Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Swoje pytanie chyba kieruje do bardziej doświadczonych ludzi którzy grzebią w LC.

Otóż mój Aourus GXT 1080 TI waterforce extreme edition ma zasyfiony blok w środku. Dla mnie normalnym jest rozebranie karty w celu jego wyczyszczenia. Jednak tu pojawiają się pytania, mianowicie:

 

- Aby otworzyć blok wodny muszę odkręcić śruby go trzymające. Niestety są one przykryte ozdobnym topem z logo który jest na całej powierzchni przyklejony do korpusu bloku. Nie wiem co to za typ kleju ale wydaje się taki sam jak klejone jest większość wyświetlaczy itp. - po podgrzaniu powinien bez większych problemów odkleić się, ale nie wiem jak będzie z ponownym jego nałożeniem - nigdy tego nie robiłem i nie wiem czego się spodziewać - tu prosiłbym o radę :)

-Czy ten blok będzie szczelny po wyczyszczeniu i złożeniu? W przeciwieństwie do bloków np EK w tym nie widze żadnej uszczelki

 

Wspomniana szczotkowana część topu jest do odklejenia:

 

CWxCMEY.jpg

 

tu jeszcze poglądowe zdjęcia bloku z boku - głowa śruby (do góry nogami foto) jest pod tym szarym topem karty

 

D2PO3zV.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy akrylową częścią bloku, a miedzianą podstawą musi być uszczelka. Bez niej wszystko by przeciekało. Po rozebraniu bloku wsadzenie orginu na miejsce bywa upierdliwe - uważaj jak będziesz to robił, żeby nigdzie go nie przeciąć przez przypadek (przypuszczając go górną częścią bloku). Chyba, że Gigabyte po prostu klei ze sobą dwie cześć bloku (plex i i miedź) i wtedy nie potrzeba uszczelki, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem.

 

Co do odklejenia szczotkowanej części, to nie wiem czy to tak prosto pójdzie. Podgrzanie na pewno pomoże, ale biorąc pod uwagę jak cienka jest ta część, będziesz musiał bardzo uważać, żeby jej nie pogiąć. Jeśli uda Ci się to odkleić to już z górki - potem trzeba usunąć cały klej i możesz to ponownie przykleić na zwykłej taśmie dwustronnej.

 

Inna sprawa - karta jest na gwarancji? Jeśli tak i możesz sobie pozwolić na to, żeby komp nie chodził przez jakiś czas, to ja bym po prostu napisał do Gigabyte z RMA - nie dają użytkownikom prostego sposobu na wyczyszczenie bloku, to niech to ogarną we własnym zakresie.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawiszatheblack

 

W mojej starej karcie, na jej bloku była uszczelka także wiem jak sie z nią walczy :)

 

Z tego co widze to porty 1/4" są połączone z blokiem i mają uszczelki - wątpie żeby blok był inaczej uszczelniony chociaż ze względu na gorszą dostępność może jej nie widać.

 

Karta jest 3 miesiące po gwarancji, może dlatego trafiła w moje ręce :)

Jeżeli twierdzisz, że zwykła taśma dwustronna wystarczy do podklejenia tego topu to znacznie ułatwia sprawę, po Twoich ostatnich poradach nie widze powodu żeby Ci nie wierzyć :)

 

Myślę, że zabieram się powoli do pracy, Wiatraki już w drodze nie ma na co czekać :)

Podgrzeje suszarka top, odkleje lekko podważając ten top, dostane się do śrubek, wyczyszcze alkoholem izopropylowym i złożę podklejając taśmą dwustronną ten top.

Wymieniłbym przy okazji termopady, ale widze przynajmniej 3 grubości - brak w domu niestety. Ale sróby są od góry, więc nie ma potrzeby ruszać całego bloku z pcb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że karta jest po gwarancji.

 

Ten aluminiowy plate, to tylko ozdoba - kilka kawałów cienkiej taśmy dwustronnej spokojnie załatwi sprawę. Nie dawaj za dużo, żeby w razie kolejnego rozbierania bloku nie było cyrków :P. Oczywiście powierzchnię wcześniej sobie odtłuść, żeby taśma dobrze chwyciła. Dobrze jest też użyć taśmy dobrej jakości - np Testy. Generalnie może blok bez tego będzie lepiej wyglądał - ściągniesz to zobaczysz :).

