Skocz do zawartości
prosiacek

Obniżenie prędkości w połączeniu pc-router-modem

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy wiecie co może być przyczyną takiego zjawiska:

 

Modem Vectry: Technicolor cga2121, w trybie bridge

 

Kiedy komp jest podpięty pod modem (w trybie bridge lub router) wszystko śmiga 100%, 600 Mb/s

 

Do modemu jest podłączony router TP Link TL-WR1043ND. Firmware Version: 3.19.32 Build 150910; Hardware Version: WR1043ND v2 00000000

 

W czasie ok 5 min po restarcie wszystko leci na maxa (screeny poniżej).

Mój link

 

Mój link

 

Później prędkość zwalnia do 250 Mb/s, upload bez zmian (screeny poniżej).

Mój link

 

Mój link

 

Można znów zrestartować itd. Czy ktoś ma jakiś pomysł. Firmware najnowszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hardware Version: WR1043ND v2 00000000

A może ruter już nie domaga ze starości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ruter już nie domaga ze starości?

 

Mam ten sam Router na symetryku 600/600 i predkosci internetu mam w ok. 600 down i up, czasem spadnie do 500 z hakiem (podejrzewam, ze wina dostawcy)

Moze byc wina dostawcy ale i samego speedtest.pl. Dodam, ze miewalem na speedtest.pl - czasem predkosc 300-400 ale najlepiej sprawdzalo mi sie pobieranie z Uplay lub Origin gdzie predkosci nadal latały 60MB/s do 70MB/s w sytuacjach gdy speedtest.pl potrafil pokazac 300-400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :)

 

A może ruter już nie domaga ze starości?

 

Liczę się z tym :/, ale wolałbym się upewnić, że jest sens w kupnie nowego.

 

Moze byc wina dostawcy ale i samego speedtest.pl. Dodam, ze miewalem na speedtest.pl - czasem predkosc 300-400 ale najlepiej sprawdzalo mi sie pobieranie z Uplay lub Origin gdzie predkosci nadal latały 60MB/s do 70MB/s w sytuacjach gdy speedtest.pl potrafil pokazac 300-400

 

Zapuść pobieranie:

ftp://ftp.task.gda.pl/test/10giga

http://download.xs4all.nl/test/10GB.bin

Też mam z Vectry 600 Mb/s i z tych pobiera mi ponad 70 MB/s.

 

Generalnie łącze trzyma parametry. W tym wypadku speedtest oddaje rzeczywistość, kiedy łącze pracuje na 100 % (czyli w połączeniu z modemem oraz chwilę po restarcie routera), to pobiebra 60-70 MB/s (GOG, Epic itp, również te pliki od mattpl).

Natomiast po spadku do 250 Mb/s, też odpowiednio spada DL 25-27 MB/s.

 

Wygląda jakby było jakieś ograniczenie, bo nie ma spadków, leci równo 250-260 Mb/s (25-27 MB/s) i jakby chciało więcej, a nie mogło...

Edytowane przez prosiacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczę się z tym :/, ale wolałbym się upewnić, że jest sens w kupnie nowego.

 

To żeby zamknąć temat jakąś konkluzją kupować nowy ruter?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, rozumiem, że resetowałeś go do fabrycznych? Dużo masz klientów do niego podłączonych? wifi włączone?

Ja na którymś starym (znacznie starszym od Twojego) tplinku miałem taki śmieszny objaw, że jeśli ktoś skorzystał z wifi o najlepszym dostępnym na ruterze szyfrowaniu (chyba aes-psk? tam był jeszcze tylko WEP i open) to ruter zwalniał nawet po kablu, ping był wyraźnie wyższy, nawet dwukrotnie. I zostawał na tym poziomie do resetu rutera. Wystarczyło nawiązać połączenie wifi i dostawał zamuły.

 

Jedynie co mi przychodzi do głowy to albo: uszkodzony ruter, albo w najnowszym firmware jest jakiś bug który go spowalnia. Być może jest programowo załatana luka bezpieczeństwa, i jak się załączy to taki jest efekt.

Dobrze by było chociaż podłączyć inny model na testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, rozumiem, że resetowałeś go do fabrycznych? Dużo masz klientów do niego podłączonych? wifi włączone?

Ja na którymś starym (znacznie starszym od Twojego) tplinku miałem taki śmieszny objaw, że jeśli ktoś skorzystał z wifi o najlepszym dostępnym na ruterze szyfrowaniu (chyba aes-psk? tam był jeszcze tylko WEP i open) to ruter zwalniał nawet po kablu, ping był wyraźnie wyższy, nawet dwukrotnie. I zostawał na tym poziomie do resetu rutera. Wystarczyło nawiązać połączenie wifi i dostawał zamuły.

 

Jedynie co mi przychodzi do głowy to albo: uszkodzony ruter, albo w najnowszym firmware jest jakiś bug który go spowalnia. Być może jest programowo załatana luka bezpieczeństwa, i jak się załączy to taki jest efekt.

Dobrze by było chociaż podłączyć inny model na testy.

True, musiałbym przetestować z innym ruterem. Dzięki, pokombinuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

True, musiałbym przetestować z innym ruterem. Dzięki, pokombinuję.

 

Hmm, na teoretycznie nowszym routerze TP Link Archer C9 v 3.0 - leci ok 450 Mb/s, ale za to bez spadków. Dziwne to jakoś.

