Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jakie chłodzenie do max 120 zł będzie najlepsze do tego procesora? Oczywiście żeby pasowało do płyty głównej MSI 770-G45 i mieściło się w obudowie SilentiumPC Brutus 410 Pure Black. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. SilnetiumPC Fortis 3, kosztuje około 150pln i ma zapinkę na przyszłość pod AM4

Albo jak nie da rady to Fera 3, tu już wentylator 120mm zamiast 140 no i kosztuje tylko stówkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem nad fera 3, ale nie wiem czy obudowa mi się domknie bo ma tylko 18 cm szerokości, a sama płyta zabiera już te pare cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

J.w. Fera 3 tutaj na spokojnie ogarnie i wejdzie Ci do obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiony założony. Testuje. Czy temperatury 38-44 w stanie spoczynku i 55-65 w mocnym stresie (obie mierzone przy 80% prędkości wiatraka) to dobre temperatury czy za wysokie?

Edytowane przez Sebastian_Seba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie jak na takie obroty. Pasta dobrze zaaplikowana? Nie za dużo/nie za mało (pasta dołączona do zestawu czy inna)?

 

Edit:

Procek stock czy podkręcony?

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury jak najbardziej są ok biorąc pod uwagę, że ten procek swoje potrafi łyknąć.

Edit: Jednak faktycznie wysoko. Te procki nie mogły osiągać szczególnie wysokich temperatur. 65 stopni to było chyba bezpieczne max.

 

Sprawdź montaż i aplikację pasty jak poleca kolega wyżej.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie jak na takie obroty. Pasta dobrze zaaplikowana? Nie za dużo/nie za mało (pasta dołączona do zestawu czy inna)?

 

Edit:

Procek stock czy podkręcony?

 

Procek fabryczne obroty. Pasta była w zestawie i wydaje mi się że nałożyłem dobrze. Jest możliwe że Speed Fun przekłamuje? Może procek już zjechany bo przy chłodzeniu podczas latania po internecie itp w spoczynku osiągał do 55 stopni.

Edytowane przez Sebastian_Seba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić innym softem. Albo od mobki, albo dla porównania hwinfo lub jeszcze innym. Możesz też otworzyć budę i zobaczyć czy będzie lepiej, bo może chłodzenie dusi się w budzie. Zobacz jakie napięcie idzie na proca. Może płyta zawyża napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić innym softem. Albo od mobki, albo dla porównania hwinfo lub jeszcze innym. Możesz też otworzyć budę i zobaczyć czy będzie lepiej, bo może chłodzenie dusi się w budzie. Zobacz jakie napięcie idzie na proca. Może płyta zawyża napięcie.

 

Wstawiam załącznik. Przy przeglądarce temperatury ciągle 42-44 stopnie.

post-570172-1586013099447_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te 1.4V to tyle ile płyta serwuje to jest to dopuszczalne napięcie aczkolwiek wysokie.(słaba sztuka lub płyta daje max dopuszczalny wg VID).

 

Możesz spróbować dać 1.3V i sprawdzić czy stabilny. Możliwe że pójdzie na niższym i powinieneś dużo zbić temp.

 

Chociaż teraz jak patrzę to TDP jest na poziomie 125W. To trochę ciepła jest do odprowadzenia. Fera u mnie przy e5450@3.6GHz 1.24V ma podobne wskazania przy czym dla czujników rdzeni. Czujnik płyty nie biorę pod uwagę, bo może oszukiwać przy zijonie. Inna sprawa że nawet przy rdzeniach nie mam pewności co do temp. bo tjmax jest na poziomie 85 wg pewnych źródeł a większość programów ustawia 100 stopni.

 

Tak czy inaczej spróbuj trochę niższe napięcie, zapuść prime95 na godzinkę jak przejdzie to prawdopodobnie będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te 1.4V to tyle ile płyta serwuje to jest to dopuszczalne napięcie aczkolwiek wysokie.(słaba sztuka lub płyta daje max dopuszczalny wg VID).

 

Możesz spróbować dać 1.3V i sprawdzić czy stabilny. Możliwe że pójdzie na niższym i powinieneś dużo zbić temp.

 

Chociaż teraz jak patrzę to TDP jest na poziomie 125W. To trochę ciepła jest do odprowadzenia. Fera u mnie przy e5450@3.6GHz 1.24V ma podobne wskazania przy czym dla czujników rdzeni. Czujnik płyty nie biorę pod uwagę, bo może oszukiwać przy zijonie. Inna sprawa że nawet przy rdzeniach nie mam pewności co do temp. bo tjmax jest na poziomie 85 wg pewnych źródeł a większość programów ustawia 100 stopni.

