Skocz do zawartości
Maragast

Komputer pod monitor 5K2K - "Wracać do LC czy nie wracać, oto jest pytania?"

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno mnie tu nie było, bardzo dawno.

Od czasu końca zabawy w LC najpierw pracowałem na zwykłym AC, potem na komie pasywnie chłodzonym, aż w końcu przyszedł czas na zmianę komputera!

 

Przede wszystkim postanowiłem wymienić monitor na coś o większej rozdzielczości.

Przez lata pracowałem na monitorze Ultra Panoramicznym 34" o proporcjach 21:9 i z rozmiaru byłem po prostu zachwycony - praca na dwóch oknach obok siebie to bajka.

Żeby zachować takie proporcje i zwiększyć rozdzielczość miałem tylko jedną opcję: MONITOR 5K2K OD LG przekątnej 34", proporcjach 21:9 i rozdzielczości 5120x2160: https://www.lg.com/pl/monitory/lg-34WK95U-W

Rozdzielczość 5K2K oznacza 4K poszerzone o 33% jak to ma miejsce w monitorach 21:9.

 

global_34wk95u_2018_fisk5c.jpg

 

Długo się przymierzałem do tego zakupu ale w końcu się zdecydowałem.

Kupiłem monitor oraz wymieniłem komputer.

 

Podzespoły jakie wybrałem:

Procesor: i5 9600K (+ chłodzenie Be quiet Dark Rock 4 z eLoopem)

Karta graficzna: GTX 1070 Asus Strix

Płyta główna: MSI MAG Z390M MORTAR

Pamięć Ram HyperX Predator, DDR4, 32 GB,3200MHz, CL16

Dysk SSD: ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro

Zasilacz: Corsair RM 650X

 

Karta graficzna używana z allegro (bo to jest komp do pracy, a nie do grania więc 1070 wystarczy), reszta to nówki.

Całość wpakowałem do ładnej obudowy Fractal Design Meshify C Mini Dark TG, a obudowę uzbroiłem w dwa eLoopy (jeden na tył, dwa na front).

Białe okablowanie i ledy do podświetlenia zamówiłem u Zawiszy.

 

 

Ulepszone stanowisko pracy i nowy komputer wyglądają tak:

 

20200330_142149htjmb.jpg

 

20200330_142207y2jw9.jpg

 

20200330_1422330pj04.jpg

 

20200330_142305gnj25.jpg

 

 

Z monitora i komputera jestem naprawdę zadowolony.

Obraz jest niesamowity, a maszyna naprawdę szybka.

 

Tylko jeden mały problem - przy dłuższej pracy na Photoshopie komputer trochę hałasuje.

Powoli się do tego przyzwyczajam ale jednak.

 

I tak sobie myślę - a jakby zrobić tam w miarę małe LC :hmm:

W miarę małe, to znaczy żadnych gigantów w stylu Cosmosa tylko coś mniejszego co by stało na biurku z powiedzmy dwoma chłodnicami 360, by eLoopy mogły być skręcone na maksa. Jakiś ładny, schludny układ gdzie chłodzony byłby tylko procek i grafika - najlepiej na rurkach i z białym płynem.

 

Tylko pojawia się pytanie: CZY TO MA SENS???

:hmm:

 

Ech, no nie wiem...

Za bardzo też nie chce mi się bawić w gięcie rurek bo nigdy tego nie robiłem i nie mam sprzętu. Ochoty chyba też nie.

Musiałbym więc znaleźć kogoś do pomocy przy budowie układu.

 

Więc znowu zadaje sobie pytanie: CZY TO MA SENS???

:hmm:

 

Choć to LC coraz bardziej mi siedzi w głowie.

Nawet myślałem o obudowie - obecna mi się naprawdę podoba więc wpadł mi w oko większy model idealny do LC, czyli Fractal Design Meshify S2 (na top cienka chłodnica 360, a na front gruba chłodnica 360 - XSPC ma fajne białe chłodnicę, tylko gdzie to kupić?).

