Skocz do zawartości
Doktorduszek

Temperatura płyty głównej osiąga 100 stopni celcjusza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Ostatnio robiłem stress testy mojego procesora i jego temperatury były w normie ale zauważyłem, że jeden z czujników temperatury płyty głównej pokazuje bardzo wysokie wartości. Kiedy temperatura pod tym czujnikiem dochodzi do 101 stopni, taktowanie procesora zmniejsza się do 1.4ghz i wtedy temperatura na płycie spada, po chwili taktowanie procesora wraca do normy a płyta znowu się grzeje i tak w kółko. Zakładam, ze jest to jakiś "system obronny" płyty głównej czy coś takiego. W każdym razie dotykałem płyty głównej i faktycznie miejscami jest naprawdę gorąca, więc wydaje mi się, że czujnik może wskazywać poprawną temperaturę. Z drugiej strony zastanawiam się czy płyta mogłaby w ogóle pracować w takiej temperaturze bo jeśli nie to możliwe, że faktycznie czujnik jest walnięty a taktowanie procesora i tak się obniża co stanowi utrudnienie przy intensywnym korzystaniu z komputera (np. w grach bo fpsy spadają do bardzo niskich wartości) i może wystarczyłoby wyłączyć ten "system obronny". Proszę o pomoc

 

ps. w załączniku jest screen gdzie zaznaczony jest tak jakby sektor z którym jest problem. Jest to temperatura przy lekkim obciążeniu- przeglądanie internetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ostatnio robiłem stress testy mojego procesora i jego temperatury były w normie ale zauważyłem, że jeden z czujników temperatury płyty głównej pokazuje bardzo wysokie wartości. Kiedy temperatura pod tym czujnikiem dochodzi do 101 stopni, taktowanie procesora zmniejsza się do 1.4ghz i wtedy temperatura na płycie spada, po chwili taktowanie procesora wraca do normy a płyta znowu się grzeje i tak w kółko. Zakładam, ze jest to jakiś "system obronny" płyty głównej czy coś takiego. W każdym razie dotykałem płyty głównej i faktycznie miejscami jest naprawdę gorąca, więc wydaje mi się, że czujnik może wskazywać poprawną temperaturę. Z drugiej strony zastanawiam się czy płyta mogłaby w ogóle pracować w takiej temperaturze bo jeśli nie to możliwe, że faktycznie czujnik jest walnięty a taktowanie procesora i tak się obniża co stanowi utrudnienie przy intensywnym korzystaniu z komputera (np. w grach bo fpsy spadają do bardzo niskich wartości) i może wystarczyłoby wyłączyć ten "system obronny". Proszę o pomoc

 

ps. w załączniku jest screen gdzie zaznaczony jest tak jakby sektor z którym jest problem. Jest to temperatura przy lekkim obciążeniu- przeglądanie internetu.

Nie dałeś załącznika ale bardziej to wygląda na throtling procesora. Zapodaj załącznik i specyfikację komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakycznie, screen nie dodał się bo był za duży rozmiar.

Komputer:

-MSI 970A-G43

-Fx-6300 OC do 4.3ghz

-chłodzenie Siletnium do cpu, nie pamiętam jaki model

-MSI geforce gtx 1050ti

-12gb ramu ddr3 1600hz

-Zasilacz Silentium 500w

 

To raczej nie jest grzejący sie procesor bo obserwuje jego temperatury w grach i rzetelnie robiłem oc. W załączeniu dałem screeny z procesora pracującego w spoczynku ( jego temperatury są normalne a płyta główna i tak ma 70 stopni). Przy stress teście przez OCCT tak jak pisałem temperatura "TMPIN1" wzrasta do 101 stopni i wtedy na chwile taktowanie CPU spada z 4.3 na chyba 1.4ghz dopóki temperatura "TMPIN1" nie spadnie.

post-618746-15861918964074_thumb.jpg

post-618746-15861919498947_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłeś to masz :D

 

Sekcja zasilania procesora się gotuje. Jak sobie rzucisz okiem na płytę, to między cpu a tylnymi portami są dwa rzędy scalaczków (w sumie 20).

One potrzebują by coś na nie wiało. Możesz użyć wentylatora z fabrycznego chłodzenia cpu.

