Skocz do zawartości
rmadryk

Ekspres do Kawy - Jura, Melitta czy Novona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Zepsuł mi się ekspres do kawy Siemens EQ.7. Służył prawie 8 lat prawie bez żadnych wkładów finansowych. Nigdy nie dostał filtru wody ale na żądanie dostawał czyszczenie i odkamienianie.

Pomijając przeboje z serwisem w Szczecinie (jakby ktoś był zainteresowany kogo unikać w Szczecinie to na prv) to już raczej nie jest do naprawy.

 

Chce kupić nowy.

Dotychczas brałem pod uwagę w zasadzie tylko Jura E6 Platin (cena w większości 3799 zł) to teraz mam wątpliwości.

Ta Jura mam mały zakres robienia kaw mlecznych. Niby nie jest to dla mnie ważne ale miło było by to mieć.

Z kolei Jura E8 Platin (4999 zł) jest dla mnie za droga/nie chcę tyle zapłacić.

 

Ale dzisiaj wpadły mi w oko Melitty w sklepie euro:

1. https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/melitta-caffeo-barista-ts-smart-f85-0-102-czarny-.bhtml - 3799 zł (przecena z 4799)

2. https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/melitta-caffeo-barista-ts-smart-f85-0-101-srebrny-.bhtml - 3799 zł (przecena z 4799)

3. https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/melitta-caffeo-barista-ts-smart-f86-0-100-stal-nierdzewna.bhtml - 3999 zł (przecena z 4599)

I tu pytanie - ktoś wie czym te wersje się różnią, pomijając kolor i numerek F85/F86? Strona Melitty niewiele wyjaśnia więc domyślam się przede wszystkim kolorów.

 

A może Novona:

https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/nivona-romatica-825.bhtml - 3999 zł (przecena z 4499)

 

Wszystko to uznane marki.

Widziałem gdzieś porównanie które te do tej Melitty i Nivony 820 zestawiało Jurę E8 Platin, czyli wyższy model niż ten, który chciałem kupić.

Zwycięzcy nie było (porównywalna kawa i jakość wykonania) a Melittę faworyzowała jedynie większa ilość kaw mlecznych.

 

Ogólnie przemawia do mnie Jura ale przy takich przecenach może warto którąś Melittę/Nivonę rozważyć.

 

Proszę o poradę.

Dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez rmadryk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum "wszystkookawie" chyba urzędował serwisant Jury, najlepiej zasięgnąć informacji od ludzi co te ekspresy rozkładali na części i wiedzą z jakich elementów są zrobione. Czasami ten droższy może być bardziej podatny na usterki od tańszego wykonanego z trwalszych materiałów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo polecam ekspresy firmy Siemens - kawa mi najlepiej smakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Tam mnie zhejtują, że za 4k chcę automat.

Obraza majestatu będzie bo tylko kolbowy ....

No może narażę się na wykpienie.

 

Ja bardzo polecam ekspresy firmy Siemens - kawa mi najlepiej smakuje.

Miałem Siemensa i chcę spróbować czegoś innego.

Ale dzięki za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi tam doradzali kolbę (kiedyś może się skuszę) ale zawsze dobrze jest zasięgnąć języka u serwisanta, najlepiej takiego co naprawia wszystko. Na tym forum Jura jest polecana, tylko te tańsze modele były mało udane. Nivona też miała dobre opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki nie weźmiesz czegoś innego niż nie automat to moim skromnym zdaniem różnicy w kawie (smaku) nie ma. Miałem kilka różnych automatów i dla mnie..."kawa jak kawa". ;) Mam teraz NIVONA btw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawoszem/smakoszem nie jestem.

Z mojego Siemensa kawa mi lepiej smakowała niż ze Starbucks czy innej tego typu sieciówki.

No i chyba żaden z wymienionych wyżej ekspresów gorszej kawy nie będzie robił.

Mógłbym pokusić się o kolbowy ale ani nie mam ochoty z tym się bawić ani czasu na to nie mam.

 

Znajomy z kolei twierdzi, że co z kawiarki to z kawiarki. Żaden ekspres czy to kolbowy czy automatyczny.

A ja i z tego jakiejś różnicy wielkiej nie widzę.

 

Dlatego bardziej pod kątem awaryjności patrzę.

A tu chyba te 3 firmy wybijają się na tle Siemens/Krups/DeLonghi/Seaco.

 

Kiedy walczyłem o zepsutego Siemensa w serwisie to co ciekawe najwięcej widziałem niestety Siemensów i Seaco. Krupsa chyba żadnego, DeLonghi może ze dwa.

No a Jury/Melitty/Nivony żadnej. A facet miał na widoku co najmniej 50 sztuk rożnych marek.

