Skocz do zawartości
zaroowka

FX 8300 i problem z chłodzeniem

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda tak: mam sobie FX 8300 na płycie AsRocka 970 Pro3 R2.0, do tego 16GB pamięci Corsaira i inne badziewia upchane na płycie i w obudowie.

Problem mam z chłodzeniem - mam (albo miałem) Arctic Freezer'a 13, spisywał się nieźle, ale padł wentylator. Kaputt! Na serio - szlag trafił płytkę, przynajmniej 3 elementy uległy spaleniu. Swoje lata miał.

W efekcie wiatrak nie chodzi - nie kręci się, nie daje znaku życia i generalnie nie ma ochoty współpracować. Został sam radiator. Działa - w radiatorze nie ma co się zepsuć, więc... ;)

 

I tu rodzi się pytanie: co lepiej - kupić cały nowy zestaw (radiator+wentyle) czy dołożyć do obecnego radiatora dwa wentylatory?

Myślałem o dwóch wentylach AF Bionix w konfiguracji push-pull ze wspólnym sterowaniem PWM. Cena wyjdzie koło 120PLN z przesyłką (tak na oko).

Czy do 120PLN znajdę pełny zestaw z dobrym i wydajnym wentylatorem? Jeśli tak to jaki? Pod AM3+ oczywiście.

Ewentualnie jakie inne wentyle push-pull ze wspólnym sterowaniem? O montaż się nie martwię, części mogę dorobić.

 

Nie ukrywam, że liczy się kasa - im taniej, tym lepiej. Wiecie, kiepska koniunktura, koronawirus, firmy zwalniają, takie tam.

 

...a jeśli nie ten dział - proszę o wybaczenie i ewentualne przeniesienie.

Edytowane przez zaroowka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 100zl masz Fera 3 :) 120zl za same wentylatory to sredni deal

 

Mam taki na 130W XEONIE i daje sobie rady , nawet jest dosc cicho ! :D

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera 3 w specyfikacji ma 46,5 CFM. Bionixy 69CFM, wentyle AF f140 ponad 70CFM, a Bionix 140 ponad 100CFM... Jednak Ferę biją na głowę przepływem.

A FX 8300 do chłodnych też jakoś specjalnie nie należy. Jak to stare AMD. ;)

Wybaczcie, jeśli kombinuję jak koń pod górę, ale staram się wykminić maksymalną wydajność w tej cenie. Szukam opinii - może ktoś się bawił w takie kombinacje. Poza tym lubię majsterkować i kombinować. ;)

 

Pomysł jeszcze jeden - AF13 ma radiator szerszy z jednej strony, może z jednej strony dać wentyl 120, a z drugiej 140? :hmm:

 

/EDIT/ Przepraszam, moja pomyłka - radiator jest od AF13. Takie było chłodzenie wcześniej. O ja ślepa sierota... ;)

Edytowane przez zaroowka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AF13 ma w standardzie wentyl 92mm z dedykowanym systemem montażu, a ty chcesz ładować mu 2 wentyle (140 i 120mm).

Dużo to nie da - temp. spadnie, ale ograniczeniem dalej będą możliwości radiatora. Ja bym tak nie kombinował, bo widzę dwie opcje:

- wydaje mniej i kupuję jeden wentyl;

- wydaje więcej i kupuje wydajniejsze chłodzenie (np. Fera 3).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AF13 ma w standardzie wentyl 92mm z dedykowanym systemem montażu, a ty chcesz ładować mu 2 wentyle (140 i 120mm).

Dużo to nie da - temp. spadnie, ale ograniczeniem dalej będą możliwości radiatora. Ja bym tak nie kombinował, bo widzę dwie opcje:

- wydaje mniej i kupuję jeden wentyl;

- wydaje więcej i kupuje wydajniejsze chłodzenie (np. Fera 3).

 

O! I tu już coś kombinujemy - generalnie chciałbym mu zapakować dwa wentyle. Z dużym przepływem powietrza schłodzą go lepiej przy niższych obrotach - przynajmniej tak by wynikało z logiki. Sam radiator jest chyba dość dobry - w momencie kiedy się zorientowałem, że padł mi wentyl trzymał ok 52-55 st. C w spoczynku. Ze sprawnie działającym wentylem (AF13) - trzymał 34-35 st. C. temperatury spoczynkowej. Komp zaczynał wrzeszczeć niewerbalnie przy 72-73 st. C - zamykał aplikacje sam z siebie, łapał przywiechy i czekał do schłodzenia. Proc nie kręcony, leciał na stocku.

