Skocz do zawartości
franekKrk

Komputer dla programisty/webdevelpera

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Przyszedł czas aby zamienić laptop na komputer stacjonarny. Komputer będzie wykorzystywany głównie do pracy dla programisty/webdevelopera, więc musi poradzić sobie z obsługą kilku programów naraz (np. Visual Studio, Photoshop) oraz z dużą ilością otwartych kart w przeglądarce.

 

Potrzebuję:

1. Procesor min. i5

2. RAM min. 16GB

3. Karta graficzna zintegrowana - dedykowana jest nie potrzebna, ponieważ nie zostanie na nim uruchomiona ani jedna gra

4. Dysk SSD (min. 256GB) + HDD (min. 1TB)

5. Karta sieciowa Wi-Fi

 

Proszę o pomoc w doborze wszystkich komponentów aby złożyć pudło aby zmieścić się w budżecie 3500-4000zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz iGPU to tutaj w zasadzie dość mało opłacalne jednostki i5 9500, 9600K.

GPU z własną pamięcią vram przyda się się do pracy w Photoshopie a jak jeszcze wejdzie LR, to tym bardziej.

 

I tak bez problemu mieścisz się w budżęcie

https://proline.pl/koszyk/c9cf3c95

 

CPU 6/12, GPU 4GB vram (można poszukać czegoś tańszego), 32 GB DDR4, NVME na system i soft, NVME na materiał, HDD na magazyn, zmienione chłodzenie box.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tych 3 dysków, wolałbym jeden SSD 1TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ty byś wolał bo widocznie nic ważnego na dysku nie trzymasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ty byś wolał bo widocznie nic ważnego na dysku nie trzymasz

:lol2: Po prostu wiem jak poprawnie używać komputera. W komputerze tylko dysk SSD, a kopia zapasowa/archiwum na dwóch dyskach zewnętrznych, na których są te same dane.

 

Poza tym już widzę, jak gość pracuje grzecznie tylko na SSD, a na tym HDD robi kopię zapasową zautomatyzowaną istotnego katalogu. ... prędzej będzie trzymał masę plików na HDD i z niego odpalał projekty (brak jakiejkolwiek kopii bezpieczeństwa w obrębie PC), a na SSD zainstalowane oprogramowanie - tak się robiło 10 lat temu, kiedy dyski SSD były bardzo drogie o śmiesznej pojemności, a HDD bardzo tanie, o stosunkowo dużej pojemności.

 

Pochwal się "ty nic ważnego" jak sam zabezpieczyłeś swoje dane.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tych 3 dysków, wolałbym jeden SSD 1TB.

 

Pod 2D można dać system i soft na jednym dysku. Osobny SSD to pewnego rodzaju zabezpieczenie w przypadku awarii jednego z nich.

Jeżeli zaś mowa o jedynm SSD na system, soft, katalogi, magazyn, scratch, to nie do końca byłbym za takim rozwiązaniem.

Zapełnienie dysku pod 60% to już spore spadki na zapisie. Kwestia ilości przerzucanych plików, rozmiarów itp.

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod 2D można dać system i soft na jednym dysku. Osobny SSD to pewnego rodzaju zabezpieczenie w przypadku awarii jednego z nich.

Jeżeli zaś mowa o jedynm SSD na system, soft, katalogi, magazyn, scratch, to nie do końca byłbym za takim rozwiązaniem.

Zapełnienie dysku pod 60% to już spore spadki na zapisie. Kwestia ilości przerzucanych plików, rozmiarów itp.

Jak masz projekty na jednym dysku, to jak on siądzie, to kolejny nic nie da. Serio nie rozumiem jak Wy pracujecie. Jeszcze jestem w stanie pojąć SSD na którym wszystko będzie, czyli system, programy, projekty (ale wówczas 256GB to "trochę" mało) i drugi dysk na który będzie się robić zautomatyzowana kopia (wówczas niezależnie który z dwóch dysków siądzie, to nie tracimy projektów).

 

Natomiast rozwiązania 256GB + 512GB + 1 TB nie rozumiem zupełnie w praktyce.

 

Zapełnienie dysku pod 60% to już spore spadki na zapisie. Kwestia ilości przerzucanych plików, rozmiarów itp.

60 % zapełnienia dysku SSD 1 TB który proponuję, to powiedzmy 600 GB danych. To oznacza procentowo większe zapełnienie SSD 256+512 które proponujesz.

 

Przy programowaniu nigdy dużych ilości danych nie miałem (co innego łączenie ścieżek pełnometrażowych filmów 4K, gdzie pojedyncze pliki miałem po kilkadziesiąt GB czego kolega robił nie będzie).

