Skocz do zawartości
el_oscyppo

Ryzen 3700X Overclocking... + Idle-clocking

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

do tej pory zgłębiłem juz setki wątków w tym temacie, przeczytałem większość poradników, informacji i dyskusji typu "the final words" na reddicie. Mimo to, albo OC funkcjonuje w dzisiejszym świecie inaczej niż mi się wydaje, albo czegoś tu nie rozumiem... Ostatnie kilka dni bawię się ustawieniami na Ryzen 3700X + MSI x570 Unity na Ryzenowym planie zasilania Balanced (swoją drogą świetna płyta bez świecidełek - polecam). Szczerze mówiąc pytań mam tyle, że nie wiem jak to zwięźle ubrać w słowa... Wiele funkcji jest zdublowanych, albo wzajemnie na siebie wpływają i wszystko to jest mocno zagmatwane.... to może w punktach?

 

1. Takie podstawowe pytanie: rozumiem, że cokolwiek bym w BIOSie nie ustawił w Settings\Advanced\AMD Overclocking - to zadziała wtedy i tylko wtedy gdy OC\Overclocking\ w różnych parametrach ustawię jako wartość "AMD Overclocking"? Rozumiem to tak, że albo ustawiam coś ręcznie, albo wartości są pobierane z AMD-OC i ustawiam je tam?

 

2. Kwestia napięcia Vcore (spoko, wiem już czym się różni od VID z poradnika :) ) - mając na uwadze pkt 1 - nie ważne w jaki sposób chcę ustawić Vcore (rozumiem, że to opcja CPU Core Voltage w tym BIOSie) czy jako Override i z palca wartość, czy jako AMD-OC i tam z palca wartość - działa to dziwacznie i niezgodnie z zamierzeniem. Przykładowo, jak mam wszystko na Auto, to w idle napięcie skacze od 0.6 do nawet 1.5, przy czym bardzo często i napięcie i zegary są bardzo wysokie (nawet do 4400MHz), natomiast pod obciążeniem (Cinebench) max Vcore nie przekracza 1.2xxV a zegary są max na 4024Mhz..... to jakaś nowa moda teraz, że boost działa w Idle, a kiedy moc jest potrzebna to już tyle z siebie nie daje? To zupełnie bez sensu.... A kiedy ustawiałem w BIOSie na sztywno Vcore np 1.35V - działy się lepsze jaja, w Idle dalej wszystko podobnie skacze jak chce, ale pod obciążeniem Vcore max 1.1V a zegary max... 2700MHz....? Ja tego serio nie rozumiem....

 

3. Magiczna opcja Game Boost podbija zegary na sztywno do 4200MHz i faktycznie wszystkie rdzenie chodzą tak non-stop.... Ale nie dość, że 4200 to nie jest 4400 które jak wynika z powyższego jest do osiągnięcia, to jeszcze powoduje, że wszystko również non stop się grzeje, szumi itp... ktoś tego używa? Wg mnie opcja czysto marketingowa...

 

4. Męcząc się z tematem wysokich napięć i zegarów w Idle w końcu ustawiłem w BIOSIe Cool'n'Quiet i Global C-state na enable i faktycznie napięcia są może i trochę średnio niższe, ale i tak co chwila skaczą do absurdalnych wartości... i przypomniało mi się, że istnieje jeszcze coś takiego jak PBO (Precision Boost Override) - oczywiście cały czas ustawione na Auto... więc może to miesza?

 

Kiedyś było prościej... pamiętam jak kręciłem AMD K6-II, ustawiało się dosłownie 3 rzeczy: max taktowanie FSB (Front Side Bus, gimby nie znajo hehe), którą wytrzymywał cały system (w szczególności RAM), max mnożnik procka dopóki się nie przekręcał, a potem tylko zwiększało Vcore zworkami na płycie dopóki chłodzenie wyrabiało - ot i tyle. A teraz to jest jakaś magia....

 

Ogólnie byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi wytłumaczył które opcje kiedy faktycznie mają zastosowanie, a kiedy włączając coś - coś innego jest ignorowane. Na razie widzę cyrk i już nie chodzi mi o kwestie wydajności czy temperatur (to później), ale żeby w ogóle to co ustawiam w BIOSie miało odzwierciedlenie w rzeczywistości.