Takie proste układy fajnie wyglądają w tej obudowie:

 

a9_081719.jpg

 

a3_081719.jpg

 

 

 

No ale wciąż zadaję sobie pytanie: CZY TO MA SENS???

:hmm:

 

 

Pomożecie odpowiedzieć???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pytanie powinno raczej brzmieć nie czy to ma sens, tylko czy chce Ci się bawić i wydawać kasę :P. Dobrze wiesz, ze z finansowego punktu widzenia LC praktycznie nigdy nie ma sensu, ale zabawy jest przy tym zawsze co niemiara :). Zdecydowanie taniej wyjdzie wymienić obudowę na trochę większą, z lepszym przepływem powietrza, niż pchać się w LC. Z drugiej LC to zawsze fajna zabawa i daje bardzo fajne efekty.

 

Moim zdaniem, jeśli obecna buda Ci się podoba, to zastanowiłbym się nad zewnętrznym LC, bo to da najlepsze rezultaty. Zewnętrzne 560mm spokojnie ogarnie sprawę, ewentualnie możesz iść "balls to the wall" i ogarną MO-RA3 lub jeszcze bardziej ekstremalnie Aquacomputer airplex GIGANT :). W takim scenariuszu odpada Ci zabawa ze zmianą obudowy - wystarczy wywiercić dwie dziury pod wyprowadzenie węży i po sprawie. Chłodnicę wrzucić pod biurko lub zamontować na ścianie.

 

Define S2 pod LC jak najbardziej ok. Wsadziły tam po prostu dwie cienkie chłodnice, żeby nie było problemów z kompatybilnością. Grubasy bym sobie odpuścił, bo przy niskich obrotach wentylatorów mają taką samą wydajność co cienkie chłodnice, a tylko zajmują więcej miejsca. XSPC ma TX360 Ultrathin, które jest dostępne w białej wersji - Angela pewnie Ci to spokojnie ściągnie, bo widzę, że białą mają tylko wersję 240mm na stanie. Ewentualnie z łatwo dostępnych białych chłodnic masz Black Ice Nemesis GTS 360 - bardzo wydajna chłodnica, chociaż trochę restrykcyjna, dobrze wykonana. Alphacool miał też białe wersje swoich chłodnic, ale nigdzie ich nie widzę.

 

Z innych ciekawych obudów masz chociażby O11 Dynamic dostępne w wersji white - bardzo fajna, przewiewna (wbrew pozorom) obudowa nadająca się idealnie od układ 2x360mm.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz iść "balls to the wall" i ogarnąć MO-RA3

 

 

Jak masz u siebie warunki na takie rozwiązanie to jak najbardziej polecam, nie testowałem jeszcze dokładnie, ale na 5 wiatrakach przy 1500 RPM różnica między temperaturą powietrza a cieczą wynosiła 2.5- 3 stopnia.

 

 

https://imgur.com/a/7ItJkHD

 

U mnie to akurat wygląda tak, MO-RA ma z 60 cm wolnego miejsca za sobą, więc efekty są bardzo dobre. Można oczywiście zamontować ją też z boku obudowy czy na ścianie.

Edytowane przez Kjubb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od zdiagnozowania co powoduje hałas ;)

Rozumiem jakbyś tam jakiś mocny rendering robił czy coś, ale PS chyba nie jest jakimś mega stress testem dla kompa żeby powodował jego zwiększony hałas.

Może wystarczy zmienić krzywe dla wentyli na GPU i CPU i to już da zadowalający efekt.

 

LC do takiego zestawu, to straszny overkill, zupełnie niezrozumiały od strony finansowej i jeśli chcesz to robić tylko dla kultury pracy, to mimo, że jestem fanem LC, to w życiu bym tego nie zarekomendował.

