Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

x

Edytowane przez diplo94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego po fachu :). Ja również korzystam z samplera i VSTi (tyle że pod Windowsem - sam Omnisphere 2.6/Keyscape + custom banki to 150 GB, gdzie samo piano C7 waży 14+ GB) i z mojego doświadczenia dużo zależy od kontrolera USB, jaki masz, oraz od tego, czy dysk przenośny ma własny dRAM (rzadkość) - niezbędne przy pierdyliardzie małych multipróbek.

 

Po pierwsze - sprawdź jak mocno masz zawalony dysk - SSD ma to do siebie że jak ma mniej niż 15-20%, niemiłosiernie zwalnia... Pewnie masz zawalony pod korek i się dziwisz, że dysk nie ma oddechu :).

 

Po drugie - większość przenośnych dysków to SATA III, do tego dochodzi kabel (a raczej jego jakość - jakaś strata zawsze będzie), więc więcej niż 400-500 MB/s nie wyciągniesz (max dla SATA III to 550 MB/s). Dodatkowo do przenośnych dysków dają raczej niezbyt wydajne kontrolery USB i trzeba kupować topowe konstrukcje, aby osiągnąć rzeczywisty realny transfer. Wyjścia są dwa (a w sumie trzy).

 

Ja rozwiązałem to w ten sposób, że po prostu wymieniłem komputer na nieco nowszy (docelowo kupię taki z Zen2) i zamontowałem najzwyczajniej w świecie dysk NVMe, bo tylko on pozwolił mi osiągnąć odczyty sekwencyjne na poziomie 1-1,5 GBs (oczywiście topowe konstrukcje dają nawet 3 GB/s).

 

Druga opcja i zdecydownie najbardziej pro - dysk na Thunderbolt. Niestety będzie drogo, a przynajmniej drożej od "cywilnych" rozwiązań.

 

Trzecia opcja jest dość egzotyczna - są np. fajne pendrive'y Samsung Fit Plus 256GB, które osiągają przyzwoite wyniki i nadają się do ładowania softu "na stałe", czyli np. wtyczek i bibliotek, a o pendrive możesz zapomnieć (siedzi na stałe w gnieździe). Odczyt do 300 MB/s, nie grzeje się tak mocno, sam rozważałem taką opcję dla bibliotek Omni/Keyscape (katalog Steam można trzymać właśnie na zewnętrznym dysku). Druga opcja wymaga złącza USB Type-C - kupujesz dysk NVMe i specjalną przejściówkę i montujesz go jako zewnętrzny. Osiągi wyższe aniżeli "standardowy" USB 3.0. Możesz też kupić dobrą kieszeń USB 3.1 (z dobrym kontrolerem), kupić dysk SSD SATA III i podłączyć w ten sposób - starszy EVO od Samsunga powinien dać zadowalające osiągi, o ile kontroler USB w Mac-u nie da ciała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x

Edytowane przez diplo94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego rozważ Samsung Fit Plus 256GB - jeśli lapek ma USB 3.0 (a powinien mieć), to jest to rewelacyjne rozwiązanie - jeśli wystarczały Ci transfery z HDD (max 100-120 MB/s). Sample są doczytywane jako "duże" pliki czyli jest tu odczyt sekwencyjny i możesz liczyć na transfery 250-300. Tu masz screenshota od klienta Xkom-u (recenzja pod produktem):

5c38e8eee0fbc.jpg

 

Plus jest taki że jakiego byś kompa nie miał, pen jest bardzo uniwersalny, nie wisi na kablu, można go wpiąć i o nim zapomnieć, a transfery są na poziomie umiarkowanego SSD. Te penki można kupić nawet lekko używane za 150 PLN, nowe za ok. 200 PLN i gdybym nie dostał od kolegi tu na forum nowego NVMe wraz z RAMem w dobrej cenie, to bym kupił właśnie takie rozwiązanie. Omni to ok. 55 GB, Keyscape 77 GB, pytanie ile masz tych wave'ów.

