Skocz do zawartości
joloxx9

Noctua NH-U12A czy NH-D15?

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie nad wymiana chlodzenia na ktoras Noctue, obie sa w bardzo podobnej cenie. Zawsze polecany byl wiekszy brat ale tym razem po przeczytaniu kilku recenzji nie moge sie zdecydowac, rzeczywiscie mniejszy cooler jest tak samo wydajny jak jego wiekszy brat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D15 będzie wydajniejsza. Przy U12A cenę robią bardzo drogie, lecz bardzo dobre też wentylatory. Fizyki nie oszukasz i dużo większy radiator robi swoje.

 

Im niższe rpm ustawisz tym ta różnica będzie większa. Im gorsze warunki wentylacji w obudowie tym też ta różnica będzie większa. Jeśli zależy na ciszy, a więc będziesz używać niższych rpm w stresie, to zdecydowanie D15.

 

Jeśli masz świetną wentylację w obudowie i używasz wysokich rpm, to różnica będzie niewielka.

 

D15 możesz też dostać w czarnym kolorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D15 będzie wydajniejsza. Przy U12A cenę robią bardzo drogie, lecz bardzo dobre też wentylatory. Fizyki nie oszukasz i dużo większy radiator robi swoje.

 

Im niższe rpm ustawisz tym ta różnica będzie większa. Im gorsze warunki wentylacji w obudowie tym też ta różnica będzie większa. Jeśli zależy na ciszy, a więc będziesz używać niższych rpm w stresie, to zdecydowanie D15.

 

Jeśli masz świetną wentylację w obudowie i używasz wysokich rpm, to różnica będzie niewielka.

 

D15 możesz też dostać w czarnym kolorze.

Kolor bez znaczenia, wersja czarna to doplata 100 zl(niby lepsze wentylatory).

 

Tak czy inaczej, jest sens wymiany obecnego chlodzenia? Jest ono juz dosc stare i ciezko o testy porownawcze niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał @DyndaS - Noctua NH-D15 będzie, w normalnym użytkowaniu, wydajniejsza.

W testach U12A nadgania, ponieważ wiele testów jest wykonywanych przy maksymalnych prędkościach wentyli, a nie, jak powinny być, przy ustandaryzowanej głośności (np. 38dB).

Tu dobrze przeprowadzano test U12A z uwzględniem 30 oraz 40dB, różnych mocy CPU oraz różnych wielkości IHS, przy stałych warunkach (bez błędnego liczenia delty):

https://nl.hardware.info/artikel/9225/5/noctua-nh-u12a-review-14-cm-prestaties-in-12-cm-formaat-testresultaten-socket-115x

 

Dodam tylko to, co w innym wątku napisał @iwanme - zamaist D15 można wybrać Noctua NH-D15S (mniejszy, nie koliduje z pci-e, jeżeli nie dołożymy mu drugiego wentyla, to nie koliduje z ram, a dalej bardzo wydajny).

 

Ostatnia sprawa, to twój Megahalems - jakieś ogromnej różnicy wydajności nie będzie, bo ten Prolimatech to dobre chłodzenie (powiedzmy że po zmianie na Noctue przeskoczysz z klasy A do S, używając azjatyckich systemów ocen :).

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka mała klaryfikacja - zwykłe beżowe D15 i czarne D15 ma te same wentylatory :). Różnica to jedynie kolor.

 

Moim zdaniem nie ma większego sensu zmieniać tego Megahalemsa. To stare, ale bardzo dobre chłodzenie - w ciągu ostatnich 10 lat, od premiery ND-D14 chłodzenia powietrzne nie poszły wiele do prozdu. Podstawa to wrzucić na tego Megahalemsa dobre wentylatory - co u Ciebie siedzi, bo BQ PWM niewiele mówi. Pure Wings 2, Silent Wings 2 czy Slient Wings 3?

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka mała klaryfikacja - zwykłe beżowe D15 i czarne D15 ma te same wentylatory :). Różnica to jedynie kolor.

