Skocz do zawartości
Szaju

Budowa domu a prawo budowlane

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Wczoraj dzwoniąc do gminy dowiedziałem się że działka która dali nam teście nie posiada Mpzp i trzeba wystąpić o Warunki Zabudowy.

Trochę na temat poczytałem i podobno jestem w dobrej sytuacji gdyż sam mogę sobie narzucić co chce wybudować. Jak to wygląda w praktyce? Mam upatrzony projekt domu, a na działce jest już prąd. Domyślam się że muszę wyciągnąć mapkę i naniesc budynek, że wypełnić wniosek i zanieść do gminy tak?

I jeszcze jedno pytanie ponieważ w internecie piszą i czymś takim jak zasada dobrego sąsiedztwa i nie wiem jak mam to rozumieć? Czy ktoś z użytkowników może mi to wytłumaczyć? Chciałbym sobie postawić mały domek parterowy a wszędzie stoją piętrowe i zgodnie z ta zasada dobrego sąsiedztwa też muszę taki dom postawić? Bynajmniej tak to rozumiem albo nic rozumiem... Sam już nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie możesz sobie niczego wybudować bez pozwolenia na budowę, inaczej samowola budowlana i rozbiórka. I to nie ty narzucasz cokolwiek, tylko gmina wydając WZ.

 

Warunki zabudowy przekazujesz architektowi, bo nie każdy projekt, który akurat ci się spodoba, będzie je spełniał. Uzyskujesz pozwolenie na budowę dla domu i instalacji w obrębie działki, wtedy możesz zacząć działać. Pozostaje jeszcze kwestia przyłączenia budynku do wody/prądu/gazu/kanalizacji/telekomuny - osobne projekty branżowe w twoim zakresie (wod-kan) lub gestorów (energa, PSG). Prąd już masz, więc do pozwolenia pozostaje tak naprawdę wod-kan.

 

Znajdź dobrego architekta, on ogarnie wszystko łącznie z projektami branżowymi. Nie polecam oszczędzać na projektantach, później stracisz 3 razy więcej w trakcie budowy.

 

Piszę jako branżysta, nieistotne z której dziedziny.

 

No i oczywiście pozwolenia na budowę nie robisz w gminie, tylko w starostwie / UM. Patrząc, jak funkcjonują urzędy w erze koronawirusa, przygotuj się na minimum pół roku załatwiania formalności.

Edytowane przez exootic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już dobre kilka lat w tym nie siedzę, ale...

 

Zasadę dobrego sąsiedztwa najpierw by trzeba wytłumaczyć samorządowcom... Odnosi się ona przede wszystkim do tego, że na danym obszarze powinien być tworzony jednolity ład urbanistyczno-architektoniczny, czyli mówiąc po ludzku, wszystko powinno w miarę spójnie wyglądać. W warunkach praktycznych umożliwia to wprowadzanie zapisów do planu miejscowego odnośnie ilości kondygnacji, ich wysokości, rodzaju i nawet koloru dachu oraz podobnych wytycznych. W praktyce panuje polnische wirtschaft i jest jeden wielki cyrk. Bardzo dużo mówiącą ciekawostką jest tu fakt, że jak kiedyś wyliczył jeden analityk rynku nieruchomości w naszym kraju, jeśli bardzo niekompletne plany miejscowe z okolic 2010 roku brać by na poważnie, polskie powiaty planują budowę domów i mieszkań dla około 300 000 000 polaków (słownie: trzysta milionów). Takie rzeczy nie dzieją się na zachód od Odry. Tam planowanie jest traktowane poważnie. A chaos urbanistyczny to wysokie koszty dróg, przyłącz, transportu, edukacji itp. itd. No cóż, jedni są bogaci, bo potrafią, a inni są biedni, bo nie potrafią.

 

Za bardzo bym nie galopował z tym narzucaniem własnych planów, bo musi ci je klepnąć urząd, a to odbywa się zwyczajowo za flaszkę lub po znajomości. Jak wszędzie dookoła są piętrowe, a ty chcesz parterowy, to mogą zrobić burdę. Wątpię jednak, by im się chciało. Zazwyczaj klepią wszystko jak leci, jeśli nie ma planu.

 

Co do twojego praktycznego problemu, zadzwoń sobie do starosty/prezydenta i zapytaj o procedurę. Wszystko ci wytłumaczą. Na podstawie wydanych warunków będziesz potem wybierał projekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dom a raczej domek można zbudować bez pozwolenia chyba do 35 m2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...