Skocz do zawartości
Hamley

Prośbą o ocenę - upgrade bez GPU ~7k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Planuję upgrade większości części w PC, zostawiam póki co GTX Asus Strix 1080, którego wymienię pewnie jak nVidia wypuści nową serię. Obudowa jaką mam to Define R5 i planuje do niej kupić:

 

- AMD Ryzen 9 3900X

- ASUS ROG STRIX X570-E GAMING

- G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 TridentZ RGB Neo

- Zasilacz SeaSonic Prime PX 850W - czy potrzebuję 850 (tak mi wyszło z kalkulatorów psu online), czy 750 wystarczy? No i jak Seasonic, to czy warto dopłacać do wersji PRIME czy Focus wystarczy dla takiego zestawu? Wiem, że wersja platinium niewiele się różni od gold, ale aktualnie różnica w cenie jest tak mała, że brałbym pewnie i tak platinium. Przyszła karta graficzna będzie na poziomie dzisiejszego 2080TI więc nie chciałbym, żeby psu dostało zadyszki.

- NZXT Kraken X63 RGB 2x140mm - głownie ze względów estetycznych, bo aktualnie mam Dark Rock Pro 3 i zasłania mi wszystko za szybą ;)

 

Procesor, karta i ramy na pewno będą kręcone, choć nie będzie to jakieś ekstramalne OC.

 

Czy coś byście odradzali lub zmienili na inne w podobnej cenie z powyższych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś najważniejszego... Do czego będzie służył ten komputer? Jak do grania to ja bym wymienił cpu na 3700x

 

Chłodzenie - znajomy ma nzxt i nie narzeka, ale słyszałem wiele opinii, że chodzi jak traktor. Dużo osób poleca Alphacool Eisbaer 280 CPU (11287)

 

PSU - skoro po przeliczeniu wyszło 850, to weź 850. Jeśli różnica pomiędzy gold, a platinum jest niewielka to bierz platinum. Prime (chyba) różni się tym, że ma 10letnią GW i chłodzenie jest półpasywne. Ewentualnie z polecanych to corsair.

Edytowane przez santaangelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Komp oczywiście głównie będzie służył do grania w 1440p (monitor Acer Predator XB271HU), ale chciałbym mieć też ciągle odpalone w tle rzeczy typu BOINC/World Community Grid i nie martwić się, że procek nie da rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad płytą bym się zastanowił. Za ile możesz kupić tego Strix-E?

Zobacz sobie na MSI X570 Unify na podobnym wypasie a zwykle tańszą.

 

Sam chciałem kupić tego Asusa, ale akurat w okolicy wszędzie ceny skoczyły na 1600 zł :/ a wtedy to już szkoda nie dołożyć stówki do Aorus Master która jest o klasę lepszą płytą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego Asusa mam do kupienia w cenie 1499 zl. Co do MSI to najpierw właśnie celowałem w jego tańszą wersję Carbon lub TUFa od Asusa, ale po obejrzeniu kilku recenzji zbiorczych dla x570 na Youtube, zacząłem się bać o temperatury i padło na Strixa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze znośnie

Tak czy siak polecam zerknąć na Unify, względem Strix-E ma lepszy dźwięk bo z dodatkowym DAC od ESS, za to niestety tylko 4 porty SATA (WTF swoją drogą).

 

Ogólnie do gier to 3900X to overkill, ale skoro jeszcze coś chcesz mieć w tle to spoko.

 

Ram bym zmienił jeśli to F4-3600C16D-32GTZNC to jest to ram na Hynix D die (Timingi 16-19-19-39). Nie taki zły, ale ogólnie w tej cenie można poszukać już czegoś lepszego, bo to i tak już fabrycznie mocno podkręcone kości)

Poszukaj amu 3600CL16 ale 16-16-16-36. Z tridentów Neo to np. F4-3600C16D-32GTZN (Bez C na końcu)

Tu możesz przejrzeć moduły https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/

To oczywiście jeśli celujesz w taki Ramowy top, bo cena jest moim zdaniem nie warta dopłaty.

 

Ogólnie to polecam tani ram na Micronach E-Die. Przykładowo u mnie zestaw 2x16GB kosztował 600 zł i śmiga 3800 CL16-19-16-36 (nominalnie 3000CL15).

Na AM4 i tak nie ma sensu kręcić wyżej częstotliwości niż 3800 (bo zwykle taktowanie Infinity Fabric się kończy na 1900 MHz i potem jest dzielone co obniża wydajność) a na takich Hynixach D-Die pewnie jakoś wybitnie z timingami nie zejdziesz.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że przekonaliście mnie, że 3900x to overkill i zmieniłem w koszyku na 3800X, tym bardziej, że x-kom ma teraz dobrą promocję i to 700zł różnicy. Płytę główną jednak chciałbym bardziej przyszłościową, i może za rok jak wyjdą nowe AMD to dopiero wtedy zmienić na jakiegoś potwora.

 

Co do RAM to wolałbym nie przekroczyć 1100zł za 32GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mobo na spokojnie ASUS TUF za 900 zł.

Pamięci Crucial Balistix 3600 MHz 16-18-18-38 poniżej 900 zł za 2x16 są całkiem spoko opcją.

A jak taniej, to po prostu Sporty 3000 MHz CL15 i OC na tyle na ile się uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mobo do 1000zł to właśnie ten Asus TUF Plus czy Aorus Elite byście bardziej polecali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...