Skocz do zawartości
wnuczusiek

Jak tanio ulepszyć stary komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Chciałbym tanio ulepszyć komputer, który leży za szafą. Zależy mi na tym aby płynnie chodził LOL, Counter strike itp.

Oto zestaw który posiadam:

 

Płyta głowna: gigabyte EP45-DS3LR

Dysk HDD 250gb

Karta graficzna: gtx 550ti

Procesor: Pentium Dual-Core E5300

Ram: 4GB

 

Pisząc tanio mam na myśli koszt 200-300 zł. Części mogą być używane. Karta graficzna nie jest z tego kompa i wiem, że gdybym miał lepszy procesor na luzie udźwignęłaby LOLA i CSA na wysokich ustawieniach.

Dziękuję bardzo i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram ddr2. Zasilacz ATX 12V 2.2 compatible 480W

 

Rzecz w tym, że mam drugi komputer na którym gram na co dzień. Tak jak w opisie- chciałbym ulepszyć ten niewielkim kosztem, aby mógł pograć na nim mój brat w csa lub lola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zostać przy tej platformie to wgrać nowy bios i wsadzić w płytę Xeona E5450, ewentualnie E5440 gdyby różnica w cenie była duża. Do tego więcej ramu jeśli nie masz zajętych wszystkich banków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na odsprzedanie Xeona 5440 po modzie (nie kręciłem go, więc nie wiem ile "pójdzie", gotowy do montażu, jakby co oczywiście ;). Do tego mam 2x2 GB DDR2 (jeśli masz już na płycie 2x2 GB) lub 4x2GB DDR2 800 MHz (jeśli masz 4x1 GB DDR2) - wtedy będziesz miał 8 GB RAM. Co do karty, CS i LoL chyba nie wymagają DX10 więc możesz kupić starszą ale wydajną kartę za równowartość dobrej flaszki albo nowszą - tu w zasadzie najlepszą jaką warto to do równowartości ok. 200 PLN dokupisz GTX 750Ti 2GB i odpalisz nawet jakąś nowość :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj core 2 duo E8400 lub lepiej E8600 za 20 do 50 zł na pewnym portalu i podkręć na tej płycie w okolice 3,6 - 4GHz, do tego kości 2x2gb 800MHz ddr2 około 30zł. Tylko grafika drogo wyjdzie myślę gtx 750 Ti (koniecznie titanium) za około 200zł. Sam robiłem taką opcje i płaciłem takie pieniądze jak napisałem. Aktualnie procek lata na 4GHz przy około 60'C. Pamięci RAM łącznie 6GB i grafika na razie gtx 460, ktore własnie chciałem zmienić na 750Ti. Przy konfigu z gtx 460 gram w WoT w około 60 fps na srednio-wysokich detalach. W LOL-a nie gram ani CS ale jestem pewny, że bez problemu sobie poradzi.

Edytowane przez czapelka21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xeon będzie lepszy, SSE 4.1 (bez tych instrukcji wiele gier się nie uruchomi), większy cache (12MB) i lepiej się kręcą (praktycznie wszystkie sztuki dociągną do 3,3 GHz, powyżej i tak trzeba inwestować w chłodzenie). No i to są 4 rdzenie a nie 2 bez wielowątkowości. Co do karty, 750Ti będzie ok, 460tki są już stare i lubią paść i ciągną więcej prądu. GT1030 jest też rozsądną alternatywą (wydajność niemal identyczna jak 750Ti).

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej dzięki panowie, postanowiłem ze kupię procesor i trochę ramu. Kartę zostawię swoją. Prosiłbym was tylko abyście pomogli mi wybrać który procesor i jaki ram, oraz jakie aktualizacje biosa mam zrobić, bo szczerze mówiąc mam mała wiedzę na ten temat. Mozecie tłumaczyć jak dla zielonego. Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Chciałbym tanio ulepszyć komputer, który leży za szafą. Zależy mi na tym aby płynnie chodził LOL, Counter strike itp.

