Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się na złożenie mocnego PC. W dziale ''Zestawy komputerowe'' jest o tym wątek. Dzięki pomocy forumowiczów moja decyzja padła na Adate SX8200 Pro. Ten dysk o pojemności 2TB chciałem przeznaczyć na wszystko inne poza systemem i głównym oprogramowaniem, więc przy tym dysku już zostane, ale mam problem z dyskiem systemowym identycznym od Adaty, ale o pojemności 512Gb. Zauważyłem, że ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro posiada mniejszą prędkość zapisu niż dysk 1TB albo 2TB. I teraz pytanie do was. Czy jest to lekka ujma jeżeli oprogramowanie i system byłby zainstalowany na dysku na którym jest mniejsza prędkość zapisu niż w dyskach tej samej marki ale większych? Dla przykładu Adata SX8200 Pro o pojemności 1TB ma prędkość zapisu 3000Mb/s, a jego mniej pojemna wersja 512GB ma juz 2300Mb/s. Różnica ceny to 300zł. A więc jeśli chodzi o dysk systemowy, polecacie zostać przy 512GB i prędkości zapisu 2300mb/s, czy dołożyć 300zł do pojemności 1TB i mieć tego zapisu 3000mb/s?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jesteś profesjonalnym użytkownikiem projektantem/architektem itp. różnicy nie odczujesz. Ja bym przemyślał zakup Adaty, za dużo sztuk pada ludziom z dnia na dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku byłem zdecydowany na dyski od samsunga 970 evo Plus, ale znowu oglądałem testy i te dyski strasznie się grzeją, i sporo tańsza Adata wypadała tutaj lepiej w testach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dysk systemowy jest używany typowo jako systemowy, czyli ładowanie systemu, programów, czasem jakaś instalacja, to prędkość zapisu ma marginalne znaczenie, a już różnicy między 3000 a 2300 MB/s nie zobaczysz nigdzie poza programami do benchmarków, nawet ze stoperem w ręku.

 

No i fakt, że u Adaty różnie z awaryjnością, ja staram się od niej trzymać z daleka, no ale każdy może mieć swoje doświadczenia. W sumie jak na dysku systemowym nie będziesz trzymał ważnych danych, to nawet jak padnie to mała strata...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dysk systemowy jest używany typowo jako systemowy, czyli ładowanie systemu, programów, czasem jakaś instalacja, to prędkość zapisu ma marginalne znaczenie, a już różnicy między 3000 a 2300 MB/s nie zobaczysz nigdzie poza programami do benchmarków, nawet ze stoperem w ręku.

 

No i fakt, że u Adaty różnie z awaryjnością, ja staram się od niej trzymać z daleka, no ale każdy może mieć swoje doświadczenia. W sumie jak na dysku systemowym nie będziesz trzymał ważnych danych, to nawet jak padnie to mała strata...

 

Czyli myślisz, że lepiej kupić np dwa dyski od samsunga 970 evo plus? Tylko tutaj nie mogę pozwolić sobie na 2TB i 500gb na systemowy, musiałbym zakupić 1TB i 500gb. No i może radiator żeby te samsungi się nie grzały i nie traciły wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa samsungi na pewno były lepsze od Adaty. Ale też możesz zaoszczędzić parę złotych i wziąć jakiegoś Corsair albo PNY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa samsungi na pewno były lepsze od Adaty. Ale też możesz zaoszczędzić parę złotych i wziąć jakiegoś Corsair albo PNY.

Skoro jeden Samsung nie jest lepszy od Adaty to jakim cudem dwa maja byc lepsze? :hmm:

 

PS. Chyba, ze masz podstawke X399/X299 wtedy jak najbardziej.

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli nie jesteś profesjonalnym użytkownikiem projektantem/architektem itp. różnicy nie odczujesz. Ja bym przemyślał zakup Adaty, za dużo sztuk pada ludziom z dnia na dzień.
W polskich warsztatach stoi znacznie więcej toyot niż lamborghini. To nie oznacza, że lamborghini jest bardziej niezawodne. Toyot jest po prostu więcej.

 

Zacznijmy od tego, że patrzysz na zły parametr. Maksymalna prędkość liniowego zapisu ma znikome znaczenie praktyczne. No bo jak często będziesz kopiował pliki po 50GB w te i we wte? Parametrem, który powinien cię interesować, jest odczyt losowy i zapis losowy, bo właśnie od tego parametru będzie zależało, jak szybko dysk będzie się zabierał za konkretne rzeczy. Zwłaszcza dysk systemowy, który non stop mieli drobnicę.

 

Jeśli ceny są porównywalne, bierz adatę. Zdecydowanie najpopularniejszy dysk tego typu. Samsungi są pod tym względem trochę lepsze, ale nie ma szans, żebyś zauważył różnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te adaty 512GB mają skandaliczne mały slc-cache (5GiB). Samsung 970 Evo ma 20 GiB.

 

Bzdury wypisujesz.

SX8200 Pro 512GB ma ponad 40GB SLC cache.

 

LINK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corsair mp510 wydaje sie pewniejszy - cena też dobra.

