Skocz do zawartości
Chadżi

Kultura pracy rx580

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam rx580 od aorus w wersji 8G(nie jest to wersja XTR). Od jakiegoś czasu próbuje ustawić optymalne obroty wentylatorów na tej karcie w celu pozbycia się hałasu, który ta karta niestety potrafi czasami emitować. Siedzi ona w obudowie od SPC armis ar5x tg rgb. Czy jest ktoś w stanie podać jakie są najlepsze optymalne obroty wentylatorów na tej karcie, oraz ewentualnie, jakiej temperatury najlepiej nie przekraczać, aby nie narobić szkód? Karta niestety robi się denerwująca przy 2300-2400 RPM, a temperatura wynosi według pomiarów, jedyne 75 stopni Max. Chciałbym aby karta nie hałasowała oraz aby była bezpieczna pod względem temperatur. Jednym z rozwiązań jakie znalazłem, jest blokada fps na poziomie 60 i wtedy robi się ciszej oraz temperatury to Max 70, bez blokady, fpsy np gdy sięgają 80-90, robi się głośno. W drodze mam monitor 144Hz, przy którym, ustawianie limitu fps na nizsze, nie jest wskazane. Zostaje wiec jedno rozwiązanie, ustawienie odpowiednich wartości RPM, które wyciszą kartę, ale za razem nie spowodują żadnego przegrzewania karty oraz spadku wydajności karty. Do jakiej więc temperatury mogę dopuścić w stresie mojej karty?

Z góry dziękuję za kazdą pomoc, oraz przepraszam za długi opis problemu.

Pozdrawiam

Edytowane przez Chadżi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Undervolting ! + optymalny zegar i będzie OK . Miałem kiedyś dokładnie w/w kartę ;P

 

Jak mnie pamięć nie myli miałem ok. 1360 [MHz] przy ok. 1020 [mV] + pamięci w moim egzemplarzu dało się podbić o ok. 1000 [MHz]

 

Ustaw ok. 1300 - 1360 [MHz] rdzeń- na pamięciach np. + 600-800 i napięcie rdzenia zredukuj do minimalnej stabilnej wartości.

 

Ja używałem jej przy 1300 [MHz] na rdzeniu i ok. 1000 [mV] i ok. 8600 -efektywnie [memory - bez ruszania napięcia pamięci].

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, a takie zbicie zegarów nie wpłynie negatywnie na wydajność karty? Pytam, bo nigdy nie siedziałem w UnderVoltingu, ewentualnie czy będzie to różnica lekko zauważalna?

Edytowane przez Chadżi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, a takie zbicie zegarów nie wpłynie negatywnie na wydajność karty?

Zbijanie zegarów obniża wydajność o tyle o ile się zbija. Przy czym Phil76 nie pisze o zbijaniu zegarów tylko podnoszeniu i o undervoltingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież zalecił mi ustawić zegary 1300-1360, ja mam w tej chwili ustawione od kupna, fabrycznie, nic nie zmienialem, na 1365. To załóżmy że uda mi się osiągnąć stabilność po uv, przy zegarze 1360, czy będzie to zauważalna różnia? A może za pomocą aorus engine, ustawić profil "silent 1340Mhz" zamiast "gaming1365Mhz", który byl automatycznie po złożeniu komputera, bez żadnej mojej ingerencji. Ale też wtedy, czy tracąc te 25Mhz, czy tracę też duża wydajność w grach. Nie wiem jak to sobie przełożyć na wydajność

Edytowane przez Chadżi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież zalecił mi ustawić zegary 1300-1360, ja mam w tej chwili ustawione od kupna, fabrycznie, nic nie zmienialem, na 1365. To załóżmy że uda mi się osiągnąć stabilność po uv, przy zegarze 1360, czy będzie to zauważalna różnia? A może za pomocą aorus engine, ustawić profil "silent 1340Mhz" zamiast "gaming1365Mhz", który byl automatycznie po złożeniu komputera, bez żadnej mojej ingerencji. Ale też wtedy, czy tracąc te 25Mhz, czy tracę też duża wydajność w grach. Nie wiem jak to sobie przełożyć na wydajność

