Skocz do zawartości
Nevilek

który Ryzen (2700 czy 3700)

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko Wszystkim!

 

Zwracam się z prośbą o doradzenie, który z procesorów byłby najlepszy wydajnościowo pod względem całego komputera i jego wszystkich podzespołów. Niżej przedstawiam sytuację.

 

Obecnie śmigam, chyba od 12 lat na takich oto składnikach (Asus P7P55D, Intel i5-750, 8GB DDR 3). Jakiś czas temu zakupiłem kartę graficzną MSI GTX 1060 3GB z widokami na zmianę całej budy tylko nieco w późniejszym terminie.

 

Obecnie zastanawiam się nad dwiema płytami głównymi: (ale to nie jest problem)

https://proline.pl/msi-b450m-mortar-max-am4-p1381793

https://proline.pl/msi-b450-tomahawk-max-am4-p1374611

 

i obojętnie na jaką padnie wybór dobiorę albo Ryzena 7 2700 albo Ryzena 5 3600 - oczywiście dorzucam 16gb ramu

 

I tu zwracam się do Was drodzy znawcy (ja niestety - jak widzicie na czym śmigam - trochę wypadłem z biznesu :D) który procesor byłby najlepszy, bo zależy mi na tym, żeby cały komputer, biorąc pod uwagę karte graficzną i ram był idealnie wyważony wydajnościowo. Żebym nie miał ponownie sytuacji, że karta jest za wolna na ten procek albo odwrotnie. Sprawa wygląda tak, ze jest to moja ostatnia zmiana komputera (przynajmniej takie jest zalozenie, bo lata niestety leca i czlowiek poswieca czas i pieniadze innym osobom/rzeczom).

 

Mam nadzieje ze sformułowane pytanie nie jest goopie i wydaje sie zasadne. Wiem, że w tym momencie moja grafa zapewne nie jest wykorzystywana w 100%, a procek tak.

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej karcie i jeden i drugi będzie na wyrost. 3600 do gier, 2700 TEORETYCZNIE bardziej przyszłościowy ze względu na 8R/16W jak w nowej generacji konsol. Jedna i druga płyta są ok, zależy czego oczekujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby cały komputer, biorąc pod uwagę karte graficzną i ram był idealnie wyważony wydajnościowo. Żebym nie miał ponownie sytuacji, że karta jest za wolna na ten procek albo odwrotnie.

Sprawa wygląda tak, że kupując nie należy się kierować wyważeniem, tylko im szybszy procesor kupisz tym lepiej ci będzie działać wszystko, niezależnie jaką kartę masz. I w drugą stronę tak samo. Niezależnie jaki masz procesor, to zawsze lepiej mieć szybszą kartę(kwestia tylko sensu wydawania pieniędzy).

 

Co do wyboru procka, to na dziś ryzen 3600 w grach jest szybszy. Ale tak za rok gdy wyjdą nowe konsole i zaczną robić gry pod 8 rdzeni, to podejrzewam że ryzen 2700 może mieć wtedy w tych grach przewagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro się ktoś na produkował to za linkuje Ryzen 5 2600, Core i5-8400 i Core i9-9900K z GeForce GTX 1060 6 GB

przy GTX 1060 6 GB to nawet i9-9900K nie rozwija skrzydeł

1060_srednia_gry.png

na dzień dzisiejszy to 6 rdzeni jest z zapasem do gier no chyba że używasz Blendera lub jemu podobnych aplikacji

dalej liczy się głównie wydajności jednowątkową wiec Ryzen 3000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

na dzień dzisiejszy to 6 rdzeni jest z zapasem do gier no chyba że używasz Blendera lub jemu podobnych aplikacji

 

 

ofc masz na mysli 6/12 a nie gole 6/6 :)

 

ale i to nie ma zapasu za duzego w takim BF1 /BF5 /COD WARZONE

 

chyb ze mowa o INTEL i9 8/16 :D

 

 

AUTORZE

 

1060 3GB to karta juz i tak do wiekszosci gier za wolna na wieksze fajerwerki :o -edit ! chyba ze w 1366x768

Mozna ja uznac za takie +/- minimum pod granie? /podstawawa gpu :D

 

Moze 1600AF 6/12 - za 450zl sobie kup i lepsze mobo +chlodziwo takie jak ja mam np a kiedys upgraDe tanim kosztem zrobisz pod 8 /16 ?

