Skocz do zawartości
Kamillo_87

monitor 27" 1080p 144hz czy 1440p 75hz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

potrzebuje porady, najlepiej od osoby która temat przerabiała. Zamierzam kupić monitor 27" do 1000-zł (matryca VA/IPS, nie chce TN). Monitor ma stać normalnie na biurku. W tym budżecie trzeba jednak ciąć oczekiwania. Stanąłem więc przed dylematem czy kupić monitor 27" 1080p 144hz czy 1440p 75hz. Ideałem byłby 1440p 144hz ale to dopłata co najmniej 200/300-zł. a nie jestem pewny czy warto tą kwotę dopłacać. Do monitora mam zamiar podpiąć PC i konsole (ps4 i potem ps5).

Zdaje sobie sprawę, że 144hz do konsol mi się nie przyda, a i na PC nie we wszystkich tytułach z uwagi na ograniczenia sprzętowe (mój PC MSI RX570 Gaming X 4gb, ryzen 5 1600 AF, ram crucial 2*8GB DDR4). Wiem, że te 144hz przydałoby się w CSie, W innych tytułach to żeby skorzystać z 144hz należałoby ostro jechać z ustawieniami graficznymi.

 

Dylemat mam taki, że nie wiem czy przy 27" różnica pomiędzy 1080p a 1440p jest na tyle zauważalna, że nie warto kupować tego pierwszego. Teorię znam ale nie wiem co się lepiej sprawdza 1080p i 144hz czy 1440p i 75hz - testował to ktoś i może podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Czy 1080p na 27" to rzeczywiście taka pikseloza? czy jednak niektórzy może przesadzają?

 

Trochę czytałem na ten temat i nie mogę się zdecydować. Najlepiej pasowałoby mi porównać monitory na żywo ale z uwagi na kwarantannę nawet nie ma gdzie podejść :(

 

Zastanawiam się nad takimi modelami:

1. Acer Nitro VG270UBMIIPX - IPS, 1440p, 75hz - 999-zł. (ten na razie przeważa w rozważaniach).

2. AOC C27G1 - VA, 1080p, 144hz - 999-zł.

3. MSI Optix MAG271R - VA, 1080p, 165Hz - 999-zł.

 

Najtańszy monitor o specyfikacji 1440p i 144hz na VA Acer ED273URPBIDPX (za 1.249,00) a IPS to co najmniej 1500-zł.

 

A więc dopłata z IPS 1440p 75hz na 144hz to połowa ceny podstawowej. Nie wiem czy na moje potrzeby jest tego warta.

 

 

w grę wchodzą jeszcze:

HP 27x Curved Gaming - VA, 1080, 144hz - 999-zł.,

MSI Optix MAG271CV - VA, 1080p, 144hz. - 1049-zł.

AOC 27G2U (1099),

 

A jak się nie będę potrafił zdecydować to wezmę na BenQ EW277HDR za jakieś 750zł. i dam sobie czas do namysłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a dlaczego nie 24" i 1080p 144 hz? to by bylo najrozsadniejsze

 

Wtedy AOC 24G2U np

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a dlaczego nie 24" i 1080p 144 hz? to by bylo najrozsadniejsze

 

Wtedy AOC 24G2U np

 

To nie jest zły pomysł i sporo nad nim myślałem. Jednak wolałbym te 27". Jeżeli przy takiej przekątnej musi być 1440p to biorę 75hz, ale jeżeli te 1080p jest do przyjęcia to idę w 144hz. Nie wiem czy te 144hz wykorzystam bo nie za dużo gier wygeneruje mi tyle klatek abym odczuł lepsze odświeżanie. Np. w Gearsy 5 gram z zablokowanym 60 klatkami, grafika na full. Próbowałem różnych opcji i taka mi najbardziej odpowiada. Nowe konsole nie wycisną więcej niż 60 fps przy 4k, dlatego też wydaje mi się, że 2k+75hz to optymalne rozwiązanie pod gry PC/konsolowe. Te 144hz wydają mi się opcją dla entuzjastów. Chociaż sam od lat mam TV 100hz (prawdziwe nie podbijane) i widzę różnice pomiędzy tym co mam a np. telewizorem 50hz, to jednak typowo pod gry 75hz powinno dać radę.

