Skocz do zawartości
joloxx9

Rozbudowa do 32GB 2x16 czy 4x8?

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wszystkim, chcialbym dorzucic 16 giga do mojego PC, pytanie przed jakim stoje to czy lepiej dokupic identyczna pare osemek czy lepiej 2 x 16 3600 z nieco wyzszymi timingami.

 

Pierwsza opcja prostsza bo nie musze wtedy szukac kupca na swoj ram, co do drugiej nie mam pewnosci bo sporo informacji na temat tego, ze 4 moduly obciazaja mocniej proca itp. nie uzywalem nigdy to tez nie mam porownania, ma ktos jakies doswiadczenia z tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cfg z sygi? Wyższe timingi to konkretnie jakie względem jakich?

Edytowane przez kamilos69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cfg z sygi? Wyższe timingi to konkretnie jakie względem jakich?

Tak ten config, obecna 3466 ma 16-18-18-36 natomiast 3600 18-22-22-42

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ze 4 moduly obciazaja mocniej proca itp. nie uzywalem nigdy to tez nie mam porownania, ma ktos jakies doswiadczenia z tym?

Proca obciążają memory ranks. Jak masz dwie kości 2x16GB dual rank, czy 4 kości 8GB single rank to dla proca nie ma znaczenia specjalnie.

 

Znaczenie ma natomiast płyta. Jeśli ma topologię Daisy Chain to lepiej jest mieć 2x16, wtedy łatwiej się podkręca, bo para slotów jest niejako "lepsza" od dugiej. Natomiast jeśli płyta ma topologię ram typu T to nie ma znaczenia czy jest 2x16 czy 4x8.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proca obciążają memory ranks. Jak masz dwie kości 2x16GB dual rank, czy 4 kości 8GB single rank to dla proca nie ma znaczenia specjalnie.

 

Znaczenie ma natomiast płyta. Jeśli ma topologię Daisy Chain to lepiej jest mieć 2x16, wtedy łatwiej się podkręca, bo para slotów jest niejako "lepsza" od dugiej. Natomiast jeśli płyta ma topologię ram typu T to nie ma znaczenia czy jest 2x16 czy 4x8.

 

Czy to jest dual czy single rank to sie nie dowiem bez otwierania obudowy bo nigdzie w necie nie idzie dostac tego info niestety, co do plyty wedlug tego co znalazlem to jest to raczej na pewno Daisy chain z racji iz nawet producent zaleca pierwsze obsadzenie slotow A2 i B2 w takim razie kupuje 2 x 16 GB HyperX 3600 CL17.

Edytowane przez joloxx9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość kostek 8GB jest single rank, większość 16 GB są dual rank.

Te co masz możesz sprawdzić w Thaiphoon burner.

 

Nie powiedziałbym że niestety, ogólnie Daisy chain jest lepsze dla osób które nie potrzebują zapełniać wszystkich banków pamięci. Te dwa lepsze sloty w daisy chain są ogólnie lepsze niż cztery równorzędne sloty w T topology*

 

*lepsze w sensie da się wyżej podkręcić pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość kostek 8GB jest single rank, większość 16 GB są dual rank.

Te co masz możesz sprawdzić w Thaiphoon burner.

 

Nie powiedziałbym że niestety, ogólnie Daisy chain jest lepsze dla osób które nie potrzebują zapełniać wszystkich banków pamięci. Te dwa lepsze sloty w daisy chain są ogólnie lepsze niż cztery równorzędne sloty w T topology*

 

*lepsze w sensie da się wyżej podkręcić pamięci.

Nie ma sensu sie bawic teraz, mam znajomego co wezmie moj ram i 2 x 16 wyjdzie mniej niz 2 x 8.

 

Co do podkrecania, duzo na chwile obecna idzie wycisnac z ramu czy nie bardzo wzgledem XMP? Bo ostatni raz robilem to chyba na 2500K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od kości, egzemplarza ramu, egzemplarza procesora.

Przykładowo moje 3000cl15 puściłem na 3800cl16.

A to budżetowy ram za 6 stówek(32GB), choć na przyzwoitych kościach Micron E-Die.

Może dałoby radę lepiej ale przy Zen2 sens zerowy.

 

Moim zdaniem dopłata do Ramu z wysokiej półki nieszczególnie warta świeczki. Na Intelu pewnie ponad 4000 MTs śmignie przy jakich Samsungach, ale zabulisz pewnie z tysiaka.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od kości, egzemplarza ramu, egzemplarza procesora.

Przykładowo moje 3000cl15 puściłem na 3800cl16.

A to budżetowy ram za 6 stówek(32GB), choć na przyzwoitych kościach Micron E-Die.

Może dałoby radę lepiej ale przy Zen2 sens zerowy.

 

Moim zdaniem dopłata do Ramu z wysokiej półki nieszczególnie warta świeczki. Na Intelu pewnie ponad 4000 MTs śmignie przy jakich Samsungach, ale zabulisz pewnie z tysiaka.

Ehe okej, udalo mi sie kupic te pamieci wiec bede sprawedzac ile z nich wyciagne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...