Przyda się też obniżenie napięcia, nawet kosztem OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez oc pod stressem sekcja zasilania procesora osiągnęła 85 stopni i nie ruszała się z tej wartości. Wydaje mi się, że to i tak bardzo wysoka temperatura ale przynajmniej taktowanie procesora jest stabilne (CPU nie osiągał nawet 50 stopni). Spróbuję zwiększyć przepływ powietrza tak jak radził MitycznyJeż ale no tak jak mówię, te temperatury i tak są niepokojące. W dodatku nie wyobrażam sobie korzystać z fx-a bez oc i wcześniej nie miałem problemu z jej grzaniem się. Czy jest możliwe, że została ona uszkodzona? Jeszcze zastanawia mnie czy korzystanie z płyty głównej gdy osiąga takie temperatury jest dla niej bezpieczne i dla innych podzespołów.

post-618746-15862880876967_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wcześniej nie miałem problemu z jej grzaniem się.

Wcześniej znaczy kiedy? Jeżeli wcześniej miałeś chłodzenie fabryczne, to wszystko się zgadza - wieje ono tak, że owiewa sekcję. Klasyczne towery tego nie robią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego można było spodziewać po płycie,która nie ma chłodzonej sekcji zasilania i jeszcze robisz OC.

Radzę założyć na sekcję radiator/radiatorki(są na płycie miejsca do przykręcenia radiatora) lub założyć jakiś nawiew na VRM

 

Jak sekcja osiąga za wysoką temperaturę,to zbija taktowanie procesora,tak jak u ciebie do 1,4 GHz

 

W każdym razie dotykałem płyty głównej i faktycznie miejscami jest naprawdę gorąca, więc wydaje mi się, że czujnik może wskazywać poprawną temperaturę. Z drugiej strony zastanawiam się czy płyta mogłaby w ogóle pracować w takiej temperaturze bo jeśli nie to możliwe, że faktycznie czujnik jest walnięty a taktowanie procesora i tak się obniża co stanowi utrudnienie przy intensywnym korzystaniu z komputera (np. w grach bo fpsy spadają do bardzo niskich wartości) i może wystarczyłoby wyłączyć ten "system obronny". Proszę o pomoc

Lepiej nic nie grzeb,bo prędzej spalisz płytę w ten sposób

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mityczny Jeż- Wcześniej czyli przez ponad rok odkąd mam to chłodzenie. Nie miałem wówczas takich problemów i zaraz po założeniu chłodzenia robiłem OC i obserwowałem temperatury, nic się dziwnego nie działo. Spróbuję zamontować to chłodzenie na sekcji zasilania cpu i zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mityczny Jeż- Wcześniej czyli przez ponad rok odkąd mam to chłodzenie. Nie miałem wówczas takich problemów i zaraz po założeniu chłodzenia robiłem OC i obserwowałem temperatury, nic się dziwnego nie działo. Spróbuję zamontować to chłodzenie na sekcji zasilania cpu i zobaczymy.

 

To może zaczęło się coś sypać od wysokich temperatur.

 

Fakt, faktem - ta płyta nie nadaje się do kręcenia.

 

Tu masz - ktoś sprzedaje płytę podobną do twojej i radiator na sekcji zasilania jest. I taki by Ci się przydał:

 

https://allegro.pl/oferta/msi-970a-g46-do-amd-fx-8350-8320-6300-970-9156314025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakycznie, screen nie dodał się bo był za duży rozmiar.

Komputer:

-MSI 970A-G43

-Fx-6300 OC do 4.3ghz

-chłodzenie Siletnium do cpu, nie pamiętam jaki model

-MSI geforce gtx 1050ti

-12gb ramu ddr3 1600hz

-Zasilacz Silentium 500w

 

To raczej nie jest grzejący sie procesor bo obserwuje jego temperatury w grach i rzetelnie robiłem oc. W załączeniu dałem screeny z procesora pracującego w spoczynku ( jego temperatury są normalne a płyta główna i tak ma 70 stopni). Przy stress teście przez OCCT tak jak pisałem temperatura "TMPIN1" wzrasta do 101 stopni i wtedy na chwile taktowanie CPU spada z 4.3 na chyba 1.4ghz dopóki temperatura "TMPIN1" nie spadnie.

 

Gdzie tam masz 100* C?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...