Skocz do zawartości
Arthe

[6500zł] Laptop do wszystkiego + stacja

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

szukam laptopa, którego chce używać praktycznie do wszystkiego. Jako, że tym razem chce przeznaczyć dość dużo jak dla mnie i jestem w tyle już z wiedzą na temat takiego sprzętu chciałbym poprosić was o pomoc w znalezieniu odpowiedniego sprzętu, oraz o odpowiedzi na pewne pytania.

 

Przeznaczenie:

- praca (programowanie)

- przeglądanie internetu, oglądanie streamów, maile / dokumenty itp.

- czasem oglądanie filmów w podróży (odpalanie video z lapka na TV również)

- czasem granie w niewymagające gry typu Dota Underlords

- raz na ruski rok granie w gry bardziej wymagające: ostatnią taką grą był Wiedzmin 3, kolejną pewnie będzie Cyberpunk2077, TE gry dobrze jakby chodziły w 60FPS, nie potrzebuje więcej, nie koniecznie na maksymalnej grafice, średnia też może być, niska już nie, ważne żeby było te FullHD i 60fps (jeśli się tylko da i tak blokuje gry na 60fps z v-sync)

 

Ogólnie to będę miał laptopa mieć podłączonego 95% czasu do stacji, do której będzie podłączona myszka, klawiatura, 2-3 monitory, głośniki itp. (lapek podłączony do stacji pewnie będzie zamknięty). Też zależy mi na stacji, ponieważ czasem biorę laptopa z pracy, którego też chce w razie czego podłączyć tylko do stacji. Dlatego pewnie potrzebuję uniwersalnej stacji z Thunderboltem (poprawcie jeśli się mylę). Mam pewne obawy co do zasilania laptopa stacją przez Thunderbolt w czasie grania w bardziej wymagające gry, ale zakładam że wtedy mogę podłączyć standardowe zasilanie na boku? (proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie)

 

Budżet ~6500zł jest na stację i laptopa!

 

Wymagania Laptopa:

RAM: 16GB

CPU: przynajmniej coś na poziomie i5, najlepiej już i7

Dyski: tylko SSD ~512GB

Ekran: 15-15.6" matowy, najlepiej jeśli jest technologia, która naprawdę pomaga nie męczyć oczu na czytaniu itp.

WiFi: żeby już był "ac"

Złącza: USB 3.x, chyba też Thunderbolt przez wymaganie żeby do stacji podłączać

Bateria: żeby tak wytrzymał minimum 2h przy przeglądaniu internetu / pisaniu maili (najlepiej 3h+)

Chłodzenie: bardzo mi zależy żeby lapek się nie grzał za bardzo, z tego co mi wiadomo im więcej się grzeje tym mniejsze życie podzespołów i ogólnie nie chciałbym z laptopa odrzutowca

GPU: taka żeby spełniła wymagania umieszczone w "Przeznaczenie" powyżej, im będzie mniej grzać tym lepiej, nie wiem jak to jest, ale jeśli mocniejsze GPU jest w stanie tylko mniej się grzać to też rozważę opcję dopłaty do GPU (coś czytałem, że chyba można spowolnić / zmniejszyć prąd na GPU żeby nie grzała tak i zjadała mniej baterii kosztem mocy oczywiście)

 

 

Dobrze jakby Laptop miał:

- w cenie Windows10

- podświetlana klawiatura (nie żeby były kolorki, tylko widać było znaki w ciemności)

 

Wymagania stacji:

- przynajmniej 2x USB3

- przynajmniej 3x wejścia na monitory, najlepiej 2+ DP i 1+ HDMI

- wejście na Jack'a

 

Jeśli chodzi o mój research, to znalazłem coś takiego:

Stacja - https://www.x-kom.pl/p/446039-stacja-dokujaca-do-laptopa-i-tec-thunderbolt3-hdmi-displayport-thunderbolt3.html

Laptop - https://www.x-kom.pl/p/515242-notebook-laptop-156-dell-inspiron-7590-i7-9750h-16gb-512-win10-gtx1650.html (miałem też jakieś Lenovo Legion, ale nie mam zbyt dobrego doświadczenia z Lenovo)

 

Może są jakieś inne ciekawe pozycje? Wołałbym trochę zejść z ceny 500zł, ale jak nic nie ma lepszego w tej cenie to trudno. Zastanawia mnie też czy ten GTX1650 wystarczy, czy nie lepiej iść po RTX czy jakieś 1660TI? Czy chłodzenie tutaj jest dobre?