1365 podzielić na 1360 daje 1,003676471 co daje różnicę 0,3%. Czyli przy 100fps różnica będzie 0,367 klatki

1365 podzielić na 1300 daje 1,05 co daje różnicę 5%. Czyli przy 100fps różnica będzie 5 klatek

Tak mniej więcej to wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, a takie zbicie zegarów nie wpłynie negatywnie na wydajność karty? Pytam, bo nigdy nie siedziałem w UnderVoltingu, ewentualnie czy będzie to różnica lekko zauważalna?

Rozsądnie zrobiony Undervolting nie powoduje obniżenia wydajności,jak już to nieznacznie

 

1365 podzielić na 1360 daje 1,003676471 co daje różnicę 0,3%. Czyli przy 100fps różnica będzie 0,367 klatki

1365 podzielić na 1300 daje 1,05 co daje różnicę 5%. Czyli przy 100fps różnica będzie 5 klatek

Tak mniej więcej to wygląda

Dobra,już więcej tu nie udzielaj,bo te liczby nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozsądnie zrobiony Undervolting nie powoduje obniżenia wydajności,jak już to nieznacznie

...a w wielu przypadkach działanie na niższym vcore przy lekko podniesionych zegarach

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a w wielu przypadkach działanie na niższym vcore przy lekko podniesionych zegarach

Też się zdarza,przy undervoltingu również może się wydajność zwiększyć przez wyższy zegar GPU(Boost na GPU zależy w dużej mierze od Temperatury rdzenia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, A czy przed tym uv, bezpieczne będzie, jeśli spróbuje w tej aplikacji aorus engine, zmienić profil na silent 1340Mhz, aby zobaczyć jak wtedy mają się wydajność oraz RPM ? Czy to ma wogole sens ? Zastanawiam się, czy te profile zmieniają też domyślnie napięcie, czyli taki automatyczny uv, za pomocą zmiany profilu?

Edytowane przez Chadżi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej będzie,jak spróbujesz ten profil Silent,zobaczysz co będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, do wieczora to ogarnę, i się odezwę. Dziękuję za dotychczasowe porady ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, nie wiem czym to jest spowodowane, ale po przeliczeniu na profil "silent 1340Mhz, taktowanie pokazuje jedynie 1300Mhz, przy czym są częste lagi w grze (Borderlands 3) oraz bardzo duze dropy taktowania, a Marta I tak grzeje się do tych 75 stopni i halas . Zanim zrobię uv, chciałbym jeszcze pobawić się RPM, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji, jak jest maksymalna bezpieczna temperatura dla tego radeona. Przypomnę, że hałasu nie ma przy blokadzie klatek na 60, ale przy monitorze 144Hz, niechętnie chce blokować te klatki.

 

Lagi są w każdej grze, ale aktualnie gram w Borderlands 3 i podałem ta grę jedynie za przykład

 

Oraz, jeszcze jedna sprawa, której nie rozumiem. Dlaczego przy wylaczonej blokadzie klatek oraz wyłączonym vsync, gdy fps rozwiną się do ok 100-110, widać zbicia taktowan na rdzeniu ?

1365-1356-1363-1364-1365

Karta na odblokowanych wszystkich blokadach I vsync, grzeje się wtedy co prawda nawet do 79-81 stopni, czy to już moze byc ta bezpieczna temperatura, przy której karta zbija taktowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie podczas gry zmienia się w przeciągu sekundy/sekund,bo masz GPU Boost

79-81 st. to jak dla mnie max.bezpieczna temperatura dla karty(karty mogą pracować bezpiecznie do 85-90 st. bez zrzucenia taktowań)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edyt. nie ten temat

Edytowane przez 8V32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie takie chwilowe zbijanie zegarów jest całkiem normalne? Czy może to zależeć od gry, bądź też od fps, które karta w tej grze generuje ?

