Skocz do zawartości
luko

WP - aktualizacja regulaminu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

niestety kliknąłem na link w mailu rzekomo wysłanym przez Wirtualną Polskę, informującym o konieczności akceptacji nowego regulaminu w celu utrzymania konta pocztowego. Otworzyła się strona z nowym Regulaminem.

I w tym momencie zapaliła mi się czerwona lampka.

 

Szybkie wyszukiwanie w necie i faktycznie okazało się, że te maile to fałszywka – więc zakładam, że jakiś rodzaj phishingu. Niestety nie znam się za bardzo na tych rzeczach.

 

Pod tym „nowym regulaminem” był przycisk „Zaakceptuj regulamin” (coś w tym stylu) – na ten przycisk już nie klikałem.

 

Problem w tym, że klikając w ten link byłem już zalogowany na koncie pocztowym w przeglądarce, na innej zakładce był zalogowany facebook. Kilkanaście min. wcześniej logowałem się na koncie bankowym (ale w momencie klikania w trefny link byłem wylogowany z banku).

 

Z działań jakie podjąłem to zmieniłem hasła do poczty, banku, facebooka (z innego komputera).

 

Na kompie działa darmowy AVG. Po tym wszystkim uruchomiłem skanowanie AVG, a także przepuściłem przez darmowy Malwarebytes - niby nic nie wykryły...

OS to Win 10.

 

Chciałbym wiedzieć co jeszcze mi grozi łącząc się z netem i logując w różnych serwisach, przede wszystkim na koncie bankowym. Czy jest możliwość, że został wpuszczony jakiś program szpiegujący np. wpisywanie haseł na klawiaturze?

Potrzebowałbym porady, co teraz jeszcze mogę zrobić, czym przeskanować system, czy najlepiej postawić go od nowa…?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Edytowane przez luko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgłoś się natychmiast do paradni specjalistycznej.

psychozę paranoidalną da się leczyć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest wyłudzanie danych?

 

Wyłudzanie danych jest przestępstwem polegającym na oszukiwaniu ludzi w celu uzyskania od nich poufnych informacji, takich jak hasła i numery kart kredytowych. Podobnie jak w przypadku łowienia ryb istnieje więcej niż jeden sposób na zanęcenie ofiary, ale jedna taktyka phishingu jest najbardziej powszechna. Ofiary otrzymują wiadomość e-mail lub tekstową imitującą lub podszywającą się pod osobę lub organizację, której ufają, np. współpracownika, bank lub urząd. Gdy ofiara otwiera taką wiadomość, znajduje wiadomość, która ma na celu przestraszyć ją i spowodować, że przestanie racjonalnie myśleć. W wiadomości jest zawarte polecenie, aby ofiara udała się na stronę internetową i podjęła natychmiastowe działanie, gdyż inaczej nastąpią jakieś ryzykowne konsekwencje.

 

Jeśli użytkownik „łyknie” przynętę i kliknie łącze, zostanie przekierowany na imitację legalnej strony internetowej. Zostanie tam poproszony o zalogowanie się za pomocą nazwy użytkownika i hasła. Łatwowierny użytkownik, aby spełnić wymagania, podaje dane logowania, które trafiają do napastnika, który z kolei wykorzystuje je do kradzieży tożsamości, włamań do kont bankowych i sprzedaży danych osobowych na czarnym rynku.

 

https://pl.malwarebytes.com/phishing/

 

Wpisywałeś coś? Zainstalowałeś coś podejrzanego z tego linku? Nie? To nie ma czego się obawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz odpaliłem link z programu pocztowego, a drugi raz z konta przez przeglądarkę.

Strona, która otworzyła się po kliknięciu w link dawała możliwość tylko kliknięcie w przycisk "Akceptuj regulamin", czego nie zrobiłem.

 

Myślałem, że już samo kliknięcie w trefny link ma jakieś złe konsekwencje.

 

W zasadzie niepokoi mnie tylko to, że po kliknięciu byłem już zalogowany oraz to, że w tym momencie mogło coś wpaść "szpiegującego" do systemu.

 

Może panikuję, ale wspomniałem, że nie znam się na tym i wolę dmuchać na zimne - to chyba nic złego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Raz odpaliłem link z programu pocztowego, a drugi raz z konta przez przeglądarkę.(...)

Myślałem, że już samo kliknięcie w trefny link ma jakieś złe konsekwencje.

Oczywiście, że wejście na niebezpieczną stronę może być niebezpieczne.

 

Na stronach znajdują się różne świństwa choćby automatyczne downloadery wirusów. Także nie niebezpieczne, ale pokazujące jak cudują: np. doklejanie źródła cytatu (gdy dasz kopiuj), blokowanie wyszukiwania na stronie itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...