 

Ewentualnie można czekać na lepsze ceny bo np. w grudniu monitory 27" 1440p 144hz chodziły po ~850-zł. gdzie teraz to co najmniej 1.200-zł. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zły pomysł i sporo nad nim myślałem. Jednak wolałbym te 27". Jeżeli przy takiej przekątnej musi być 1440p to biorę 75hz, ale jeżeli te 1080p jest do przyjęcia to idę w 144hz. Nie wiem czy te 144hz wykorzystam bo nie za dużo gier wygeneruje mi tyle klatek abym odczuł lepsze odświeżanie. Np. w Gearsy 5 gram z zablokowanym 60 klatkami, grafika na full. Próbowałem różnych opcji i taka mi najbardziej odpowiada. Nowe konsole nie wycisną więcej niż 60 fps przy 4k, dlatego też wydaje mi się, że 2k+75hz to optymalne rozwiązanie pod gry PC/konsolowe. Te 144hz wydają mi się opcją dla entuzjastów. Chociaż sam od lat mam TV 100hz (prawdziwe nie podbijane) i widzę różnice pomiędzy tym co mam a np. telewizorem 50hz, to jednak typowo pod gry 75hz powinno dać radę.

 

Ewentualnie można czekać na lepsze ceny bo np. w grudniu monitory 27" 1440p 144hz chodziły po ~850-zł. gdzie teraz to co najmniej 1.200-zł. :(

Też miałem taki dylemat ostatecznie padło na 1080p i 144hz przez cenę bo do 2k i 144hz spora doplata. Zaważyła cena. Ale to zależy od kompa bo jak uciągnie około 140 fps to można brać 144hz jak nie to brał bym 2k75hz. Przez virusa to możesz przez przypadek długo oooo czekać na obniżki.

Edytowane przez Nequrix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taki dylemat ostatecznie padło na 1080p i 144hz przez cenę bo do 2k i 144hz spora doplata. Zaważyła cena. Ale to zależy od kompa bo jak uciągnie około 140 fps to można brać 144hz jak nie to brał bym 2k75hz. Przez virusa to możesz przez przypadek długo oooo czekać na obniżki.

 

Jaki model wybrałeś? Zadowolony jesteś? Czemu odpuściłeś 1440p i 75hz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki model wybrałeś? Zadowolony jesteś? Czemu odpuściłeś 1440p i 75hz?

Aoc24g2u i jestem zadowolony jak najbardziej, chodź szczerze mówiąc to dużego porównania do innych monitorów nie mam bo wcześniej siedziałem na laptopie przez 4 lata. Akurat trafiłem dobry egzemplarz z równomiernym podświetleniem bo ta seria ma z tym problem. Monitor dosyć jasny ale mi to specjalnie nie przeszkadza.

Odpuściłem bo trochę gram(casulowo ale zawsze) w strzelanki typu cs,apex, fortnite i mimo wszystko te 144hz będzie lepsze w tego typu grach. Po za tym 144hz to już taki chyba powoli standard. Posiedzę parę lat na 1080p nastepny bedzie pewnie 2k\4k zależy jak się rynek rozwnie.

A co do 1440p i 144hz to zasadniczo trzeba jeszcze mieć sprzęt który to rozsądnie uciągnie, bo kupowanie takiego monitora żeby grac np fps 70-90fps trochę się mija z celem chyba. Z drugiej strony lepiej wyglądają gry w 2k na srednich niż 1080p na wysokich.

Przed Aociem miałem 10 letni monitor 1600x900 czy jakoś tak i np. takie lol,wot wyglądał na wymaxowanych ustawieniach gorzej niż na najniższych w laptopie w 1080p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także myślę o zakupie MSI Optix MAG271R. Nie rozumiem tego narzekania na 1080p przy 27". Mam 2 TV w domu 42 i 50 cali, oba 1080p i żadnej pikselozy nie ma. To dlaczego miałaby być przy 27"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także myślę o zakupie MSI Optix MAG271R. Nie rozumiem tego narzekania na 1080p przy 27". Mam 2 TV w domu 42 i 50 cali, oba 1080p i żadnej pikselozy nie ma. To dlaczego miałaby być przy 27"?

 

na portalu niedawno recenzje wypuścili - https://pclab.pl/art83640-14.html

Edytowane przez Kamillo_87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do 1440p i 144hz to zasadniczo trzeba jeszcze mieć sprzęt który to rozsądnie uciągnie, bo kupowanie takiego monitora żeby grac np fps 70-90fps trochę się mija z celem chyba.

