Skocz do zawartości
snaperr

Ciekły metal - Legion Y740

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, dzis przyszedl mi ciekly metal Thermal Grizzly Conductonaut. Przymierzam sie do jego aplikacji na CPU i ew. GPU. Z racji na wartosc sprzetu i to ze ciekly metal pierwszy raz bede nakladal, mam pytanie co do zabezpieczenia. O ile na CPU nic nie ma do okolo, o tyle na GPU juz jest. Czytalem ze mozna bezpiecznie zwyklym najtanszym bezbarwnym lakierem do paznokci pomalowac wokolo i nic sie nie stanie. Co o tym sadzicie? Teraz mam tylko to pod reka i raczej juz nic nie zamowie, a w okolicy sklepy pozamykane :/ jesli lakier odpada to jestem w stanie na GPU juz dac zwykla paste a na CPU ciekly metal (chociaz na oba by bylo lepiej dac metal).

 

dFPyJul.jpg

 

Jak cos to pomoze, mam taki jakis lakier:

 

https://pl.miss-sporty.com/produkty/paznokcie/lakiery/lakier-lasting-color

 

Sklad:

 

BUTYL ACETATE, ETHYL ACETATE, NITROCELLULOSE, ACETYL TRIBUTYL CITRATE, TOSYLAMIDE/EPOXY RESIN, ISOPROPYL ALCOHOL, STYRENE/ACRYLATES COPOLYMER, CALCIUM ALUMINUM BOROSILICATE, STEARALKONIUM BENTONITE, TRIPHENYL PHOSPHATE, ADIPIC ACID/ NEOPENTYL GLYCOL/TRIMELLITIC ANHYDRIDE COPOLYMER, AQUA/WATER/EAU, SILICA, ETOCRYLENE, DIACETONE ALCOHOL, KAOLIN, CORALLINA OFFICINALIS EXTRACT, DIMETHYL ISOSORBIDE, PHOSPHORIC ACID, BENZOPHENONE-1, CETYL PEG/PPG-10/1 DIMETHICONE, TOCOPHERYL ACETATE, TIN OXIDE, POLYBUTYLENE GLYCOL/MDI COPOLYMER, POLYVINYL BUTYRAL, n-BUTYL ALCOHOL, HYDROLYZED CONCHIOLIN PROTEIN, CARTHAMUS TINCTORIUS (SAFFLOWER) SEED OIL, MACROCYSTIS PYRIFERA (KELP) EXTRACT, TRIMETHYLPENTANEDIYL DIBENZOATE, POLYETHYLENE, DIMETHICONE, TRIMETHYLSILOXYSILICATE, [May Contain/Peut Contenir/+/-:MICA, TITANIUM DIOXIDE (CI 77891), IRON OXIDES (CI 77491, CI 77492, CI 77499), FD&C YELLOW NO. 5 ALUMINUM LAKE (CI 19140), D&C RED NO. 34 CALCIUM LAKE (CI 15880), FERRIC FERROCYANIDE (CI 77510), D&C RED NO. 6 BARIUM LAKE (CI 15850), D&C RED NO. 7 CALCIUM LAKE (CI 15850), D&C VIOLET NO. 2 (CI 60725), D&C YELLOW NO. 11 (CI 47000), MANGANESE VIOLET (CI 77742), ULTRAMARINES (CI 77007), FD&C BLUE NO. 1 ALUMINUM LAKE (CI 42090)].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekły metal daje się pod ihs... Niewiem jak w lapkach, ale to zły pomysł, nie znam się, niech ktoś poprawi jak co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekły metal daje się pod ihs... Niewiem jak w lapkach, ale to zły pomysł, nie znam się, niech ktoś poprawi jak co.

Kolego troszku przyblondyniłeś :E. W lapkach NIE MA IHS, jest goły rdzeń - ileż to było przypadków ukruszenia rdzenia ;)... Ale do rzeczy. Ciekły metal to nie przelewki - sam rozkręciłem w życiu kilkaset komputerów i koło setki lapków i szczerze mówiąc nie wiem czy bym się podjął bez wcześniejszego przećwiczenia tego w realu (jeszcze tego nie robiłem) - na pewno nie zrobiłbym tego pierwszy raz na lapku za parę tysi. Jeden błąd i sprzęt uwalony, a pozbycie się ew. dropa przy aplikacji może być trudne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego troszku przyblondyniłeś :E. W lapkach NIE MA IHS, jest goły rdzeń - ileż to było przypadków ukruszenia rdzenia ;)... Ale do rzeczy. Ciekły metal to nie przelewki - sam rozkręciłem w życiu kilkaset komputerów i koło setki lapków i szczerze mówiąc nie wiem czy bym się podjął bez wcześniejszego przećwiczenia tego w realu (jeszcze tego nie robiłem) - na pewno nie zrobiłbym tego pierwszy raz na lapku za parę tysi. Jeden błąd i sprzęt uwalony, a pozbycie się ew. dropa przy aplikacji może być trudne.

