Skocz do zawartości
kubaa90

Modernizacja - jest sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Moj zestaw:

-i 5 2500k - 3,30 bez oc

-płyta asrock P67 pro3

-GTX 460 1gb

-4 gb ram

-jakiś stary dysk hdd

-zasilacz OCZ MXM 500w

-obudowa thermaltake

 

-Zestaw jest z 2011 roku, ma juz wiele lat.

-Myślałem żeby zmienić kartę na AMD Radeon™ RX 580 8GB, dokupić ramu do 16gb, zmienić dysk na ssd lub inny szybszy. Procek do OC, trzeba dokupic chłodzenie lepsze. Obudowa też do wymiany bo sie cała rozleciała.

-Nie chce wydać więcej niż 1500 zł

 

Jest sens pchać się w taką modernizację? Jeżeli chodzi o zastosowanie komputera to przede wszystkim gry. Niestety w najnowsze propozycje nie da sie na tym obecnym komfortowo grać bo jest za malo wydajny.

 

Doradźcie, dzięki.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez kubaa90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inwestycja nie ma sensu, jeżeli chcesz grać w nowe gry. Potrzebny Ci chociaż zestaw za 2500zl, który podałem w i bym wątku. https://www.x-kom.pl/lista/vu8h9lwqg

Dysk Hdd możesz na razie zostawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu użytkowników będzie się biło w pierś, że przecież 2500K ciągle daje radę, ale prawda jest taka, że w tym roku wyjdą next-geny i 4C/8T już nie będzie wystarczające, nie mówiąc o wzrostach wydajności (IPC) i obsłudze dodatkowych instrukcji. Da się z tego zestawu jeszcze conieco wykrzesać, ale lepiej zainwestować w coś bardziej przyszłościowego :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inwestycja nie ma sensu, jeżeli chcesz grać w nowe gry. Potrzebny Ci chociaż zestaw za 2500zl, który podałem w i bym wątku. https://www.x-kom.pl/lista/vu8h9lwqg

Dysk Hdd możesz na razie zostawić.

 

Przecież 2500k wykręcony ogarnie RX580/5500XT z 60FPS. Na upartego dołoży po taniości 4GB ramu i jeszcze w coś pogra.

 

Wielu użytkowników będzie się biło w pierś, że przecież 2500K ciągle daje radę, ale prawda jest taka, że w tym roku wyjdą next-geny i 4C/8T już nie będzie wystarczające, nie mówiąc o wzrostach wydajności (IPC) i obsłudze dodatkowych instrukcji. Da się z tego zestawu jeszcze conieco wykrzesać, ale lepiej zainwestować w coś bardziej przyszłościowego :).

 

Jasne, tylko że sensowna wymiana to tak jak xtn napisał - koszt 2500 zł. A użytkownik nie chce wydać więcej niż 1500 zł.

 

No i ta, na 4C/8T nawet pasjansa nie odpalisz :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież 2500k wykręcony ogarnie RX580/5500XT z 60FPS. Na upartego dołoży po taniości 4GB ramu i jeszcze w coś pogra.

 

 

 

Jasne, tylko że sensowna wymiana to tak jak xtn napisał - koszt 2500 zł. A użytkownik nie chce wydać więcej niż 1500 zł.

 

No i ta, na 4C/8T nawet pasjansa nie odpalisz :E

Sprzeda to co ma i kilkaset zł odzyska. Reanimacja tego kompa ma sens ale tylko na krótki czas. To jest 9 letni komputer. Tu zaraz może paść płyta lub zasilacz. Co będzie generowało kolejne dopłaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej i niezły wzrost wydajności w grach to dołożenie np. rx 580 czy podobnej wydajnościowo karty ~400zł

 

Wraz z podkręconym i5 2500k nie będzie bottlenecku https://pc-builds.com/calculator/Core_i5-2500K/Radeon_RX_580/0cY0YgiU/8/

 

Jak najbardziej dołożyć ram do 16gb (3 kości 4gb) ~150 zł

 

Obudowa Regnum rg4 ~190 zł

 

SSD np. 512gb na system i najczęściej używane gry i programy ~300 zł (hdd zostawić na magazyn)

 

Chłodzenie Fera 3 ~100 zł

 

Wychodzi 1150 czyli jeszcze 350zł zostaje za które spokojnie kupisz i7 2600k a 2500k jeszcze sprzedasz :)

 

 

I będziesz miał jeszcze zapas procka do kart pokroju gtx 1070 gdybyś upgradował w przyszłości gpu.