 

Tak czy inaczej spróbuj trochę niższe napięcie, zapuść prime95 na godzinkę jak przejdzie to prawdopodobnie będzie ok.

 

Aż tak dobry w te klocki nie jestem, jeszcze nie zmieniałem napięć nigdy. Można jakąś instrukcje? :)

Edytowane przez Sebastian_Seba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie manual ze strony producenta. Tam masz opisane opcje BIOS. Wchodzisz do BIOS na starcie kompa (ekran POST) poprzez klawisz del. Potem zakładka cell menu i tam masz opcje jak na obrazku:

 

Clipboard01.jpg

 

CPU Voltage daj na manual. Albo pojawi się dodatkowa opcja gdzie ustawisz napięcie, albo klawiszami +/- od razu przejdziesz z auto na wartości napięcia ;)

 

Potem F10 i jazda jakimś testem jak prime95. Sprawdź sobie także jak się resetuje BIOS w razie czego. Chociaż jak na spokojnie będziesz kombinował, to nie powinno być problemów z odpaleniem i wejściem do BIOS, co najwyżej będzie niestabilny ;) Ale w razie czego najpierw zobacz co to clear CMOS ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie manual ze strony producenta. Tam masz opisane opcje BIOS. Wchodzisz do BIOS na starcie kompa (ekran POST) poprzez klawisz del. Potem zakładka cell menu i tam masz opcje jak na obrazku:

 

Clipboard01.jpg

 

CPU Voltage daj na manual. Albo pojawi się dodatkowa opcja gdzie ustawisz napięcie, albo klawiszami +/- od razu przejdziesz z auto na wartości napięcia ;)

 

Potem F10 i jazda jakimś testem jak prime95. Sprawdź sobie także jak się resetuje BIOS w razie czego. Chociaż jak na spokojnie będziesz kombinował, to nie powinno być problemów z odpaleniem i wejściem do BIOS, co najwyżej będzie niestabilny ;) Ale w razie czego najpierw zobacz co to clear CMOS ;)

 

Dzięki. Jutro rano ogarnę :) W biosie jetem trochę obcykany tylko nigdy napięć nie zmieniałem :) Jak coś spieprzę to wyjmę baterie :) Dzięki :) A jak nie to Cie znajdę (żarcik). Zdrówka życzę :)

Edytowane przez Sebastian_Seba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak masz zmienić CPU Voltage. Jak pisałem +/- prawdopodobnie zmienia wartość auto na konkretną. Przynajmniej tak było na p35neo2, której BIOS wygląda praktycznie identiko.

 

Edit:

Na początek możesz dać 1.35V i test. Jak przejdzie to zejdź niżej.

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem 1,28. Dam znać czy temperatury spadły.

 

Zmienić wszystkie czy tylko voltage?

post-570172-15861076736885_thumb.jpg

Edytowane przez Sebastian_Seba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W stanie spoczynku jest teraz tak jak na zdjęciu, ale jak już wejdę tylko na Google Chrome to od razu skacze na 40-44 stopnie. Przy 5 minutowym teście pime95 doszło do 58 stopni. Więc chyba lekka poprawa jest.

post-570172-15861082562065_thumb.jpg

Edytowane przez Sebastian_Seba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resztę zostaw. Tylko vcore. 5 minut prime to za mało. Najlepsze testy idą powyżej 20 minuty. Wówczas zaczyna robić się gorąco :P

 

Tak z godzinkę by musiał przelecieć, to już raczej masz pewność, że będzie ok. Oczywiście później to obserwacja w normalnym użytku. Bo nawet jak syntetyki przejdzie, to może się okazać, że gdzieś będzie wychodził babol.

 

To że w przeglądarce wzrośnie do 45 stopni to żaden problem. Byle byś był poniżej tych 65 stopni. Możliwe też że sam czujnik przekłamuje. Ale mimo wszystko lepiej nie przekraczać tego co chciał producent.\

 

Edit:

Ewentualnie spróbuj jeszcze raz założyć chłodzenie. Może jest za dużo lub za mało pasty.

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resztę zostaw. Tylko vcore. 5 minut prime to za mało. Najlepsze testy idą powyżej 20 minuty. Wówczas zaczyna robić się gorąco :P

 

Tak z godzinkę by musiał przelecieć, to już raczej masz pewność, że będzie ok. Oczywiście później to obserwacja w normalnym użytku. Bo nawet jak syntetyki przejdzie, to może się okazać, że gdzieś będzie wychodził babol.

