Skocz do zawartości
tehz

3700 x570 bootloop, bios dziala

Rekomendowane odpowiedzi

Spec:

cpu 3700x

mob aorus elite x570

ram 8x2 ballistix red 3200

ssd crucial m4

zasilacz thermaltake 530 smart se

 

Wczoraj komp mi sie sam z siebie zrestartowal, zastalem go na prompcie do wpisania hasla do veracrypta no i zaczela sie jazda.

Objawy: Bios dziala normalnie, problem zaczyna sie przy ladowaniu Windowsa, wyskakuje kolko ladowania jest natychmiastowy freeze i restart.

Zdecyrptowalem caly dysk systemowy, zmienilem plyte ram i mobo na inny wiec zasilacz chyba odpada bo na starych gratach komp smiga.

Probowalem odpalic ubuntu live cd i zasypuje mnie bledami "bug: soft lock" a nastepnie informacja ze "cpu is stuck for 23 s"

Jedyne co dziala to to memtest i bios, memtest 2 rundki przeszedl bez problemu, musialem na tym zatrzymac i przelaczyc sie na stare graty zeby popracowac ale wieczorem puszcze jeszcze na dluszy okres.

Probowalem bootowac z 1 koscia ram zmieniac sloty odpiac wszystko z usb i jest to samo. Raz mi sie tylko udalo dotrzec do windows repair ale tez zlapal zwieche i restart.

Dysk tez jest zywy bo wlasnie jest podpiety i "z niego" to opisuje.

Myslicie ze to bardziej CPU czy mobo? Mam na obie rzeczy gwarancje natomiast nie wiem co mam oddac a nie mam innego ryzena pod reka.

No chyba ze ktos ma jeszcze jakis pomysl co to moze byc? Dzieki z gory za pomoc.

 

edit: Zapomnialem dopisac ze system normalnie dzialal przez dobre pol roku.

Edytowane przez tehz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wylaczeniu 2 rdzeni c 04 i c 08 ruszylo, czy to potwierdza ze to wina cpu a nie plyty?

Edytowane przez tehz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby to sprawdzić musiałbyś mieć drugi CPU na test, niekoniecznie musi to być 3700x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wylaczeniu 2 rdzeni c 04 i c 08 ruszylo, czy to potwierdza ze to wina cpu a nie plyty?

zapewne jak obnizysz mnoznik o 1-2 w dol cpu bedzie stabilny

 

degradacja mialem to samo na 3600 :] default wszystko powodowalo bsody nawet podczas instalacji systemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapewne jak obnizysz mnoznik o 1-2 w dol cpu bedzie stabilny

 

degradacja mialem to samo na 3600 :] default wszystko powodowalo bsody nawet podczas instalacji systemu

O ktorym mnozniku mowimy?

I u ciebie jak to sie zakonczylo? Wymiana gwarancyjna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem o degradacji Ryzenów 3000 to zdarza się to prawie zawsze na sztywnym ustawieniu mnożnika i napięcia.

 

A to dlatego ze ustawienie mnożnika na wartość inną niż AUTO (lub inną niż częstotliwość bazowa CPU) wyłącza wszystkie zabezpieczenia w procesorze. (przeciążeniowe, napięciowe, temperaturowe itp)

Dlatego na przykład CPU przestaje mieć kontrole nad np natężeniem prądu przepływającego przez rdzenie i zaczyna się degradacja

 

W przypadku mnożnika AUTO i nawet włączonego PBO z limitami na maxa wcześniej i tak odpalą zabezpieczenia niż wartości natężania i napięcia osiągną niebezpieczną wartość

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie OC nie bylo, mozna powiedziec ze prawie AUTO bo malutki offset na -

Jedynie ram na 1,35

Pewnie slaba sztuka mi sie trafila bo to w zasasdzie pierwsza partia po premierze.

Miejmy nadzieje ze przez korone nie bede czekal 3 miesiace na wymiane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś po prostu pecha. Od tego jest właśnie gwarancja.

Pech też ze się przytrafiło w takim okresie.

 

Jeśli nie minął rok od zakupu a na pewno nie minął to wysyłaj do sklepu na rękojmie.

 

Zgodnie z prawem jeśli wada wystąpi w pierwszym roku wówczas jest domniemanie, że wada była w tej rzeczy już w momencie sprzedaży. To sprzedawca musi udowodnić, że tak nie było, tj. że wada wystąpiła np. ze względu na złe używanie.

 

W przypadku CPU jeśli nie ma on uszkodzeń mechanicznych udowodnienie twojej winy jest praktycznie niemożliwe

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiscie ze rekojmia, jutro planuje osobiscie zaniesc. Raczej nie ma mozliwosci zeby mi zaproponowali naprawe bo nie jest to dla nich wykonalne. Jedynie sie boje ze cos zaczna kombinowac bo to Pro Line, a pol roku temu byla wielka afera z ich udzialem. Musze tylko dobre zdjecia pinow porobic.

