Skocz do zawartości
Matts06

Laptop dla rodziców do 800-900zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak w temacie, rozglądam się za jakimś laptopem do 1000zł. Pierwsze pytanie jakie mi się nasuwa, to czy lepiej rozglądać się za czymś używanym czy jednak szukać nowych? Wiadomo, że w takiej cenie jednak o coś dobrego nowego może być ciężko, gdybym chciał szukać czegoś nowego, to pewnie trzeba by dołożyć z drugie tyle i szukać czegoś z niskiej półki za ok.1600-1800zł, jednak to cenowo dość spora różnica, ale też nie wiem czy używanym można na tyle zaufać, czy podziałają spokojnie z 2-3lata?

 

Komputer będzie wykorzystywany głównie do przeglądania internetu, może jakieś słuchanie radia, oraz na pewno oglądanie filmów (więc tutaj ważne jest by można było laptopa podłączyć do tv). Odnośnie podłączania do tv, to przeglądając laptopy zauważyłem, że np. używane Thinkpady nie mają wejścia hdmi, z tego co czytałem to wtedy podłączenie odbywa się przez wejście display port, czy to jest pewne podłączenie, czy może jednak tak się zdarzyć, że coś nie zadziała w takiej opcji? Podłączenie tv-laptop jest dość ważną kwestią, więc nie chciałbym sytuacji, gdy jednak to nie będzie działać.

Widziałem też, że kable mini DP - hdmi, są trochę droższe niż zwykły 2xhdmi.

 

Nie wiem też jakie parametry będą kluczowe. Czytałem, że najlepiej 8gb pamięci, 256 dysk ssd. Jednak jakby szukać jakiejś tańszej opcji, to chyba lepiej mniej pamięci niż dysku? Np. 4gb pamięci? Tylko czy wtedy to ma jakiś większy sens, czy może te 8 i 256, to jednak na dziś standard? Będzie też potrzebny system, więc tutaj chyba trzeba szukać już Win10, zakładając, że Win7 nie ma już aktualizacji. Jeśli idzie o wielkość ekranu, to 12,5 będzie chyba za mały, więc przydałaby się minimum 14 oraz by łączyć się z internetem przez wi-fi.

Napęd chyba nie jest koniczny, choć jakby był, to nie będę narzekać. Myślę, że w obecnej sytuacji jakby była kamera, to mogłoby to się przydać.

 

Przeglądałem allegro w poszukiwaniu jakichś sensownych ofert. Ale z tego co widzę, to zakładają 8gb pamięci, dysk 256ssd, Win10, to pewnie musiałbym do czegoś używanego dołożyć i wyjdzie ok.1tys., wtedy nie wiem na ile warto tyle kasy dawać na używany sprzęt. Znalazłem takie oferty:

https://allegro.pl/oferta/dell-latitude-6430-i5-4gb-256-ssd-hd-led-win10-8841030046

https://allegro.pl/oferta/dell-e6420-i5-8gb-256gb-ssd-hd-led-win-10-9099393960

https://allegro.pl/oferta/dell-latitude-6430-i5-8gb-256-ssd-hd-led-win10-8841013954

https://allegro.pl/oferta/lenovo-thinkpad-t440-i5-4300u-8gb-240gb-ssd-win10-9007214333

https://allegro.pl/oferta/dell-e6430-i5-3320-8gb-240ssd-1600x900-3g-win-10h-7828502690

https://allegro.pl/oferta/dell-e6430-i7-3520m-8gb-240ssd-hdmi-1366x768-w10-8888209616

 

Będę wdzięczny za jakieś rady. Czy warto szukać czegoś używanego, czy lepiej dołożyć do nowego z dolnej półki? Albo jak używany, to nie iść w te za ok.1tys., tylko dać 700-800zł, licząc się z niższymi parametrami czy to procesora, czy to np. 4gb pamięci?

Edytowane przez Matts06

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rodzice szanują rzeczy, to lepiej iść w nówkę (za np. 2,5x więcej). Jak natomiast nie szanują, to w używkę (tanią). :)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celuj w i5 4 generację (Haswell), np. 4300M, względnie w mocniejszą 3 generację np. 3320M i wyższe, RAM minimum 2x4GB (bez tego taki Chrome będzie straszliwie mulił), SSD 256 GB będzie rozsądny, niektóre lapki (np. Lenovo L440 i T440) mają możliwość dołożenia dodatkowego dysku SSD mSATA 2242 obok zwykłego HDD (czyli kupujesz z HDD, dokupujesz taki dysk i montujesz na własną rękę i dzięki temu masz extra SSD w jednym lapku - tylko tam trzeba uważać bo to są dyski o długości 42mm). Poleasingowe lapki mają licencję na Windowsa w wersji Pro, więc tutaj nie ma problemu (ważne, by info o systemie było na fakturze, na lapku był CoA czyli certyfikat, no i klucz wbudowany w SLIC czyli automatycznie się aktywuje). Dyski SSD SATA III są dość tanie, jak nie sprzedawca to sam bez problemu zamontujesz (dostęp do części w 95% modeli jest banalny) - uważaj bo wielu sprzedawców ma kosmiczne dopłaty za SSD (ceny jeszcze sprzed 2 lat chyba :D). Problemem może być bateria i jej stan (przeważnie zużycie na poziomie 20-30% czyli jeszcze 70-80% sprawna), ale często zamienniki są dość tanie - jeśli to ma znaczenie, warto sprawdzić, ile kosztują.

