Skocz do zawartości
kissmen

Co sądzicie o tym zestawie za prawie 10k?

Rekomendowane odpowiedzi

Modernizuję komputer, a właściwie kupuję nowy, ze starego zostawiam dyski, kartę dźwiękową i nagrywarkę bluray. Chciałem iść w intela i nvidie (9900k i 2080ti) ale ceny podskoczyły kosmicznie i ide w amd, może radzicie zaczekać? Komputer do gier, filmów docelowo na TV 55" Qled Samsunga Q70rat.

 

Nowy zestaw to:

 

- procesor - AMD RYZEN 9 3900X BOX;

- gpu - MSI Radeon RX 5700 XT GAMING X 8GB GDDR6 256bit;

- płyta - MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI;

- ramy- G.SKILL Trident Z RGB 32GB [2x16GB 3200MHz DDR4 CL14-14-14 XMP2 DIMM];

- zasilacz - Seasonic Prime Ultra 750W 80 Plus Titanium;

- dysk - Samsung 970 PRO 512GB;

- obudowa - SilentiumPC Armis AR7 TG RGB;

- chłodzenie - SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

 

Co sądzicie o takim zestawie? Czy wszystko będzie ze sobą współgrać? Coś byście zmienili? Czy ten zestaw pociągnie 4k na wyżej wymienionym TV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mimo cen ja bym poszedł w intela :D

Edytowane przez daff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę , że wolałbym tańszy > zasilacz/dysk/ram a mocniejszą kartę.

 

Do 4K jak najmocniejsza karta się przyda, najlepsza byłaby 2080Ti, tylko nie wiem czy to najlepszy

 

moment na jej zakup.

 

Np:

https://proline.pl/koszyk/9f9006d6

 

9222,-

 

Ew. z płytą B450 i 2080Ti z 8 rdzeniowym 3700X :

 

https://proline.pl/koszyk/02ca7dd1

 

10142,-

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę , że wolałbym tańszy > zasilacz/dysk/ram a mocniejszą kartę.

 

Do 4K jak najmocniejsza karta się przyda, najlepsza byłaby 2080Ti, tylko nie wiem czy to najlepszy

 

moment na jej zakup.

 

Np:

https://proline.pl/koszyk/9f9006d6

 

9222,-

 

Ew. z płytą B450 i 2080Ti z 8 rdzeniowym 3700X :

 

https://proline.pl/koszyk/02ca7dd1

 

10142,-

 

Dzięki Phill76 za sugestie, też bym chciał 2080ti, ale karta na którą poluję Strix 2080 ti kosztuje ponad 6400zł co daje 4000zł więcej niż za tego 5700xt, a uważam ze 2080 Super nie jest na tyle wydajniejszy od 5700xt, żeby dokładać ponad 2000zł kosztem podzespołów, które proponujesz mi, a które są po prostu słabsze i mniej wydajne (bardziej mi chodziło o jakieś tańsze zamienniki o podobnych parametrach). Rozważam jeszcze po prostu opcję wymiany karty na 2080ti jak już się wszystko unormuje, bo mam nadzieje ze tak będzie ;) I jakoś proline mi nie podchodzi, a tam ceny zawsze niższe i ciekawe jak z gwarancją itp. Wolę bardziej renomowane sklepy ;) Ale dzięki, że się nad tym tematem pochyliłeś, może chciałbyś coś jeszcze mi podpowiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Phill76 za sugestie, też bym chciał 2080ti, ale karta na którą poluję Strix 2080 ti kosztuje ponad 6400zł co daje 4000zł więcej niż za tego 5700xt, a uważam ze 2080 Super nie jest na tyle wydajniejszy od 5700xt, żeby dokładać ponad 2000zł kosztem podzespołów, które proponujesz mi, a które są po prostu słabsze i mniej wydajne (bardziej mi chodziło o jakieś tańsze zamienniki o podobnych parametrach). Rozważam jeszcze po prostu opcję wymiany karty na 2080ti jak już się wszystko unormuje, bo mam nadzieje ze tak będzie ;) I jakoś proline mi nie podchodzi, a tam ceny zawsze niższe i ciekawe jak z gwarancją itp. Wolę bardziej renomowane sklepy ;) Ale dzięki, że się nad tym tematem pochyliłeś, może chciałbyś coś jeszcze mi podpowiedzieć?