Na gwarancje to pewnie by szlo gdzies za granice do serwisu czyli w obecnej styuacji pol roku bym mial z glowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiscie ze rekojmia, jutro planuje osobiscie zaniesc. Raczej nie ma mozliwosci zeby mi zaproponowali naprawe bo nie jest to dla nich wykonalne. Jedynie sie boje ze cos zaczna kombinowac bo to Pro Line, a pol roku temu byla wielka afera z ich udzialem. Musze tylko dobre zdjecia pinow porobic.

Na gwarancje to pewnie by szlo gdzies za granice do serwisu czyli w obecnej styuacji pol roku bym mial z glowy.

A nie lepiej reklamować bezpośrednio u AMD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej reklamować bezpośrednio u AMD

Biorac pod uwage ze do Pro Line mam jakis kilometr a kurierzy sa obecnie zalatani, w kazdej firmie, to raczej nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem o degradacji Ryzenów 3000 to zdarza się to prawie zawsze na sztywnym ustawieniu mnożnika i napięcia.

 

A to dlatego ze ustawienie mnożnika na wartość inną niż AUTO (lub inną niż częstotliwość bazowa CPU) wyłącza wszystkie zabezpieczenia w procesorze. (przeciążeniowe, napięciowe, temperaturowe itp)

Dlatego na przykład CPU przestaje mieć kontrole nad np natężeniem prądu przepływającego przez rdzenie i zaczyna się degradacja

 

W przypadku mnożnika AUTO i nawet włączonego PBO z limitami na maxa wcześniej i tak odpalą zabezpieczenia niż wartości natężania i napięcia osiągną niebezpieczną wartość

 

jeżeli zmniejszamy mnożnik to teoretycznie również vcore co przekłada się na mniejsze natężenie prądu a degradacji ulegają procki właśnie z takimi modyfikacjami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zmniejszamy mnożnik to teoretycznie również vcore co przekłada się na mniejsze natężenie prądu a degradacji ulegają procki właśnie z takimi modyfikacjami

Tu chodzi o brak kontroli nad natężeniem. 99% czasu jest wszystko ok ale podczas tego 1% ampery mogą być tak wysokie że mocno przekraczają limity CPU, ale zabezpieczenia na manualu są wyłączone, CPU nie ogranicza natężania i mamy przyspieszoną degradację.

 

To jest 7nm proces, tranzystory są małe więc każdy wybity atom z tranzystora wpływa na jego prace bardziej niż w 12 czy 14nm.

Małe rdzenie, duże natężenie prądu, duża gęstość elektronów to duża szansa uszkodzenia tranzystora i masz degradację

Podejrzewam ze jak AMD przejdzie na 5nm to Ryzeny 5000 będą jeszcze bardziej podatne na degradację

 

Jednocześnie osoby z manualnym podkręcaniem robią to na własne ryzyko. Wiec niech nie narzekają że im CPU się zdegradował. CPU na auto prosto z pudełka i tak praktycznie jest wykręcony na 100%

 

A wadliwe CPU sie zdazają tak jak tutaj. Nawet jak jesteś na AUTO. To jest produkt masowy. Statystycznie ileś sztuk padnie i nawet najlepsza kontrola jakości tego nie zmieni

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o brak kontroli nad natężeniem. 99% czasu jest wszystko ok ale podczas tego 1% ampery mogą być tak wysokie że mocno przekraczają limity CPU, ale zabezpieczenia na manualu są wyłączone, CPU nie ogranicza natężania i mamy przyspieszoną degradację.

 

To jest 7nm proces, tranzystory są małe więc każdy wybity atom z tranzystora wpływa na jego prace bardziej niż w 12 czy 14nm.

Małe rdzenie, duże natężenie prądu, duża gęstość elektronów to duża szansa uszkodzenia tranzystora i masz degradację

Podejrzewam ze jak AMD przejdzie na 5nm to Ryzeny 5000 będą jeszcze bardziej podatne na degradację

 

Jednocześnie osoby z manualnym podkręcaniem robią to na własne ryzyko. Wiec niech nie narzekają że im CPU się zdegradował. CPU na auto prosto z pudełka i tak praktycznie jest wykręcony na 100%

 

A wadliwe CPU sie zdazają tak jak tutaj. Nawet jak jesteś na AUTO. To jest produkt masowy. Statystycznie ileś sztuk padnie i nawet najlepsza kontrola jakości tego nie zmieni

 

Według Ciebie w jaki sposób na auto z pbo on obniżyć napięcie na rdzeniu?

Edytowane przez adif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według Ciebie w jaki sposób na auto z pbo on obniżyć napięcie na rdzeniu?

Offsetem. Można wymusić obniżenie napięcia względem tego co ustawia PBO i Auto.