 

A może ktoś ma negatywne doświadczenia z tymi formami lub podanymi modelami?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnia półka.

 

1. 3500 zł https://www.swiatekspresow.pl/ekspres-cisnieniowy-melitta-caffeo-barista-t-smart-srebrny/

2. 3000 zł KAFFIT 1604 NIZZA Black

3. Ten niedawno zakupiłem Sage SES875CRN po wielu latach używanie saeco nina bar.

1. To chyba niższy model w stosunku do tych co biorę pod uwagę. 300 zł nie robi mi większej różnicy

2. Nie znam tej firmy i chyba nikt dotychczas jej nie polecał. Raczej nie zaryzykuję za tę cenę.

3. Kolbowy jednak odpada.

Dziękuję za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę offtop w tym temacie, bo chcesz automat, ale jak bezproblemowy to tylko dźwigniowy La Pavoni - od 70 lat praktycznie ta sama konstrukcja. Zaprojektowany na standardy sprzed 70-ciu lat, czyli ma służyć wiecznie i być do naprawy przez każdego. Sporo stali, trochę miedzi, śróbek, uszczelek i termostat. Odkamienianie polega za zagorowaniu roztworu octu czy kwasku cytrynowego.

 

Wszystko zależy ile kaw dzienne robisz, jak dużo to automat jest dobrym rozwiązaniem, a jak kilka to szczerze powiem nie chciałoby mi się bawić w te wszystkie czynności serwisowe.

 

No i oczywiście ważny jest serwis - nie szukałbym najbardziej niezawodnego rozwiązania (najbardziej niezawodny oznacza, że na 1000 sztuk najmniej jest wadliwych, ale zawsze jakaś się może trafić), ale przede wszystkim sprzętu, gdzie jest dobra osbsługa serwisowa. Czasem zdarza się, że wyskoczy jakaś pierdoła i okazuje się, że droga do jej usunięcia to droga przez mękę. Znajomy ma pewien super ekspres kolbowy i okazuje się, że jest jeden serwis w Polsce, ale nie przyjmuje paczek, więc znajomy musi jechać kilkaset kilometrów, żeby go dostarczyć, ale w związku z panującą sytuacją nigdzie się nie rusza i został bez ekspresu.

Mniej popularne marki mają mniej serwisów i może się okazać, że czas oczekiwania naprawy wynosi nawet kilka tygodni. Dlatego mogę doradzić, że warto patrzeć na obsługę serwisową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Co do serwisu to zgadzam się - mam samochód na tyle egzotycznej u nas marki, że do najbliższego ASO mam 150 km a że samochód na gwarancji to ze wszystkim tam muszę jeździć. Byle stłuczka i jestem "ugotowany".

Co do ilości kawy - na Siemensie piliśmy z żoną po 2-3 kawy dziennie. Głównie czarne. Jedynie jak goście przychodzili to jakieś latte robiliśmy no i córka raz na jakiś czas robiła sobie piankę z mleka.

La Pavoni pomimo niewątpliwych plusów jednak odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, mam JURĘ F50II (stary model) od 10 lat, oprócz jednego serwisu po ok 6 latach (poszły uszczelki przy zbiorniku) zero problemów. Naprawa + czyszczenie + nowe części + nowy firmware itd. ok 1200 PLN. Chodzi dalej.

Edytowane przez Soplus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A tu chyba te 3 firmy wybijają się na tle Siemens/Krups/DeLonghi/Seaco.

 

Kiedy walczyłem o zepsutego Siemensa w serwisie to co ciekawe najwięcej widziałem niestety Siemensów i Seaco. Krupsa chyba żadnego, DeLonghi może ze dwa.

No a Jury/Melitty/Nivony żadnej. A facet miał na widoku co najmniej 50 sztuk rożnych marek.

 

 

Jura czy Nivona są rzadziej kupowane, stąd i w serwisach to rzadkość. Po za tym, zależy jaki serwis. Siemens są dość awaryjne. Delonghi wydaje się bezpiecznym zakupem i w miarę normalnej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Jurę.

U nas w biurze zwykła cywilna C5 robi kawy dla 50 osób od 6 lat i się nie psuje. 6 lat po kilkadziesiąt kaw dziennie (ja piję dwie, więc może być i 100+).

Raz były tylko żarna wymieniane. Rodzice mają Jurę E9 (chyba, albo F9... Jakąś 9) od dekady i zero problemów robi po kilka kaw dziennie, jak wpadam to ich opierdzielam bo rodzicom się nawet filtrów zmieniać nie chce i ja to robię od czasu do czasu.

Nivona też niezła.