 

Dziwne że nie przemawia do Ciebie różnica pomiędzy RX 5700XT a 2080 Super a przemawia natomiast RTX 2080 Ti, który jest jeszcze mniej opłacalny do 2080 SUper

 

W mojej ocenie 3900X, 970 Pro to nie są podzespoły do zestawu do gier

5700XT wygląda w takim zestawie po prostu żenująco słabo.

Z jednej strony top w postaci SSD, zasilacza z drugiej obudowa i chłodzenie od SPC.

O graniu w 4K na 5700XT na luzie w nowe gry tripleA możesz raczej zapomnieć.

50 klatek i spadki nawet pod 40gwarantowane. Oczywiście nie w każdej grze.

Ratowałbyś się monitorem z G-Ssync, ale widzę, że jest TV.

 

Jako minimum szedłbym w RTX 2080 Super.

Jak chcesz tańsze GPU na przeczekanie, to mimo wszystko składałbym to inaczej i niekoniecznie dobijając te 10000 zł do końca. No chyba, że tak chcesz ale to obudowa czy chłodzenie SPC szału tutaj naprawdę nie robią.

Coś poza graniem będzie, że idziesz w 3900X?

 

Bez LED https://proline.pl/koszyk/6ce037cd

No chyba, że te RGB musi być. To i tak przesadzone z tym 3900X, no ale jakbyś się upierał to jest. Te same pieniądze i zamiast 5700XT jest 2080 Super. Jak ma być jeszcze bardziej świecąco to Corsiar iCue 465X czy Lian Li Alpha 550. Gdzie Ty tutaj znajdujesz miejsce na SPC Armis 7 w takim zestawie :E Kwestia też tego "prawie 10K" i tego ile Twoja propozycja kosztuje

 

W sumie dasz do takiego zestawu 3 wentyle Corsair ML140 z RGB pod kontroler, które dasz na top i tył i masz choinkę w porządnym wykonaniu. Jak ma być AiO, to też możesz zmienić NH D15

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modernizuję komputer, a właściwie kupuję nowy, ze starego zostawiam dyski, kartę dźwiękową i nagrywarkę bluray. Chciałem iść w intela i nvidie (9900k i 2080ti) ale ceny podskoczyły kosmicznie i ide w amd, może radzicie zaczekać? Komputer do gier, filmów docelowo na TV 55" Qled Samsunga Q70rat.

 

Nowy zestaw to:

 

- procesor - AMD RYZEN 9 3900X BOX;

- gpu - MSI Radeon RX 5700 XT GAMING X 8GB GDDR6 256bit;

- płyta - MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI;

- ramy- G.SKILL Trident Z RGB 32GB [2x16GB 3200MHz DDR4 CL14-14-14 XMP2 DIMM];

- zasilacz - Seasonic Prime Ultra 750W 80 Plus Titanium;

- dysk - Samsung 970 PRO 512GB;

- obudowa - SilentiumPC Armis AR7 TG RGB;

- chłodzenie - SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

 

Co sądzicie o takim zestawie? Czy wszystko będzie ze sobą współgrać? Coś byście zmienili? Czy ten zestaw pociągnie 4k na wyżej wymienionym TV?

 

CPU do gier to Overkill, lepiej 3800X i 6 stów w kieszeni.

GPU dość słabe i bywa problematyczne, ogólnie 2080 Super minimum by się przydało. Ja mam 2070 Super i w 3440x1440 nie wyrabia w niektórych grach aby utrzymać 60 FPS (w ustawieniach Ultra/wysokich)

Płyta ok, choć ja bym wziął do high endowego zestawu coś z nieco lepszego np. MSI Unify.