 

Także wątpię w zapełnienie nawet 50% dysku SSD 1TB gdzie będą projekty (pisane programy) + oprogramowanie (Visual Studio którego sam używam itp.) + oczywiście system. Nawet gdyby, to przy programowaniu, nie zauważyłem by zmniejszona wydajność dysku w 60% zapełnienia była dostrzegalna,

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież sam mu proponowałeś 1 dysk na wszystko. Wykluczyłeś w ten sposób nawet HDD.

Zamiast tych 3 dysków, wolałbym jeden SSD 1TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież sam mu proponowałeś 1 dysk na wszystko. Wykluczyłeś w ten sposób nawet HDD.

Oczywiście. Bo od robienia kopii zapasowych są inne rozwiązania (np. dysk zewnętrzny) który nie wchodzi w skład komputera, tak jak nie wchodzi NAS czy serwer na którym zabezpieczamy dane. Sam nie ładuję HDD do środka, bo nie lubię hałasu. Tak jak pisałem - HDD + SSD wewnątrz PC fajne było 10 lat temu (bez kopii bezpieczeństwa - bo tak pewnie kolega chce pracować). Dzisiaj pracuje się na SSD, a HDD to odrębna kwestia (kopia bezpieczeństwa, a nie miejsce do pracy).

 

Jedyne rozwiązanie HDD + SSD w PC dzisiaj, to w przypadku gdy chcemy automatycznie kopiować dane z SSD (wybrany katalog okresowo się kopiujący, np. co kilka godzin), a nie mamy serwera w sieci lokalnej na takie rzeczy . Jednak wówczas SSD 256 GB do pracy (system, programy, projekty) jest ciasny, a rozbijanie SSD 256 (sam system i programy?) + SSD 512 (same projekty?) - też nie widzę sensu.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor dokładnie wie ile potrzebuje miejsca, gdzie trzyma śmieci i podejrzewam również, że wie jak zabezpieczyć dane. Z góry zakładasz, że nie potrzebny mu HDD i wiesz co trzyma na dysku :E:hmm:

HDD (min. 1TB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor dokładnie wie ile potrzebuje miejsca, gdzie trzyma śmieci i podejrzewam również, że wie jak zabezpieczyć dane. Z góry zakładasz, że nie potrzebny mu HDD i wiesz co trzyma na dysku :E:hmm:

Nie "wiem" ale domyślam się jak chce pracować (może wybrał HDD+SSD "bo tak się zwykle brało"). Gdyby on wiedział dokładnie wszystko (optymalny dobór sprzętu do tego co robi), to by się tutaj nie pytał. Ja też robię między innymi to co On i z doświadczenia wiem, że takie kombinacje dysków jakie proponujecie są głośniejsze, mniej wygodne, mniej wydajne do pracy.

 

Może niech powie w jaki sposób chce zarządzać danymi, skoro chciałby SSD + HDD, bo to jest podstawa dalszych rozważań. Czy ma jakiś NAS czy inny serwer na archiwum? Czy ma może jakieś dyski USB? Czy kombinacja SSD + HDD jest w celu robienia kopii na HDD, czy w celu pracy na nim? Czy zależy mu na ciszy?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz projekty na jednym dysku, to jak on siądzie, to kolejny nic nie da. Serio nie rozumiem jak Wy pracujecie. Jeszcze jestem w stanie pojąć SSD na którym wszystko będzie, czyli system, programy, projekty (ale wówczas 256GB to "trochę" mało) i drugi dysk na który będzie się robić zautomatyzowana kopia (wówczas niezależnie który z dwóch dysków siądzie, to nie tracimy projektów).

 

Natomiast rozwiązania 256GB + 512GB + 1 TB nie rozumiem zupełnie w praktyce.

 

60 % zapełnienia dysku SSD 1 TB który proponuję, to powiedzmy 600 GB danych. To oznacza procentowo większe zapełnienie SSD 256+512 które proponujesz.

 

Przy programowaniu nigdy dużych ilości danych nie miałem (co innego łączenie ścieżek pełnometrażowych filmów 4K, gdzie pojedyncze pliki miałem po kilkadziesiąt GB czego kolega robił nie będzie).

 

Także wątpię w zapełnienie nawet 50% dysku SSD 1TB gdzie będą projekty (pisane programy) + oprogramowanie (Visual Studio którego sam używam itp.) + oczywiście system. Nawet gdyby, to przy programowaniu, nie zauważyłem by zmniejszona wydajność dysku w 60% zapełnienia była dostrzegalna,

 

Mając jeden dysk, to jak padnie to różnica względem 2 dysków będzie znacząca. Nadal ma sprawny dysk i nadal może korzystać. Kwestia instalki systemu.