 

Brałbym coś z tych dwóch firm, mimo że cena trochę wyższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

U mnie w pracy też jest Jura - chyba jakaś C60 czy coś podobnego - robi od 5-6 lat na pewno ponad 50 kaw dziennie.

Oczywiście wszelka konserwacja na czas, robione co roku przeglądy. Ale to jednak ekspres do zastosowań domowych a przebieg ma jak w kawiarni.

I to mnie przekonało.

Kupiłem Jura E6 Platinium z roku 2019.

 

Nivona ani do mnie ani do żony nie przemawiała.

 

Kawa w stosunku do starego Siemensa (8 letniego) to po prostu niebo a ziemia. Espresso wymiata z butów.

Tylko po jednym dniu użytkowania taka uwaga - jak ktoś lubi kawy mleczne a nawet cappuccino to chyba lepiej kupić E8.

Tu czyszczenie po mleku jest mniej wygodne niż w moim starym Siemensie. Ale E6 nie do kaw mlecznych jest przeznaczona i o tym trzeba pamiętać.

 

Może komuś się przyda jakaś informacja to proszę pisać. Co prawda więcej to mogę napisać za rok.

 

Dziękuję za wypowiedzi i jak dla mnie temat do zamknięcia.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym jeszcze wspomniała o ekspresie do kawy marki Sage. Kawa smakuje tak jakbyście ja przygotowali w kawiarni - jak w Costacaffe czy w Starbuks. Poza tym wizualnie już przyciąga. Ja akurat mam kolbowy ekspres. Poza tym ma fajny automatyczny spieniacz do mleka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, karola1999 napisał:

Długo rozmyślałam jaki ekspres kupić i finalnie zdecydowałam się na zakup ekspresu od firmy Ariete. Polecam z całego serca. Codziennie rano wstaje z myślą, że napije się pysznej kawy. Każdy mówi, że kawa smakuje jak z kawiarni i ciężko się z tym nie zgodzić. Ekspres posiada wiele funkcji. Możliwość robienia nie tylko zwykłej małej czarnej, ale również pysznego capuccino czy gorącej czekolady. Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Ekspres jest wykonany bardzo solidnie do tego posiada piękny design. 

 Coś ostatnio boty atakują forum ze spamem i kryptoreklamą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 9.04.2020 o 15:59, rmadryk napisał:

Dzień dobry

U mnie w pracy też jest Jura - chyba jakaś C60 czy coś podobnego - robi od 5-6 lat na pewno ponad 50 kaw dziennie.

Oczywiście wszelka konserwacja na czas, robione co roku przeglądy. Ale to jednak ekspres do zastosowań domowych a przebieg ma jak w kawiarni.

I to mnie przekonało.

Kupiłem Jura E6 Platinium z roku 2019.

 

Nivona ani do mnie ani do żony nie przemawiała.

 

Kawa w stosunku do starego Siemensa (8 letniego) to po prostu niebo a ziemia. Espresso wymiata z butów.

Tylko po jednym dniu użytkowania taka uwaga - jak ktoś lubi kawy mleczne a nawet cappuccino to chyba lepiej kupić E8.

Tu czyszczenie po mleku jest mniej wygodne niż w moim starym Siemensie. Ale E6 nie do kaw mlecznych jest przeznaczona i o tym trzeba pamiętać.

 

Może komuś się przyda jakaś informacja to proszę pisać. Co prawda więcej to mogę napisać za rok.

 

Dziękuję za wypowiedzi i jak dla mnie temat do zamknięcia.

Pozdrawiam

rmadryk podziel się proszę opinią o ekspresie Jura E6 po ponad 2 latach użytkowania. Tak się składa że mój Krups po 10 latach i jednej naprawie umiera i pora na godnego następcę.  Pierwotnie myślałem po prostu o kupnie nowego Krupsa ale serwisant mocno odradzał, twierdząc że to ostatnio najczęściej naprawiany producent. 

Ps. Serdecznie przepraszam moderatorów jak również stałych bywalców, jeśli swoim zapytaniem lub jego formą popełniłem jakieś faux pas - wynika to wyłącznie z mojej nie wiedzy :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi na forum wszystko o kawie doradzili swego czasu Nivonę. Mam nieco starszy model ale kupowałem dobre 7 lat temu i obyło się do tej pory bez żadnych napraw. Jedyne co musiałem w tym casie wymienić to rurka na mleko która pobiera mleko z kartonu (bo już była stara). Plus dokupiłem klapkę od pojemnika na wodę bo mi się złamała.

W Nivonie są bardzo tanie części zamienne, klapka kosztowała mnie ok 30 zł, tak więć śmieszna kwota. 