 

Jeśli stare termopady nie są wyschnięte, to nie ma co ich wymieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważaj na aluminiowy element - jak pogniesz to będzie lipa

c7kpvf1rbikvy.jpg

 

Bartosz, czy możesz jeszcze potwierdzić mi obecność uszczelki miedzy blokiem a pokrywa bloku? Jakies niespodzianki podczas czyszczenia?

Czy czyszczenie kleju alkoholem izopropylowym to dobry pomysl? Mam jeszcze rozpuszczalnik acetonowy itp, czym najlepiej żeby akrylu nie zmatowić czy cos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uszczelkę widać na powyższym screenie - zaraz koło śrub, jest biała / przeźroczysta :)

 

Acetonu nie używaj, bo zmatowisz akryl. Izopropanol nic nie powinien zrobić, ale najlepiej spróbuj najpierw gdzieś z boku.

 

OpLhRX0.jpg

 

Tu masz cały wątek na temat czyszczenia tego bloku - poczytaj sobie :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeserwisowałem blok z wasza pomocą.

Rozwialiście moje wątpliwości co do demontażu bloku w tej 1080tce. Do tej pory nie mialem zadnych problemów z blokami EK w dotchczasowych kartach.

 

W ramach wdzięczności zostawie swój mały log z tej pracy - może sie komuś przyda :)

 

Do podgrzewania użyłem suszarki mimo posiadania opalary - jedynym powodem były obawy z przypaleniem czego kolwiek, moja suszara w zupełności dała rade :)

Skalpelem podważamy w rogu topu jedynie tyle, żeby wcisnąć tam jakąkolwiek kartę plastikową której nie potrzebujemy bo będzie cała w kleju. Taśma dwustronnie klejąca zaczyna się ok 1mm od krawędzi topu, toteż łatwo jest ją podważyć ale szczelina jest za ciasna żeby odrazu wjeżdzać kartą plastikową.

 

Mała uwaga - szara szczotkowana, większa część topu jest aluminiowa, ale ta czarna jest plastikowa - należy sie z tą czarną częścią obnosić delikatniej niż aluminiową.

xTiCTfC.jpg

 

Często "dogrzewając" top wciskamy kartę jak najgłębiej ale na tyle żeby mieć nad jej manwerowością kontrolę. "Podkaszamy" na całej szerokości do okoła krawędzi top w taki sam sposób. Przyłożenie brutelnie mocnej siły nie przyśpieszy procesu i może zagiąć plastikową kartę ktra podważy w niekontrolowany sposób top, zwłaszcza plastikowy. Ja dodatkowo w tych miejscach w których juz przecisnałem karte, podkładałem między top a blok wodny kartki papierowe, żeby klej sie spowrotem za mocno nie sklejał.

 

2sIQlfN.jpg

 

Nie jest to takie trudne jak mi się na początku wydawało, po zdjęciu mamy taką sytuację:

 

0BnDhNm.jpg

 

Porty zdejmujemy analogicznie. Uwaga - topik przykrywający śruby jest taśmą, a nie aluminium. Uważajcie żeby tego nie uszkodzić. Podważamy skalpelem, i następnie nie ciągniemy za odstający fragment ale całość na równej szerokości podważamy kartą tak samo jak top.

 

2P2vdcF.jpg

 

Po oczyszczeniu z kleju obu powierzchni mamy taki obrazek. Do czyszczenia używałem czystego spirytusu i alkoholu izopropylowego.Gruz nabrał kolorku i bez problemu można było stwierdzić, że poprzedni płyn miał kolor czerwony :)

Skuteczność taka sama ale izopropylowy mam wrażenie, że wolniej paruje - na taką właściwość ciężar cząsteczkowy też wskazuje :)

 

RO5rOoo.jpg

 

I pod kopułą taki gruz :)

l6BavTe.jpg

FphTDaq.jpg

 

Po żmudnym czyszczeniu spirytem i izopropylem, pucowaniu i masie zużytej mikofibry uzyskałem dosyć satysfakcjonujący rezultat. Żeberka nad GPU mają odstęp akurat na grubość skalpela więc tempą stroną też wyskrobałem spomiędzy nich troche syfu :)

s0pNnQN.jpg

 

I po montażu taki oto wynik końcowy, akryl od środka zmatowiał ale to chyba normalne, w starym bloku mam to samo mimo używania wody destylowanej.

