Skocz do zawartości
Exeant

ASUS Z97-PG + i5-4690K + 980TI Matrix Plat.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam PCta na podanych podzespołach już dość długo, gry stają się coraz to bardziej wymagające więc postanowiłem pobawić się w OC.

 

Setup:

MOBO: Asus Pro Gamer z97

CPU: Intel CORE i5-4690K

CPU cooling: Arctic 7 Pro Rev.2

RAM: Corsair Vengeance Pro Red DDR3, 2x4GB, 2400MHz, CL11

GPU: nVdia GeForce 980Ti Matrix Platinum 6GB

SSD: Kingston V300 120GB SATA3

HDD: Toshiba P300 1TB

PSU: Corsair CX750

 

Próbowałem własnych ustawień, polecanych, a także takich z poradników na YTbe -

.

Niestety większość prób kończy się bluescreenami, albo po prostu PC nie startuje.

 

Ma/miał ktoś podobny zestaw i może coś doradzić ? Oczekuje bezpiecznego podkręcenia, bez żyłowania. Zarówno CPU jak i GPU. Na chwilę obecną temperatury są niskie, wiec myślę że można coś podziałać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie udało się nic a nic podkręcić? Z prockiem nie powinno być większego problemu, napięcie ustaw mu na sztywno (ciężko to przewidzieć, ale przy 1.2V powinien raczej bez problemu pociągnąć ~4,2GHz na wszystkich rdzeniach) i pobaw się mnożnikiem, ram przypilnuj żeby nie zwiększyły mu się takty (napięcie też na sztywno takie jakie mają w specyfikacji), możesz im nawet ciut obniżyć MHz, jak procesor już osiągnie jakiś sensowny pułap to wtedy się weźmiesz za ram.

A jak już cpu+ram osiągną stabilne maksimum to na spokojnie się weźmiesz za gpu msi afterburnerem chociażby.

 

Nie wiem na ile to pomoże, ale przy cpu u mnie (i5 4670K) było tak:

 

4200MHz (x42) napięcie 1,13V

4400MHz (x44) napięcie 1,23V - ale tu potrafił wywalić w OCCT, w grach było ok.

Tylko, że ja miałem płytę na B85, która mnie dosyć mocno ograniczała w OC, u Ciebie powinno być lepiej :)

 

Max napięcie takie bezpieczne to około 1,3V, ale gdyby np. 1,35V dawało sporego kopa z MHz na nim osiąganym, to można się pokusić (nawet nie na stałe, ale zrobić sobie profil w biosie z nim).

I uważaj na temperatury, procek jest stary i właściwości pasty którą ma pod czapką są już kiepskie, więc temp. mogą bardzo szybko wzrastać przy podwyższaniu napięcia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie udało się nic a nic podkręcić? Z prockiem nie powinno być większego problemu, napięcie ustaw mu na sztywno (ciężko to przewidzieć, ale przy 1.2V powinien raczej bez problemu pociągnąć ~4,2GHz na wszystkich rdzeniach) i pobaw się mnożnikiem, ram przypilnuj żeby nie zwiększyły mu się takty (napięcie też na sztywno takie jakie mają w specyfikacji), możesz im nawet ciut obniżyć MHz, jak procesor już osiągnie jakiś sensowny pułap to wtedy się weźmiesz za ram.

A jak już cpu+ram osiągną stabilne maksimum to na spokojnie się weźmiesz za gpu msi afterburnerem chociażby.

 

Nie wiem na ile to pomoże, ale przy cpu u mnie (i5 4670K) było tak:

 

4200MHz (x42) napięcie 1,13V

4400MHz (x44) napięcie 1,23V - ale tu potrafił wywalić w OCCT, w grach było ok.

Tylko, że ja miałem płytę na B85, która mnie dosyć mocno ograniczała w OC, u Ciebie powinno być lepiej :)

 

Max napięcie takie bezpieczne to około 1,3V, ale gdyby np. 1,35V dawało sporego kopa z MHz na nim osiąganym, to można się pokusić (nawet nie na stałe, ale zrobić sobie profil w biosie z nim).

I uważaj na temperatury, procek jest stary i właściwości pasty którą ma pod czapką są już kiepskie, więc temp. mogą bardzo szybko wzrastać przy podwyższaniu napięcia ;)

 

Każda próba kończyła się niestabilnością, bluescreenem albo niewłączaniem się nawet systemu.

Jutro w wolnej chwili sprawdzę to co napisales.

 

Co do pasty, to wymieniałem pół roku temu, o temperatury się nie martwię mam obudowę typu FullTower z mega wydajnym przepływem powietrza .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, coś tam się udało.

su5qXW6.png

 

Jednak temperatury przy testach dość mocno poszły :/ . Będę testował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tu nie chodzi o pastę którą wymieniłeś, tylko o gluta pod czapką, czyli między rdzeniem a IHS tym metalowym który zabezpiecza rdzeń - tam też jest pasta, fabryczna i kiepskiej jakości. Po latach twardnieje i traci swoje właściwości przewodzenia ciepła. Co z tego że masz dobrą pastę na IHS i ona nieźle przenosi ciepło do radiatora, jak są straty poziom niżej, czyli między rdzeniem a IHS. U mnie z 4670k był właśnie ten problem, przy wyższych napięciach temperatury rosły drastycznie, można ofc zdjąć tę czapkę i wymienić pastę na rdzeniu (delid, koszt 50-60zł u osób które to ogarniają), wtedy temp powinny spaść o przynajmniej kilka, ale zazwyczaj kilkanaście stopni.

Te maksymalne u Ciebie nie wyglądają dobrze, ale spróbuj zmniejszyć napięcie, może do 4,3GHz nie jest aż takie duże w Twoim przypadku wymagane.

Testy typu OCCT albo prime95 rozgrzeją procek bardziej niż w przeciętnym użytkowaniu jednak blisko 100 stopni to już za dużo nawet w nich.

 

Zerknij sobie:

 

:)

Edytowane przez cambolio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...