 

 

EDIT1: Pojawiła się okazja na ten laptop https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/dell-laptop-5590-i7-16gb-256g-1t-2060-no-os.bhtml mogę mieć za 5500zł, zamiast SSD 512 ma SSD 256, ale dodatkowo 1TB HDD i RTX2060, co myślicie?

Edytowane przez Arthe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieco drożej od w/w HP z GTX'em masz wersję z RTX'em 2060:

HP OMEN 15 i7-8750H/16GB/480+1TB/Win10 RTX2060 144Hz za 6149zł

Różnica w cenie wynosi tyle ile różnica w wydajności, czyli ~10%. Laptop mieści się w budżecie i przy Twoich wymaganiach raczej w grę wchodzi tylko HP Omen (obie wersje mają TB) lub ten Dell co wymieniłeś (też ma TB3). Co prawda przy 15,6" nie ma się co oszukiwać będzie albo głośno, albo ciepło. Niestety mała obudowa+wydajne podzespoły= to co napisałem. No ale tak ma większość laptopów gaimingowych. Można (a nawet trzeba) zrobić tzw. undervolting (czyli to o czym napisałeś) procesora i karty graficznej, dzięki temu temperatury spadną, a układ chłodzenia będzie miał mniej pracy i będzie cichszy. W Omenie masz też 144Hz matrycę IPS oraz podświetlaną RGB klawiaturę. 

Laptopów gaimingowych i tak nie zasilisz prze port TB więc ten problem się rozwiązał sam.

Edytowane przez przemekan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten Omen, ten Dell co podałem w pierwszym linku już przegrał z waszymi Omenami, jednak ten drugi co podałem (w EDIT), jeszcze nie odrzuciłem ze względu na RTX2060 i jego cenę w promocji 5500zł. W Omenie mi się nie podoba ten gamingowy wygląd, co oczywiście jest wadą, którą zniosę. Jeśli chodzi o ledy światełka itp. to wolałbym ich nie mieć, jedyne moim zdaniem przydatne światło dodatkowe to tylko żeby podświetlić przyciski klawiatury w nocy, ale słyszałem że można to wyłączyć.

 

Usłyszałem, że wyszły właśnie CPU Rayzena do laptopów, podobno są bardzo dobre i nie tragicznie drogie. Wiecie coś o tym? Warto poczekać?

Przykład artykułu z nim: "Launch price and pre-orders for the Asus ROG Zephyrus G14 with Ryzen 9 4900HS and RTX 2060 Max-Q finally unveiled"

Laptop 14" FHD 120Hz/R7-4800HS/16GB/512GB/GTX 1660 Ti Max Q - ma podobno być za 1300$ co daje jakieś 5555zł. Nie wiem jednak kiedy to w Polsce się pojawi, podobnie jak w innych krajach czy np. 3 miesiące później.

 

@przemekan mówiąc ze laptopa gamingowego i tak nie zasilę TB, to chodzi Ci o ogólnie czy tylko podczas grania?

 

 

Po przeczytaniu więcej o grzaniu i undervoltingu, jest to coś co na pewno zrobię.

 

 

EDIT: tego Dell'a dali na jeszcze większą promocję (4 sztuki ostatnie niby) 5400zł

Edytowane przez Arthe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell ogólnie jest OK, a i cena niezła. Szkoda jedynie że nie ma matrycy 120/144Hz (chociaż jeżeli zamierzasz grać w nowsze produkcje to i 60Hz Ci wystarczy). Jeżeli wygląd ma znaczenie, to oczywiście Dell wygrywa.