 

Co do dysku - SU800 nie jest specjalnie wybitny, ale podane przez Ciebie wartości zapisu są bardzo zastanawiające, trzeba by to sprawdzić podłączając dysk np. do zewnętrznej kieszeni albo do komputera z Windowsem. Poza tym jeśli chodzi o doczytywanie bibliotek/sampli to tu ma znaczenie właśnie odczyt więc teoretycznie dysk powinien spełniać swoje zadanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x

Edytowane przez diplo94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywotność takich rozwiązań zależy od tego, jak wiele danych zapiszesz na takim nośniku. Uwzględniając, że biblioteki są głównie do odczytu, to myślę, że bardzo długo :). Jest to idealne narzędzie właśnie do tego typu zastosowań - z racji rozmiarów nie ma tam jakichś wyrafinowanych kości czy kontrolera rodem z porządnego dysku, nie mówiąc o DRAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x

Edytowane przez diplo94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że z tego co wiem (a robiłem szeroki research) to jedyna sensowna alternatywa na rynku - wprawdzie PNY i Sandisk mają swoje rozwiązania, ale Samsung był z nich najszybszy i podobno się tak mocno nie grzeje jak konkurencja. A poza tym będzie pasował kolorystycznie :). Jeśli masz możliwość kupna używki, możesz zaryzykować - będzie taniej, a raz wgrane dane i tylko odczyt nie wpływają negatywnie na kondycję nośnika (tu ma wpływ raczej ilość cyklów zapisu).

 

P.S. Bardzo proszę - jak kupisz, daj znać jak to się sprawdza w PW, bo mimo tego, iż nie kupiłem tego rozwiązania, to chciałbym wiedzieć, jak sprawdza się w praktyce - szczególnie w Keyscape, gdzie sample jeśli nie są Thinned potrafią dłuuuugo się ładować :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x

Edytowane przez diplo94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, mniej eleganckie wyjście ale też będzie działać. Nie zdziw się jednak, jak kontroler zamontowany w takiej kieszeni będzie mało wydajny - sporo od niego zależy. A nowy wewnętrzny dysk to również dobry pomysł - zawsze zdążysz przełożyć :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x

Edytowane przez diplo94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale widzisz kolego, jak to ma być głównie do odczytu to po co szybki zapis? Raz robisz zgrywkę, update'y Omni/Keyscape'a są niewielkie, trudno żeby w tak małym urządzeniu były 4 moduły flash i 4-kanałowy kontroler Phisona z własnym dRAM :). Traktując tego Szajsunga jako pamięć read-only ze sporadycznym dogrywaniem danych jest to świetny sprzęt stricte do tego zastosowania. Dysk SSD w kieszeni będzie bardziej uniwersalny, ale to jest zawsze dodatkowy balast wiszący na kablu. Ja jak mam granie na żywo, ograniczam ilość kabli do minimum - wystarczy już że mam klawisze, kabel USB, lapka, interfejs audio, to jeszcze dysku na kablu gdzie mam kluczowe biblioteki by brakowało :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x

Edytowane przez diplo94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak - dla mnie przenośny dysk SSD nie ma za bardzo zastosowania, wolę przenośny magazyn np. na ISO gier albo na duże biblioteki na HDD bo może leżeć w szafie latami i nie "nawali". Co do SSD, ograniczeniem będzie USB 3.0 w lapku i praktycznie każda nowa konstrukcja powinna dawać radę :). Szczególnie w dobie NVMe/M.2 dyski na interfejsie SATA III osiągnęły szczyt możliwości i nawet największe chińskie padła dają radę, np. tutaj jest test Linusa i wychodzi że najtańszy dysk ma dRAM i całkiem niezłe osiągi do odczytu sekwencyjnego a kosztuje grosze:

Także każda nowa konstrukcja do Twoich zastosowań powinna być dobra, jeśli chodzi zaś o używki, szczególnie starsze, to różnie może z tym być. Także polecam Ci stricte do sampli/bibliotek tamtego Samsunga bo rozwiąże Twój problem bibliotek i ew. przy zmianie lapka będziesz mógł sobie tylko zainstalować same wtyki i wskazać penka jako główny katalog Steam - bardzo przydatne. Poza tym pena wkładasz i zapominasz, a dysk dynda na kabelku i może zdarzyć się "wypadek" - SSD przy błędzie zapisu wykrzaczy się na amen, HDD co najwyżej pogubi kilka sektorów.

 

Dlatego jeśli chcesz koniecznie przenośny SSD, kup nowy dysk do lapka (rozwiąże problem zapisu), a obecny włóż w kieszeń (do odczytu styknie). Ja bym tego ADATA podpiął jeszcze pod innego kompa i puścił benchmark czy faktycznie ten zapis Ci źle "melduje" czy też może coś faktycznie jest z tym dyskiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...