 

No i ta, na 4C/8T nawet pasjansa nie odpalisz :E

 

:thumbup:

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po taniości zmień tylko proca na 2600K i RX 580 4GB na gwarancji. 8GB RAM do 99% gier wystarczy, możesz dokupić drugie 4GB do duala i tyle.

 

@kubinek83bb Te kalkulatory nie mają odniesienia do rzeczywistości. 2500K się poci z budżetowymi kartami, kwestia tylko gry.

Edytowane przez vegmer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@kubinek83bb Te kalkulatory nie mają odniesienia do rzeczywistości. 2500K się poci z budżetowymi kartami, kwestia tylko gry.

 

Ale daje ogólny pogląd czy cpu jest dobrze dobrany do karty, czyt. optymalnie.

 

This result is based on average CPU and GPU usage from different programs and games

 

U mnie się sprawdza.

 

Można pisać temat rzekę ;) co to znaczy "się poci"? zawsze znajdzie się gra która bije nawet mocniejsze procki w miejscach procesorowych.

 

Poza tym jakbyś przeczytał do końca mój post to została kasa na 2600k i ten proc zaproponowałem...

 

PS. To ja napiszę w takim razie że te budżetowe gpu pocą się z tym prockiem, kwestia tylko gry i ustawień.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzeda to co ma i kilkaset zł odzyska. Reanimacja tego kompa ma sens ale tylko na krótki czas. To jest 9 letni komputer. Tu zaraz może paść płyta lub zasilacz. Co będzie generowało kolejne dopłaty.

 

Jak mu padnie płyta, to grafika i tak zostanie.

 

Autor niech sobie poogląda gameplaye na YT z gier, wystarczy wpisać 2500k rx 480 czy rx 580 w wyszukiwarce. Będzie mieć spadki fps ze względu na CPU, ale w wielu grach rozgrywka może być całkiem komfortowa. Przynajmniej znacznie lepsza niż na GTX 460. :)

Edytowane przez marjanoos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Autor niech sobie poogląda gameplaye na YT z gier, wystarczy wpisać 2500k rx 480 czy rx 580 w wyszukiwarce. Będzie mieć spadki fps ze względu na CPU, ale w wielu grach rozgrywka może być całkiem komfortowa. Przynajmniej znacznie lepsza niż na GTX 460. :)

 

W wielu grach będzie też mieć spadki ze strony GPU jeśli mowa o wysokich detalach - taki urok gier i nie da się tego idealnie dobrać, bo w zależności od tytułu będą to różne wartości użycia gpu/cpu.

 

Proszę jeszcze autora o podanie rozdzielczości monitora i jakie ma odświeżanie, bo może się okazać że przy 60hz i np. zablokowanym fps do wartości odświeżania, lepiej będzie kupić szybszą kartę a i5 2500k podkręcony da sobie radę z takim fps.

 

Przykład sieciówka

proc do karty dobrany idealnie. Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod single 2500K dla większości będzie wystarczające, ale pod multi BFV, COD, Fortnite, już nie z powodu dropów. Każdy ma inne wymagania.

Można oczywiście w pierwszej kolejności wymienić kartę i dołożyć pamięci, dopiero później procesor, chyba najlepsze wyjście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież 2500k wykręcony ogarnie RX580/5500XT z 60FPS. Na upartego dołoży po taniości 4GB ramu i jeszcze w coś pogra.

 

Jasne, tylko że sensowna wymiana to tak jak xtn napisał - koszt 2500 zł. A użytkownik nie chce wydać więcej niż 1500 zł.

