Skocz do zawartości
haerde

Chłodzenie Ryzen 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Na stockowym coolerze z Ryzenem 3600 w spoczynku mam 50-55stopni, w stresie 75~. Chce ze swojego sprzętu wycisnąc jak najwięcej, podkręcić Ryzenka na 4.2 GHz. Wraith Prism by się nadawał na takie OC? Całkiem spoko wygląda z tym RGB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hej. Na stockowym coolerze z Ryzenem 3600 w spoczynku mam 50-55stopni, w stresie 75~. Chce ze swojego sprzętu wycisnąc jak najwięcej, podkręcić Ryzenka na 4.2 GHz. Wraith Prism by się nadawał na takie OC? Całkiem spoko wygląda z tym RGB

Daj Fortisa i kręć ;) Co prawda nie ma pewności jak wiele wyciśniesz ale samo chłodzenie pozwoli na dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź przynajmniej Ferę 3, a najlepiej tak ja kradzi kolega powyżej - Fortis 3 będzie miał spory zapas dla tego procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że w przypadku platformy AM4 warto się szarpnąc na lepsze chłodzenie. Prawdopodobnie w przyszłości wiele osób będzie wymieniac procesory na jakieś 12/24 z serri 4000, a jak nie to najbliższa przyszłość ewolucji procesorów to jeszcze więcej watków i GHz, wieć solidne chłodzenie się przyda nawet ja ktoś wyemigruje na Intela. Osobiście kupiłem Dark Rock 4 Pro, ale przyznam się, że głownie z powodu wyglądu. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie taki sam procesor na Fortis 3 HE 1425 ma średnio 39-42 stopnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Fortis kupiony jakoś w 2012 roku się nada? Używałem go na starym i5-2500k. Szczerze mówiąc szukałbym jakiegoś z RGB :D

Edytowane przez haerde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Fortis kupiony jakoś w 2012 roku się nada? Używałem go na starym i5-2500k. Szczerze mówiąc szukałbym jakiegoś z RGB :D

Pewnie mowisz o he1225 tam nie ma zapinki pod am4... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System mocujący na AM4 możesz dokupić za 1 grosz w SilentiumPC, Jeżeli Twoje chłodzenie to Fortis 3 HR 1425 czyli z wentylatorem 140 mm. tą będzie dobry.

Edytowane przez MarCichy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o NAVIS 240 RGB? Jest sens pakowanie takiego sprzętu pod Ryzena 3600? Oczywiście w planach jest OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cooler za 300 zł na procek za 800 zł? Średnio opłacalny pomysł. Poza tym Navis 240 to całkiem dobre chłodzenie, poradzi sobie ze znacznie mocniejszymi prockami niż ten R5 3600.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System mocujący na AM4 możesz dokupić za 1 grosz w SilentiumPC, Jeżeli Twoje chłodzenie to Fortis 3 HR 1425 czyli z wentylatorem 140 mm. tą będzie dobry.

SPC dosyła zapinki tylko w miarę świeżych chłodzeń. Właściciele starych wersji niestety mogą zapomnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cooler za 300 zł na procek za 800 zł? Średnio opłacalny pomysł. Poza tym Navis 240 to całkiem dobre chłodzenie, poradzi sobie ze znacznie mocniejszymi prockami niż ten R5 3600.

 

Rozumiem, ma to sens. Głównie zależy mi na fajnym RGB i wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie weź sobie Fortis 3 RGB lub ARGB w zależności od tego jakie masz złącza na płycie głównej pod podłączenie oświetlenia - wydajności bez problemu mu wystarczy, a masz w zestawie wentylator z podświetleniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie weź sobie Fortis 3 RGB lub ARGB w zależności od tego jakie masz złącza na płycie głównej pod podłączenie oświetlenia - wydajności bez problemu mu wystarczy, a masz w zestawie wentylator z podświetleniem.