 

Nie podzielam Twojego zdania. Freesync robi robotę.

 

Ja także myślę o zakupie MSI Optix MAG271R. Nie rozumiem tego narzekania na 1080p przy 27". Mam 2 TV w domu 42 i 50 cali, oba 1080p i żadnej pikselozy nie ma. To dlaczego miałaby być przy 27"?

 

A w jakiej odległości siedzisz od TV? W takiej samej jak od monitora? Nie wydaje mi się. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 27" 1080p wygląda bardzo słabo, w grach jeszcze ujdzie ale tekst, internet?

 

Zawsze możesz przetestować i zwrócić ale jak dla mnie 1440p to podstawa przy tym rozmiarze.

 

To bym rozważał: 24" 1080p 144Hz, 27" 1440p 75Hz, 27" 1440p >100Hz

 

A co do 1440p i 144hz to zasadniczo trzeba jeszcze mieć sprzęt który to rozsądnie uciągnie, bo kupowanie takiego monitora żeby grac np fps 70-90fps trochę się mija z celem chyba.

 

90 > 60, nie ma tu magii. Nie kupuje się monitora bez freesynca.

 

A sprzęt tak naprawdę nie jest wielkim problemem bo nikt nie kupuje 144Hz żeby grać w metro exodus na ultra w 144Hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na Acer Nitro VG270U tj. IPS, 1440p, 75hz za 999-zł. (specyfikacja techniczna). Trochę boli uboga podstawka (brak regulacji). Uznałem, że mając na uwadze konsole bardziej przyda mi się 1440p niż 144hz. Ostatecznie monitor zawsze mogę zwrócić. Sporo też gryzłem się z myślami czy chcę IPS czy VA, i do końca nie wiem czy podjąłem dobrą decyzje. Jak dojdzie to opisze wrażenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kamillo_87

 

można wiedzieć gdzie kupiłeś ten monitor? sądząc po cenie, to zakup zrobiłeś w popularnym sklepie zaczynającym się od X. jeśli tak, to mam kiepską wiadomość - ten monitor będzie dostępny najwcześniej od 24 kwietnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kamillo_87

 

można wiedzieć gdzie kupiłeś ten monitor? sądząc po cenie, to zakup zrobiłeś w popularnym sklepie zaczynającym się od X. jeśli tak, to mam kiepską wiadomość - ten monitor będzie dostępny najwcześniej od 24 kwietnia.

 

dobrze wydedukowałeś, zakupu dokonałem w X-sklepie. Nie zwróciłem uwagi na termin dostawy. Jak trzeba to poczekam. Przynajmniej mogę z czystym sumieniem rozglądać się za czymś innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponownie.

 

sklep w którym zakupiłem monitor po raz kolejny przesunął datę wysyłki monitora - tym razem ma być po 22.05 - jako alternatywę zaproponowali mi Acer Nitro XV272P tj. 27" IPS, FHD, 144hz, HDR. Dopłacić musiałbym 89-zł.

 

 

Czy HDR przy takim monitorze ma sens czy to tylko zabieg marketingowy? Nie wiem czy nie przedłożyć tego HDR i 144hz nad 1440p.

Mam teraz dylemat, zwłaszcza że na zakupiony pierwotnie monitor czekam już miesiąc, a teraz trzeba będzie czekać kolejny.

 

Będę wdzięczny za poradę.

Edytowane przez Kamillo_87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego narzekania na 1080p przy 27". Mam 2 TV w domu 42 i 50 cali, oba 1080p i żadnej pikselozy nie ma. To dlaczego miałaby być przy 27"?

Bo od monitora 27" siedzisz np. 65cm od ekranu, a od TV 50 cali 300 cm od ekranu. Też na TV 43" nie widzę pikselozy na 1920x1080, ale na TV patrzę z odległości jakoś 2,8m (to jakby patrzyć na 10" monitor o rozdzielczości 1920x1080 z 65cm). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do Twoich wymagań pasuje najbardziej 27" 1440p, 27" FHD to słaby pomysł - ja na moim 27" 1440p ograłem Wiedźmina i jakość obrazu w porównaniu do FHD gniecie totalnie (miałem pare dni 27" FHD).

Jak lubisz podziwiać grafikę to na dzień dzisiejszy 27" FHD nie ma racji bytu w PC.

