Skocz do zawartości
cambolio

Gigabyte B450M DS3H i obsługa raid

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

powiedzcie mi proszę, jak to jest z obsługą RAID0 na płytach b450 (a szczególnie na tej z tytułu tematu), mam Cruciala MX500 500gb i chciałem dokupić drugi i zrobić sobie z nich macierz raid0, ale zastanawiam się, czy nie ma w tym jakichś ograniczeń, tzn. jak zrobię taką macierz, a z czasem braknie mi miejsca i będę chciał dołożyć jeszcze jeden dysk (który już by nie był w raid) na sata to będzie działać? Dysk m2 też powinien z tym wszystkim normalnie funkcjonować? Chodzi mi konkretniej o to, czy kontroler dysków na takich płytach nie ma jakichś ograniczeń, że obsłuży na danym kanale tyle a tyle dysków czy coś :whee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID o ile wiem nie ma znaczenia

znaczenie mają porty M2 które na płytach z więcej niż 4 SATA dzielą linie PCI-e lub wręcz SATA z mostka północnego w SOC i "chipsetu"

 

może lepiej kup sobie dysk nvme zamiast RAID z SATA 3 ...

przepustowość będzie większa niż 2x 550 MB/s ...

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już samsunga nvme i na nim system i programy, i na sata właśnie tego cruciala i chciałbym drugiego dołożyć, nie chodzi tu tylko o wydajność, ale też żeby to był jeden większy dysk, a nie znowu dzielić na kilka (wydajność przy okazji), no i nigdy nie miałem raid, a zawsze chciałem :E

Pytanie czy do takiego zestawu będę mógł kiedyś dołożyć sobie jeszcze jednego ssd na sata, czy płyta to uciągnie. Mówisz, że ograniczenia są przy płytach, które mając więcej niż 4 porty Sata, moja ma 4 sata i jeden m2, w takim razie jej to dzielenie pci-e/sata nie dotyczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a należy do tej grupy ? wiec nie dotyczy

tak na marginesie to nie możesz sobie pod montować partycje pod katalogi na NTFS albo zrobić wolumin łączony?

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przybliżysz temat tego montowania partycji pod katalogi? Wolumin łączony (rozumiem, że chodzi o jakąś software'ową formę łączenia 2 dysków) ma jakieś zalety względem raid0?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez laczenie dyskow SSD w raid0 nie ma zadnego sensu. Wieksza awaryjnosc i gorsza wydajnosc niz dwoch pojedynczych dyskow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że awaryjność to wiem, nie ma to dla mnie znaczenia, ale wydajność będzie niższa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że awaryjność to wiem, nie ma to dla mnie znaczenia, ale wydajność będzie niższa?

 

Bedzie nizsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym filmiku jest o łączeniu w raid nvme, gdzie dochodzą chyba jeszcze jakieś ograniczenia pci-e. Ja mówię o łączeniu 2 cruciali mx500 sata - na pclabie kiedyś był test: https://pclab.pl/art57160-8.html

I wygląda na to że przyrost wydajności jest, inna sprawa, że ssd sam w sobie jest szybki, ale skoro bym miał dwa to co mi szkodzi je połączyć :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ma sensu. RAID byl tworzony z mysla o HDD a nie SSD. Chcesz szybszy dysk - kup po prostu nvme zamiast tego Cruciala i daj sobie spokoj z raidem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce po prostu drugi dysk, bo mi miejsca brakuje :D

Na nvme wystarcza mi samsung, tam mam sobie system, programy, na mx500 mam tylko gierki, tylko w tych czasach 500gb to w zasadzie gta v, bf1, parę pomniejszych tytułów i koniec :E

I cały pomysł polega na tym, żeby kupić sobie akurat takie samo 500gb i je razem złączyć, raid to po prostu sposób na połączenie ich, ale no zastanawiałem się czy nie będzie typowo sprzętowych ograniczeń, bo to dosyć budżetowa płytka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...