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym żeby na dysk systemowy+ewentualne oprogramowanie wybrac samsunga 500gb 970 evo plus, a na drugi dysk do całej reszty wybrać Adate sx8200 pro 2TB? Wszystko byłoby wpięte w płytę główną z390 Aorus PRO :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Evo Plus. Strasznie grzeje. 46 stopni w idle. Właśnie lecą do mnie 2 wentyle, bo mam tylko jeden na froncie. Zobaczę czy coś to da, inaczej out z budy i wstawiam chyba właśnie SX8200 Pro. Tylko pytanie, czy to co sprzedają teraz xkomie chociażby, wersja 2021 to ta z prawilnym kontrolerem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Dla przykładu Adata SX8200 Pro o pojemności 1TB ma prędkość zapisu 3000Mb/s, a jego mniej pojemna wersja 512GB ma juz 2300Mb/s"

Mniej pojemny dysk będzie wolniejszy od większego (mówimy o tym samym modelu). To norma.

Porównajcie sobie specyfikacje np tej ADATY 1TB i 500 GB..

W dniu 3.04.2020 o 02:29, Makavcio2 napisał:

 

 

Zacznijmy od tego, że patrzysz na zły parametr. Maksymalna prędkość liniowego zapisu ma znikome znaczenie praktyczne. No bo jak często będziesz kopiował pliki po 50GB w te i we wte? Parametrem, który powinien cię interesować, jest odczyt losowy i zapis losowy, bo właśnie od tego parametru będzie zależało, jak szybko dysk będzie się zabierał za konkretne rzeczy. Zwłaszcza dysk systemowy, który non stop mieli drobnicę.

 

 

 

W takim Cristal Disc Mark który to będzie parametr?

Moja ADATA nigdy nie przekroczyła 45 stopni, ale testuje ją tylko programem jak wyżej. Przykładaowo  wtym momencie mam 29 stopni. Mam na niej radiator, który był na wyposażeniu płyty.

Jak obciążyć taki dysk, by zobaczyć wysokie temperatury? Co go najbardziej obciąża?

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, GS01 napisał:

Tylko pytanie, czy to co sprzedają teraz xkomie chociażby, wersja 2021 to ta z prawilnym kontrolerem? 

Prawilna wersja to już w zasadzie biały kruk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godny rozważenia jest też Goodram IRDM M.2, ponoć się mało grzeje, kontroler przyzwoity Phison E12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale za to mały bufor więc szybko zwalnia przy pracy z dużymi plikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.04.2021 o 14:36, GS01 napisał:

Mam Evo Plus. Strasznie grzeje. 46 stopni w idle. Właśnie lecą do mnie 2 wentyle, bo mam tylko jeden na froncie. Zobaczę czy coś to da, inaczej out z budy i wstawiam chyba właśnie SX8200 Pro. Tylko pytanie, czy to co sprzedają teraz xkomie chociażby, wersja 2021 to ta z prawilnym kontrolerem? 

https://www.amazon.de/dp/B07M64QXMN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • PiS ma sektę która co by się nie działo i tak na nich zagłosuje. I ten beton 25% będzie się trzymał. Rządzący albo będą coś robić albo ludzie zwyczajnie odpłyną, nie zagłosują. Obecnie rządzący przez kilka miesięcy zrobili wielkie nic. Fikołki i wygibasy na różne strony. Nawet konkursów na państwowe stanowiska nie przywrócili. Nie zlikwidowali nadmiarowych etatów w ssp tylko powsadzali swoich. Głównie 3D bo PSL od dawna na głodzie ale dalej to idzie na konto koalicji. TVP i radio razem z nastoma dodatkowymi kanałami jak były tak są. Jeszcze brakuje poparcia dla obecnego prezydenta Krakowa i Wrocławia przez KO.  
    • Crashowanie od czasu do czasu (driver timeout lub czarny ekran z możliwym recoverem od minuty do ~pięciu )  na kartach AMD to norma była dla wielu osób przez jakieś ostatnie 2 lata, bo AMD ma problem z kompatylnością z praktycznie nikomu niepotrzebną funkcją windowsa, która jest domyślnie włączona (MPO ). Starczy tylko ściągnąć i uruchomić plik wyłączający MPO, który przygotowała nvidia, bo kiedyś też takie problemy ta marka miała (zresztą czasem słychać, że u niektórych na starszych kartach nvidii wciąż jest ten problem ) https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157/~/after-upSpam wyslij raport-to-nvidia-game-ready-driver-461.09-or-newer%2C-some-desktop-apps Niektórzy piszą, że AMD jakiś czas temu już ten problem ogarnęło, ale nie jestem przekonany (przynajmniej parę miesięcy temu wciąż widziałem narzekania niektórych ), osobiście mam wyłączone MPO i nie widzę potrzeby go włączać i sprawdzać czy naprawdę AMD w końcu to ogarnęło. Generalnie to najlepiej po zakupie karty mieć komp włączony codziennie jak najdłużej i jak są problemy to robić zwrot, bo niestety wadliwe karty istnieją.
    • GTX1660Ti?    https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660-ti-gaming-x-6gb-gddr6-192bit-15323722718
    • Chyba se kpisz, typie. Ryczałt ma śmiesznie niski podatek i ZUS. Co ma powiedzieć ktoś na liniówce albo skali xD
    • Witam: Na sprzedaż wymienione w tytule części: https://www.olx.pl/d/oferta/rtx-2070-super-msi-gaming-x-trio-CID99-IDZ8WU7.html?bs=olx_pro_listing  900zł https://www.olx.pl/d/oferta/zasilacz-seasonic-gx-550w-plus-gold6lat-gwarancji-CID99-IDZ8WXl.html?bs=olx_pro_listing 300zł Części w pełni sprawne, bez usterek sprzedaję bo zmieniam platformę z am4>am5, i 2070s>4080s  Chętnie odpowiem na wszelkie pytania odnośnie zakupu.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...