7nefjXJ.jpg

 

Mam nadzieję, że komuś się przyda ten domowy poradnik :)

Edytowane przez response

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! Bardzo fajny efekt. Cieszę się, że wszystko udało się ogarnąć. Sporo syfu w środku faktycznie było.

 

Jakiego płynu używałeś, że zostawił tyle osadu? Czerwony płyn chyba najbardziej syfi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem używaną kartę. W rozmowie ze sprzedającym uzyskałem odpowiedź, że karta nie wymaga serwisowania.

Może wg niego nie, bo działała - to po co. Ale poki ja czekałem na paczkę z hardtube'ami to sobie ją przeczyściłem - zasadność tego pozostawiam do waszej oceny.

 

Ja obecnie wlałem płyn mayhems pastel series - Pastel UV green. Miałem mały problem z pompką którą przy okazji wymieniłem na nową. Ta nowa mowiąc najprościej nie ciągneła a minimalny przepływ cieczy po kilku godzinach wywołał podobny efekt osadzania się jakiegoś składnika płynu jak na zdjęciach przed czyszczeniem gpu. Dodatkowo osad był na dnie rurek praktycznie na całej długości chłodzenia, no załamałem się jak to odkryłem. Tak to wyglądało w bloku który rozebrałem bo myślałem na początku że problemy z przepływem są przez blok CPU

wXm1aLU.jpg

 

Jednak po wymianie pompki na 755tke, przepchneła to wszystko i po osadzie nie ma śladu, całe szczęście GPU ma przezroczysty top który można obejrzeć. Nie wiem co mam o tym myśleć, poki świeci, niech świeci ale trzeba obserwować :)

DaJP28F.jpg

 

@zawisztheblack przy okazji konczenia tego projektu jeszcze sie odezwe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, zapomniałem, że ten Aorus kupiłeś jako używany.

 

Z pastelami potrafią być straszne problemy. Podstawa to dobre przygotowanie samej pętli, bo inaczej dzieją się cuda. Fajnie, że udało Ci się to ogarnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się sprawuje te VPP755, podobno wersja V3 jest już ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w porównaniu do EK vario to wirnik VPP755 jest większy - łopatki pociągnięte są ktoszke bliżej środka wirnika i na tym odcinku też nieco wyższe ( jezeli przyjac, ze cale lopatki sa podobne do stożka)

no i sam wirnik jest w formie walca a nie półkola - na moje oko, subiektuwnie - magnes na wirniku jest większy.

Ja napewno nie zdecyduje się na inną pompke niz vpp755 - z uwagi na jej wydajność, chyba że jakas nowa generacja lepsza wyjdzie.

 

Konstrukcyjnie tylko mam obiekcje do tego, ze czujnik obrotów nie działa mimo jego obecnosci i wirnik ograniczony jest 2 spinkami na których u mnie po 2 latach widać ślady zużycia - jak je można dostać to żaden problem

Edytowane przez response

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak wypada pod względem kultury pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest niesłyszalna na 5tym biegu, z niższych nawet nie korzystałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze niby ta pompa jest wydajniejsza i cichsza, ale podobno cały czas są problemy nawet z wersją V3... Dodatkowo obsługa klienta alphacool raczej zniechęca do jej wyboru :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak wspomniałem, założyłem EK vario i różnice zauważyłem odrazu. Ale też jak wspominałem nie działa czujnik obrotów i fabryczny kabel był do poprawienia z uwagi na to, że pod termokurczką przerywał - nie wiem czy sie złamał, czy to wada fabryczna. Myśle że to zależy od egzemplarza jaki sie trafi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten blok z GPU wyglądał, jakby pracował na wodzie zalanej z wiadra na budowie :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...