 

Dzięki za sugestie, ten Fortis wcale nie jest taki brzydki jak mi się wydawało. Jesteś w stanie mi wytłumaczyć na chłopski rozum różnice między RGB, a ARGB? Nie pojąłem wyjaśnienia od google Moje mobo to MSI B450 Gaming plus max, do tego wentylatora będę kupował nową bude (SILENTIUMPC ARMIS AR6X EVO TG ARGB), masz jakieś opinie na jej temat? Będzie to ze sobą grało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RGB działa na 12V i ma wtyczki 4-pin

ARGB działa na 5V i ma wtyczki 3-pin

 

To dwa różne standardy oświetlenia, niekompatybilne ze sobą. ARGB pozwala na ustawienie efektu tęczy i tego typu podobnych. Przy zwykłym RGB masz prezentowany tylko jeden kolor - może się on oczywiście zmieniać, ale nie uzyskasz takiego efektu, że część wentylatora jest zielona, część czerwona, a część niebieska. W przypadku zwykłego RGB wentylator będzie po prostu zielony, potem przejdzie w niebieski etc.

 

Twoja płyta nie ma złącze ARGB co oznacza, że nie podłączysz oświetlenia z Fortis 3 ARGB EVO pod płytę. Podobnie w przypadku obudowy - nie podłączysz oświetlenia wentylatorów pod płytę, bo też są ARGB. Obudowa ma jednak zintegrowany kontroler, do którego podłączysz wszystkie wentylatory i będziesz mógł zmieniać oświetlenie za pomocą przycisku na froncie. Kontroler z obudowy ma kilka wolnych miejsc, więc będziesz w stanie podłączyć pod niego również oświetlenie z Fortisa ARGB jeśli go weźmiesz. Osobiście wziąłbym Fortisa ARGB EVO, żeby zgrać cały wygląd z tą obudową i kontrolował oświetlenie przyciskiem na jej froncie. Jeśli jednak chcesz mieć kontrolę oświetlenia z poziomu software płyty, to niestety, ale trzeba kombinować inaczej.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RGB działa na 12V i ma wtyczki 4-pin

ARGB działa na 5V i ma wtyczki 3-pin

 

To dwa różne standardy oświetlenia, niekompatybilne ze sobą. ARGB pozwala na ustawienie efektu tęczy i tego typu podobnych. Przy zwykłym RGB masz prezentowany tylko jeden kolor - może się on oczywiście zmieniać, ale nie uzyskasz takiego efektu, że część wentylatora jest zielona, część czerwona, a część niebieska. W przypadku zwykłego RGB wentylator będzie po prostu zielony, potem przejdzie w niebieski etc.

 

Twoja płyta nie ma złącze ARGB co oznacza, że nie podłączysz oświetlenia z Fortis 3 ARGB EVO pod płytę. Podobnie w przypadku obudowy - nie podłączysz oświetlenia wentylatorów pod płytę, bo też są ARGB. Obudowa ma jednak zintegrowany kontroler, do którego podłączysz wszystkie wentylatory i będziesz mógł zmieniać oświetlenie za pomocą przycisku na froncie. Kontroler z obudowy ma kilka wolnych miejsc, więc będziesz w stanie podłączyć pod niego również oświetlenie z Fortisa ARGB jeśli go weźmiesz. Osobiście wziąłbym Fortisa ARGB EVO, żeby zgrać cały wygląd z tą obudową i kontrolował oświetlenie przyciskiem na jej froncie. Jeśli jednak chcesz mieć kontrolę oświetlenia z poziomu software płyty, to niestety, ale trzeba kombinować inaczej.

 

 

Zajebiśćie, taki zestaw biore, dzięki wielkie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RGB działa na 12V i ma wtyczki 4-pin

ARGB działa na 5V i ma wtyczki 3-pin

 

To dwa różne standardy oświetlenia, niekompatybilne ze sobą. ARGB pozwala na ustawienie efektu tęczy i tego typu podobnych. Przy zwykłym RGB masz prezentowany tylko jeden kolor - może się on oczywiście zmieniać, ale nie uzyskasz takiego efektu, że część wentylatora jest zielona, część czerwona, a część niebieska. W przypadku zwykłego RGB wentylator będzie po prostu zielony, potem przejdzie w niebieski etc.