Tyle, że to powoduje gorsze boostowanie ogólnie. Przynajmniej u mnie jeśli obniżę bardziej niż kilkadziesiąt mV. Tak na jednym rdzeniu podbija do 4.55/4.5 a jak dam jakieś większe np. -0.650v to kończy na 4.4 lub nawet 4.37.

Przy pełnym obciążeniu to normalnie krąży koło 4.28-4.2 (w OCCT), na bardziej obniżonym już 4.15-4.2.

 

Dlatego olałem zabawę i mam ustawione PBO i Auto oraz limity prądowe na mobo. Ostatecznie lepszy efekt niż żyłowanie na stałe.Przy lżejszym obciążeniu OCCT np. bez AVX2 napiecia i tak są względnie niskie a przy NH-D15S to temperaturę chyba miałem maks w syntetykach w okolicach 74 stopni.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według Ciebie w jaki sposób na auto z pbo on obniżyć napięcie na rdzeniu?

 

Ja mam ustawiony offset -0.075V z PBO (jak ustawie większy offset to zaczyna spadać wydajność)

Procek nadal boostuje do 4,4GHz na pojedynczym rdzeniu przy napięciu max 1.40V (zamiast 1,48V bez offsetu)

Np w Wiedźminie 3 mam zegary ~4,250-4,30GHz i napięciem pomiędzy 1,27-1.32V (zamiast 1,34-1,39 bez offsetu) i od czasu do czasu boost 4,375-4,4GHz, więc nie widzę sensu katować CPU stałym mnożnikiem i napięciem

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie czy moje 4.2 GHz przy 1.175 degraduje procka i czy warto zmienić na auto + offset

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował z PBO, puść sobie jakieś testy w aplikacjach.

 

Ogólnie to moim zdaniem AMD zrobiło kawał dobrej roboty z tymi mechanizmami Auto OC. Wcale nie tak łatwo wycisnąć dużo więcej.

Trochę straszą napięcia gdy jeden rdzeń boostuje bo są ponad 1,4V albo podchodzą i pod 1,5V. Ale przynajmniej na Anandzie twierdzą, że to zupełnie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie czy moje 4.2 GHz przy 1.175 degraduje procka i czy warto zmienić na auto + offset

niedługo padnie pytanie czy 0.5v zdegraduje cpu :D przecież to jest śmiesznie niskie napięcie, ja używam od lipca tamtego roku na sztywno ponad 1.3v i nic nie zdegradowałem :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki maly update jakby ktos kiedys mial podobny problem. Jakies szanse byly, ze mogla to byc plyta. Adif mial racje, degradacja rdzenia, dzisiaj dostalem nowy procesor.

Edytowane przez tehz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki maly update jakby ktos kiedys mial podobny problem. Jakies szanse byly, ze mogla to byc plyta. Adif mial racje, degradacja rdzenia, dzisiaj dostalem nowy procesor.

Raczej padaka z wczesnej produkcji, miałem to samo na ryzenie 3700x. Procek wyprodukowany w połowie czerwca 2019,kompletna padaka, działał na granicy stabilności, nie dało się go undervoltowac offsetem. Potrzebował około 1.24v do pełnej stabilności 4ghz all core. Bsody podczas przeglądania internetu, oglądania youtube, jedynie procesy obciążające CPU działały normalnie.

 

Nowe ryzeny z tego roku lecą nawet na 4,5ghz poniżej 1.3V.

Edytowane przez Smogsmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Raczej padaka z wczesnej produkcji, miałem to samo na ryzenie 3700x. Procek wyprodukowany w połowie czerwca 2019,kompletna padaka, działał na granicy stabilności, nie dało się go undervoltowac offsetem. Potrzebował około 1.24v do pełnej stabilności 4ghz all core. Bsody podczas przeglądania internetu, oglądania youtube, jedynie procesy obciążające CPU działały normalnie.

 

Nowe ryzeny z tego roku lecą nawet na 4,5ghz poniżej 1.3V.

 

O kurde :)) a jak sprawdzić 3800x kiedy wyprodukowany itp? Ja kupiłem ostatnio nowy...

1,275v i 4,3ghz idzie stabilnie, ale napięcie o jedno oczko niżej i już wogole nie chce odpalić... Więc wszystko idzie "pudełkowo"..

 

Szczerze mówiąc martwi mnie ta degradacja procka...

Człowiek ustawia 1,15V i x41 żeby procek starczył na jak najdłużej, a tu się okazuje bardziej szkodliwe niż te skoki do 1,5V w trybie auto?! Jak to wkoncu jest?

Bo te degradacje brzmią troszkę jak wyssane z palca, chyba że przy stałym 1,4V.... No i ewentualnie przy wadzie fabrycznej... Bo w innym przypadku to naprawdę wydaje się śmieszne.

Edytowane przez AdrianOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...