Skocz do zawartości
szkaju

RX570 - niski zegar GPU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem Gigabyte RX570 GAMING w dość okazyjnej cenie, prawdopodobnie pokoparkowy. Lecz zmierzając do sedna, karta jak chodzi na 100% zegar GPU osiąga maksymalnie 600-700Mhz, nie wiem czy jest to związane z dostępnymi biosami dla tej wersji bo wszystkie mają Limit Power na 90W. Jedyne co pomaga to podrzucenie Power Limitu na maxa, lecz i tak zegar nie idzie na definiowane przez producenta 1244Mhz.

Karta jest na kościach Hynixa, wgrywałem każdy bios i dalej nic. Czy akurat ten model już tak ma, czy przyczyna leży w czymś innym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem RX 570 takiego samego, tak one mają trochu niższy power limit, był chyba to 90W, ale u mnie na stocku trzymało ok 1100+, przy podbiciu o ok 20% limitu mocy trzymało zegar domyślny-1244mhz, a nawet przy 30% z uv na poziomie 1050mv miałem stały 1340mhz, dla spokoju miałem +50% limit mocy.

 

Może karta zwalone? może w czymś innym leży problem, na pewno ja nie miałem takich problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem RX 570 takiego samego, tak one mają trochu niższy power limit, był chyba to 90W, ale u mnie na stocku trzymało ok 1100+, przy podbiciu o ok 20% limitu mocy trzymało zegar domyślny-1244mhz, a nawet przy 30% z uv na poziomie 1050mv miałem stały 1340mhz, dla spokoju miałem +50% limit mocy.

 

Może karta zwalone? może w czymś innym leży problem, na pewno ja nie miałem takich problemów.

 

Właśnie sprzedawca informował o takiej przypadłości, to myślałem że wgrany BIOS do kopania, ale nawet reflash nic nie dał. Jeszcze wpadłem na inny pomysł, żeby wgrać BIOS od RX570 ale aorusa, też od Gigabyte, tam limit power jest już dosc wyzej ustawiony, tylko nie wiem czy nie uwale tym karty. Co myślisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GB lubi srać wersjami, rewizja i, wydawało by się tych samych produktów. Kojarzę ze była jakaś wersja GB rx570, która miała 90 W power limit. Zaczął bym od sprawdzenia jak karta reaguje na undervolting, 1 V jej możesz nawet dać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie podwiększenie power limitu na maxa załatwiło sprawę, w Wiedzminie 3 zegar juz działa w pełnym zakresie. Lecz teraz kolejny problem, ponieważ za każdym razem jak zmienie czy to ten power limit, czy wentylatory w softwerze radeona to po jakimś czasie się resetują. Dostrajanie mam ustawione na ręczne, zapisuje zmiany, ale i tak się resetuje, sterowniki najnowsze ze strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To norma w sterownikach AMD. Też tak mam. Zapisz sobie profil i ładuj jak potrzebujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie czasem się wattman resetował, ale z rzadka, ogólnie trzeba wyłączyć szybkie uruchamianie w Windowsie w ustawieniach.

https://www.windowscentral.com/how-disable-windows-10-fast-startup

 

Inaczej za każdym odpaleniem kompa resetuje ustawienia, możesz stworzyć sobie profil, ja miałem swój profil ustawiony i jak coś się nagle resetowało to go przywracałem. Ja miałem jeszcze starsze sterowniki przed tymi nowymi grudniowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymień pastę termoprzewodzącą i wyczyść układ chłodzenia.

30minut roboty a karta zacznie działać jak nowa i utrzymywać boost.

Zbija taktowania bo się przegrzewa - nawet jeśłi czujnik będie pokazywał temp 75 itp to jest to fakeowy odczyt.

 

Ta porada kosztowała Cię 0 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówicie zapisałem profil i będe sobie wgrywał jak będzie potrzeba.

Apropo układu chłodzenia, jest wyczyszczony, jak będe miał pastę to zabiore się za wymianę.

Aktualnie przy zwiększonym limicie mocy, w wiedzminie karta utrzymuje stałe 70 stopni, a przy zwykłym użytkowaniu spokojnie 25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masakra jakie zegary. Ja takich nie miałem. Teraz nie mam karty, jest u kuzyna i nie mam jak teraz sprawdzić itp.

W grach masz podobnie?

 

Zrób uv i sprawdź, może karta była mocno eksploatowana, stąd teraz taki cyrk z GPU.

 

Nie wiem na ile pójdzie, ale od 1100mv w dół bym powoli schodził. Nie testowałem grafy w furmarku, to nie wiem jak u mnie się zachowywała, w grach miałem stały zegar.