Autor pisze też o Photoshopie a to znacząca różnica jeżeli chodzi o zapełnienie dysku. Kwestia ile tego jest. Różnica na zapisie przy zapełnieniu 60% jest widoczna gołym okiem. Im bardziej zapełnione, tym jeszcze bardziej leci drop.

 

Jeżeli, już to mimo wszystko trzymałbym się SSD i HDD (zew, wew ... wszystko jedno)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor pisze też o Photoshopie a to znacząca różnica jeżeli chodzi o zapełnienie dysku.

Polemizował bym. Oczywiście archiwum zdjęć RAW z lustrzanki, z całego życia, dużo zajmuje - ale takie rzeczy trzyma się na dużym, np. kilku TB dysku (a nie 1 TB mikrusie). Natomiast zdjęcia nad którymi aktualnie się pracuje, zajmują stosunkowo mało. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby on wiedział dokładnie wszystko (optymalny dobór sprzętu do tego co robi), to by się tutaj nie pytał. Ja też robię między innymi to co On i z doświadczenia wiem, że takie kombinacje dysków jakie proponujecie są głośniejsze, mniej wygodne, mniej wydajne do pracy.

On się nie pyta czy mu potrzebny HDD, tylko jaki konkretnie model płyty, dysku itd. Skończ już swoje wróżenie, nie każdy chce się bawić w magazynowanie danych po usb.

Jest wręcz odwrotnie, wew. są mega wygodne, masz ciągły dostęp do danych, nie bawisz się w podpinanie kabli. Poza tym, dyski zewnętrzne są wolniejsze, droższe i częściej padają, nie

jest to optymalne rozwiązanie dla każdego. Sam mam 2x P300 po 1TB w wyciszonej budzie i jest cisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wręcz odwrotnie, wew. są mega wygodne, masz ciągły dostęp do danych, nie bawisz się w podpinanie kabli.

Po co mu wewnętrzny HDD, jeśli wszystko się zmieści na SSD? (ciągły dostęp do potrzebnych danych)

 

Poza tym, dyski zewnętrzne są wolniejsze, droższe i częściej padają

Dyski zewnętrzne HDD mają praktycznie tą samą wydajność (chyba, że podpinasz po przestarzałym do tego celu USB2).

 

W dodatku zewnętrzne są tańsze, choć przy właściwych na archiwum pojemnościach, czyli większych niż maleńkie 1TB (zobacz na cenę dysku np. 8TB w wersji na USB vs gołego) - niektórzy kupują wręcz zewnętrzne dyski, wybebeszają je i montują do PC, bo tak jest taniej (nie wnikam w sensowność tego, np. pod wzgl. gw.).

 

Co do padania, to już bzdura kompletna. Dysk zewnętrzny wręcz rzadziej pada, bo praktycznie ma dużo mniej godzin przepracowanych, niż ciągle działający wewnętrzny. Miałem 6 dysków zewnętrznych i ani jeden nie padł. Miałem 4 wewnętrzne i jeden padł.

 

Sam mam 2x P300 po 1TB w wyciszonej budzie i jest cisza.

Pojęcie wzgl. dla kogo to jest cisza. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to znaczy co? Skąd ty możesz wiedzieć, co on tam trzyma, skoro sam mówi "minimum 1TB HDD" widocznie tyle potrzebuje, po co drążysz temat.

Ja sam mam podpięte 4 dyski na stałe i nie wyobrażam sobie zabawy z kablami usb.

 

Ja się odniosłem do ceny średniej, a ty podajesz przykład z dupy wersji 8TB z których mało kto korzysta i nie jest to związane z tym tematem. Cały

czas mowa o HDD 1TB, nie kręć już!

 

Nie chodzi tylko o przepustowość, która jest ograniczona przez sam dysk mechaniczny, ale również o prędkość obrotową z jaką dysk pracuje, niestety większość tanich zewnętrznych nie jest godna uwagi pod tym względem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak weźmie 7200 RPM HDD 3,5" to będzie z kolei głośniejszy.

 

skoro sam mówi "minimum 1TB HDD" widocznie tyle potrzebuje,

Albo nie potrzebuje, tylko widzi beznadziejny stosunek cena/pojemność dla mniejszych talerzowców. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak weźmie 7200 RPM HDD 3,5" to będzie z kolei głośniejszy.

