Skocz do zawartości
LaKlusek

Komputer około 9000zł - opinie? (+ teraz, czy poczekać?)

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem złożenia zestawu (komputer "do wszystkiego" generalnie, głównie nastawiony na gry), na który chciałbym przeznaczyć około 9 tysięcy. Na ten moment zebrałem coś takiego:

 

Gigabyte Z390 AORUS PRO - 899zł;

Intel i9-9900K - 2449zł;

Palit GeForce RTX 2080 SUPER GameRock - 3437zł;

Crucial 2x8GB 3000MHz Ballistix Sport LT Red - 349zł;

PNY 1TB XLR8 CS3030 - 669zł;

Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold - 429zł;

Fractal Design Celsius S24 Black - 539zł;

Phanteks Eclipse P400S TG - 359zł

 

Jednocześnie, nie pali mi się jakoś super z tym zakupem więc kwestia poczekania miesiąca czy dwóch nie stanowi problemu, chociaż najchętniej tak maksymalnie w okolicach czerwca już bym go kupował. Nie jestem na bieżąco z planowanymi premierami więc tutaj mam dwa pytania:

 

1. Co sądzicie o powyższym zeestawie? Co do wymiany?

2. Czy bralibyście go teraz, czy wkrótce mają się pojawić jakieś nowe linie procesorów albo innych podzespołów i lepiej poczekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Czy bralibyście go teraz, czy wkrótce mają się pojawić jakieś nowe linie procesorów albo innych podzespołów i lepiej poczekać?

masz na głównej laba info, tak ciężko to sprawdzić? :boink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A będziesz kręcił czy nie? Jak nie, to pamieć 3000 mocno ogranicza wydajność w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A będziesz kręcił czy nie? Jak nie, to pamieć 3000 mocno ogranicza wydajność w grach.

Nie planowałem nic robić z RAMami, bo też specjalnie się na tym nie znam. Tzn. procesor chętnie, bo parę razy już to robiłem, ale o kręceniu pamięci nie myślałem za bardzo... Sugerowałbyś w takim wypadku wymianę tych kości na jakieś inne?

Edytowane przez LaKlusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasy się zmieniły, teraz kręcenie ramu daje więcej fps od oc procka. Bierz coś kompatybilnego z płytą: 3600MHz, cl16 lub niższym cl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej złożyć to na AMD ?

Tysiąc z procesora będzie można przesunąć na inne rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noszę się z zamiarem złożenia zestawu (komputer "do wszystkiego" generalnie, głównie nastawiony na gry), na który chciałbym przeznaczyć około 9 tysięcy. Na ten moment zebrałem coś takiego:

 

Gigabyte Z390 AORUS PRO - 899zł;

Intel i9-9900K - 2449zł;

Palit GeForce RTX 2080 SUPER GameRock - 3437zł;

Crucial 2x8GB 3000MHz Ballistix Sport LT Red - 349zł;

PNY 1TB XLR8 CS3030 - 669zł;

Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold - 429zł;

Fractal Design Celsius S24 Black - 539zł;

Phanteks Eclipse P400S TG - 359zł

 

Jednocześnie, nie pali mi się jakoś super z tym zakupem więc kwestia poczekania miesiąca czy dwóch nie stanowi problemu, chociaż najchętniej tak maksymalnie w okolicach czerwca już bym go kupował. Nie jestem na bieżąco z planowanymi premierami więc tutaj mam dwa pytania:

 

1. Co sądzicie o powyższym zeestawie? Co do wymiany?

2. Czy bralibyście go teraz, czy wkrótce mają się pojawić jakieś nowe linie procesorów albo innych podzespołów i lepiej poczekać?

 

Na bank zmień tutaj obudowę. P400S to piekarnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noszę się z zamiarem złożenia zestawu (komputer "do wszystkiego" generalnie, głównie nastawiony na gry), na który chciałbym przeznaczyć około 9 tysięcy. Na ten moment zebrałem coś takiego:

 

Gigabyte Z390 AORUS PRO - 899zł;

Intel i9-9900K - 2449zł;

Palit GeForce RTX 2080 SUPER GameRock - 3437zł;

Crucial 2x8GB 3000MHz Ballistix Sport LT Red - 349zł;

PNY 1TB XLR8 CS3030 - 669zł;

Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold - 429zł;

Fractal Design Celsius S24 Black - 539zł;

Phanteks Eclipse P400S TG - 359zł

 

Jednocześnie, nie pali mi się jakoś super z tym zakupem więc kwestia poczekania miesiąca czy dwóch nie stanowi problemu, chociaż najchętniej tak maksymalnie w okolicach czerwca już bym go kupował. Nie jestem na bieżąco z planowanymi premierami więc tutaj mam dwa pytania:

 

1. Co sądzicie o powyższym zeestawie? Co do wymiany?

2. Czy bralibyście go teraz, czy wkrótce mają się pojawić jakieś nowe linie procesorów albo innych podzespołów i lepiej poczekać?

