Skocz do zawartości
Marcin8080

Jak uzyskać informacje o urządzeniu w sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Mam taką sprawę. Mam router i podłączony do internetu komputer (WIFI). Korzystam również z WIFI w telefonie. Ostatnio odkryłem, że w mojej sieci jest zalogowane trzecie, nieznane mi urządzenie. Mam jego adres MAC. Najpewniej jest to któryś z sąsiadów. Sieć posiada zabezpieczenia i nie ma otwartego dostępu.

 

Czy jest jakiś sposób, aby uzyskać więcej informacji na temat tego urządzenia? 

 

Czy jest jakieś narzędzie, program, aby zmierzyć poziom fal emitowanych przez to urządzenie i zlokalizować mniej więcej czy jest ono przy jednej ze ścian pokoju, przy podłodze, suficie?

 

Dzięki! 

Edytowane przez Marcin8080

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producenta pokaże np. Advanced IP Scanner, co do tego jak sprawdzić jego siłę sygnału to nie wiem. Mój router udostępnia takie dane może twój też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wyfrowanie WPA2 ? Zmieniales ostatnio haslo ? (Zmien je i sprawdz czy owe urzadzenie nadal bedzie podlaczone). Trudno mi uwierzyc w to, ze ktos lamie Twoje hasla WPA2 :)

Ew. jestes pewny, ze to podlaczone urzadzenie przez WIFI a nie np. kablem komputer ? (Jesli takowy uzywasz)

Ponadto masz tez opcje blokowania/zezwalania konkretnych adresów MAC. Mozesz z tego skorzystac. Zezwol tylko adresom MAC Tobie znanym do podlaczenia sie poprzez WIFI

 

Moze jakis SMART TV masz tez podlaczony

 

Aha - pierwsze 24 bity (pierwsze 6 znakow) adresu MAC to oznaczenie producenta (Vendor code). Na tej podstawie mozesz okreslic producenta urzadzenia a dalej - probowac dojsc w czy dana karta jest montowana w telefonach, telewizorach, laptopach/komputerze

 

ps. numery MAC kart sieciowych mozna zmieniac - nie blokuj tego MACa bo jesli faktycznie ktos sie podlacza - moze umie tez zmienic MAC. Po prostu zezwalaj tylko na te w whitelist

Edytowane przez eNeSik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz adres fizyczny MAC to możesz na stronie takiej jak macvendors.com sprawdzić jakiego jest producenta. Kolejna możliwość to w momencie kiedy urządzenie jest podłączone można przeskanować nmapem ten adres, może coś więcej uda się wyciągnąć. To zrobisz bez problemu ze swojego sprzętu. Można też poszukać do jakiego Access pointa w otoczeniu z którym to urządzenie się łączy. Niestety tu trzeba mieć specyficzną kartę WiFi, która może pracować w trybie monitor. Soft do obsługi jest na Linuksa (można zainstalować tylko potrzebne pakiety na Linukasa lub użyć dystrybucji Kali).

Jeśli chodzi o próbę namierzenia(triangulacja radiowa), to raczej w warunkach domowych ciężkie do zrealizowania. Może antena kierunkowa na 2,4GHz i jakiś odbiornik SDR, ale nie wiem czy działają one na tej częstotliwości.

 

Ale na sam początek wyłącz WPS na routerze, pozmieniaj hasła do WiFi(12 znaków alfanumerycznych) oraz do routera. Sprawdź czy WiFi ma ustawiony poziom bezpieczeństwa na WPA2-PSK (AES).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

antena kierunkowa raczej nic nie da, chyba, że ma ściany z papieru. Jeśli to faktycznie obcy klient, to raczej dostaje sygnał z odbić. Może nawet przez okno, odbija się i wpada przez jego. No i nie każdy ruter ma anteny które da się wymienić - prędzej jakaś samoróbka, która "ukierunkuje" antenę dookólną, ale moim zdaniem szkoda zachodu.

Whitelista na początek i powinno starczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może antena kierunkowa na 2,4GHz i jakiś odbiornik SDR, ale nie wiem czy działają one na tej częstotliwości.

antena kierunkowa raczej nic nie da, chyba, że ma ściany z papieru. Jeśli to faktycznie obcy klient, to raczej dostaje sygnał z odbić. Może nawet przez okno, odbija się i wpada przez jego. No i nie każdy ruter ma anteny które da się wymienić - prędzej jakaś samoróbka, która "ukierunkuje" antenę dookólną, ale moim zdaniem szkoda zachodu.

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem. A jeśli chodzi o SDR to miałem na myśli taki odbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...