 

No i ta, na 4C/8T nawet pasjansa nie odpalisz :E

Śmieszkuj sobie, ale prawda jest taka, że te procki to nie jest przyszłościowe rozwiązanie. Nawet 4690K nie jest już takim "pewniakiem". Pewnie - dziś czy jutro styknie, starsze szpile ograsz jak panisko, ale wyjdą gry nowej generacji i będą przycięcia na 4C/8T - już są w niektórych nowościach. Dlatego napisałem tylko, że to nie jest przyszłościowe. Nadto mając SB nie włożysz tam tak szybkich kości jak mógłbyś na nowszej platformie i tutaj choćby masz bottlenecka. Pewnie - kto kupił 2500K/2600K ten naprawdę wiele lat pograł i do dziś ten sprzęt daje radę, ale wiecznie tak nie będzie i ja bym sprzedał platformę póki jeszcze coś warta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaiste ciekawe jest "Twoje zdanie" w tym temacie, ale tu masz przykład że starsze 4c/8t jest na tym samym poziomie co nowe 6c/12t w połączeniu z topową kartą graficzną, więc chyba jednak nie masz racji

 

Ciekawi mnie też o jakich nowościach piszesz gdzie 4c/8t nie daje rady.

 

Co do pamięci stare ddr3 vs nowe ddr4

(2200 vs 3200)

 

Ah ta przyszłościowość, 7 1700 miał być taki przyszłościowy a nowsze konstrukcje z mniejszą ilością rdzeni go wyprzedziły.

 

No widzisz Ty byś sprzedał, a ja zostaje do czasu aż będzie dawał radę.

 

PS. Zarówno ja jak i kolega proponowaliśmy i7 2600k, więc nie wiem skąd i5 w wypowiedzi.

 

PS2. Ja rozumiem że ryzeny są dobre cena/wydajność przy nowych zestawach, ale nie przy budżecie 1500 zł i jeśli autor ma dobrą płytę i platformę którą może ulepszyć dużo niższym kosztem niż nowy komputer na ryzenie.

 

PS3. Polecanie zawsze i w każdym budżecie nowej platformy z ryzenem to chyba już jakaś choroba tego forum.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, ja jeszcze pamiętam nie tak dawno temu, jak każdy polecał G4560 :). No ale cóż. A co do polecania sprzętu - co mogę poradzić, że za 6 stówek można dorwać używanego R5 3600 który jest królem opłacalności i z takim IPC i przy 6C/12T leje tyłek okrutnie wszystkiemu co niebieskie nie licząc flagowców sprzed lat po kosmicznym OC (i mam tu na myśli 4790K a nie 2600K)?

 

Za 1500 PLN bym sklecił świetny zestaw z możliwością rozbudowy w przyszłości, a tak inwestować w starego grata... No ale kto co lubi :). Teza była taka że modernizacja NIE MA SENSU bo sprzęt za rok/dwa nie będzie dawał rady. NIE BĘDZIE. Nie w nowościach, napędzanych przez next-genowe konsole. Owszem - gry odpalą, na low, będą ścinki, grać się da... Kto co lubi, w samochód też można pakować bez końca, w końcu jeszcze jeździ ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmieszkuj sobie, ale prawda jest taka, że te procki to nie jest przyszłościowe rozwiązanie. Nawet 4690K nie jest już takim "pewniakiem". Pewnie - dziś czy jutro styknie, starsze szpile ograsz jak panisko, ale wyjdą gry nowej generacji i będą przycięcia na 4C/8T - już są w niektórych nowościach. Dlatego napisałem tylko, że to nie jest przyszłościowe. Nadto mając SB nie włożysz tam tak szybkich kości jak mógłbyś na nowszej platformie i tutaj choćby masz bottlenecka. Pewnie - kto kupił 2500K/2600K ten naprawdę wiele lat pograł i do dziś ten sprzęt daje radę, ale wiecznie tak nie będzie i ja bym sprzedał platformę póki jeszcze coś warta.