 

Na bank zmień tutaj obudowę. P400S to piekarnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

 

Czasy się zmieniły, teraz kręcenie ramu daje więcej fps od oc procka. Bierz coś kompatybilnego z płytą: 3600MHz, cl16 lub niższym cl.

Ale czy RAM o takich parametrach da się znaleźć w tej cenie? Albo czy coś z tych tańszych 3600MHZ typu GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO też byłoby odczuwalnie lepsze (a droższe tylko o 50zł)?

 

Na bank zmień tutaj obudowę. P400S to piekarnik.

OK, dzięki - a np. SilentiumPC Astrum AT6V EVO TG ARGB albo Regnum? Też mi się podobają z wyglądu i chyba powinno być lepiej z temperaturami? Fajny jest też np. Krux LEDA, ale tam z przodu też jest szło przed wiatrakami więc nie wiem czy nie będzie ta sama historia co z P400S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień platformę na AMD i weź R 3700X.

Natomiast jak już się uprzesz na Intela to zaczekaj na premierę nowych procków, która będzie miała miejsce pod koniec kwietnia.

Kupno teraz platformy na Intelu gdy lada dzień będą nowe proce to nie strzał w kolano, a odrąbanie dwóch nóg przy samych jajkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień platformę na AMD i weź R 3700X.

Natomiast jak już się uprzesz na Intela to zaczekaj na premierę nowych procków, która będzie miała miejsce pod koniec kwietnia.

Kupno teraz platformy na Intelu gdy lada dzień będą nowe proce to nie strzał w kolano, a odrąbanie dwóch nóg przy samych jajkach.

O, nie wiedziałem! Z tego co czytałem to dalej wszyscy opierają się na plotkach i tak naprawde nie wiadomo, czy ta premiera to kwestia tygodni, czy raczej miesięcy? No i nie ma pewności jak będzie na początku z cenami i dostępnością w obecnej sytuacji :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem tak jeszcze i co byście powiedzieli na następujące zmiany:

 

1. Z racji, że żaden ze mnie wyczynowy overclocker, zmienić Fractal Design Celsius S24 Black na be quiet! Dark Rock Pro 4 120/135mm

2. Obudowę jak pisałem, zmienić z Phanteks Eclipse P400S TG na SilentiumPC Astrum AT6V EVO TG ARGB (ładniejsza i chyba lepsze parametry cieplne?)

3. Wymienić RAMy z Crucial 2x8GB 3000MHz Ballistix Sport LT Red na Patriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4 (budżet już w tym momencie jest bardzo mocno napięty, a zmiana na 3600MHz dodaje jeszcze te dwie stówki do całości, dlatego wkładam tutaj 3200)

 

No i do tego poczekać te trzy tygodnie co wyniknie z Intelami i jeśli mimo spraw wirusowych z dostępnością i cenami będzie wszystko OK to tak jak pisaliście wymienić proca na coś z nowszej generacji (a co za tym idzie płytę również), ale to już raczej temat na za kilka tygodni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, ale z kolei zauważyłem własnie, że Dark Rock Pro 4 nie wejdzie niestety na wysokość do żadnej z tych obudów :/ 2mm brakuje w Phanteksie, w Astrumie jest na styk 162mm więc trochę ryzykowna zabawa. Na jaki inny cooler można by to wymienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się powtórzę...

Ten 9900K to trochę overkill do gier.

Natomiast 9700K to gołe jajka.

 

W Twoim przypadku brałbym w tej chwili R 3800X lub poczekał do premiery nowej generacji proców od Intela.

Zaoszczędzony tysiąc PLN bym dorzucił do porządnych pamięci RAM lub innych gratów.

Teraz jest trochę kiepski czas na kupowanie nowego kompa. W tym roku premiery GPU od Nvidii i AMD. Premiery proców od Intela i może od AMD.

Sam daje sobie na wstrzymanie do września - października i wtedy za podobną kwotę będę kupował PC.

Ewentualnie kupię wcześniej mobo X570 i jakiegoś R 3600, a później wrzucę Ryzena z serii 4000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, ale z kolei zauważyłem własnie, że Dark Rock Pro 4 nie wejdzie niestety na wysokość do żadnej z tych obudów :/ 2mm brakuje w Phanteksie, w Astrumie jest na styk 162mm więc trochę ryzykowna zabawa. Na jaki inny cooler można by to wymienić?

