu zonk bo nie chciał mi dać setnych w dół. To -0.2... działa.. -0.3(!) co tam, działa.... ale wolniej. Może nie wolniej a mniej wydajnie. Na szybko 7zip - 4288Mips i wg Ryzen Master 20W! Napięcia pokazywał 1.4v. To powrót do AUTO - dalej na 1.4, tyle że już 47W przy 5000Mips, idle ładnie buja napięciem poniżej 1V, nie robił tego na -offset. Oczywiście automatycznie drastycznie inne temperatury. Chyba poszukam ile trzeba zjechać żeby oddawał prąd.

 

Eh, niżej niż 0.3 się nie da ;) Cinebench R20 - 3060pts, 32W przy 52 stopniach (i po wykonani zwiesił się), na AUTO 3675pts, 66W przy 74 stopniach.

Edytowane przez Dinaeel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj się trochę pobawiłem nowym nabytkiem w ryzen master. Chłodzenie mam za słabe więc nie żyłowałem ponad normę. Doszedłem do takich wyników:

4.15ghz. - 1.231v. - OCCT test power suply AVX on - OK - 81 stopni

4.2ghz. - 1.237v. - OCCT test power suply AVX on - OK - 86 stopni

4.225ghz. - 1.231 - wysypało błędami w OCCT

4.225ghz. - 1.237 - OCCT test power suply AVX on - OK - 87 stopni

 

Sprawdzałem jeszcze w cinebench R20 bezproblemowo 3800pkt

 

Jak to ocenić? czy z dobrym chłodzeniem i wyższymi napięciami można na tej sztuce Waszym zdaniem wykręcić jakieś nadzwyczajne zegary?

Edytowane przez TheSznikers

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...