 

Zaprezentowane modele (nie mówię o konkretnych sztukach) są ok, sam posiadałem L440 przez dwa lata i maszyna nie do zajechania, wersja T440 jest troszkę solidniejsza. Zwróć uwagę na matrycę (najtańsze mają 1366x768 albo 1280x800 TN), warto dołożyć do IPS o wyższej rozdzielczości oraz KONIECZNIE na podświetlanie klawiatury (uwierz mi, warto dopłacić) - często była to opcja i trzeba dopytać sprzedawcę, bo czasami sami nie wiedzą. Genialne są w tym temacie Thinkpady, np. X230 (żona takowy posiada) - nie dość że podświetlana jest klawiaturka, to i nawet jest lampeczka :). To niby bzdury, ale bardzo przydatne.

 

Dobrą sztukę możesz dorwać przeglądając oferty Shoplet'a (nie robię im reklamy, po prostu mają czasami sztuki z jakimiś małymi wadami kosmetycznymi a cena sporo w dół no i dają gwarancję fakturę i 100% legal). Mogę też polecić TIP-a z Alledrogo (wystarczy do nich napisać w prywatnej wiadomości czego dokładnie szukamy i sami zaproponują korzystne oferty wraz z ew. zdjęciami czyli dobiorą konkretną sztukę pod nasze wymagania - również te modele, których nie wystawili na portalu aukcyjnym. Często z upustem ;). Bardzo fajnie mi się z nimi współpracowało). Warto wziąć od firmy, która sprzedaje duże ilości - kupują to paletami, sprawdzają, dają gwarancję, można czasami wybrać konkretną sztukę. Taki sprzęcik poleasingowy jest DUŻO lepszy niż nowe marketowe dziadostwo na jakichś Celeronach/Atomach/Pentiumach, najtańszy nowy lapek jakiego bym kupił to coś na Ryzenie 2300U/2500U lub jakiś outletowy lapek z procesorem 8130U. Zdarzają się też okazje, ale to już od osób prywatnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 1000zł upolujesz używkę na i5 5200u czy 6200u z matrycą fhd i ssd.

 

Moje typu to np hp probook 650 g2, hp 850, jakis dell e5550, e5570...

 

Troche trzeba poszukać, czasem jakieś kompromisy- bez zasialcza i trzeba dokupić sobiw samemu, jakieś większe ślady użycia itp ale warto- igiełki po 1500-2k bez sensu bo to już za drogo.

 

Nowe laptopy do 1.5k mogą mieć nawet niezłe bebechy, ale kadłubek będzie najtańszy z najtańszych - platik fantastik.

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaprezentowane modele (nie mówię o konkretnych sztukach) są ok, sam posiadałem L440 przez dwa lata i maszyna nie do zajechania, wersja T440 jest troszkę solidniejsza. Zwróć uwagę na matrycę (najtańsze mają 1366x768 albo 1280x800 TN), warto dołożyć do IPS o wyższej rozdzielczości oraz KONIECZNIE na podświetlanie klawiatury (uwierz mi, warto dopłacić) - często była to opcja i trzeba dopytać sprzedawcę, bo czasami sami nie wiedzą. Genialne są w tym temacie Thinkpady, np. X230 (żona takowy posiada) - nie dość że podświetlana jest klawiaturka, to i nawet jest lampeczka :). To niby bzdury, ale bardzo przydatne.

 

Z matrycą z tego co widzę, to w cenie do 1000zł, ciężko znaleźć coś lepszego. Czasem zdarzy się coś z rozdzielczością 1600x900.

Ten model x230, to z tego co widzę z ekranem 12,5? Czy duża różnica w komforcie używania jest między 12,5, a 14cala?

 

A jak wygląda sytuacja z podłączeniem laptopa z tv. W thinkpadach jest tylko wejście mini Displayport, czy taki kabel DP - HDMI, sprawi, że wszystko spokojnie będzie działać? Jednak kable hdmi-hdmi, są tańsze, tutaj jednak widzę, że jesli idzie o wejścia hdmi, to raczej trzeba by coś w Dellach szukać.

 

Ogólnie rozumiem, że jednak lepiej się rozglądać za jakimś używanym niż tanim nowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy duża różnica w komforcie używania jest między 12,5, a 14cala?

Rodzicom, to bym poniżej 15,6" cala nie kupił. 17" byłoby super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z matrycą z tego co widzę, to w cenie do 1000zł, ciężko znaleźć coś lepszego. Czasem zdarzy się coś z rozdzielczością 1600x900.

Ten model x230, to z tego co widzę z ekranem 12,5? Czy duża różnica w komforcie używania jest między 12,5, a 14cala?

 

A jak wygląda sytuacja z podłączeniem laptopa z tv. W thinkpadach jest tylko wejście mini Displayport, czy taki kabel DP - HDMI, sprawi, że wszystko spokojnie będzie działać? Jednak kable hdmi-hdmi, są tańsze, tutaj jednak widzę, że jesli idzie o wejścia hdmi, to raczej trzeba by coś w Dellach szukać.

 

Ogólnie rozumiem, że jednak lepiej się rozglądać za jakimś używanym niż tanim nowym?

 

 

dell ma stacje dokujace z hdmi, fajna rzecz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...