Oto zestaw który posiadam:

 

Płyta głowna: gigabyte EP45-DS3LR

Dysk HDD 250gb

Karta graficzna: gtx 550ti

Procesor: Pentium Dual-Core E5300

Ram: 4GB

 

Pisząc tanio mam na myśli koszt 200-300 zł. Części mogą być używane. Karta graficzna nie jest z tego kompa i wiem, że gdybym miał lepszy procesor na luzie udźwignęłaby LOLA i CSA na wysokich ustawieniach.

Dziękuję bardzo i pozdrawiam!

 

Kup używany xeon x3360 ma 4 rdzenie, pasuje na s775 bez żadnych modyfikacji, można podkręcać i kosztuje 89zł. (ewentualnie x3320 za około 59zł, to samo tylko niższy zegar). Ewentualnie jak się boisz xeona to q9400 z tym że xeon ma 2x więcej cache więc i wyższą wydajność.

W drugiej kolejności 4GB ram

i na końcu grafikę. może być ten 750ti tak jak pisali powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz odpowiednią stronkę:

https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/2/#lga-771-xeon-cpu-list

 

Twoja płyta jest wspierana, tu masz bezpośredni link do BIOSu:

https://drive.google.com/open?id=0BwYmGNd1ssOVYWs1YldId3hJd2M&authuser=0

 

Po jego wgraniu płyta rozpozna włożony procesor.

 

Jeśli chcesz, mam gotowego "zrobionego" Xeona 5440 i potrzebny Ci RAM (daj wtedy znać na priv, daję gwarancję rozruchową). Oczywiście możesz sobie poszukać 5450 lub 5460. Tylko uważaj - raz, że muszą mieć przyklejoną specjalną przejściówkę na PINy (od dołu), a druga - wyszczerbione wypustki w laminacie (po przeciwnej stronie aniżeli w Socket 775). Można kupić "gołe" Xeony, a przejściówkę musisz sobie zrobić sam, z kolei używane sztuki od kogoś, kto wykonał mod WRAZ z dodatkowym chłodzeniem (przyda się :)) jest dobrym pomysłem. W ogóle to bez dobrego chłodzenia nie ma co się bawić i najlepiej kupić Q6600 i go podkręcić (spokojnie pójdzie do poziomu Xeonów bez żadnych kombinacji czyli powiedzmy 3,1-3,2 GHz). To dalej 4 rdzenie, więc będzie progress, a procka po prostu wkładasz, podkręcasz spod BIOS, ewentualnie robisz moda na FSB 1066:

https://linustechtips.com/main/topic/767799-how-to-lga-775-bsel-mod-overclocking-with-tape/

 

Jednak masz dość dobrą płytę, więc jak zasilacz to nie jakieś padło, spokojnie podkręcisz Q6600 w zwykły sposób.

 

Także jak widzisz, rozwiązań masz kilka, ja oczywiście nie namawiam do zakupu u mnie ale po prostu mam gdzieś na luzie X5440 którego jednak nie używam i z 5 kostek DDR2 2GB, nie mam jedynie porządnego chłodzenia, ale to kupisz za grosze...

 

A jakbyś wątpił, czy warto się bawić, proszę bardzo:

 

 

Można? Można :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym coś co po prostu kupię i włożę bez żadnych modyfikacji. Ten xeon x3360 będzie ok? Jak go kupię i włożę to nie będę musiał aktualizować biosa ani robić jakichś przejściówek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor:

https://www.olx.pl/oferta/q9400-CID99-IDC3Vpo.html#18be9659e3

https://www.olx.pl/oferta/q9400-procesor-intel-CID99-IDE0VRG.html#18be9659e3

lub trochę drożej:

https://www.olx.pl/oferta/procesor-intel-core2-quad-q9550-4x2-83ghz-12mb-lga775-CID99-IDDfSNw.html#6a1075fea0

 

wkładasz, nakładasz nową pastę i działa. Kartę możesz jeszcze zostawić - nie ma sensu bardziej w to inwestować.