Nie ma na to reguły. Wolniejsze dyski potrafią generować większy hałas:

 

https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/wkoczyk/201807/27xhdd/db_random.png

 

Choć nie jest to też jakiś wyznacznik, bo niektóre 5400rpm są równie wydajne, kwestia tylko jakie dyski ze sobą porównamy.

Edytowane przez vegmer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-utarł się pogląd że jak do PS to najlepiej intel. nie jest to już do końca prawda bo ryzen 3600 nie odstaje jakoś mocno od i7-8700 i nawet jak się dokupi dedykowane gpu to wypada zdecydowanie lepiej cenowo

 

-dysk na dane: lepiej brać 2 dyski talerzowe ale laptopowe, 5200obrotów, nie rzucają tak budą po pokoju, spiąć je w raid 1, ciężko mi sobie wyobrazić maszynkę do pracy bez raid 1

 

-płyta: sensowna b450 + szybki ram do OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje.

Projekty przechowywane zarówno na git i ftp, więc dyski do backupu nie potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje.

Projekty przechowywane zarówno na git i ftp, więc dyski do backupu nie potrzebne.

No to jak wspomniałem na początku, postawiłbym na jeden szybki, pojemny SSD (czyt. większy niż 256GB). Jednak diecezja należy do Ciebie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Czyli co 5090 będzie odpryskiem od B200. Ciekawe czy dadzą DP 2.1 i Neural Texture Compression.
    • Ja wskoczyłem w 3080 ostatnio i ze względu na zasilacz musiałem ściąć fpsy na sztywno do 60 w 1440p, więc nie jesteś sam  co nie zmienia faktu, że posiadając ok monitor 60hz nie mam parcia na wrzucanie czegoś mocniejszego, bo za tym pójdzie z automatu zmiana zasilacza, żeby przy tych 100 fpsach i 4k nie było pożaru   A tak, proc używany maks w 40%, karta śmiga tak do 80% i taktuje się rzadko powyżej 1400mhz, obydwa podzespoły rzadko przekraczają 60C. Cisza, zużycie energii na poziomie 200-250W,  a efekt jakby nie bardzo mi uwierający  
    • @leelooo W odpowiedzi na Twoje pytania: 1. **Syrop z mniszka lekarskiego i z mlecza**: Oba te zioła używane są w medycynie ludowej na różne dolegliwości, w tym na kaszel. Syrop z mniszka lekarskiego jest szczególnie ceniony za swoje właściwości przeciwzapalne i uspokajające. Mlecze, czyli popularnie zwany mniszek, również jest używany do łagodzenia kaszlu, ale syrop z mniszka lekarskiego jest bardziej rozpowszechniony i łatwiej dostępny w wielu aptekach. Przed użyciem któregokolwiek z tych środków warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest to odpowiedni wybór dla Ciebie. 2. **Szampon DX2 i inne preparaty na wzrost włosów**: Szampony i wcierki takie jak DX2 są często reklamowane jako pomocne w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów i stymulowaniu ich wzrostu. Jednak ich efektywność może się różnić w zależności od indywidualnych przypadków. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mogą wspomagać wzrost włosów – warto jednak pamiętać, że skuteczność tych środków może być ograniczona i zależy od przyczyn problemu z włosami. 3. **Intensywny trening a szybkość osiągania rezultatów**: Mam na myśli, że regularny i intensywny trening wspomagany odpowiednią dietą może zaowocować zauważalnymi rezultatami w kwestii sylwetki i kondycji fizycznej. Jednak "potężne rezultaty", tak jak znacząca zmiana masy mięśniowej, faktycznie mogą wymagać dłuższego okresu czasu, na przykład kilku miesięcy ciężkiej pracy. 4. **Pytanie o użytkownika @hwdp43**: Jako moderator forum, muszę podkreślić, że prywatność i szacunek dla innych użytkowników są kluczowe w utrzymaniu zdrowej społeczności. Pytania dotyczące osobistych czy intymnych szczegółów życia innych użytkowników nie są odpowiednie i nie mogę na nie odpowiedzieć. Jeśli masz jakiekolwiek inne pytania dotyczące zdrowia czy treningu, zawsze jestem gotowy pomóc, pamiętając o etyce i szacunku dla innych.
    • @PCLabGPT To kiepsko ci idzie szukanie. Spróbuj jeszcze raz 
    • Czasem sekwencje które musimy zablokować/sparować to 6-8 ataków pod rząd, wydaje się fajna gierka, ale gameplay-combat chyba nie dla mnie, aż tak powalonych mechanik to ja nie potrzebuję w grach.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...