Ramy overkill, 1500 zł za ram który będzie po podkręceniu trochę szybszy od Cruciali Ballistix za 600 zł. Ceny B-Die są niestety chore i jeszcze na Intelu gdzie ktoś chce kręcić 4200 MTs + to bym zrozumiał, ale tu nie ma to większego sensu. Zwłaszcza w kontekście oszczędzania na GPU.

Zasilacz to top, ale też overkill w kontekście takiej sobie karty. Wystarczy tańszy też świetny Corsair RMx750W albo jeszcze tańszy i też spoko Seasonic Focus GX/PX 750W - oba po 10 lat gwarancji.

SSD bez sensu, nie odczujesz żadnej różnicy względem tańszego, a jak chcesz mieć wydajność mega to polecam Sabrent Rocket 4 już na PCI-E 4.0 odczyt 5000 MBPS a kosztuje 185 Euro na Amazonie za 1TB.

Sam mam w służbowym lapku 970 Pro, różnice względem tańszych dobrych SSD NMVE niezauważalne. Znów- zwłaszcza w kontekście oszczędzania na GPU.

Ja do takiego zestawu wziął bym jakąś porządniejszą budę Phanteks P600S, Fractal Design Define R6, ale to już kwestia preferencji.

 

 

Jeśli targetem ma być 4K to zdecydowanie polecałbym Ci pooszczędzań na rożnych egzotycznych topowych podzespołach (Ram B-Die, 970 Pro, Seasonic Titanium) na rzecz mocniejszego GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU do gier to Overkill, lepiej 3800X i 6 stów w kieszeni.

GPU dość słabe i bywa problematyczne, ogólnie 2080 Super minimum by się przydało. Ja mam 2070 Super i w 3440x1440 nie wyrabia w niektórych grach aby utrzymać 60 FPS (w ustawieniach Ultra/wysokich)

Płyta ok, choć ja bym wziął do high endowego zestawu coś z nieco lepszego np. MSI Unify.

Ramy overkill, 1500 zł za ram który będzie po podkręceniu trochę szybszy od Cruciali Ballistix za 600 zł. Ceny B-Die są niestety chore i jeszcze na Intelu gdzie ktoś chce kręcić 4200 MTs + to bym zrozumiał, ale tu nie ma to większego sensu. Zwłaszcza w kontekście oszczędzania na GPU.

Zasilacz to top, ale też overkill w kontekście takiej sobie karty. Wystarczy tańszy też świetny Corsair RMx750W albo jeszcze tańszy i też spoko Seasonic Focus GX/PX 750W - oba po 10 lat gwarancji.

SSD bez sensu, nie odczujesz żadnej różnicy względem tańszego, a jak chcesz mieć wydajność mega to polecam Sabrent Rocket 4 już na PCI-E 4.0 odczyt 5000 MBPS a kosztuje 185 Euro na Amazonie za 1TB.

Sam mam w służbowym lapku 970 Pro, różnice względem tańszych dobrych SSD NMVE niezauważalne. Znów- zwłaszcza w kontekście oszczędzania na GPU.

Ja do takiego zestawu wziął bym jakąś porządniejszą budę Phanteks P600S, Fractal Design Define R6, ale to już kwestia preferencji.

 

 

Jeśli targetem ma być 4K to zdecydowanie polecałbym Ci pooszczędzań na rożnych egzotycznych topowych podzespołach (Ram B-Die, 970 Pro, Seasonic Titanium) na rzecz mocniejszego GPU.