 

Twoja płyta nie ma złącze ARGB co oznacza, że nie podłączysz oświetlenia z Fortis 3 ARGB EVO pod płytę. Podobnie w przypadku obudowy - nie podłączysz oświetlenia wentylatorów pod płytę, bo też są ARGB. Obudowa ma jednak zintegrowany kontroler, do którego podłączysz wszystkie wentylatory i będziesz mógł zmieniać oświetlenie za pomocą przycisku na froncie. Kontroler z obudowy ma kilka wolnych miejsc, więc będziesz w stanie podłączyć pod niego również oświetlenie z Fortisa ARGB jeśli go weźmiesz. Osobiście wziąłbym Fortisa ARGB EVO, żeby zgrać cały wygląd z tą obudową i kontrolował oświetlenie przyciskiem na jej froncie. Jeśli jednak chcesz mieć kontrolę oświetlenia z poziomu software płyty, to niestety, ale trzeba kombinować inaczej.

 

 

Korzystając jeszcze z twojej uwagi jedno pytanie. Jest sens wymiana zasilacza na nowy? Obecnie używam SPC Vero L1 500W jakaś tania wersja, obciążenia to wcześniej wspomniany Ryzen i RX 5700 XT, w systemie głównie gry i streaming. Oprócz obudowy w koszyku mam SPC Vero Gold L2 650W. Ten pierwszy na luzie powinien wystarczyć w tej konfiguracji przez kolejne lata? Do tej pory był bezproblemowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak Vero Gold :P. Jest Supremo albo w wersji L2 / M2 550W albo FM2 650W i 750W. Twój zestaw weźmie jakieś 300W, po OC procka pewnie dobijesz pod 350W i to raczej w skrajnej sytuacji. Typowo w grach będzie pewnie 50-70W mniej. Szkoda, że masz Vero w wersji L1, który ma grupową regulację napięć, a nie L2, który ma regulację niezależną. Tak czy siak nawet L1 sobie poradzi, ale kultura pracy może być już średnia. Jak masz kasę, to możesz go wymienić na wspomniane Supremo, a jak chcesz oszczędzić, to możesz na nim zostać, bo da radę.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zrobić tak jak ja zrobiłem, ale wymaga to trochę kombinowania.

 

Tj. kupić za dobrą cenę (poniżej 100 zł.) chłodzenie Thermarlight Macho 120 Rev. B. Do tego dokupujemy zapinkę od SilentiumPC zgodną z socketem AM4 ze sklepu Cooling i tak je montujemy. Uwzględniając w tle pogrubienie tej środkowej płytki która to dociska spód chłodzenia do procesora.

 

Ja to zrobiłem/zmodyfikowałem tak, że wstawiłem/wkleiłem tam na środek (jedna i druga obok siebie) dwie dość grube podkładki (takie, które zakładamy śruby - te same, które są widoczne na zdjęciu poniżej na wersalce, powyżej płyty głównej) a zaś całość zamontowałem, tj. skręciłem do tej kupionej zapinki SPC na śrubki/nakrętki rozmiaru "3" (klucz 6).

 

Tym sposobem te wydajne chłodzenie, warte jako nowe około 200 zł nabyłem za 90 zł + KW i po opisanej wyżej przeróbce wartej 10 złotych używam z powodzeniem na sockecie AM4. A stresie temperatura maks jaką osiągnąłem to 70-71 stopni.

 

7cbca1ae139c.jpg

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się po temat mam 1600AF w spoczynku mam temp.32-33 stopnie w grach max jaki widziałem to 70 w WOT tak trzyma 58-65C w grach.Nie miałem do tej pory nic z AMD czy to są dobre temp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakim chłodzeniu? Procek na stocku?

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłodzenie te które było razem z procesorem na razie nie kręcony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To super a jaka temperatura powinna u mnie zapalić czerwoną lampkę jeśli chodzi o maksymalne temperatury tak patrzę pod kątem wakacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...