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor to podstawa nawet przy słabszej karcie graficznej, lepiej zjechać z detali niż się męczyć z min. fps ;)

 

Pytanie powinno brzmieć 3600 czy 3700, a biorąc pod uwagę że używanie jednego komputera liczysz w dekadach to chyba wybór jest oczywisty.

 

Rozważyłbym też kupienie czegoś taniego na am4 i pod koniec roku przeskok na r4700

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu brac procesora na zapas bo przed nami Zen3 wiec na dzis najlepsza opcja byloby R3600 i przykladowo za 2lata zmienic na 8/16 jak juz gry beda czerpaly pelna moc z tylu watkow bo jak wyjda konsole to nagle 6/12 nie odejdzie do lamusa bo minie 2-3lata zanim gry beda w pelni korzystac z 8/16 a do gier im lepsze IPC tym lepiej. R3600+B450+Cruciale wykrecic na 3600Mhz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej brać z nawiązką a nie wróżyć co będzie za dwa lata. Jak kasa pozwala to R7 3700. Wymienić zawsze można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak, że kupując nie należy się kierować wyważeniem, tylko im szybszy procesor kupisz tym lepiej ci będzie działać wszystko, niezależnie jaką kartę masz. I w drugą stronę tak samo. Niezależnie jaki masz procesor, to zawsze lepiej mieć szybszą kartę(kwestia tylko sensu wydawania pieniędzy).

 

Będę polemizował. Jeżeli chodzi o procka to OK, ale uważam, że szybka grafa nic nie daje - zwłaszcza gdy masz ubogie sloty PCIe i wolny, niewyrabiający procek. Przed MSI GTX1060 miałem MSI 750Ti a przed nim jeszcze MSI 650 (zmiany w ciągu chyba ostatnich 5 lat, wcześniej cisnąłem kupe lat na gtx460) i CSGO praktycznie na tyle tych 3 kart chodzi bardzo podobnie, z ręką na sercu może 30 fpsów mi przybyło między MSI 650 a GTX 1060. Czułem mega wkurw, bo wierzyłem, że szybsza grafa na pewno trochę cos da, ale tylko tyle? :( Jeszcze sobie przed GTXem 1060 kupiłem 144 hz monitor. Myślę, zakupie gtx'a i bede polak miszczem polski w csa, a tu WKURW nieziemski bo mam 110 fpsów przy dobrych wiatrach :D to se wyobraź...

 

Co do wyboru procka, to na dziś ryzen 3600 w grach jest szybszy. Ale tak za rok gdy wyjdą nowe konsole i zaczną robić gry pod 8 rdzeni, to podejrzewam że ryzen 2700 może mieć wtedy w tych grach przewagę.

 

A to tak działa, że jak będą robić gry pod konsolowe 8 rdzeni to 6 rdzeniowe nie udzwigną?

 

 

AUTORZE

 

1060 3GB to karta juz i tak do wiekszosci gier za wolna na wieksze fajerwerki :o -edit ! chyba ze w 1366x768

Mozna ja uznac za takie +/- minimum pod granie? /podstawawa gpu :D

 

Moze 1600AF 6/12 - za 450zl sobie kup i lepsze mobo +chlodziwo takie jak ja mam np a kiedys upgraDe tanim kosztem zrobisz pod 8 /16 ?

 

Hmm noo w sumie możliwe - przestałem śledzić rozwój kart.

 

Bardzo interesujące. Praktycznie 1600AF mijałem, bo myślałem że to jakaś wersja OC, czy tam z grafiką, czy tam bez grafiki. Na prolinie 430zł. Przesiadka z i5 750 na pewnie będzie kolosalna ogólnie i nie widoczna w porównaniu czy to 1600AF i 2600.