 

 

Dlatego chcialem sie zabezpieczyc po przez pomalowanie lakierem wokolo. Ewentualnie tez czytalem ze tasma izolacyjna zwykla daje rade. Ale jakos mniej mi sie wydaje bezpieczna. Rowniez wiem ze cieklego metalu ma byc prawie tyle co nic, cieniutka warstwa i rowno rozprowadzona. Paleczki mam w zestawie oczywiscie. Rowniez dlatego sie zastanawialem nad tym czy GPU sobie nie odposcic i nie dac Kryonaut a samo CPU tylko potrktowac metalem. Wokolo CPU nic wlasnie nie ma o tyle dobrze. (A wiem ze na CPU zadna pasta nic nie dawala ciagle mam 94-99 stopni.... dlatego tutaj zalezy mi na cieklym metalu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego troszku przyblondyniłeś :E. W lapkach NIE MA IHS, jest goły rdzeń - ileż to było przypadków ukruszenia rdzenia ;)... Ale do rzeczy. Ciekły metal to nie przelewki - sam rozkręciłem w życiu kilkaset komputerów i koło setki lapków i szczerze mówiąc nie wiem czy bym się podjął bez wcześniejszego przećwiczenia tego w realu (jeszcze tego nie robiłem) - na pewno nie zrobiłbym tego pierwszy raz na lapku za parę tysi. Jeden błąd i sprzęt uwalony, a pozbycie się ew. dropa przy aplikacji może być trudne.

Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie GPU jeśli nie czujesz się pewnie, dużo nie da, lepiej daj przyzwoitą pastę. CPU - jeśli już masz, to obowiązkowo. Ja używałem wykałaczek swego czasu kiedy aplikowałem bardzo gęste pasty termoprzewodzące w starszych lapkach (np. słynne Turiony które grzały się niemiłosiernie).

 

Co do CPU - obejrzyj filmiki, oczywiście operuj na pacjencie z wyjętą baterią, zaaplikuj naprawdę cieniutką warstwę i pamiętaj, że przy docisku chłodzenia ciut ciekłego metalu może wylecieć lekko "za" - lepiej, żeby nic nie wyszło poza obręb rdzenia.

 

Sam procesor zaś obowiązkowo - ThrottleStop, w zakładce FIVR Core i Cache UV do -135mV minimum (każda sztuka tyle idzie) + zablokuj mnożnik dla 6 rdzeni do powiedzmy 3,5-3,6 a dla 4 rdzeni do 3,7, ew. możesz ograniczyć pobór mocy. To obowiązkowe w przypadku tych procesorów. Ciekły metal, dobrze zaaplikowany, pozwoli lekko "poluzować" te ustawienia, idealny target to 80+ stopni, jak będzie "dotykać" 90 jest jeszcze akceptowalnie, ale długotrwała praca z temperaturami 95+... nie polecam :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie GPU jeśli nie czujesz się pewnie, dużo nie da, lepiej daj przyzwoitą pastę. CPU - jeśli już masz, to obowiązkowo. Ja używałem wykałaczek swego czasu kiedy aplikowałem bardzo gęste pasty termoprzewodzące w starszych lapkach (np. słynne Turiony które grzały się niemiłosiernie).

 

Co do CPU - obejrzyj filmiki, oczywiście operuj na pacjencie z wyjętą baterią, zaaplikuj naprawdę cieniutką warstwę i pamiętaj, że przy docisku chłodzenia ciut ciekłego metalu może wylecieć lekko "za" - lepiej, żeby nic nie wyszło poza obręb rdzenia.

 

Sam procesor zaś obowiązkowo - ThrottleStop, w zakładce FIVR Core i Cache UV do -135mV minimum (każda sztuka tyle idzie) + zablokuj mnożnik dla 6 rdzeni do powiedzmy 3,5-3,6 a dla 4 rdzeni do 3,7, ew. możesz ograniczyć pobór mocy. To obowiązkowe w przypadku tych procesorów. Ciekły metal, dobrze zaaplikowany, pozwoli lekko "poluzować" te ustawienia, idealny target to 80+ stopni, jak będzie "dotykać" 90 jest jeszcze akceptowalnie, ale długotrwała praca z temperaturami 95+... nie polecam :).