 

Moim zdaniem nie ma większego sensu zmieniać tego Megahalemsa. To stare, ale bardzo dobre chłodzenie - w ciągu ostatnich 10 lat, od premiery ND-D14 chłodzenia powietrzne nie poszły wiele do prozdu. Podstawa to wrzucić na tego Megahalemsa dobre wentylatory - co u Ciebie siedzi, bo BQ PWM niewiele mówi. Pure Wings 2, Silent Wings 2 czy Slient Wings 3?

Pure wings 2, w takim razie warto je na coś zmienić czy niezbyt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PW2 są ok jak na budżetowe konstrukcje. Są lepsze wentylatory jak chociażby Noiseblocker B12-PS / B14-PS czy Noctua NF-A12x25 PWM. Pakując 2 x NF-A12x25 PWM miałbyś w zasadzie to samo co Noctua NH-U12A :E.

 

Masz na Megahalemsie zamontowane te wentylatory w rozmiarze 120mm czy 140mm?

 

Różnica wydajności przy lepszych wentylatorach nie będzie jakaś kolosalna, ale ze 2-3 stopnie pewnie będzie się dało urwać i to przy lepszej kulturze pracy.

 

Na Twoim miejscu zamiast wymiany tego chłodzenia rozważyłbym po prostu zmianę wentylatorów. O ile obecne Ci przeszkadzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PW2 są ok jak na budżetowe konstrukcje. Są lepsze wentylatory jak chociażby Noiseblocker B12-PS / B14-PS czy Noctua NF-A12x25 PWM. Pakując 2 x NF-A12x25 PWM miałbyś w zasadzie to samo co Noctua NH-U12A :E.

 

Masz na Megahalemsie zamontowane te wentylatory w rozmiarze 120mm czy 140mm?

 

Różnica wydajności przy lepszych wentylatorach nie będzie jakaś kolosalna, ale ze 2-3 stopnie pewnie będzie się dało urwać i to przy lepszej kulturze pracy.

 

Na Twoim miejscu zamiast wymiany tego chłodzenia rozważyłbym po prostu zmianę wentylatorów. O ile obecne Ci przeszkadzają.

Z tego co pamiętam to 12 bo większe nie wejdą na niego (12 pokrywają go w całości) patrzę na te wentyle noctua i spoko tylko cena trochę zaporowa, płacąc za nie 52f lepiej mi dorzucić chyba 27f i kupić pełnoprawna noctue 15 z tymi wentylatorami? Wtedy mógłbym ta różnice w cenie odbić na sprzedaży aktualnego chłodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-A12x25 to 120 zł x 2 = 240 zł. NH-D15 kosztuje 450 zł, więc 200 zł więcej. Rozumiem, że mieszkasz w UK, 54 funty za NF-A12x25 PWM to lekka przesada :E.

 

Możesz też sprzedać obecne chłodzenie i kupić NH-D15, wtedy nie wyjdzie to tak drogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-A12x25 to 120 zł x 2 = 240 zł. NH-D15 kosztuje 450 zł, więc 200 zł więcej. Rozumiem, że mieszkasz w UK, 54 funty za NF-A12x25 PWM to lekka przesada :E.

 

Możesz też sprzedać obecne chłodzenie i kupić NH-D15, wtedy nie wyjdzie to tak drogo.

 

54F to mniej wiecej 270zl, tam chodzilo o cene za dwa wentylatory.

https://www.scan.co.uk/products/120mm-noctua-nf-a12x25-pwm-non-led-9-blade-upto-2000rpm-upto-60cfm-airflow-226db-max-4-pin-pwm

 

Swoja droga czy te coolery maja stara wersje wentylatorow bo nowa ma oznaczenie NF-A12x25 tak?