Przez port Thunderbolt 3 można dostarczyć max. 100W (20V*5A)-nie jest to mało, ale dla laptopów gaimingowych jednak taka wartość nie jest wystarczająca (zasilacz w Omenie ma 180W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell ogólnie jest OK, a i cena niezła. Szkoda jedynie że nie ma matrycy 120/144Hz (chociaż jeżeli zamierzasz grać w nowsze produkcje to i 60Hz Ci wystarczy). Jeżeli wygląd ma znaczenie, to oczywiście Dell wygrywa.

Przez port Thunderbolt 3 można dostarczyć max. 100W (20V*5A)-nie jest to mało, ale dla laptopów gaimingowych jednak taka wartość nie jest wystarczająca (zasilacz w Omenie ma 180W).

 

OK można dostarczyć 100W, ale jak to działa jak będzie podłączony przez TB? Po prostu będzie ciągnąć z TB a resztę z baterii? przełączy się całkowicie na baterie? czy może GPU i CPU będzie działać ze zmniejszoną mocą?

Edytowane przez Arthe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LAPTOP KUPIONY

 

Omen był bardzo atrakcyjnym kąskiem, ale jednak troszkę wygląd, lepsze GPU i myślę, że naprawdę dobra promocja, przekonała mnie do wzięcia Dell'a. Jeszcze fakt, że jak będę grać, to 99% czasu będę używać zewnętrznych monitorów, a podczas programowania itp. nie przydaję się odświeżanie ekranu szybsze niż 60Hz - te 144Hz nie będzie dla mnie przydatne.

 

>>> Zostaje jeszcze kwestia stacji <<< Jak oglądałem więcej stacji, to przy niektórych pojawiały się parametry zasilania mniejsze niż 100W, a w większości nie podają info o tym. Nie chciałbym kupić czegoś co daje słabe zasilanie.

Edytowane przez Arthe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptopy gaimingowe są zasilane przez zwykły zasilacz. TB służy do przesyłu danych i ewentualnie zasilania innych urządzeń, a nie laptopa. Stacje które znalazłeś mogą zasilać inne urządzenia przez TB, ale nie dotyczy to Twojej sytuacji więc każda stacja którą podłączysz przez TB będzie OK, chyba że w przyszłości masz zamiar zakupić ultrabooka który będzie miał opcję ładowania przez TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptopy gaimingowe są zasilane przez zwykły zasilacz. TB służy do przesyłu danych i ewentualnie zasilania innych urządzeń, a nie laptopa. Stacje które znalazłeś mogą zasilać inne urządzenia przez TB, ale nie dotyczy to Twojej sytuacji więc każda stacja którą podłączysz przez TB będzie OK, chyba że w przyszłości masz zamiar zakupić ultrabooka który będzie miał opcję ładowania przez TB.

 

W takim razie mój gamingowy laptop może być ładowany zasilaczem który ma w zestawie, ale chciałbym też ładowanie przez TB, ponieważ z pracy biorę ultrabooka, którego chciałbym właśnie podłączać do tej samej stacji co Lapka gamingowego i mieć wszystkie urządzenia peryferyjne gotowe do użytku (nie brać ładowarki specjalnie do firmowego lapka).

 

W pracy mam stację https://www.x-kom.pl/p/533871-stacja-dokujaca-do-laptopa-dell-dock-wd19dc-240w-usb-c-hdmi-2x-displayport-usb.html jest fajna, ale trochę dla mnie już droga oraz ma mniej wejść niż ten i-tec.

Edytowane przez Arthe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • 3,5" będą wymagać dodatkowego zasilania (jeżeli ci to nie przeszkadza) z samego usb nie zasilisz takiego dysku w kieszeni, mam dwa telewizory które mają ponad 10 lat i dyski przenośne 500/1000/2000gb normalnie działają więc raczej w tym przypadku pojemność nie ma znaczenia.
    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
    • Szczerze to wydawało mi się że kilka plików, bardziej tak z pamięci napisałem. Jak będę miał chwilę to zassam jakiś film i sprawdzę.
    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...