Sama kawa smaczna, ma to na czym mi zależy czyli kawy czarne i kawy mleczne ;) Aczkolwiek musisz wziąc pod uwagę fakt, ze sam ekspres jedynie robi kawę, jakość kawy zależy od tego co do niego wsypiesz. Od siebie mogę polecić https://studiokawy.pl/pl/c/Kawa/13

Edytowane przez calour

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My mamy jure A7 i jesteśmy zadowoleni, nie wiem czy ten model jest jeszcze dostepny w sprzedaży

Edytowane przez Zigu17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście mam Siemensa EQ.8 i jestem bardzo zadowolony (choć moim zdaniem to ekspres typowo pod kawy mleczne). Natomiast w pracy wszędzie stoi Jura no i jeśli daje radę robić kilkaset kaw dziennie, no to chyba o czymś to świadczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.04.2020 o 15:59, rmadryk napisał:

Dzień dobry

U mnie w pracy też jest Jura - chyba jakaś C60 czy coś podobnego - robi od 5-6 lat na pewno ponad 50 kaw dziennie.

Oczywiście wszelka konserwacja na czas, robione co roku przeglądy. Ale to jednak ekspres do zastosowań domowych a przebieg ma jak w kawiarni.

I to mnie przekonało.

Kupiłem Jura E6 Platinium z roku 2019.

 

Nivona ani do mnie ani do żony nie przemawiała.

 

Kawa w stosunku do starego Siemensa (8 letniego) to po prostu niebo a ziemia. Espresso wymiata z butów.

Tylko po jednym dniu użytkowania taka uwaga - jak ktoś lubi kawy mleczne a nawet cappuccino to chyba lepiej kupić E8.

Tu czyszczenie po mleku jest mniej wygodne niż w moim starym Siemensie. Ale E6 nie do kaw mlecznych jest przeznaczona i o tym trzeba pamiętać.

 

Może komuś się przyda jakaś informacja to proszę pisać. Co prawda więcej to mogę napisać za rok.

 

Dziękuję za wypowiedzi i jak dla mnie temat do zamknięcia.

Pozdrawiam

Witam. 

Czy mógłbym poprosić o wypowiedź w sprawie ekspresu jura e6 o którym pisałeś w 2020 roku  ?

Jestem na etapie wyboru jura e6 lub jura e8.

Ekspres do użytku domowego, średnio 40 kaw tygodniowo, 70% kawy czarne. 

Od 6 lat użytkuję Saeco incanto, ale od początku nie robił smacznej kawy,choć kilka razy był oddawany na serwis.

Czy polecasz markę jura? 

Za wszelkie informacje i sugestie będę wdzięczny. 

Pozdrawiam 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę Jurę śmiało polecić. Ekspres w pracy (stara C5) ciągle śmiga, przebieg ma już w setkach tysięcy kaw. 

Rodziców J9 lat kilkanaście zero problemów, większość ich znajomych w tym okresie już ze dwa razy zmieniała ekspresy. 

Sam kupiłem ostatnio Jurę S8 tylko jeszcze do mnie nie dotarła, bo jest u wuja w Niemczech. Ogólnie polecam kupować w Niemieckich sklepach - bo ceny czasem dużo niższe niż u nas (Za S8 EA dałem 1040 Eur) .

Przykładowo E8 EB za 900 EUR - https://www.otto.de/p/jura-kaffeevollautomat-15355-e8-1225057891/#variationId=1225058921 - Tylko sklep nie wysyła do Polski, więc trzeba dostawę przez pośrednika albo jak ktoś mieszka niedaleko granicy to do punktu. Ostatnio Saturn/MM miały też niezłe promocje w Niemczech. 

Z tych dwóch zdecydowanie polecałbym E8 EB -  po pierwsze robi też kawy mleczne i to świetne - nawet dla gości fajna sprawa, po drugie nowa wersja ma całkiem fajny system dodatkowego obiegu wody ułatwiający czyszczenie i robiący fajne americano. Sam jeszcze do końca nie wiem czy dobrze zrobiłem kupując S8 :P.

 Jeszcze jest tańsza ENA8 - ale ogólnie te mniejsze ekspresy są zwykle gorsze i parzą mniej mocną kawę.  

Jak chcesz się o Jurach dowiedzieć, to polecam kanał Tomasza Bebela o Jurach - jeśli chcesz kupić w PL to polecam u niego w primocaffe (ale ceny w PL niestety wyraźnie wyższe niż w Niemczech. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mogę polecić ekspresy marki Jura, w pracy WE8 robi z 40 kaw ale dziennie i tak bez zająknięcia od kilku lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...