Skocz do zawartości
Tint123

Brother DCP-J105 - słaba jakość wydruku na pierwszej z drukowanych stron

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zauważyłem w moim urządzeniu wielofunkcyjnym Brother DCP-J105 drobny problem. Otóż, gdy drukuję kilka stron dokumentu na pierwszej z nich druk jest miejscami słabo widoczny, czasami nawet nieco rozmazany. Na kolejnych drukowanych stronach przeważnie wszystko wygląda już dobrze. Problem dotyczy tylko czerni. Z kolorami wszystko jest w porządku. Drukarkę posiadam od 2 lat. Dotychczas była używana dość sporadycznie (ok. 600 stron przebiegu) ale była ciągle podłączona do prądu więc sama przeprowadzała automatyczne czyszczenia, gdy nie była używana. Tusze są wciąż oryginalne. Wykonywałem kilkukrotnie czyszczenie głowicy z menu drukarki, czyściłem też enkoder ale problem nadal występuje. Może to tusze są już zbyt stare?

Link do skanu strony testowej: klik

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam

Edytowane przez Tint123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem w kombajnie od HP - pierwsze strony miały za dużo żółtego, druga/trzecia tak-se, od czwartej było już super. Używałem sporadycznie, i tak było za każdym razem. Może trzeba by było przeczyścić dysze u fachowca, jeśli mało używałeś to może drukarka nie może sobie poradzić z przeczyszczeniem do końca. Ja mam Brothera DCP-195C od ośmiu lat, ale ta drukarka do dziś dzielnie pracuje na zamiennikach Dulin'a i zero problemów (też czyści się sama co jakiś czas). Sprzęt nieużywany, szczególnie atramentówki, potrafi nawalić...

 

EDIT: Czy były kiedykolwiek używany zamienniki? Najczęstszy błąd do "swingowanie" różnymi typami tuszy - wtedy w dyszach może się tworzyć "galareta" i są poważne kłopoty. Sam od nowości kupowałem jeden jedyny typ zamienników i 8 lat kuka bez problemu. Czasami zakłada się "na próbę" zamiennik - wystarczy, że drukarka jest zainstaluje i zaciągnie z nich tusz i problem gotowy. Dotyczy to nie tylko najtańszych dziadowskich chińskich zamienników za złotówkę sztuka, ale również tych droższych.

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taką drukarkę Brother DCP-J105 - czy tonery których używasz są oryginalnymi Brothera czy to zamienniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tusze są wciąż oryginalne Brother, tzn. te same, które otrzymałem wraz z drukarką (mają 2 lata). Żadne inne nie były nigdy używane, nawet na próbę.

Edytowane przez Tint123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza, że czyściłeś kilkukrotnie. Strona testowa pokazuje zapchane dysze - w miarę użytkowania one się udrożniają i jest ok. Jak dużo masz tuszu?

Czyszczenie powinieneś powtarzać, aż do momentu, aż będzie wszystko dobrze - zwykle działa.

Ja miałem drukarkę DCP-J100, czyli to samo, tylko na kabel. Użytkowałem ją kilka lat głównie przez studia i wydrukowałem nią kilkanaście, a może nawet ponad 20 tys stron - większość na najtańszych zamiennikach od TFO, choć czasem używałem oryginalnych Brother. Drukowałem skrypty, prace dyplomowe, zdjęcia, książki, ulotki i wiele innych.

Kilka razy wysępowały problemy, że coś nie drukowało, ale po kilku czyszczeniach wszystko wracało do normy.

 

Teraz drukarka stoi u moich rodziców i jest żadko używana - ostatnio w ogóle przestała drukować na czarno, bo coś się rozłączyło i przez może nawet kilka miesięcy się nie czyściła. Zapuściłem program czyszczenia co najmniej kilkanaście razy, zanim wszystko wróciło do normy. Teraz śmiga aż miło. Pamiętam, że pod koniec miałem podobne wydruki co Ty kilka razy pod rząd, ale się nie zniechęcałem - bo nie miałem możliwości zrobić nic innego.

 

I jeszcze jedna rada na przyszłość - nie kupuje się drukarki atramentowej jak się sporadycznie drukuje. Dzisiejsze atramentówki (nie liczę najtańszych modeli) są optymalizowane na tani wydruk, pod warunkiem, że drukuje się dużo, bo tusze zawsze będą zasychać. Jak drukujesz żadko to kup laserową, bo może sobie stać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piekarnik123 dziękuję za opinię. Tak wygląda dzisiejszy wydruk nr 2 (bez czyszczenia) - link2 , a tak wydruk numer 3 - link3, po wcześniejszym czyszczeniu. Moim zdaniem wygląda to już bardzo dobrze. Problem w tym, że gdy przez 1-2 dni drukarka nie będzie używana, sytuacja znów będzie wyglądała jak w skanie z pierwszego mojego posta.

Poziom tuszy szacuję na ok. 60%.

 

EDIT: Wymieniłem tusz na nowy i wygląda na to, że wszystko wróciło do normy.

Edytowane przez Tint123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...