 

Zapominasz tylko o jednej rzeczy. Autor ma już tego procka 2500k. Poza ramem 4GB (koszt pewnie około 50 zł) nie musi inwestować w tę starą platformę. Jedyną poważną inwestycją jest wymiana karty graficznej, którą i tak musiałby wymienić. Oczywiście, że jest to cerowanie dziury zamiast kupienia nowych spodni, ale jak się ma ograniczony budżet, to tak jest. A łatwo się wydaje czyjeś pieniądze. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wychodzę z innego założenia - jak mam starego grata to a) dojeżdżam go do końca lub b) sprzedaję, póki trzyma wartość i zmieniam auto na nieco lepsze lub kupuję zmęczone ale zdrowe i doinwestowuję. Pewnie - jakbym chciał jak najtaniej zmodernizować sprzęt, to 4GB DDR3 za 5 dych, do tego RX570/580 i się bym jeszcze przebujał rok czy dwa. Ale za zestaw można dostać parę stówek + gotówka i kupić coś przyszłościowego, co pozwoli złapać oddech na parę lat.

 

Autor ma do dołożenia 1500 PLN, jego zestaw jest coś wart, a za taką kwotę złoży już coś sensownego - używana płyta B450 pod AM4 i kompatybilna z zenkiem 2 za ok. 2 stówki, ryśka 3600 używkę można dostać już za 6 stówek. Za starego kompa kupi budę, dysk i PSU, pozostałe 7 stów na RAM i GPU - powinno się udać 2x 8 GB 3200 + RX580. Jest temat? Jest. Chłop ma gotówkę i chce pograć w nowości, a Wy mu każecie starego dziada reanimować :).

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w sumie jak budżet ograniczony to dlaczego by nie zostać przy 2500k, kupić chłodzenie i obudowę co by OC pociągło i możliwie przy dalszej modernizacji zostały. Do tego SSD, niektóre gry np, WoT u mnie miał problem z załadowaniem się na czas do gry i ogólnie dla responsywnośći. Do tego jakąś kartę, nie wiem dokładnie jaką ale inni pewnie pomogą. Ram można nawet używany kupić nie orientowałem się za bardzo ale DDR3 nie powinny być drogie (a może się mylę)

 

Ja sam latam na i5 4670k, może nie gram w jakieś super wymagające gry procesorowe, ale taki Wiedźmin 3 na ultra z nową RTX 2060 w 1440p latał w Ultra z miejscami gdzie raz karta się nudziła, a raz procek. Oczywiście podkręcony do spokojnych 4,3Ghz więc jakby ten 2500k z 4.5 poszedł to nie był by wcale taki dużo wolniejszy.

 

Znowu można też wymienić tego 2500k ale chyba wolałbym 2500k + jakaś spoko karta niż i7/R5 i GTX460 albo jakieś nowsze padło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak sobie temat żyje swoim życiem bez udziału autora :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak sobie temat żyje swoim życiem bez udziału autora :Up_to_s:

 

Przepraszam ale dużo pracy. Dzięki za wszystkie odpowiedzi, temat nie jest prosty. Powiem tak, kasa jest ale chciałbym wydać jak najmniej na ten komputer żeby postawić go trochę na nogi ponieważ pod koniec roku planuje zakup konsoli.

 

Gram przede wszystkim w gry typu FPS i pod nie chciałbym ten komputer trochę ulepszyć.

-procesor zostaje, zrobie oc - jakie chłodzenie kupić(dobre i w miarę tanie)

-dokupie 4gb ramu, teraz mam 2x geil 2gb pc3 10660 cl99924, 1333c9, dokupic drugie 2 kości tego samego czy jakiś inny?

-gtx 460 sprzedam, co zamiast tego pod ten procesor i do tej płyty? wolałbym nową ale może być używana karta tylko na gwarancji

-zasilacz chciałbym zostawić, uciągnie sprzęt po zmianach?

-obudowa do wymiany bo wyglada jakby czołg po niej przejechał

 

co myślicie, dużo zyskam?