RAMu poszukaj w okolicy DDR2 jak najtaniej, żebyś miał w sumie 8GB.

Edytowane przez lubię zimne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy kości ram ddr2 są wszystkie takie same? Bo mam możliwość dostania za darmo 2x po 2GB tylko ze jedna kingston a druga hynix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując gotowy Xeon 54xx po modzie i po wgraniu BIOSa (2 minuty roboty) pali od strzała i jest tańszy, X33xx jest droższy (jakieś x2) i żadnej dodatkowej korzyści z tego tytułu nie masz. Kto co lubi :).

 

Q6600 kręci się podobnie jak Q9400 na stocku (oczywiście jego też można podkręcić), po prostu za 4 dyszki już możesz mieć 4 rdzenie 3+ GHz, trzeba troszkę jednak się "pobawić" bo i platforma stara. Cóż - RAMy będziesz miał w dwóch wariantach, 667 MHz i 800 MHz, oczywiście najlepiej ten drugi scenariusz i żeby RAMy były zbliżone - powinny działać w dualu 4x2 (pytanie co masz aktualnie). Za darmo to najlepsze ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując gotowy Xeon 54xx po modzie i po wgraniu BIOSa (2 minuty roboty) pali od strzała i jest tańszy, X33xx jest droższy (jakieś x2) i żadnej dodatkowej korzyści z tego tytułu nie masz. Kto co lubi :).

 

Q6600 kręci się podobnie jak Q9400 na stocku (oczywiście jego też można podkręcić), po prostu za 4 dyszki już możesz mieć 4 rdzenie 3+ GHz, trzeba troszkę jednak się "pobawić" bo i platforma stara. Cóż - RAMy będziesz miał w dwóch wariantach, 667 MHz i 800 MHz, oczywiście najlepiej ten drugi scenariusz i żeby RAMy były zbliżone - powinny działać w dualu 4x2 (pytanie co masz aktualnie). Za darmo to najlepsze ;).

 

xeon 33xx jest na s775 wiec nie wymaga żadnych modyfikacji ( 54xx jest na s771 więc modyfikacje procesora są potrzebne ).

Płyty asusa oficjalnie wspierały xeony więc nie było żadnego problemu. Gigabyte nic o tym nie wspomina więc najwyżej procesor w biosie będzie 'Genuineintel' albo 'unknown' albo 'core q9500'.

 

q6600 ma mniej cache L2, starszy proces(pobór mocy temperatury) i ogólnie niższą wydajność na ustawieniach fabrycznych względem q9400, także ciężko go polecać.

 

Ja bym brał x3360(czyli odpowiednik q9500 lub tańszy x3320) a jeżeli boisz się xeona to q9400, q9500, q9550, q9650 itd.

PS. Przy tych procesorach są różnice rzędu 20-40zł, to nie majątek a warto dopłacić do droższego, bo to będzie zauważalne przy sprzęcie tej klasy.

 

A czy kości ram ddr2 są wszystkie takie same? Bo mam możliwość dostania za darmo 2x po 2GB tylko ze jedna kingston a druga hynix

 

Jak za darmo to na pewno warto! :-) czasami tylko mogą razem nie zadziałać (ale to zależy od płyty) więc po prostu trzeba spróbować.

Edytowane przez mjwhite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, chyba najlepszym wyjściem w moim przypadku będzie q9500. Ramy tez sprawdzę jakie mam i odkupię 2x 2gb takie same

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, chyba najlepszym wyjściem w moim przypadku będzie q9500. Ramy tez sprawdzę jakie mam i odkupię 2x 2gb takie same

 

Za 100zł jest q9550 ( ma 12MB cache zamiast 6M jak w q9500), jeżeli Tobie wystarczy to warto dołożyć.