 

To że w przeglądarce wzrośnie do 45 stopni to żaden problem. Byle byś był poniżej tych 65 stopni. Możliwe też że sam czujnik przekłamuje. Ale mimo wszystko lepiej nie przekraczać tego co chciał producent.\

 

Edit:

Ewentualnie spróbuj jeszcze raz założyć chłodzenie. Może jest za dużo lub za mało pasty.

 

Czyli zostawić te 1,28V? Nic mi się nie przypali ani spięć nie porobi? Po 40 minutach grania w GTA V osiągał 50-55 stopni, a jak na moje nie najnowsze podzespoły to chyba git temperatura. Już nie chce mi się go ściągać bo przy moje małej płycie głównej i obudowie założenie samego wiatraka na te druty to jakaś masakra. Na filmikach cwani bo zakładają na wyjętą płytę główną hehe :) Samo założenie chłodzenia to pestka ale przez ten wiatrak to się naklnąłem ostro :P

 

PS. Po 20 minutach prime95 temp procka 60stopni, chciałem godzinę ale wyłączyłem bo gniazda USB z tyłu zrobiły się czerwone i zaczęło czuć spalenizną :P

Edytowane przez Sebastian_Seba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zostawić lub możesz próbować dalej zmniejszać. Wybór należy do Ciebie. Tak czy inaczej masz poniżej 65 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ależ to piękne co się dzieje. Droga do delegalizacji pis otwarta jak nigdy
    • Jak obudowa ci się tak podoba to bierz bo to ostatnie sztuki i zaraz będzie niedostępna. Zasilacze Gigabyte w zdecydowanej większości nie są udane, stąd ich niskie ceny. XPG Core Reactor II 850W za 490zł: https://lp.morele.net/gaming-promocja/?kategoria=Zasilacze+komputerowe Dysk albo odpowiednik Lexara tyle że od polskiej firmy: https://www.ceneo.pl/160503416 Albo ADATA z DRAMem za 1300zł: https://www.ceneo.pl/150752709 Chłodzenie - Navis F360 jest wydajniejszy i potencjalnie mniej awaryjny niż MSI: https://www.ceneo.pl/148968467 Ale to i tak głównie dla wyglądu, dla 7800X3D wystarczy chłodzenie powietrzne za 220zł. PS. 8 rdzeni to nie za mało do stawiania maszyn wirtualnych? W cenie zwykłej 4080 możesz mieć cichą 4080 Super: https://www.ceneo.pl/163671313 Wiem że różnica jest praktycznie żadna, ale nowszy model to nowszy model. MSI B650 Gaming Plus to solidna płyta z dobra sekcją zasilania i niezłym wyposażeniem jeśli chodzi o złącza, ale - ma tylko podstawowy chip audio oraz wspiera wyłącznie PCI-E 4 zarówno dla karty graficznej (4090 dalej korzysta z PCI-E 4), jak i dla dysku.
    • Tak sobie podsumowuje jakie co ma wady. Poprawcie mnie jeśli coś źle zrobiłem. Mamy QD-OLEDy: ASUS - firmware, brzydka nóżka, problemy z HDR? MSI - brak aktualizacji, cable management też kuleje, nóżka jako taka, dioda DELL - zakrzywiony ( dla mnie wada ) Gigabyte - nie wiem, dostępność   WOLED  LG - Dual Mode tylko mnie interesował, bo i tak matowy ( - ) i jak już mat to z Dual Mode dla którego miałbym zastosowanie, Plus pivot by mi się przydał ale to bardziej miły dodatek. No i wizualnie mi pasuje najbardziej. Tylko ten mat, chyba wszystko inne bym przebolał ale z tego co ten Display Guy na swoim kanale głosi to mam ogromne wątpliwości. Rozumiem że to bardziej gamingowy monitor i odblask by się nie sprawdził ale też super profesjonalny to on nie jest, tu raczej najnowszy Zowie 540Hz były lepszy.
    • 5min temu byl maly update. https://steamdb.info/app/2420110/patchnotes/ Ale nie podali nic poki co.
    • W DE może i zarabiają więcej ale przynajmniej mają OLEDy taniej Nawet 83" C3 2458eur ~10585zł  https://www.mydealz.de/deals/83-lg-4k-oled-evo-tv-c3-120-hz-cb-2338840
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...