A HDR400 uważam że lepiej mieć niż nie mieć - ten tak zwany "pseudo" HDR i tak robi robotę w grach a kto pisze że nie ma żadnego efektu to po prostu nigdy nie miał okazji sprawdzić i powtarza po innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy HDR przy takim monitorze ma sens czy to tylko zabieg marketingowy? Nie wiem czy nie przedłożyć tego HDR i 144hz nad 1440p.

HDR w monitorze IPS bez lokalnego wygaszania nie istnieje, przy 400 nitach zamiast czerni będziesz miał mleko. Zamień obsługę HDR na szeroki gamut DCI-P3 oraz 1440p.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDR w monitorze IPS bez lokalnego wygaszania nie istnieje, przy 400 nitach zamiast czerni będziesz miał mleko. Zamień obsługę HDR na szeroki gamut DCI-P3 oraz 1440p.

 

Jakiś konkretny model masz na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do 1440p i 144hz to zasadniczo trzeba jeszcze mieć sprzęt który to rozsądnie uciągnie, bo kupowanie takiego monitora żeby grac np fps 70-90fps trochę się mija z celem chyba.

 

Patrząc na Twoją sygnaturkę to masz taki sprzęt :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam podobny problem. 1080p 144hz czy 1440 75hz. Jednak zdycydowalem sie na AOC Q3279VWF tylko teraz pytanie czy na matrycy ips czy va???

Edytowane przez ashow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dylemat pomiędzy:

 

LG 27GL850-B NanoIPS HDR10

 

a

 

BenQ EX2780Q

 

Benq ma matrycę IPS, głośniki i pilota, LG można dać w pionie, ma też bogatszy zestaw kabli w pudełku, bo ma Zasilacz

Kabel HDMI, Kabel DisplayPort i Kabel USB 3.0, Benq ma tylko kabel zasilający.

Który z nich wybrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. 1080p 144hz czy 1440 75hz. Jednak zdycydowalem sie na AOC Q3279VWF tylko teraz pytanie czy na matrycy ips czy va???

 

Myślałem o tym modelu, ale naczytałem się niepochlebnych opinii o smużeniu i "błyszczącej" matrycy. Dodatkowo 32" to już jednak kolos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj mi przyszedl. Nie widze zadnego smuzenia a matryca nie jest blyszczaca. Na ips. Faktycznie wydaje sie duzy jak sie nie spodoba to mam 14 dni na odsylke. Generalnie fajny sprzet, czepiaja sie stojaka i jakosci wykonania ale jak dla mnie to monitor stawiam i stoi w jednym miejscu wiec mi to lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zapowiadałem opisuje swoje odczucia z zakupu. Wspominałem, że zdecydowałem się na Acer Nitro VG270UB tj. IPS, 1440p, 75hz. Monitor mam od maja b.r. Jestem zadowolony z wyboru 1440p i 75hz. Co do moich potrzeb to uważam to za lepszy wybór niż FHD i 144 hz. Do codziennego użytku 1440p jest bardzo wygodne. Do grania 75hz w zupełności wystarcza. Ten wybór wydaje się też lepszy mając na względzie nadchodzącą generacje konsol która ma mieć możliwość skalowania do 1440p i w większości tytułów nie uświadczmy więcej niż 60hz.

Natomiast z wyboru matrycy IPS jestem średnio zadowolony. Do tej pory działałem na TN i po przesiadce na IPS kolory robią wrażenie. Niestety doskwiera mi brak prawdziwego czarnego i backlight bleeding. Może to wina konkretnego egzemplarza może nie. Drugi raz IPS bym nie kupił. Jeżeli miałbym wybierać jeszcze raz to szukałbym monitora na matrycy VA z parametrami 1440p, 75 hz i niskim smużeniem. Na dziś uważam, że to idealne combo jeżeli ktoś nie chce dopłacać do 144hz.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Kamillo_87
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj chcę zamówić i też mam dylemat czy dokładać kasę do 165hz 1440p Acer Nitro VG271US za 1400zł w sklepie x czy kupić 75hz za tysiaka tak jak Ty 1440p i miec 400zł w portfelu.Hmm tak dumam,że mam rx570 aurous a chciałbym go wymienić co najwyżej na  1660 super albo rtx2060 /rx5600xt. A te karty raczej nie osiągną 100 do 160 fps w nowszych grach,ale w starszych grach tak więc nie wiem już teraz mam mentlik w głowie haha.Oddałem acera 32 cale va 1440p zakrzywiony 144hz bo smużył strasznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...