Skocz do zawartości
platyniak18

Chłodzenie do ryzen 5 2600x na płycie mini-itx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakie chlodzenie kupić do ryzena 2600x do 300zł. Obudowa to nzxt h210, a płyta główna asus rog strix b450-i gaming.

Procesora nie zamierzam podkręcac, zależy mi na ciszy, i tym żeby w miarę możliwości nie zasłonić pamięci ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego 2600X wystarczy Fera 3, a dla zapasu Fortis 3. Kupno chłodzenia za 300 zł do procesora wartego 600 zł jest średnim pomysłem chyba, że chcesz go za niedługo zmieniać.

 

Lepsze chłodzenia niż Fortis 3 to chociażby Scythe Mugen 5 rev. B czy Hr-02 Macho rev. C. Jeszcze drożej wspomniany Dark Rock Pro 4 czy NH-U14S, NH-U12A, NH-D15, NH-D15S.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wydać całe 300zł i mieć chłodzenie na lata, to najwydajniejsze, ciche, które wejdzie na twoją płytę to: Noctua NH-U14S https://noctua.at/en/nh-u14s.html?comp=1

Pozostałe w podobnej cenie i pozostałych założeniach (cisza), bym sobie darował:

- Dark Rock Pro 4 zajmie prawie całą płytę i musiałbyś martwić się wysokością ram (do 40mm). Dodatkowo to dwa wentyle i ja patrzę na to tak, ze to 2x więcej elementów mechanicznych, o które trzeba dbać/wymieniać itd.;

- inne chłodzenia marki Noctua będą albo mniej wydajne (NH-U12S), albo zauważalnie droższe (NH-D15S) lub nie wejdą u ciebie zbyt łatwo (NH-D15);

- Scythe Ninja 5 też zajmie całą budę;

- be quiet! Dark Rock 4 wejdzie bez problemów i tak samo schłodzi ten CPU a do tego będzie cichy, natomiast jak w podobnych pieniądzach dziś można mieć NH-U14S i Noctua się u ciebie mieście, to sprawa chyba jasna (wybieramy chłodzenie o większym potencjale - czyli NH-U14S).

 

Jeżeli jednak nie chciałbyś tyle wydawać, to:

- Fortis 3, lub nieco wydajnie Macho rev. C (czyli jak polecał @zawisztheblack).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wydać całe 300zł i mieć chłodzenie na lata, to najwydajniejsze, ciche, które wejdzie na twoją płytę to: Noctua NH-U14S https://noctua.at/en/nh-u14s.html?comp=1

Pozostałe w podobnej cenie i pozostałych założeniach (cisza), bym sobie darował:

- Dark Rock Pro 4 zajmie prawie całą płytę i musiałbyś martwić się wysokością ram (do 40mm). Dodatkowo to dwa wentyle i ja patrzę na to tak, ze to 2x więcej elementów mechanicznych, o które trzeba dbać/wymieniać itd.;

- inne chłodzenia marki Noctua będą albo mniej wydajne (NH-U12S), albo zauważalnie droższe (NH-D15S) lub nie wejdą u ciebie zbyt łatwo (NH-D15);

- Scythe Ninja 5 też zajmie całą budę;

- be quiet! Dark Rock 4 wejdzie bez problemów i tak samo schłodzi ten CPU a do tego będzie cichy, natomiast jak w podobnych pieniądzach dziś można mieć NH-U14S i Noctua się u ciebie mieście, to sprawa chyba jasna (wybieramy chłodzenie o większym potencjale - czyli NH-U14S).

 

Jeżeli jednak nie chciałbyś tyle wydawać, to:

- Fortis 3, lub nieco wydajnie Macho rev. C (czyli jak polecał @zawisztheblack).

W zasadzie +1, sam obecnie posiadam Fortisa 3 do R5 1600@4GHz 1,35V i sprawdza się bardzo fajnie, ale jeżeli chciałby wykorzystać cały budżet - może iść w tą Noctue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ddświeżę temat, w momencie zakładania tematu komputer jeszcze nie był złożony, aktualnie siędze na boxowym chłodzeniu, po przemyśleniu wolę jednak wydać mniej i kupić spc fera 3, lub fortisa 3 w wersji rgb.

Tylko czy na pewno to chłodzenie się zmieści i nie będzie kolidować z pamięciami? corsair vengeance rgb pro które są dosyć wysokie? Dodam jeszcze że nawet boxowe chłodzenie lekko "zachacza" o pamięci.

vklYvQT.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Fortis 3 na 100% przesłoni RAM i trzeba będzie podnosić wentylator. Fera 3 nie powinna go przesłonić (na jakieś 90%). Ewentualnie z większych, ale i bardzo wydajnych chłodzeń Scythe Fuma 2 na pewno nie przesłoni RAMu.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis 3 na 100% przesłoni RAM i trzeba będzie podnosić wentylator. Fera 3 nie powinna go przesłonić (na jakieś 90%). Ewentualnie z większych, ale i bardzo wydajnych chłodzeń Scythe Fuma 2 na pewno nie przesłoni RAMu.

To scythe fuma wygląda na niezłego kloca, ale z tego co widzę po jego budowie to faktycznie nie powinien zasłonić pamięci. Z drugiej strony nie jestem do końca pewny czy problemem tutaj nie będzie wentylator zamontowany z tyłu obudowy, ten wyciągający powietrze. Kurde obudowe jak na mini itx mam dosyć sporą, a i tak cięzko cos dobrać, i mieć pewność że na 100% się zmieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Problemem przy mITX jest to, że nie ma standaryzacji ułożenia elementów na mobo i przez to banki na RAM czasami są bliżej socketu, a czasami dalej. Położenie samego socketu też się zmienia. Na Twoim miejscu wziąłbym Fera 3 - jest duże prawdopodobieństwo, że wejdzie bez problemu. Jak wentylator na przodzie będzie wadził o RAM, to możesz go przełożyć za chłodzenie, tam powinno być miejsce. Taka konfiguracja będzie miała tylko niewielki wpływ na temperatury. Zawsze masz też 14 dni na zwrot chłodzenia bez podania przyczyny :).

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą samą płytę i mi Noctua U12S wchodzi bez problemu z wyższymi pamięciami. I też box mi praktycznie wchodził na te ramy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...