 

Podniosłem trochę budżet, bo wkurzyliście mnie z tym 5700xt, że niby taki gniot i wolę już dorzucić do 2080 ti niż do 2080 super, najwyżej nie będę jadł, a i tak pewnie szybciej wykończy nas wirus, więc nie ma co oszczędzać. A i jednak poszedłem w intela :/

 

Tak się teraz prezentuje zestaw:

 

- procesor - Intel Core i9-9900K;

- gpu - Gigabyte GeForce RTX Gigabyte 2080 Ti Gaming OC 11 GB;

- płyta - Gigabyte Z390 AORUS MASTER - dobra czy znowu przesada? poczytałem, że warta tych pieniędzy;

- ramy- G.SKILL Trident Z Neo 16GB [2x8GB 3600MHz DDR4 CL16 1.35V XMP 2.0 DIMM] - zszedłem na razie na 16GB, wystarczy?;

- zasilacz - Corsair RMx 750W CP-9020179-EU - nie jest teraz za słaby do tego zestawu?;

- dysk - Adata XPG SX8200 Pro 512GB - za wasząradą;

- obudowa - SilentiumPC Armis AR7 TG RGB - musi być kieszeń na CD bo ciągle użwywam nagrywarki;

- chłodzenie - SilentiumPC Navis EVO ARGB 360 - tanie i ładne mi wystarczy ;)

 

Suma 12 381 zł

 

Co teraz o tym sądzicie, coś jeszcze do zmiany? Intel czy Amd? Mam jeszcze pytanko, bo posiadam w starym sprzęcie Karta dźwiękowa Asus XONAR D2X/XDT, jest to trochę leciwy już sprzęt i nie wiem czy np. zintegrowana karta w tym Aorusie nie będzie już wydajniejsza co uważacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kiego grzyba Ci ten i9?

Wrzuć platformę AMD i R 3800X.

2080Ti jest nieopłacalna. Zejdź do 2080 Super i powinno być git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co teraz o tym sądzicie, coś jeszcze do zmiany? Intel czy Amd? Mam jeszcze pytanko, bo posiadam w starym sprzęcie Karta dźwiękowa Asus XONAR D2X/XDT, jest to trochę leciwy już sprzęt i nie wiem czy np. zintegrowana karta w tym Aorusie nie będzie już wydajniejsza co uważacie?

Nie będzie, karty dźwiękowe się jakoś wybitnie nie starzeją. Mimo, że Aorus jak na integrę ma bardzo przyzwite ALC1220 + DAC ESS to i tak Xonar D2X to co najmniej o klasę wyżej.

 

bo wkurzyliście mnie z tym 5700xt, że niby taki gniot

5700 XT to nie jest gniot tylko niezła, przyzwoice wyceniona karta która miewa czasem problemy ze sterownikami. Chodzi o to, że skoro komp ma być do gier i celujesz w podzespoły z najwyższej półki (często nie do końca sensownie wycenione) to akurat GPU jest tym elementem najistotniejszym z punktu wydajności.

Jak wyżej 2080 Ti odradzam bo ceny ich są już zupełnie od czapy. Ale ceny 2080 Super zaczynają się od 3000 zł i zdecydowanie moim zdaniem warto ściąć trochę z innych elementów aby do tego tysiaka dokładać.

 

 

Intel czy Amd?

Moim zdaniem zdecydowanie AMD, natomiast znów - w grach 9900k jest obecnie najwydajniejszym co jest na rynku. Według mnie za drogi no i już ta platforma jest porzucana przez Intela, ale jednak. Na AM4 można sobie będzie wymienić procesor na jakiegoś Ryzena 4000, jest PCI-E 4 itp.

Znów w grach połączenie Ryzen 3800X + 2080 Super będzie wyraźnie wydajniejsze niż 9900K+5700 XT. (nie dlatego, że 5700 XT jest złe, po prostu jest mniej wydajne)

 

- zasilacz - Corsair RMx 750W CP-9020179-EU - nie jest teraz za słaby do tego zestawu?;

https://pclab.pl/art78828-28.html

Podkręcone 2080Ti z i7-8700K bierze 460W z gniazdka (czyli zasilacz obciąża jeszcze mnie)

Dodaj sobie stówkę czy z dużą górką 150W na 9900K po OC vs 8700k to wyjdzie, że starczyłby zasilacz 650W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie, karty dźwiękowe się jakoś wybitnie nie starzeją. Mimo, że Aorus jak na integrę ma bardzo przyzwite ALC1220 + DAC ESS to i tak Xonar D2X to co najmniej o klasę wyżej.