 

teraz pytanie czy potrzebuje takich drogich mobo do AF :D

 

 

 

Procesor to podstawa nawet przy słabszej karcie graficznej, lepiej zjechać z detali niż się męczyć z min. fps ;)

 

Pytanie powinno brzmieć 3600 czy 3700, a biorąc pod uwagę że używanie jednego komputera liczysz w dekadach to chyba wybór jest oczywisty.

 

Rozważyłbym też kupienie czegoś taniego na am4 i pod koniec roku przeskok na r4700

 

Nooo szczerze powiem, że jeszcze z 3 lata temu możliwe, że bym tu nie pisał i kupił od razu 3700. W tym momencie wydaje mi się dla mnie za drogi i chyba zbyt kosztowny jak na grajka odchodzącego od kompa.

 

Mam gwarancje ze mi płyta obsłuży 4700?

 

Lepiej brać z nawiązką a nie wróżyć co będzie za dwa lata. Jak kasa pozwala to R7 3700. Wymienić zawsze można.

ehhhh :D

 

 

 

od siebie

komputer ma służyć do GRANIA - jeżeli można to tak nazwać. X lat temu grałem dużo dużo więcej. Aktualnie gram tylko w CSGO (przy 144hz monitorze) + internet, filmy, YT, muza. No chyba, że wyjdzie jakas wciągająca mnie gra (najlepiej shooter) bo na ps4 nie daje rady w takie gry.

 

Jak wspomniałem kilka lat temu nie zastanawiałbym się i kupiłbym 3700. Obecnie niby siedzę przy kompie, ale nie jak za dawnych czasów. Praca, rodzina, obowiązki, inne ważniejsze wydatki. Wiecie jestem w takiej dziurce, że chciałby się mieć dobry komp, ale z drugiej strony człowiek wie, że raczej od kompa odchodzi, wiec rozsadek podpowiada, żeby nie wydawac za duzo kasy. Kiedys gralem po 5h dziennie, dziś gram 5h na tydzień :D

 

Ta wersja 1600AF wydaje się rozsądna, możne poszukam ciut tańszej mobo, ew tego mortara wezme. (tak z ciekawości, bo w płytach głownych z m2 po jego podłączeniu tracją się dwa wejscia SATA. Czy w wersjach micro ATX gdzie sa 4 wejscia sata jest podobnie? Pytam przy okazji, bo mam trzy dyski do podpieca SSD i 2 HDD)

 

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. Proszę kontynuujcie :D

Edytowane przez Nevilek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

up

autor

chodzi mi ze jak dzis wezmiesz lepsze mobo z 1600af to za rok dwa kupujac moze 8/16 Ryzena bedziesz mial spokoj z plyta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to tak działa, że jak będą robić gry pod konsolowe 8 rdzeni to 6 rdzeniowe nie udzwigną?

Oczywiście, że tak nie będzie, ale ryzenowcy sobie wmawiają, że nagle automagicznie z premierą konsol wszystkie nowe gry będą wymagały do płynnego działania co najmniej 12 wątków...

 

(...) bo w płytach głownych z m2 po jego podłączeniu tracją się dwa wejscia SATA.

SATA tracisz tylko wtedy, jak do m.2 podepniesz też SATA (wiesz, że m.2 to tylko rodzaj złącza i dyski mogą być zarówno SATA jak i PCIe?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SATA tracisz tylko wtedy, jak do m.2 podepniesz też SATA (wiesz, że m.2 to tylko rodzaj złącza i dyski mogą być zarówno SATA jak i PCIe?)

 

Rozumiem tyle. Mam 3 dyski (SSD i 2x HDD) wszystkie pod SATAIII. Gdybym - mając mobo Mortara (4 SATA III)- za miesiąc kupił SSD M.2, to podpinając go straciłbym 2 wejsia SATA III, czyli w tym momencie 1 z 3 moich pierwotnych dysków przestałby działać. Dobrze rozumiem?