 

---edit---

Pewnie ktoś zapyta. Sterowniki najnowsze ze strony producentów (np stery do chipsetu AMD ze strony AMD, a nie MSI, stery do grafiki od nVidia a nie z WinUpdate - bo nowsze, itd.). BIOS najnowszy dostępny z połowy stycznia 2020 (jest na AGESA 1.0.0.4).

 

Również znane są mi zagadnienia "observer effect", wiem, że uśpione rdzenie pokaże mi tylko Ryzen Master, a Idle Vcore - CPU-Z - bo inne apki sprawdzając wzbudzają procka i pokazują głupoty w Idle. Do sprawdzania pod obciążeniem używam Cinebench + HWMonitor

Edytowane przez el_oscyppo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Taktowanie i napięcia na auto zależą od obciążenia i to normalne że spadają w cinebenchu który mocno obciąża procesor (np. w grach powinno być wyższe taktowanie). Napięcia wyższe w idle i przy obciążeniu niewielkiej ilości rdzeni też są normalne, procesor dobiera to bezpiecznie i automatycznie.

 

1. Wydaje mi się że chodzi ci o to, że w biosie MSI można zmieniać te same wartości (np CPU vcore) w dwóch różnych zakładkach biosu (mam płytę MSI b450 i tam jest coś takiego). Z tego co zauważyłem zmiana w jednym miejscu automatycznie zmienia też wartość w drugiej zakładce.

 

3. 4. Game boost i PBO bym najpierw wyłączył do testów. PBO powoduje zwiększenie limitów mocy i natężenia prądu w procesorze (limity widoczne w ryzen masterze) i raczej nic nie daje jeśli nie widzisz w ryzen masterze że wskaźnik dochodzi do 100%. Testy zazwyczaj wskazują na brak poprawy wydajności przy włączeniu PBO + autoOC 200mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2. Kwestia napięcia Vcore (spoko, wiem już czym się różni od VID z poradnika :) ) - mając na uwadze pkt 1 - nie ważne w jaki sposób chcę ustawić Vcore (rozumiem, że to opcja CPU Core Voltage w tym BIOSie) czy jako Override i z palca wartość, czy jako AMD-OC i tam z palca wartość - działa to dziwacznie i niezgodnie z zamierzeniem. Przykładowo, jak mam wszystko na Auto, to w idle napięcie skacze od 0.6 do nawet 1.5, przy czym bardzo często i napięcie i zegary są bardzo wysokie (nawet do 4400MHz), natomiast pod obciążeniem (Cinebench) max Vcore nie przekracza 1.2xxV a zegary są max na 4024Mhz..... to jakaś nowa moda teraz, że boost działa w Idle, a kiedy moc jest potrzebna to już tyle z siebie nie daje? To zupełnie bez sensu.... A kiedy ustawiałem w BIOSie na sztywno Vcore np 1.35V - działy się lepsze jaja, w Idle dalej wszystko podobnie skacze jak chce, ale pod obciążeniem Vcore max 1.1V a zegary max... 2700MHz....? Ja tego serio nie rozumiem....

Tak działa PBO i to ogólnie jest spoko.

Przy krótkotrwałym obciążeniu jednego rdzenia wrzuca wysokie napięcie i taktowanie aby szybciej pracować. W idle w tle sobie OS czasem coś tam skrobnie i wtedy jeden rdzeń tak wskakuje, jak podejrzysz wszystkie to cześć rdzeni wtedy w ogóle jest uśpiona.

 

Natomiast pod obciążeniem zależnie od tego jakie ono jest to ustawia niższe Vcore i niższe MHz aby nie przemęczać CPU. Przynajmniej u mnie - jednorazowe peaki to 4.55 przy 1.46V, obciążenie długotrwałe jednego wątku to okolice 4.4 GHz i napięcia rzędu 1.36V obciążenie wszystkiego OCCT to 4.2-4.3 przy napięciu rzędu 1.2-1.25 natomiast mała próbka + AVX2 to 4.08 i 1.2V. (z włączony PBO)

 

Dłubałem trochę samemu i szczerze mówiąc PB+PBO działa na tyle fajnie, że wydajnościowo nie ma moim zdaniem wielkiego sensu żyłować ręcznie proca. Zwłaszcza, że się słyszy trochę historii o degradacji Matisse.