Edytowane przez kubaa90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokup 2x4gb ,chłodzenie procka,grafikę gtx 1060 lub rx580 tylko szukaj z pewną gwarancją co w przypadku gtx1060 bedzie ciężko ale rx580,570 da sie kupic z pewną gwarancją,nawet jak miałbyś ochotę to mam takiego rodzynka rx 580 8gb z gwarancja 20 miesięcy w sklepie proshop ,karta praktycznie nie używana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jasna sprawa, skoro planujesz konsolkę to nie ma sensu nie wiadomo ile inwestować :). GXT 1060 odradzam, celuj w dobrą sztukę RX570/580, najlepiej załóż wątek w dziale Kupię, chłodzenie czy RAMy od ręki dostaniesz, na grafikę trzeba będzie popolować bo janusze na aledrogo/o-el-iks często sporo wołają. Od biedy upoluj GXT 1050Ti 4GB, do dorwania za 300 PLN, ale RX580 za 4 stówki jest osiągalny i rozniesie tę kartę w każdej grze, poza tym to konstrukcje stosunkowo nowe i mało która widziała koparkę, a 1060-tki - a i owszem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokup 2x4gb ,chłodzenie procka,grafikę gtx 1060 lub rx580 tylko szukaj z pewną gwarancją co w przypadku gtx1060 bedzie ciężko ale rx580,570 da sie kupic z pewną gwarancją,nawet jak miałbyś ochotę to mam takiego rodzynka rx 580 8gb z gwarancja 20 miesięcy w sklepie proshop ,karta praktycznie nie używana.

 

podeślij link do karty. dzięki.

 

procesor nie będzie wąskim gardłem dla karty? po oc rzecz jasna. Ktos jeszcze pisał o i5 2600, czy nie trzeba zmieniać mobo po ten procesor?

Edytowane przez kubaa90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
procesor nie będzie wąskim gardłem dla karty? po oc rzecz jasna. Ktos jeszcze pisał o i5 2600, czy nie trzeba zmieniać mobo po ten procesor?

 

Pisałem cały wywód wcześniej z upgradem całej jednostki wraz z procesorem i7 2600k który ogarnie nawet karty gtx 1070 i podobne w przyszłości, ale widzę że szkoda się tu produkować, nie nie trzeba zmieniać płyty, jest bardzo dobra i to do OC :)

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie jaki ram dołożyc do tego Geila, takiego samego nie da sie kupić. Ten zasilacz uciągnie procesor po OC i tego radeona? Czy dysk wpływa na wydajność grach czy tylko czasy ładowania?

A i jeszcze pytanie o system, czy konieczne będzie zmiana z obecnego windows 7 na 10? 10 jest wydajniejsza?

Edytowane przez kubaa90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie podłączę się do pytania zawartego przez autora tematu

Wysypała mi się najprawdopodobniej karta graficzna

 

W chwili obecnej mam

MOBO gigabyte 970A ud3

CPU AMD Phenom II X4 945

GPU MSI Radeon r9 270x Gaming

2x 4gb DDR3 corsair vengeance

Zasilacz Corsair CX 600

2x1TB dyski HDD taki zupełnie magazynowy Western Digital Green. I jeden Seagate

Komputer służy głównie do internetu, filmów, i sieciówek typu WoT, czy WarThunder. Choć jeszcze w 2018 udało mi się na nim z całkiem dużą przyjemnością zakończyć Wiedźmina III. Razem do dodatkami.

 

Fundamentalne pytanie, opłaca się wymieniać samą kartę, czy raczej pora na wymianę całego zestawu.

Komputer w dalszym ciągu będzie służył do tego co wymieniłem powyżej. Chciałbym od czasu do czasu wrócić do Wiedźmina sobie też. Nie przewiduje też w najbliższej ani dalszej przyszłości jakiś nowych gier.

I ewentualnie mniej więcej w chwili obecnej należałoby wydać na nowy zestaw. Żeby zachować obecne możliwości lub je trochę poprawić choć.

Zakładając że zachowam sobie zasilacz dyski i obudowę. Plus dorzucę dysk SSD do systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...