Edytowane przez Nevilek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CS:GO to jest procesorowa gierka, graficznie niczego nie wymagająca

 

ciekaw jestem czy te 8 rdzeni przy GTX 1060 3GB będzie mieć jakiekolwiek odzwierciedlenie w FPS'ie ...

nv_csgo.png

Zen 2 w CS pokazuje pazur wiec R5 3600

 

szału to nawet poza CS nie ma https://pclab.pl/art81467-10.html

 

zamiast dokładać 100 zl do coolera i płyty by podkręcić R5 1600 to już prościej kupić R5 2600 ...

 

być może nowe konsole dostana wbudowywaną opcje stremowania która zrobi użytek z 8 rdzeni ...

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam proc z sygnatury i problem miałem podobny, z tym że wybierałem między 2700x a 3600. Cenowo chodziły wtedy podobnie, ale jednak zostałem przy 8/16. Do pracy wielowątkowej jednak im więcej rdzeni tym lepiej, a róznice między tymi dwoma prockami obecnie na korzyść Zen2 mogą się zmienić w momencie kiedy w grę wejdzie obsługa 8 rdzeni jak min do płynnej gry. Zresztą, w razie potrzeby zawsze można przeskoczyć z 2700x na 3700x jak ten drugi zjedzie do ceny pierwszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pracy wielowątkowej jednak im więcej rdzeni tym lepiej

a możną wiedzieć w czym Ty obecnie pracujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje zmienić kilka częsci w moim kompuetrze. Wiele osób poleca teraz procesory z Ryzena , dlatego tez zastanawiam sie nad kupnem. Jaki procesor mozecie mi polecić do 1000 zł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a możną wiedzieć w czym Ty obecnie pracujesz?

Premiere. Tutaj przy dekodowaniu każdy rdzeń się liczy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem tyle. Mam 3 dyski (SSD i 2x HDD) wszystkie pod SATAIII. Gdybym - mając mobo Mortara (4 SATA III)- za miesiąc kupił SSD M.2, to podpinając go straciłbym 2 wejsia SATA III, czyli w tym momencie 1 z 3 moich pierwotnych dysków przestałby działać. Dobrze rozumiem?

Tak - dlatego kup pełnego ATX a nie matx (które uważam są bez sensu) wtedy będziesz miał 6x Sata a nie 4 x Sata w matx. Jak 2x Sata stracisz przez m2 to na resztę ci wystarczy.

Edytowane przez miemik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym już zamknął temat po tym jak padło hasło CS:GO.

 

Ryzen 2700 ( lub 1600ae ) vs 3600 ? Przecież to skrajne pozycje z tej listy więc nawet nie ma nad czym tutaj debatować. Do gierek ogólnie 3600 jest lepszy. A w CS:GO to nawet intel ma z nim problem:

 

 

https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/mbrzostek/2019/amd_zen2/small3600/wykresy/nv_csgo.png

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pchałbym się w 3700X. Cena do osiągów zbyt droga. 2700X jak weźmiesz to źle nie będziesz miał. Jak masz nacisk na gry to 3600. Jak robisz dużo poza grami to 2700X. Miałem 1200 2200g 1600 1700 2600 2700 3500X 3600 i ogólnie to 3600 jest najbardziej uniwersalny. TZN. 3600 w obróbce wideo i prawie wszystkim poza grami jest wydajny jak 2700X lub dziubkę niżej lecz zawsze wydajniejszy od 2700. W streamingu 2700X może być szybszy (wątki). Ogólnie czy weźmiesz 2700X czy 3600 to będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ryzen 7 2700x kosztował poniżej 700 zł(swojego kupiłem za 649zł w X-kom na Cyber Monday) to był to killer w tej cenie niezaprzeczalny. Dzisiaj ten procesor kosztuje ponad 800 zł, więc mocno średnio. Mimo wszystko to dobry procesor, tak jak 3600 i w sumie nie ważne co weźmiesz to będzie ok ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...