 

https://www.scan.co.uk/products/noctua-nh-d15-dual-radiator-quiet-cpu-cooler-with-two-nh-a15-f

https://www.scan.co.uk/products/noctua-nh-d15-chromaxblack-cpu-cooler-intel-amd-dual-nh-a15-fans-300-1500rpm-825cfm-airflow-246db-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-A12x25 PWM to wentylator w rozmiarze 120mm. Na NH-D15 są wentylatory 140mm (NF-A15 PWM). Są to zupełnie inne wentylatory zarówno pod względem rozmiaru jak konstrukcji. To starsze wersje względem NF-A12x25 PWM, ale nowszych 140mm Noctua zwyczajnie nie ma :P. Obecnie pracują nad wersją NF-A12x25 PWM w rozmiarze 140mm, więc można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości wyjdzie poprawiona wersja NH-D15 z nowymi wentylatorami. Kiedy? Tego chyba nikt nie wie. Noctua raczej się nie spieszy. Wolą dopracować produkty.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie taki sam dylemat jak autor wątku: NH-U12A vs NH-D15 (sam wcześniej miałem NH-U12S). Wybrałem NH-U12A głównie ze względu na kompaktowość względem większego brata. Ale teraz wziąłbym NH-D15 ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-A12x25 PWM to wentylator w rozmiarze 120mm. Na NH-D15 są wentylatory 140mm (NF-A15 PWM). Są to zupełnie inne wentylatory zarówno pod względem rozmiaru jak konstrukcji. To starsze wersje względem NF-A12x25 PWM, ale nowszych 140mm Noctua zwyczajnie nie ma :P. Obecnie pracują nad wersją NF-A12x25 PWM w rozmiarze 140mm, więc można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości wyjdzie poprawiona wersja NH-D15 z nowymi wentylatorami. Kiedy? Tego chyba nikt nie wie. Noctua raczej się nie spieszy. Wolą dopracować produkty.

No prosze w takim razie nie mam sensu sie w to pakowac, ciekawi mnie natomiast jakby te wentylatory sprawdzily. Bo wrzucac taka kase dla 1 stopnia to srednio.

 

 

Miałem dokładnie taki sam dylemat jak autor wątku: NH-U12A vs NH-D15 (sam wcześniej miałem NH-U12S). Wybrałem NH-U12A głównie ze względu na kompaktowość względem większego brata. Ale teraz wziąłbym NH-D15 ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

Ja chyba calkowicie odpuszcze bo gra nie jest warta swieczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym megahalemsa nie ruszał, ciągle bardzo przyzwoity cooler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym megahalemsa nie ruszał, ciągle bardzo przyzwoity cooler

I chyba przy tym zostane, dobre temperatury ma wiec wywalanie 400zl na ciut nizsze mija sie z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I chyba przy tym zostane, dobre temperatury ma wiec wywalanie 400zl na ciut nizsze mija sie z celem.

 

Dobrze gadasz, wyrzucić 400zł za kilka stopni mniej, średni interes. Zawsze możesz poszukać używanych śmigieł. Ja sam wymieniłem jakiś czas temu Gelida Phantom Black na NH-D15 chromax.black, ale tylko dlatego, że kosztowała mnie 280zł, nówka sztuka a w sklepie 480zł, tak więc myślę, że warto było. :D Tak to bym nie ruszał Gelida do usr.... śmierci.

Na allegro gościu sprzedaje 2 sztuki NOCTUA NF-S12A PWM:

NOCTUA NF-S12A PWM 1z2

NOCTUA NF-S12A PWM 2z2

Myślę, że warto się nad nimi zastanowić.

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-S12A nie nadają się na radiatory / chłodnice. Generalnie to średnie wentylatory. Ciche, ale mają kijową wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-S12A nie nadają się na radiatory / chłodnice. Generalnie to średnie wentylatory. Ciche, ale mają kijową wydajność.

 

 

Dokładnie tak jak mówisz, na stronie Noctua źle spojrzałem na nazwę wentylatora, faktycznie niskie ciśnienie mm H2O ma ta wersja. Czeski błąd.

Chyba najlepsze z Noctuy to NF-A12x25 PWM, NF-F12 PWM lub dark NF-F12 PWM chromax.black.swap

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-A12x25 PWM to chyba obecnie najlepsze co jest na rynku. NF-F12 jest też bardzo ok. Osobiście na drugim miejscu za NF-A12x25 PWM stawiam Noiseblockera B12-PS :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...