 

Dobra, to ma coś wspólnego z adresem MAC i tak (na tym Archer C9):

1. generalnie są trzy opcje: default MAC, clone MAC oraz custom MAC;

2. na default MAC - nie ma internetu;

3. clone MAC - internet ma tylko mój PC (tak jakbym podłączył kompa do modemu Vectry), a prędkość leci ok 450 Mb/s, bez spadków;

4. natomiast, jeżeli jako custom MACa wpiszę nr który mam na moim routerze (nie pamiętam skąd go wziąłem), to również ten Archer działa jak router, rozdziela net, ale zachowuje się jak mój TP Link, czyli prędkość na początku na 100%, a później kończy na ~250 Mb/s.

WTF?

 

Ech dobra, to chyba router jendak. Kiedy zrobię default MAC i porestartuję wszystko, to wygląda na to, że z tym Archerem działa ok (modem Vectry łapie nowego MACa).

Nie wiem co jest nie tak z tym moim obecnym, nie chce mu się? ;)

Edytowane przez prosiacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten router w wersji V1 ogarnial max 150Mbit, jestescie pewni ze sam router ma wejscie 1Gbit? nie mowie o switchu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam Router na symetryku 600/600 i predkosci internetu mam w ok. 600 down i up, czasem spadnie do 500 z hakiem (podejrzewam, ze wina dostawcy)

Moze byc wina dostawcy ale i samego speedtest.pl. Dodam, ze miewalem na speedtest.pl - czasem predkosc 300-400 ale najlepiej sprawdzalo mi sie pobieranie z Uplay lub Origin gdzie predkosci nadal latały 60MB/s do 70MB/s w sytuacjach gdy speedtest.pl potrafil pokazac 300-400

Jeszcze jedno pytanie, a też masz V2? Jaki firmware? Rozważam jeszcze spróbowanie starszej wersji FW, bo pomysłów brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 1043 w wersji v2 - ogarnie łącze do 200-250Mb, wyżej będzie się dławił i przegrzewał. Co zresztą odpowiada wrzuconym w pierwszym poście screenom...

Testowałem go na łączach od 100 do 500Mb. Na łączu 500Mb działał rozsądnie ok 10 minut - potem się grzał i zwalniał.

To całkiem zacny sprzęt (można go ładnie zmodować na dodatek), ale na szybsze łącza jest troszeczkę... za stary. ;)

 

I przyszło mi do głowy - można ewentualnie spróbować postawić na nim jakiegoś linuxa... Może to doda mu trochę wigoru. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 1043 w wersji v2 - ogarnie łącze do 200-250Mb, wyżej będzie się dławił i przegrzewał. Co zresztą odpowiada wrzuconym w pierwszym poście screenom...

Testowałem go na łączach od 100 do 500Mb. Na łączu 500Mb działał rozsądnie ok 10 minut - potem się grzał i zwalniał.

To całkiem zacny sprzęt (można go ładnie zmodować na dodatek), ale na szybsze łącza jest troszeczkę... za stary. ;)

 

I przyszło mi do głowy - można ewentualnie spróbować postawić na nim jakiegoś linuxa... Może to doda mu trochę wigoru. :hmm:

O, dzięki, to przynajmniej mam jasność. Chyba jestem za krótki na takie zabawy ;)

 

Chciałbym go wymienić na taki model (przeznaczenie domowe, sterowanie portami - dla hostowania gier i to wszystko). Nada się? Przyzwyczaiłem się do TP-Linka :)

 

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/urzadzenia-sieciowe/routery-xdsl/router-tp-link-wireless-archer-c7?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=788459&utm_campaign=2020-04&ceneo_spo=true

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Archer C6 też wystarczy. A co do TL-WR1043ND to ściągasz firmware factory, potem ze tej strony sysupgrade dla Gargoyle (jest prostsze) czy OpenWrt LuCI (bardziej rozbudowane) i testujesz. Edytowane przez Qwinto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Archer C6 też wystarczy. A co do TL-WR1043ND to ściągasz firmware factory, potem ze tej strony sysupgrade dla Gargoyle (jest prostsze) czy OpenWrt LuCI (bardziej rozbudowane) i testujesz.

Dzięki :)

 

Odnośnie update'u, to rozumiem, że wgrywam najpierw pierwszy plik, potem drugi za pomocą tego narzędzia? - screen

post-136496-15869500802786_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie update'u, to rozumiem, że wgrywam najpierw pierwszy plik, potem drugi za pomocą tego narzędzia? - screen

Generalnie na oryginalny firmware wgrywasz factory. Czasami jest gotowe factory z wybraną wersją. W tej wyszukiwarce niestety nie pokazuje opcji dla factory, dlatego dałem link do factory. To jest wersja openwrt-18.06, wgrywasz tak samo jak fabryczny firmware. Potem można podobnie wgrać nowsze sysupgrade z poziomu update'u softu na OpenWRT. Można też z poziomu linii poleceń (połączenie SSH), ale to już opowieść na inny wpis :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Telenoweli ciąg dalszy. Przyjechał nowy router i kurde działa gorzej niż TP Link Archer C9 v 3.0, którego pożyczyłem z roboty, a do tego tylko trochę lepiej niż stareńki TL-WR1043ND.

 

DL to teraz 250-400 (zależy od nie wiem czego), UL jakieś 25-50 (wcześniej zawsze, niezależnie od konfiguracji był maks). Można sprawdzić co jest nie tak? Czy istnieje coś takiego jak optymalna konfiguracja pod LAN? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...