 

https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-2-quad-q9550-9135728047

https://allegro.pl/oferta/intel-core-2-quad-q9550-4x2-83ghz-12mb-1333-775-9133043153

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a miało być tanio. Kolego kup to za 10zł i gwarka 12 m-cy.

https://allegro.pl/oferta/intel-c2d-e8400-3-0-ghz-gw12m-cy-krk-8366057748

 

Podkręć i zobacz czy Cię zadowala. Ja brałem quady pod uwage jak procka wybierałem i proponuję Ci poogladać filmiki z gier porównujące c2d i c2q. Stąd wziąłem 2 jajka. Jak chcesz większej mocy to niestety nie z tej generacji. Bierz po taniości i będzie spoko. U mnie 4 GHz na E8600 idą przy standardowo ustawionych RAM-ach i bez podnoszenia napięcia na procku. Wszystko w dodatku na standardowym chłodzeniu. Procki z tej serii mają bardzo dobre opinie jak również procki z serii E7XXX ponieważ mają wolniejszą szynę, mniej się grzeją a świetnie podkręcają.

Edytowane przez czapelka21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, męczący wątek... Najlepiej wziąć okazyjnie Xeona X5440 czy nawet X5430 i kręcić. Słaba sztuka zrobi 3,3 GHz i pójdzie na chłodzeniu boxowym. Dobra sztuka po lappingu i innych gusłach nawet do 3,8+. Jeśli jest po zrobionym modzie, wgrywa się BIOS (minuta roboty) i ma się wersję Q9xxx za grosze ze wszystkimi benefitami - największym cache'm, możliwością OC, pełnymi 4 rdzeniami i obsługą instrukcji SSE 4.1. Jak pokazałem na linku wyżej, odpala na takim CPU nawet RE2 (na leciwym już 750Ti), więc warto dołożyć i wydać ok. 40-50 PLN za takiego Xeona.

 

Jeśli autor postu jest zainteresowany, to oferuję okazyjnie swojego X5440 (4x2,83 GHz z możliwością OC), zmodowany, gotowy do włożenia do płyty za 50 PLN z wliczonymi KW paczkomatem (to jest tanio, bo najtańsze sztuki po modzie to 50-60 PLN), ew. mogę dorzucić RAM jeśli trzeba i będzie bez zbędnego dywagowania i wydania niepotrzebnie grosza. Ja ten procek trzymam "na kiedyś", kupiłem go w zeszłym roku do projektu "reanimacji" starego komputera C2Q, ale plany się zmieniły i pewnie nigdy go nie użyję, a nie widzę absolutnie żadnego powodu, żeby dopłacać do Q9xxx czy X33xx skoro X54xx zrobi to samo. Resztę kasy przeznacz na grafę i na tym kompie (4 rdzenie, 8 GB RAM, karta powiedzmy 750Ti 2GB lub GT1030 2GB) otrzymasz +/- ekwiwalent laptopa z niskonapięciowym i3 8 generacji, 8 GB RAM i MX150, a na tym pójdą nowości na low w 1080p lub 900p/720p i zostanie jeszcze zapas na OC procesora (ale tu już potrzebne będzie lepsze chłodzenie).

 

Procki z tej serii mają bardzo dobre opinie jak również procki z serii E7XXX ponieważ mają wolniejszą szynę, mniej się grzeją a świetnie podkręcają.

Gdzieś miałem cały worek E7500 i podobnych z demontażu starych kompów ale albo porozdawałem albo jako gratis dorzucałem do mobasów. Jeden czy dwa chyba mi się gdzieś ostały. Ale nie wiem czy jest sens, gdy można za parę groszy mieć quada z większym cache? Jakby od kogoś dostał, to tak, OC 3+, ale to dalej tylko 2 rdzenie i 2 wątki i brak SSE 4.1.

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tanio, to może to sprzedać? Płyta jest bardzo dobra (P45, 4 sloty na ram, nienajgorsza sekcja zasilania). Gdyby płyta poszła za 100zł, to można w 1155 się pakować a wtedy modernizacja obecnego zestawu do i5 SB wyjdzie groszowo.