Jest to ostanie pytanie przed podjęciem się uv :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RX 580 powinien trzymać na sztywno ustawione zegary. Jak ustawiłem na swojej 1375 Mhz i zrobiłem UV to ani o 1 MHz się to nie zmieniało i tak powinno być ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • W związku z niezgodnością z regulaminem działu Sprzedam, wątek zostaje zamknięty i przeniesiony do Śmietnika.
    • Owszem ,ale wszystko do czasu   ,podróżować możesz bez dokumentu ,ale w pewnym momencie sytuacji  owy dokument będziesz musiał pokazać  . Jak obecne działania  nie przyniosą  efektu  ,a na razie  chodzi o to aby tych co przebywają za granicą zarejestrować w komisjach wojskowych  to pewnie będzie dokręcanie śruby .Myslę ze wyłapywanie i odsyłanie   na UA  to kwestia  kilku miesięcy
    • Cześć, mam na sprzedaż nowy laptop Dell G15 5530. Laptop dostałem w prezencie od rodziny, niestety nie jest mi potrzebny bo kupiłem niedawno komputer stacjonarny. Dokument zakupu z marca tego roku. Laptop wyciągnięty z pudełka w celu zrobienia zdjęć. Laptop uruchomiony raz w celu sprawdzenia czy działa. Dokładna specyfikacja sprzętu poniżej: Procesor - Intel® Core™ i7-13650HX (14 rdzeni, 20 wątków, 3.60-4.90 GHz, 24 MB cache) Pamięć - RAM 16 GB (DDR5, 4800 MHz) Dysk - SSD M.2 PCIe 1TB Rozdzielczość ekranu 1920 x 1080 (Full HD) Częstotliwość odświeżania ekranu 340 Hz Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060 System operacyjny Microsoft Windows 11 Home Zasilacz 330 W Zdjęcia mogę podesłać na priv. Cena 6500zł + ewentualne koszta wysyłki. Odbiór osobisty na terenie Olsztyna. Pozdrawiam.
    • Ale bez problemu sobie podróżujesz po UE. No i jakoś te miliony nielegalnych imigrantów też sobie są i podróżują po całej UE. Nikt ich specjalnie nie sprawdza i nie zatrzymuje. Na pewno są lub będą fundacje które w tym pomogą.
    • Witam. Komputer z obudową BQ 500DX w której siedzi na stock ustawieniach Ryzen 5700X na którym zamontowane jest chłodzenie Noctua UH-14S z 2 wentylatorami w push-pull Arctic P12 PWM PST. Temperatury są bardzo spoko jednak przy każdym grzebaniu w budzie, czyszczeniu czy też wymianie pasty raz na 6-12msc to już mnie krew zalewa od tych zapinek i demontażu tejże wieży. Buda dość mała więc AIO na górę to można zapomnieć o ALF'ie, a z przodu by nie pasowało estetycznie... Zresztą to komp żony więc "trochę" to utrudnia (wizualnie musi się podobać, a AIO jej się nie podoba...). 1. W oko wpadł mi ostatnio Arctic 36 ARGB - montaż wentylatorów wydaje się znacznie bardziej komfortowy niż te zapinki, wieża niższa, wydajność na papierze wydaje się OK. Jedyne czego się obawiam to 4 heatpipow i czy ram Corsair Vengeance  LPX wejdzie/zmieści się pod spód (obecnie 2 używane kanały pamięci są pod Noctua/jej wentylatorem). Co sądzicie o tym? 2. Coś innego sensownego jeszcze znajdę gdy stawiamy na komfort montażu/demontażu/czyszczenia, cisza, chłód i wincyj światełek jak na choince...?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...