 

 

Weź może sobie Enthoo Pro M TG od Phanteksa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3. Wymienić RAMy z Crucial 2x8GB 3000MHz Ballistix Sport LT Red na Patriot 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Viper 4 (budżet już w tym momencie jest bardzo mocno napięty, a zmiana na 3600MHz dodaje jeszcze te dwie stówki do całości, dlatego wkładam tutaj 3200)

 

Nie bierz tych patriotów. Jeśli chcesz mieć inny profil XMP to weź Crucial Ballistix Sport LT 3200 CL 16. Jakby Cię natchnęło podkręcić jednak Ram samemu to Cruciale na Micron rev E będzie Ci łatwiej niż Patrioty na Hynixach .

Poza tym wydajnościowo 3000CL15 i 3200CL16 to praktycznie to samo.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1rqnHgPrG059fpOjArpc_nFSDVG1dsjw6y3o9ujf4hro/

(to oczywiście tylko latency jednego timingu, ale ogólnie pi razy drzwi wychodzi podobnie)

W dodatku to Intel gdzie samo taktowanie ramu mniej się liczy względem opóźnień (w Ryzenach 3000 taktowanie dodatkowo wpływa na taktownie Infinity Fabric, więc tu może byłaby minimalna różnica między 3000Cl15 a 3200Cl16).

 

 

Kurczę, ale z kolei zauważyłem własnie, że Dark Rock Pro 4 nie wejdzie niestety na wysokość do żadnej z tych obudów :/ 2mm brakuje w Phanteksie, w Astrumie jest na styk 162mm więc trochę ryzykowna zabawa. Na jaki inny cooler można by to wymienić?

https://forum.pclab.pl/topic/1307245-Najlepsze-chłodzenia-powietrzne-CPU-na-rynku/

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wszystkie porady i zalinkowanie do tematu z chłodzeniami, zdecydowanie bardzo pomocny! Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to oczywiście będę nadal bardzo wdzięczny ;)

 

I takie pytanie jeszcze - zostawilibyście ten zasilacz 650W czy lepiej tu jednak dać 750? Testowałem na PC Part Pickerze no i niby nawet te 650 to jest już z zapasem, ale nie znam się na tyle, żeby samemu stwierdzić, czy faktycznie tak jest :(

Edytowane przez LaKlusek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach, no i poprzeglądałem jeszcze te RAMy i wiem, że już rozmawialiśmy o 3000 vs. 3200, ale co z 3200 vs. 3600? Mam na myśli np. Ripjawsy, wspomniane wcześniej Vipery czy Predatory czyli generalnie 3200 CL16, vs najtańsze 3600MHz CL17 takich jak Patriot 3600MHz CL17 Viper 4, Patriot 3600MHz CL17 Viper Steel albo GOODRAM 3600MHz CL17 IRDM PRO? Lepiej pójść w te 3600MHz nawet z ich CL17, czy tu już różnica będzie marginalna względem tych "lepszych" 3200MHz? Na podstawie tabelki of @iwanme wychodziłoby, że tutaj już przewaga tych najtańszych 3600 jest trochę odczuwalna + słyszałem, że intelowe procki nie są tak czułe pod względem opóźnień więc może tym bardziej te 3600 miałoby sens, nawet kosztem wyższego CL?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i pomyłka, ale dziękuję @up za odkopanie, bo mam pytanie akurat :D

 

Otóż pogrzebałem jeszcze sam na własną rękę i przybywam z odświeżoną wersją tego zestawu biorąc pod uwagę niektóre z sugestii :D Zostawiłem i9-9900k, bo chciałbym go spróbować, bo te nowe procki intelowe coś się nie kwapią z dostępnością + ceny mobo na razie przewidywane są kosmiczne więc tego nie zmieniałem. No więc mamy coś takiego:

 

Gigabyte Z390 AORUS PRO - 800zł

Intel i9-9900K - 2399zł

Palit GeForce RTX 2080 SUPER GameRock - 3600zł

Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Black - 509zł

PNY 1TB XLR8 CS3030 - 699zł

Seasonic Focus GX 750W 80 Plus Gold - 550zł

Noctua NH-D15S - 409zł

Phanteks Eclipse P400A - 399zł

 

Łącznie: 9365zł

 

Ma to sens? Czy coś jeszcze jest ewidentnie do zmiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma sens, choć Phanteks P400A za 4 stówy... P400A nie ma filtru przeciwkurzowego na froncie.

Wolałbym Enthoo Pro M.

Albo dorzucić do czegoś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...