No chyba, że Maragast powróciła Ci dawna zajawka i tak naprawdę chodzi o wygląd, to wtedy wiadomo :E

Edytowane przez heat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...jeśli chcesz to robić tylko dla kultury pracy, to mimo, że jestem fanem LC, to w życiu bym tego nie zarekomendował.

No chyba, że Maragast powróciła Ci dawna zajawka i tak naprawdę chodzi o wygląd, to wtedy wiadomo :E

 

Cóż, obie sprawy - kwestia ciszy i wyglądu (a to chyba nawet bardziej mnie nęci) :lol2:

 

Ja bym zaczął od zdiagnozowania co powoduje hałas ;)

Rozumiem jakbyś tam jakiś mocny rendering robił czy coś, ale PS chyba nie jest jakimś mega stress testem dla kompa żeby powodował jego zwiększony hałas.

Może wystarczy zmienić krzywe dla wentyli na GPU i CPU i to już da zadowalający efekt.

 

Wiatraczki na GPU stoją w miejscu.

Obecnie mam zdjętą szybę z przodu (czekam na podświetlenie, a przed ciemną szybę nie widzę podzespołów więc ją zdjąłem bo lubię popatrzeć) więc wiatrak na procku i pozostałe wiatraki na budzie hałasują (mam w sumie 4 Eloopy- jeden na chłodzeniu, dwa na froncie i jeden na pleckach budy - wszystkie podłączone pod wejście na procku CPU Fan dzięki rozdziałce).

 

Teraz nic takiego nie robię oprócz pisania tu, temperatura na procku to okolice 56-59 stopni, a szum wentylatorów jest słyszalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień w takim razie krzywą w UEFI, żeby wentylatory nie przyspieszały dopóki procek nie ma tych 65 stopni :). Ustaw sobie też histerezę (step up time), żeby przy chwilowych skokach obciążenia, gdy na sekundę czy dwie temperatura rośnie, wentylatory nie przyspieszały, bo jest to wkurzające.

 

Z drugiej strony przy otwartej obudowie blisko uszu nawet przy niskich obrotach wentylatory będą słyszalne.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nic takiego nie robię oprócz pisania tu, temperatura na procku to okolice 56-59 stopni, a szum wentylatorów jest słyszalny.

 

Hmm, 56-59 stopni podczas zwykłego przeglądania neta?

Jeszcze jakbyś miał Ryzena to bym zrozumiał, bo mój 3600X potrafi mi w idle takie tempy na LC wbijać, ale przy 9600k coś jest nie tak...

 

Na pewno masz dobrze chłodzenie założone?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, temperatury wysokie jak na idle. DR4 to wydajne chłodzenie i powinno być niżej. BQ nie ma najlepszego systemu montażowego swoich coolerów (chociaż w DR4 i DR4P już to poprawili), więc lepiej faktycznie sprawdź czy wszystko jest ok, w końcu docisk najważniejszy.

 

Co od ustawienia krzywych to wchodzisz w UEFI (BIOS - naciskasz Del jak komp bootuje), Jak wbijesz, to F7, żeby wejść w Advanced Mode - po prawej masz zakładkę Hardware Monitor i tam możesz sobie poustawiać krzywe dla każdego złącza wentylatorowego na płycie. Masz to opisane w manualu do mobo na stronie 65 :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To najlepiej chyba będzie wszystko rozebrać, zdjąć cooler i sprawdzić czy pasta jest dobrze rozmazana, prawda?

 

Czy jakby było w porządku to mogę dokręcić ten cooler na tej samej paście???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ściągnij cooler. Sprawdź czy na pewno ściągnąłeś naklejkę z podstawy chłodzenia - niby oczywiste, ale czasami potrafi się zapomnieć. Jakiej pasty używałeś?

 

Generalnie nie będzie problemu z ponownym montażem coolera na tej samej paście, ale jak masz coś pod ręką to ja bym wymienił.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak mimo wszystko nałożył nową, ale tak jak pisze Paweł na starej też przejdzie.