Z tego, co czytałem, to temp. graniczna dla tych procków to ok 70 st. C.

Więc... Biorąc pod uwagę, że przepływ generowany przez AF13 to ok. 37CFM to dając 2x większy przepływ (69CFM na Bionixach) dam radę utrzymać dość niskie obroty wentyli z tą samą skutecznością?

Dodatkowo mój AF13 był dość stary - kupiłem go jako nowość i super-hiper chłodzenie razem z FX8120 (a to było gorące bydlę!) chwilę po premierze.

 

Może moje rozważania i dywagacje są głupie - ale jak pisałem, kombinuję po taniości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku przepychania powietrza przez radiator nie możesz tak po prostu porównać przepływu. Liczy się jeszcze ciśnienie statyczne oraz dopasowanie do danego radiatora.

Oczywiście, Arctic BioniX mogą pracować z coolerami CPU, natomiast, tak jak pisałem - kupiłbym jeden wentyl i zobaczył jak tam temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arctic Freezer 34 albo Fera 3

Freezera 34 nie zamontujesz na AM3+,bo jest niekompatybilny z tym socketem

 

Gdyby autor miał ze 20-30 zł więcej,to poleciłbym Gelid Phantom bądź Fortis 3,do FX-8300 zupełnie wystarczyłby takie chłodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jakich ustawieniach pracuje, ale ja kiedys miałem FXa 8300 na 4GHz@1.1V i chłodziłem go pasywnie akasą venom. Nawet pod prime95 czy occt z avx nie przebijał 70 stopni. Te procesory same w sobie wbrew opiniom gorące nie były, za to sekcje zasilania na płytach głównych już tak. Więc fera3 myślę spokojnie starczy, o ile procesor nie jest katowany na jakimś chorym napięciu rzędu 1.5V

Edytowane przez prozeropro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.1v to się nie dziwie, te procki zamieniają się w krwiożercze bestie po OC i niektóre potrafią wciągnąć ponad 200W :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freezera 34 nie zamontujesz na AM3+,bo jest niekompatybilny z tym socketem

Kurła rzeczywiście, ale badziewie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.1v to się nie dziwie, te procki zamieniają się w krwiożercze bestie po OC i niektóre potrafią wciągnąć ponad 200W :E

FX-y po OC na Vcore ok.1,5V biorą lekko 200W i więcej

Pobór swojego FX-a zmierzę,jak GTX 1070 w końcu dojedzie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FX-y po OC na Vcore ok.1,5V biorą lekko 200W i więcej

Pobór swojego FX-a zmierzę,jak GTX 1070 w końcu dojedzie :E

modeli 9570 i 9590 nie trzeba nawet było ruszać bo prosto z pudełka zieją ogniem z poborkiem 220W :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

modeli 9570 i 9590 nie trzeba nawet było ruszać bo prosto z pudełka zieją ogniem z poborkiem 220W :E

Miały TDP 220W(Vcore na poziomie ~1,55V),brały z 230-250W :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak zle...fx8350 z oc na poziomie 4.82ghz ogarnia AIO 360mm :lol2: :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak zle...fx8350 z oc na poziomie 4.82ghz ogarnia AIO 360mm :lol2: :lol2:

U mnie ogarnia AiO 240mm Alphacoola,ale planuję jeszcze więcej wycisnąć :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąć to ogarniały nawet powietrzne niektóre kloce, ale przy aio takie wartości używacie bez żadnego nadmuchu na radiator sekcji? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sekcja na Crosshair V Formula ma niecałe 60 st. i radiatory mają świeżutkie termopady(jak rozbierałem,to fabryczne termopady wręcz się kruszyły)

 

Ja mam AiO na topie(nie wiem jak Krauziak),a wentylatory mają z czego wyciągnąć powietrze z sekcji

 

Taka temperatura jest,jak obciążę proca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sekcja na Crosshair V Formula ma niecałe 60 st. i radiatory mają świeżutkie termopady(jak rozbierałem,to fabryczne termopady wręcz się kruszyły)

 

Ja mam AiO na topie(nie wiem jak Krauziak),a wentylatory mają z czego wyciągnąć powietrze z sekcji

 

Taka temperatura jest,jak obciążę proca

No tak bo ty masz tą kosmiczną płytę, zapomniałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...