Skocz do zawartości
kamilo0

Problem z pamięcią RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam zestaw komputerowy

MSI B450 Tomahawk Max

Ryzen 3600

MSi Rtx2060 Super gaming X

 

Pamięci ram które posiadam to 2x Patriot Viper 8GB 3600Mhz cl16.

Komputer został złożony około pół roku temu i działał bez problemów.

 

Wczoraj komputer zawiesił się podczas uruchamiania systemu i po resecie nie startowała już płyta główna. Świeciła się na niej dioda DRAM.

Wyciągnąłem jedną kość RAM i komputer uruchamia się normalnie. Gdy zamienię kości, komputer nie wstaje.

Wygląda na to że uszkodziła się jedną z kości RAM. Co mogło być tego przyczyną? Czy należy coś jeszcze sprawdzać, czy poprostu reklamować pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam zestaw komputerowy

MSI B450 Tomahawk Max

Ryzen 3600

MSi Rtx2060 Super gaming X

 

Pamięci ram które posiadam to 2x Patriot Viper 8GB 3600Mhz cl16.

Komputer został złożony około pół roku temu i działał bez problemów.

 

Wczoraj komputer zawiesił się podczas uruchamiania systemu i po resecie nie startowała już płyta główna. Świeciła się na niej dioda DRAM.

Wyciągnąłem jedną kość RAM i komputer uruchamia się normalnie. Gdy zamienię kości, komputer nie wstaje.

Wygląda na to że uszkodziła się jedną z kości RAM. Co mogło być tego przyczyną? Czy należy coś jeszcze sprawdzać, czy poprostu reklamować pamięci?

Jak jedna działa, a drugia nie w tym samym slocie to reklamować. Resetowałeś bios zworką? Wtedy pamięć się powinna uruchomić z bazowym taktowaniem np. 2133 i jeśli tak nie działa to na gwarancje i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resetowałem Bios ręcznie, gdy uruchomiłem komputer na jednej kości i nie pomogło.

 

Zauważyłem też, że ta jedna kość działa na niższej częstotliwości niż gdy miałem włożone obydwie. Teraz mimo włączonego XMP Ram jest taktowany częstotliwością 2333Mhz, a wcześniej było 3200Mhz. Czy to normalne, że gdy włożona jest tylko jedna kość, to zegar jest niższy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Masz na pewno włączone XMP? XMP to jest po prostu zapisany profil, skoro jest 2333 to się nie wczytał i ram jedzie ciągle na domyślmy profilu JEDEC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączałem, ale w międzyczasie przekładałem te pamieci i może przez to coś jest nie tak.

Jak wrócę do domu to jeszcze raz zresetuje bios i sprawdzę taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem częstotliwość pamięci jeszcze raz.

Okazało się, że jest tak, że jeśli mam włożona pamięć w sloty DIMMA1 lub DIMMB1, to nie mogę użyć profilu XMP, płyta restartuje się kilka razy przy starcie i zostaje przywrócona domyślna częstotliwość. Gdy włożę pamięć do slotów zalecanych przez producenta plyty, czyli DIMMA2 lub DIMMB2, to wtedy bez problemu działa XMP i częstotliwość 3200MHz. Czy to jest normalny objaw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem częstotliwość pamięci jeszcze raz.

Okazało się, że jest tak, że jeśli mam włożona pamięć w sloty DIMMA1 lub DIMMB1, to nie mogę użyć profilu XMP, płyta restartuje się kilka razy przy starcie i zostaje przywrócona domyślna częstotliwość. Gdy włożę pamięć do slotów zalecanych przez producenta plyty, czyli DIMMA2 lub DIMMB2, to wtedy bez problemu działa XMP i częstotliwość 3200MHz. Czy to jest normalny objaw?

Po to są zalecane sloty żeby z nich korzystać w pierwszej kolejności jak widać nie bez powodu. Normalny objaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,

Czyli rozumiem że w przypadku dołożenia kolejnych dwóch kostek ramu nie będzie możliwe używanie wysokich częstotliwości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,

Czyli rozumiem że w przypadku dołożenia kolejnych dwóch kostek ramu nie będzie możliwe używanie wysokich częstotliwości?

4 kości zawsze jest trudniej ustabilizować niż 2 chyba że masz płytę z topologi t więc zapewne trzeba będzie zejsc z częstotliwością. Kwestia jeszcze jaki kontroler w procesorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,

Czyli rozumiem że w przypadku dołożenia kolejnych dwóch kostek ramu nie będzie możliwe używanie wysokich częstotliwości?

Z dużym prawdopodobieństwem niestety nie.

 

Masz płytę w topologii Daisy chain gdzie sloty są połączone niejako szeregowo. Jedna para slotów jest "lepsza" od drugiej. I wtedy OC 4 kości jest ograniczone przez możliwości tych "gorszych" slotów.

 

Zawsze pamięć wrzucaj w sloty zalecane przez producenta płyty w pierwszej kolejności. Pisałeś, że pojedynczo tylko jedna kość działa, dzieje się tak też na slotach A2/B2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci testowałem na wszystkich slotach.

W każdym przypadku działa tylko jedna kość.

 

Dzięki za wyjaśnienie sposobu działania tych slotów :) Ciekawiło mnie to dlaczego te sloty są "lepsze".

 

Pamięci oddaję do reklamacji. Mam nadzieję, że ta awaria to tylko wadliwą kość i po wymianie problem nie powróci :)

Edytowane przez kamilo0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...