Inwestowanie w 775, kupowanie przestarzałego procesora, ramu ddr2, które już do niczego innego nie posłużą, to podtrzymywanie trupa. Za rok-dwa wrócisz z tym samym problemem i z bezwartościowym sprzętem, tylko już bez możliwości rozbudowy. A do 1155 wtedy za grosze wsadzisz i7 i 16gb ram i pociągniesz kolejne 2 lata.

 

Jeśli nie iść tak inwazyjnie z wymianą płyty, to Xeon z posta wyżej i rozbudowa ramu do 4x2gb. Jeśli trzymac niezłą płytę, to należy ją dobrze wykorzystać.

 

E8400 za 10zł (raczej 19zł, bo wysyłka), to pomyłka. Za niewiele więcej można mieć 2 takie procesory zamknięte w jednym. Nie wiem czy autor tematu podkręca (bez względu na wybór - polecam), ale

nawet podkręcony E8400 będzie miał wydajność dobrego, ale wciąż Pentiuma 1155. To naprawdę lepiej zepchnąć płytę i przenieść się na i5 2xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, trochę się rozkreciliscie :D Chcę wydać 100-150 zł, aby braciak mógł pograć ze mną w csa i lola. Nie potrzebuje go rozbudowywać aby pociągnął mi kilka lat. Mozecie mi powiedzieć jakie ramy mam kupić? Mam takie: DDR2 2gb x 2, ADATA 800mhz 2GX16. Boje się ze jak kupię inne to nie będzie działać. Moglibyście doradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/oferta/geil-ultra-ddr2-2x1gb-800mhz-cl4-CID99-IDEkNWf.html#1b6d4b9a0d

https://www.olx.pl/oferta/kingston-hyperx-ddr2-2-gb-800mhz-cl4-CID99-IDCLZDx.html#dd8c8dbe63

 

W zupełności 2 dodatkowe gigabajty wystarczą. Koniecznie kup markowe, ja za 30zł kupiłem jakieś z demontażu bezmarkowce i lipa straszna była. Pamięci były pokrzywione choć w slot wchodzily bez problemu. Kilka sekund po starcie byly gorące ze dotknąć się nie dało, zapewne zwarcie miały. Odesłałem i zamówiłem geil te pomaranczowe zdemontazu domowego kompa i z 6GB łacznie mam jeszcze zapas. System i wlaczony WoT łacznie zasysaja minimalnie ponad 5GB. Nie inwestuj za duzo w takiego kompa bo szkoda kasy.

 

Dla tych co uwazaja ze 200zł w kompa nawet na rok to dużo to prosto liczac daje zaledwie 17zl miesiecznie. Taniocha. Ale w tej sytuacji nie ma co szalec.

Edytowane przez czapelka21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko modowany xeon 54xxx. tu na forum nawet jest specjalny temat co i jak tzreba zrobić na każdej płycie. ta EP45 to fajna płyta do oc więc xeon na 3,5ghz pójdzie bezproblemowo, jeszcze ze 2GB ddr2 + jakiś radeon hd7790/ gtx750ti i będzie :thumbup:

 

https://forum.pclab.pl/topic/933619-Procesory-LGA-771-w-plytach-LGA-775/

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze nic nie kupiłeś? Wybierz cokolwiek z dotychczasowych propozycji, byle tanio i miało 4 rdzenie.

 

Panowie, trochę się rozkreciliscie :D Chcę wydać 100-150 zł, aby braciak mógł pograć ze mną w csa i lola. Nie potrzebuje go rozbudowywać aby pociągnął mi kilka lat. Mozecie mi powiedzieć jakie ramy mam kupić? Mam takie: DDR2 2gb x 2, ADATA 800mhz 2GX16. Boje się ze jak kupię inne to nie będzie działać. Moglibyście doradzić?

Kup podobne. Nie muszą być takie same. Prędkość 800MHz - nie kupuj wolniejszych bo spowolnią wcześniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...