 

5700 XT to nie jest gniot tylko niezła, przyzwoice wyceniona karta która miewa czasem problemy ze sterownikami. Chodzi o to, że skoro komp ma być do gier i celujesz w podzespoły z najwyższej półki (często nie do końca sensownie wycenione) to akurat GPU jest tym elementem najistotniejszym z punktu wydajności.

Jak wyżej 2080 Ti odradzam bo ceny ich są już zupełnie od czapy. Ale ceny 2080 Super zaczynają się od 3000 zł i zdecydowanie moim zdaniem warto ściąć trochę z innych elementów aby do tego tysiaka dokładać.

 

 

 

Moim zdaniem zdecydowanie AMD, natomiast znów - w grach 9900k jest obecnie najwydajniejszym co jest na rynku. Według mnie za drogi no i już ta platforma jest porzucana przez Intela, ale jednak. Na AM4 można sobie będzie wymienić procesor na jakiegoś Ryzena 4000, jest PCI-E 4 itp.

Znów w grach połączenie Ryzen 3800X + 2080 Super będzie wyraźnie wydajniejsze niż 9900K+5700 XT. (nie dlatego, że 5700 XT jest złe, po prostu jest mniej wydajne)

 

 

https://pclab.pl/art78828-28.html

Podkręcone 2080Ti z i7-8700K bierze 460W z gniazdka (czyli zasilacz obciąża jeszcze mnie)

Dodaj sobie stówkę czy z dużą górką 150W na 9900K po OC vs 8700k to wyjdzie, że starczyłby zasilacz 650W.

 

No już prawie jestem zdecydowany na to:

 

- procesor - AMD Ryzen 7 3800X BOX;

- gpu - Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8GB GDDR6 256 bit; (chyba że jest jakaś 2080 super, która się szczególnie wybija nad inne?)

- płyta - Gigabyte X570 AORUS MASTER; (będzie dobra?)

- ramy- G.Skill Tridentz DDR4 RGB 2x16 GB 3600 MHz CL16 (F4-3600C16D-32GTZRC);

- zasilacz - Corsair RM850x CP-9020180-EU 850W 80+ Gold;

- dysk - Adata XPG SX8200 Pro 1TB;

- obudowa - SilentiumPC Armis AR7 TG RGB;

- chłodzenie - SilentiumPC Navis EVO ARGB 360

 

Razem 10700

 

Coś może jeszcze dorzucicie od siebie? Teraz już jest ok czy dalej przesada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ty dobry chłop jesteś. płyta i pamięci 2000zl drożej niz ta sama wydajność za tysiaka. trzeba mieć rozum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie bez problemu zmieścisz się z RTX 2080 Ti na porządnych podzespołach.

https://proline.pl/koszyk/41784300

 

A za 500 zł więcej schodzisz do 16GB DDR4 i dajesz Z390 Aorus Pro + i9 9900K pod OC choć raczej wolałbym AM4 z myślą o zmianie na serię 4xxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie bez problemu zmieścisz się z RTX 2080 Ti na porządnych podzespołach.

https://proline.pl/koszyk/41784300

 

A za 500 zł więcej schodzisz do 16GB DDR4 i dajesz Z390 Aorus Pro + i9 9900K pod OC choć raczej wolałbym AM4 z myślą o zmianie na serię 4xxx.