 

@3 Game boosta czy inne producenckie OC bym olał. Na Gigabyte Easy Tune czy jak to się tam nazywało działa równie kiepsko na tle AMDowskiego XFR.

 

@4 Tak to, pewnie PBO miesza, ale jeśli masz coś ustawione na sztywno to powinno samo się wyłączyć. Przynajmniej po przejrzeniu kilku tematów na Anandzie to dowoltowanie jednego rdzenia do tych 1.5V przy okazjonalnym obciążeniu to nic złego, jak Cię straszą wartości można offset ustawić względem tego co ustawia PBO (bez wpływu na wydajność tak o kilkadziesiąt mV, ale obserwowalne napięcia spadaja wtedy więcej).

Jak sobie popatrzysz na wykres w jakimś programie to zobaczysz, że to wysokie Vcore jest tylko chwilami, a tak to jest w okolicach 1-1.1V bądź mniej (tutaj dość istotne jest czym sprawdzasz, jak masz kilka programów monitorujących odpalonych na raz to one odpytują co chwila CPU i same go wybudzają :P)

 

 

Ja Ci radzę ustawić PBO, AutoOC - tam wszystko na maksa (Choć przy matisse i PBO scalar i poziom oc są ignorowane i tak chyba), limity TDB na mobo i tyle.

A ręczne podkręcanie odpuścić.*

 

 

*A jeśli podkręcasz ręcznie 3700X to można się zainteresować podkręcaniem CCX osobno bo zwłaszcza w 3700x podobno zwykle jeden się podkręca zauważalnie lepiej.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozróżniajmy PB czyli Precision Boost od PBO czyli Precision Boost Overdrive ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, słusznie. My bad.

Poprawiłem.

Natomiast PBO i AutoOC i tak polecam ustawić, wtedy procesor częściej i potencjalnie wyżej boostuje, efekt moim zdaniem jest lepszy niż przy OC na sztywno.

 

Odnośnie funkcji

PB - to mechanizm boost AMD (jak Turbo Boost intela), ale nie działa przy stałym OC (przynajmniej u mnie sie wyłącza automatycznie.)

PBO- to opcja poluzowania limitów PB, CPU moze dostać więcej mocy i częściej boostować

AutoOC - to odblokowanie boostowania ponad normalną wartość boosta. U mnie to dodatkowe 50 MHz tylko :P mimo ustawienia niby na max +200.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem częściowo do tego co powyżej (nie chce mi się quote wstawiać):

 

- na 100% ręczne ustawienia nie powodują wyłączenia tych "automatów", ale faktycznie spotkałem się z opisami, że powinny

- faktycznie to PBO mieszało, ale co ciekawe - nie mogę nigdzie znaleźć opcji od samego PB albo AutoOC (może źle szukam?)

- bawiłem się offsetem i zdawał się on mieć wpływ na napięcia pod obciążeniem, bo w idle skakały jak chciały nadal, ale co gorsza, miało to ogromny wpływ na max taktowanie podczas obciążenia, które drastycznie spadało (nawet do 2700MHz, czyli znacznie poniżej nominalnego) - a to już miało ogromny wpływ na wydajność...

 

Do tego w tym BIOSie jest masa opcji pobocznych mogących mieć wpływ na to wszystko również (jakieś Cool'n'Quiet, Global C-states, Low Idle current - tego jest pierdylion.....). Oglądałem taki filmik na YT z brodatym heavy metalowcem z kotem i bańką ciekłego azotu (sic!), który dość dokładnie starał się opisać co do czego służy i konkluzja była taka, że wszystko ma wpływ na wszystko. Może dobrym pomysłem było by założenie osobnego wątku o BIOSie w płytach MSI i w ramach dyskusji rozpykanie wszystkich opcji od A do Z? Mógłbym na bieżąco modyfikować pierwszy post w ramach potwierdzonych ustaleń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to zakładka AMD Overclocking to specjalnie miejsce gdzie Ryzen Master zapisuje ustawienia i (z tego co zauważyłem na Gigabyte Gaming 3 B350M) nadpisuje wszystkie wartości, jeżeli się powtarzają (wyjątkiem jest ustawienie auto, wtedy AMD Overclocking nic nie robi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...