 

Sprawdź może jeszcze zanim cokolwiek zaczniesz rozbierać, jakie masz ustawienia w biosie, szczególnie napięć.

Masz wszystko na def ustawione czy bawiłeś się w jakieś o/c tego proca? Chociaż szczerze nie wiem co byś musiał mieć ustawione żeby proc takie tempy łapał przy praktycznie idle.

Edytowane przez heat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podkręcałem procka.

Naklejkę na pewno zdjąłem.

Pastę nałożyłem tą co była w zestawie z coolerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że po prostu docisk jest zbyt słaby i nie ma dobrego kontaktu. Jakie masz realnie temperatury pod obciążeniem? (np w OCCT). Sprawdź też czy pod obciążeniem chłodzenie się nagrzewa, jeśli to nie to znaczy, że jest problem z transferem ciepła, więc pewnie jest coś nie tak z montażem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem OCCT ale zaraz popracuję trochę w Photoshopie to dam znać jak wygląda kwestia temperatur bo dziś już nie będę kompa rozbierał.

 

A w kwestii ustawień biosu zrobiłem fotki:

 

20200330_223522m2jq1.jpg

 

20200330_223551fak13.jpg

Edytowane przez Maragast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pracy na Photoshopie (+ otwarty firefox i włączony podcast na youtube) temperatura maksymalnie dochodziła do 60-61 stopni, poziom hałasu był podobny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij OCCT i wrzuć mu CPU Linpack z memory na 90%. Ściągnij sobie też CPU-Z oraz HWMonitor lub HWinfo64. Wrzuć w OCCT test na przynajmniej 15-20 minut. Napięcie na rdzeniu odczytasz w CPU-Z, temperaturę podaje OCCT, ale dobrze to porównać z HWMonitro czy HWInfo, bo czasami lubi przekłamywać. Obroty wentylatorów również odczytasz w tych dwóch aplikacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra test zrobiony - na razie bez rozkręcania kompa.

 

Zabawna rzecz - jak tylko uruchomiłem te programy to prędkość obrotów wentylatorów spadła i Core Temp (którego używałem wcześniej) zaczął pokazywać o wiele mniejsze temperatury na idle :hmm:

Może coś w systemie było powalone i Core Temp źle temperatury odczytuje - cholera wie - może Wy macie jakiś pomysł?

W każdym razie jak mam włączony CPU-Z oraz HWMonitor to jest cichutko i Corek Temp pokazuje mniejsze temperatury - jak wyłączę te dwa programy to Core Temp pokazuje większe temperatury i wiatraki przyspieszają. :hmm:

 

 

Tu są screeny z różnych etapów testu:

 

1l8kby.jpg

 

2rdjse.jpg

 

3onk8z.jpg

 

 

Chyba jest wszystko w porządku, co nie?

Przy takich temperaturach w teście chyba nie ma sensu rozkładać kompa - raczej chłodzenie musi dobrze przylegać, prawda???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,2v ptzy 4,3ghz to troche duzo

1,05-1,1 max i tempy powinny jeszcze spac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z napięciem faktycznie można by zejść niżej, ale jak na auto nie ma tragedii.

 

Z Core Temp ciekawa sprawa - ja bym go po prostu wywalił, bo to stary program i zostawił po prostu HWMonitor latający sobie w tle.

 

Temperatury jak na 1000-1200 RPM na DR4 znośne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś cyrki - jak mam włączony HWMonitor to jest cisza i program pokazuje temperaturę poniżej 40 stopni. Jak wyłączam program to wentylator zaczyna kręcić się szybciej. No to włączam znowu program i przez chwilę pokazuje temperatury na poziomie 50-55 stopni ale po chwili temperatury spadają poniżej 40 stopni i wiatraki zwalniają.

 

Co się tu dzieje??? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automatycznie masz ustawione wiatraki w biosie.Pod obciążeniem będzie przyspieszać nie masz ręcznie wklepane kwasny.gif

Edytowane przez MrTooth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...