No więc tak, miałem w koszyku Ti, to, że przesada, teraz mam Super to jednak weź Ti ;) Poszedłem w Intela to za dużo weź 3800, mam 3800 to jednak możesz kupic 9900 ale jednak może lepiej AMD. Mieszacie mi w głowie hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepłacasz za RAM i płytę główną. B450 w zupełności wystarczają na R7, a Tomahawk Max dźwignie nawet R9 3900x bez zadyszki. To już możesz zaoszczędzić ok 500zł na lepsze chłodzenie wodne (Corsair lub NZXT) - o ile uważasz je jako must have. BeQuiet Dark Rock 4 da radę bez problemu i jest bardziej niezawodny od jakiegokolwiek AIO. Na tym też kolejną kasę zaoszczędzisz. Ryzeny lubią szybki RAM, ale te tridenty to już rozrzutność.

 

A na dodatek to i 650W zasilacz by starczył, a jak chcesz zapas to niech będzie 750W. Zaoszczędzoną kasę bym przeznaczył na większy dysk i fajniejszą obudowę.

Edytowane przez Karski555

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, miałem w koszyku Ti, to, że przesada, teraz mam Super to jednak weź Ti ;) Poszedłem w Intela to za dużo weź 3800, mam 3800 to jednak możesz kupic 9900 ale jednak może lepiej AMD. Mieszacie mi w głowie hehe

 

Do grania, jeżeli samo granie, to 3700X i RTX 2080 Ti pod Twój monitor ma sens.

Opłacalność RTX 2080 Ti względem 2080 Super to osobna kwestia.

 

Tj pisałem Ci w moim poście. RTX 2080 Super pod 4K - minimum

Nie ma G-Sync więc jak weźmiesz 2080 Ti, to nikt raczej nie będzie pluł jadem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Do grania, jeżeli samo granie, to 3700X i RTX 2080 Ti pod Twój monitor ma sens.

Opłacalność RTX 2080 Ti względem 2080 Super to osobna kwestia.

 

Tj pisałem Ci w moim poście. RTX 2080 Super pod 4K - minimum

Nie ma G-Sync więc jak weźmiesz 2080 Ti, to nikt raczej nie będzie pluł jadem.

 

Komputer poskładany już 2 tygodnie śmigam na tym:

 

Pamięć - GSKILL DDR4 32 GB 3600MHz CL16 TridentZ RGB (F4-3600C16D-32GTZR);

 

Zasilacz - Corsair RM750x 750W (CP-9020179-EU);

 

Płyta Główna - Gigabyte X570 AORUS MASTER;

 

Dyski:

•SSD ADATA XPG SX8200 PRO 1TB PCIE [system i gry]

•SSD Samsung 256GB 2,5'' SATA SSD Seria 850 Pro [Dane]

•Western Digital Black 3 TB 3.5" SATA III (WD3003FZEX) [Dane];

 

Procesor- AMD RYZEN 9 3900X

CHŁODZENIE - WODNE SILENTIUM PC NAVIS EVO ARGB 360

Pasta - Thermal Grizzly Kryonaut

Karta Graficzna - MSI GeForce RTX 2080Ti Gaming X Trio 11GB GDDR6

Obudowa - SILENTIUM PC ARMIS AR7 TG RGB

Napęd - LITEON IHBS112

Karta Dźwiękowa - Asus Xonar D2X

Myszka - Razer Mamba Elite

Klawiatura - Razer Ornata Chroma

Głośniki - Edifier S760D

 

Na razie Na 32"LG Full HD ale docelowo ma być 55Q70Rat lub nowszy 55Q80Tat.

 

Pytanie mam, czy macie jakiś program, którym mógłbym sterować wszystkimi RGB w komputerze bo teraz muszę w 3 oddzielnie: Mysz plus klawiatura w Synapse, wszystkie wiatraki w obudowie, ramy i chłodzenie w RGB Fusion, a grafika w Mystic Light.

 

W biosie sprawdzałem z jaką prędkością chodzą mi ramy i troszkę się pogubiłem. W biosie u góry jest 3600 a dram status 2133, nie znam się, to w końcu jaką mam prędkość?

post-618678-15885034195885_thumb.jpg

Edytowane przez kissmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...