Skocz do zawartości
lewejajo

Pomoc w podkręceniu Intel Pentium Dual E2180

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Intel® Pentium® Dual CPU E2180 2.00GHz

4GB RAMU

ATI Radeon HD 2600 Pro 512mb

Gigabyte G31M-S2L

Chieftec gps 450aa 101a 450W

 

Chciałbym podkręcić proca w miarę możliwości. Udało mi się go podkręcić na 2.16GHz ale system był niestabilny, komputer chodził gorzej niż przed podkręceniem. Tak wiem jest dużo poradników na necie ale żaden mi nie pomógł. Jakby ktoś pomógł mi chociaż ustawić bios pod te podkręcanie bo niewiem czy wszystko jest tak jak powinno.

Edytowane przez lewejajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za PIĘĆ złotych kupisz E7500 lub inny CPU z tej epoki i po problemie - ba, sam mam taki na strychu, i to niejeden ;). Będzie tam pasować każdy Quad, a nawet Xeon po modzie (wtedy możesz liczyć na 4 rdzenie z taktowaniem 3Ghz+. To wymaga jednak ciut lepszego chłodzenia i nałożenia nowej pasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, ale narazie nie mam możliwości żeby taki kupić i chce podkręcić ten co mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy masz nałożoną w miarę świeżą pastę termporzewodzącą - jeśli jest stara, temperatury wzrosną i to znacznie nawet bez podkręcania, a dodatkowe podniesienie taktów spowoduje niestabilność systemu. Pasta kosztuje 10 PLN. Także wiesz, jeśli chcesz go kręcić i tak trzeba te parę złotych wydać - dlatego też dobrze poszukać używanej sztuki (Twoja płyta jest dobra i pójdzie na niej chyba każdy procesor C2D i C2Q). Ściągnij CoreTemp i sprawdź jakie masz temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem temperatury programami hwmonitor i intel burn test. Najniższa temp 45 najwyższa 59 (niewiem jak tu wstawic screena).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak wstawić screena? Przy użyciu serwisu wklejkowego np. ifotos. No i jak ktoś ma Tobie tutaj pomóc, przydałyby się ustawienia z biosu, przy których takie symboliczne oc (2,16GHz) jest już niestabilne.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw pamięci na najniższy mnożnik (narazie podkręcasz sam CPU). Jak staje się niestabilny, to może należy zacząć podbijać napięcie. Ten procesor jest bardzo stary, mógł się lekko zdegradować i nie być już zdolny osiągać tego co, gdy był nowy (mówię o recenzjach i wspaniałym podkręcaniu bez podnoszenia napięć)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1 fotka z biosu.

Używasz napędu floppy? Jeśli nie to jako first boot device ustaw HDD a floppy wyłącz.

Włącz HDD S.M.A.R.T. Capability.

Init Display First ustaw na PEG.

4 fotka z biosu.

Jakie opcje masz pod !! Performance Enhanced With... ?

Poniżej jest System Memory Multiplier (SPD) - tu nie może być Auto, bo masz taktowanie ramu 864 MHz zamiast fabrycznych 800MHz (to może być przyczyna niestabilności).

 

Podaj screeny z CPU-Z, z zakładki Memory i SPD. Wcześniej, w zakładce SPD wybierz slot z obsadzonym modułem żeby było widać parametry.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod !!Performance Enhanced With są Standard, Turbo i Extreme

W System Memory Multiplier mam oprócz auto 3 opcje 0+ (864MHz), 33 (720MHz), 66 (576MHz) którą wybrać?

 

Screen z CPUZ z memory i SPD (jeden i drugi slot) https://ifotos.pl/z/qasesns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej masz pamięci 800mhz i wszystko powyżej to ich podkręcanie. Pamięci nie wyrabiają Ci większego OC. Zmniejsz mnożnik i kręć dalej CPU.

To wszystko jest opisane w dosłownie każdym poradniku dotyczącym podkręcania na 775, a od tych 13-15 lat istnienia platformy powstały ich setki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak, czyli ustaw 720MHz w System Memory Multiplier ale wcześniej ustaw Performance Enhanced With na Standard lub Turbo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem 720MHz i ustawiłem performance enhanced with na turbo, nic się nie zmieniło a nawet jest troche bardziej niestabilny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czym się objawia ta niestabilność i jaka temperatura CPU pod obciążeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp długo się włącza i się wiesza, wszystko się długo ładuje, włącza. Gry chodzą gorzej niż przed OC. Wszytko chodzi gorzej niż przed OC. Przy 100% wykorzystania proca temperatura nie przekracza 82 stopni

Edytowane przez lewejajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To zrezygnuj z oc. Wymień na mocniejszy CPU, może nawet 4 rdzenie bo oc E2180@3GHz i tak by niewiele dało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...