To tak jak u mnie ten Giguś działał.

 

 

rhJDcyc.jpg

 

Y4Ttrhg.jpg

 

 

 

A tu grafa też podkręcona ale dodatkowo z ramem o 200mhz.

 

v2bUPit.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu moge być spokojny, byłem przekonany ze w grach też jest taki problem, lecz posprawdzałem jak to ma sie np. w Wiedzminie.

Dzięki wszystkim za każdą pomoc. Widocznie albo to moja karta ma coś nie tak podczas benchmarków albo to wina leży w sterownikach, nie mam pojęcia.

 

Tutaj screen jak karta radzi sobie na Power Limicie na 0. Zegar skacze, ale jednak trzyma się i dochodzi do 1244Mhz.

https://imgur.com/2KSyz43

 

Tutaj screen z podniesionym Power Limitem i zegarem o 5%. Trzyma stabilnie, działa.

https://imgur.com/sarbwRL

 

Jeszcze raz wybaczcie za stwarzanie problemu, ale sam sprzedawca mnie o tym informował i dostawałem wariacji.

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej daj te 50% czy nawet jak sprawdzisz na stocku starczy ok 20-30%, ja tak miałem, tylko przy OC miałem dla świętego spokoju 50%.

W sterowniku możesz przełączyć na ręczne zegary, wtedy będzie trzymać, bo jak piszesz dałeś 5% OC to znaczy, że masz domyślne ustawienia.

 

Nie wiem jakie masz sterowniki, ale ja miałem jeszcze starsze, Adrenaline 2019.

 

Ja włączałem dynamiczne sterowanie zegarem jak i ręczne sterowanie napięciem- choć tu nie musisz nic ruszać jak nie robisz undervoltingu.

Aktualnie masz zapewne linię i suwak, który dałeś o 5%, a tak lepiej sobie wklepać samemu w miejsce 1245mhz np 1300mhz i testować w grze, Wiedźmin 3 też jest dobrym benchmarkiem, w lasach wyciska soki z gpu. To taki mały tip, zobacz czy nie lepiej będzie na takim ustawieniu jak ja podsunąłem.

 

Screen z domyślnych ustawień z mojej rx 570 8gb.

 

sPR206A.png

 

 

a tu przykład jak wygląda edycja, uv i oc karty. Tylko to uv za niskie, potem miałem ok 1050mv z 1340mhz, ramy nie kręcone. Wydajność była spoko

 

 

ybUAShs.png

 

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle jaki jest cały fenonem tego UV przy OC? I jak to sie odbija na karcie, czy nie ma zbyt dużego wpływu, czy może jeszcze lepiej jest?

Ja akurat mam te nowsze, Adrenaline 2020.

Cos takiego by przypasowało? Totalnie nie mam pojęcia jak to idzie w parze, więc wole sie dopytać nim będę coś kombinować.

sw08uTd.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fenomen UV jest taki, że karta pobiera/wydziela znaczniej mniej energii. Efekt jest taki, że się mniej grzeje, mieści w power limicie i masz wtedy "zapas" na podnoszenie taktowania.

Podnosić możesz aż do granicy stabilności ;) Mój RX przy 975mV trzyma zegar 1270 i nigdy nawet nie dobija to power limitu 120W (w grach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle jaki jest cały fenonem tego UV przy OC? I jak to sie odbija na karcie, czy nie ma zbyt dużego wpływu, czy może jeszcze lepiej jest?

Ja akurat mam te nowsze, Adrenaline 2020.

Cos takiego by przypasowało? Totalnie nie mam pojęcia jak to idzie w parze, więc wole sie dopytać nim będę coś kombinować.

https://i.imgur.com/sw08uTd.png

 

Ja dałem przykład. Wpierw zostaw na stocku i zobacz jak w takim ustawieniu się sprawuje czy zegar spada itp, możesz zobaczyć sobie jak się sprawuje na stocku z uv, czy zegar skacze itp. Powinien być sztywny.

Potem możesz dać OC nawet w okolice 1280mhz bo są takie wersje RX'ów. Ja dałem 1340mhz bo tyle ma stock RX 580, ale pamięci nie ruszałem. Z takim napięciem, plus zegarem tylko w Control cisnęło w okolice 120W, normalnie trzymało ok 90-100W(a nawet niżej zależy od gry), czasem jak Wiedźmin 110W, tylko pamiętaj, że to jest samo GPU, do pełnego poboru karty trzeba doliczyć RAM itp, jakieś 20-30W, wtedy wychodzi cały pobór.(powinien, tak pisali w necie)

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...