Skocz do zawartości
Bochenende

Zmiana karty z 1660S na 5700XT i problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam następujący komputer:

 

CPU: R5 3600

MOBO: B450 DS3H

Pamięć: 2x 8GB Crucial Ballistix sport 3000

PSU: SPC Vero L2 500W

GPU: MSI 1660 super gaming x

 

Problem jest następujący:

 

Zakupiłem kartę MSI 5700XT Gaming X. Komputer startuje raz na 5 - 10 razy razy. Wentylatory tylko drgną i nic więcej. Jeśli komputer wystartuje to w biosie temp CPU pokazuje -55 stopni. Jak się załaduje windows i uruchomi się grę to jest ok. Na grafice 1660S wszystko jest ok. Ma ktoś jakiś pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odinstalowałeś sterowniki przez DDU? Chłodzenie CPU box?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie SPC Fera, odinstalowałem przez panel sterowania. Zauważyłem że nawet jak się uruchomi komputer to nie chodzi wentylator na cpu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobierz DDU, odpal, zainstaluj najnowsze do 5700XT i wróć z wynikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydało by się sprawdzić tą kartę na innym kompie. Może zasilacz nie wyrabia, jednak RX 5700 XT (szczególnie w tak mocnej wersji) pobiera swoje z gniazdka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj różne wersje sterowników, te do RDNA są obecnie w fazie beta. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj różne wersje sterowników, te do RDNA są obecnie w fazie beta. :D

Co mają sterowniki do uruchamiania się komputera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stawiam na zasilacz, miałem podobny problem tylko zmiana zasilacza pomogła. Rozumiem że najnowszy bios wgrany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz zasilacz? Firma i moc? Ilu letni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałem w pierwszym poście SPC Velo L2 500w kupiony w listopadzie. Bios F50.

 

To masz wyjaśnienie, nawet na stronce producenta rekomendowany zasilacz to 750W :

 

https://pl.msi.com/Graphics-card/Radeon-RX-5700-XT-GAMING-X/Specification

 

Takie rzeczy należy czytać przed zakupem karty...ciesz się że jej nie spaliłeś przez to :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co poczytałem to sama karta pobiera ~260W w stresie, a warto mieć nadwyżkę mocy w zasilaczu więc sam policz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz wyjaśnienie, nawet na stronce producenta rekomendowany zasilacz to 750W :

 

https://pl.msi.com/Graphics-card/Radeon-RX-5700-XT-GAMING-X/Specification

 

Takie rzeczy należy czytać przed zakupem karty...ciesz się że jej nie spaliłeś przez to :D

Ten komentarz to jest jakiś żart na 1. kwietnia, czy po prostu nie masz pojęcia o czym piszesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz ma niewystarczającą moc do rozruchu i go blokuje, podstaw inny - mocniejszy zasilacz i zobaczysz różnicę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz ma niewystarczającą moc do rozruchu i go blokuje, podstaw inny - mocniejszy zasilacz i zobaczysz różnicę

492W na linii 12V i twierdzisz, że jest to za mała moc do rozruchu :hmm: Nie takie konfgi z tym konkretnie zasilaczem latają po tym forum i ludzie nie mają problemu... Jak autor ma możliwość podmiany zasilacza na inny to niech tak zrobi i wykluczy lub nie tą teorię :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mają sterowniki do uruchamiania się komputera?

NO właśnie. Mam wrażenie, że tu czasami piszą "myślący" inaczej. Kartę sprawdzić na innym komputerze. Może też być wina zasilacza albo płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nwm jak wygląda to w przypadku MSI ale w moim przypadku przy zakupie rx 5700 od powercolor w instrukcji jako prawidłowe podłączenie jest wskazanie podłączenie dwoma osobnymi kabalami pci-e od zasilacza. Z tego co sprawdziłem Twój zasilacz posiada tylko jedeb kabel pci-e z dwoma końcówkami 8 pin-owa pod GPU więc trochę slabo. Osobiście uważam że kupując grafikę za takie pieniądze warto zainwestować od razu w porządny zasilacz chyba że już taki posiadamy. Aczkolwiek popieram zdanie innych to 500w powinnio spokojnie wystarczyć spróbuj może w biosie sprawdzić jaką wersję PCIE masz ustawiona czasami jak jest na auto to na niektórych płytach dzieją się cyrki. Jak masz możliwość to warto sprawdzić karte na innym zasilaczu.

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym zestawie ten vero na miękko ogarnie. W biosie spróbuj ręcznie wymusić pcie gen 3 dla slotu karty graficznej. Dodatkowo jak masz podłączona kartę po displayport, to jak możesz to przełącz na hdmi lub na odwrót. Wiem że bez sterownika pc potrafi wpadać w black screen, i tylko na jednym kablu bez sterownika startowała. Po instalacji sterow problem znikł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co wy z tymi sterami? komp mu nie startuje, to faktycznie, albo coś z zasiłką, albo karta uwalona, ewentualnie coś w biosie nie tak ustawione pod pci-ex

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko żeby były dwa osobne kable to musi zasilacz mieć 2 osobne linie 12 V, bo jak jest tylko jedna to i tak nie ma tu znaczenia.

 

Ja mam np. be quiet pure power 11 600w z odpinanymi kablami i ten ma właśnie dwie osobne linie.

 

Choć ja tu stawiam też że zasilacz może być za słaby.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios do plyty glownej aktualny?? Nowsze agesy mialy usprawnienia dla pcie wiec zaczalbym od aktualizacji mobo.

 

wZJDf1e.jpg

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zaczął bym od sprawdzenia podłączenia wtyczek do karty.

Jeśli to ta karta:

https://pl.msi.com/Graphics-card/Radeon-RX-5700-XT-GAMING-X/Specification

 

Ma zasilanie 2x8pin tam są dopinane piny które żle wpięte mogą nie stykać.

 

Widzę że twoja płyta główna ma zasilanie 24pin + 8pin tam jest wszystko wpięte? - nie wpiołes czasem 6pin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...