 

 

Dobra to GPU dam paste Kryonaut. I tak w tych warunkach z temperatura procka 95 stopni grafika miala max 67-68 stopni po godzinie gry w RDR2. A procesor 95-98 ciagle... I jak myslisz moge dla bezpieczenstwa na CPU do okola dac tym lakierem do paznokci? Czy nie warto?

 

Tutaj mam i7-9750H i RTX 2080 Max-Q

Edytowane przez snaperr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lakier daje się wtedy, kiedy elementy np. te na GPU są niebezpiecznie blisko rdzenia i ew. wyciek może spowodować tragedię... Z kolei te elementy się tak mocno nie grzeją (warstwa lakieru w pewien sposób ogranicza oddawanie ciepła). Potrzebujesz na pewno izolatora, jeśli lakier to sprawdzony (niestety różnią się składem), intuicja podpowiada żeby obkleić precyzyjnie całego cepa, CHOLERNIE uważać przy nakładaniu (ew. przypadkowy drop na inny element płyty - wytnij może zawczasu z folii spożywczej cały płat na lapka żeby - niczym wytrawny chirurg - operować tylko w miejscu do tego koniecznym, bo różnie bywa. Wczoraj na ten przykład robiłem pizzę i zahaczyłem krawędzią rękawa o miarkę z mąką i się rozsypało, potem szuflada z pieraknika spadła mi na otwarte drzwiczki (na szczęście nic się nie zbiło), a mocno się śpieszyłem, także pamiętaj - licho nie śpi ;).

 

Wracając do tematu - nałożonego lakieru już łatwo nie ściągniesz i jest to metoda inwazyjna - w ew. serwisie mogą mieć do Ciebie kilka pytań ;). Dlatego ja bym się tu wstrzymał żebyś nie narobił bigosu - przypomina mi się historia kolegi, który czyścił plastik w syntezatorze nieodpowiednim środkiem i zamiast go oczyścić to wszedł w reakcję :E . Mam taki pomysł - jak masz zwykłą pastę, nałóż warstwę tak jakbys kładł metal, przyłóż i przykręć chłodzenie, ODKRĘĆ, zobacz jak pasta się ułożyła i ew. powtarzaj do skutku (albo do skończenia pasty) aż załapiesz idealne proporcje. Jasne - pasta ma inny skład i konsystencję, ale testując w ten sposób będziesz pewny, jaką ilość i w jakich miejscach rozprowadzić, żeby nie było problemu. Ten metal z czasem i tak może "wylecieć", więc tutaj nie wiem czy niesprawdzony lakier będzie zasadny, czy może nie da się tutaj zastosować czegoś pewniejszego...

 

EDIT:

Zapomniałbym - obejrzyj klasyka, w sumie dobrze to przedstawili :).

Zaaplikowali 2 warstwy dając 15 minut na wyschnięcie, więc to już jest jakaś wskazówka. Pamiętaj też że drogerii NIE pozamykali i lakiery powinny być dostępne :). Dodatkowo ciut posmarowali heatsink od strony kontaktu z CPU i nakleili paseczki taśmy izolacyjnej w razie w. Cóż - jak jesteś pewny, do dzieła i daj znać jak poszło :).

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lakier daje się wtedy, kiedy elementy np. te na GPU są niebezpiecznie blisko rdzenia i ew. wyciek może spowodować tragedię... Z kolei te elementy się tak mocno nie grzeją (warstwa lakieru w pewien sposób ogranicza oddawanie ciepła). Potrzebujesz na pewno izolatora, jeśli lakier to sprawdzony (niestety różnią się składem), intuicja podpowiada żeby obkleić precyzyjnie całego cepa, CHOLERNIE uważać przy nakładaniu (ew. przypadkowy drop na inny element płyty - wytnij może zawczasu z folii spożywczej cały płat na lapka żeby - niczym wytrawny chirurg - operować tylko w miejscu do tego koniecznym, bo różnie bywa. Wczoraj na ten przykład robiłem pizzę i zahaczyłem krawędzią rękawa o miarkę z mąką i się rozsypało, potem szuflada z pieraknika spadła mi na otwarte drzwiczki (na szczęście nic się nie zbiło), a mocno się śpieszyłem, także pamiętaj - licho nie śpi ;).

 

Wracając do tematu - nałożonego lakieru już łatwo nie ściągniesz i jest to metoda inwazyjna - w ew. serwisie mogą mieć do Ciebie kilka pytań ;). Dlatego ja bym się tu wstrzymał żebyś nie narobił bigosu - przypomina mi się historia kolegi, który czyścił plastik w syntezatorze nieodpowiednim środkiem i zamiast go oczyścić to wszedł w reakcję :E . Mam taki pomysł - jak masz zwykłą pastę, nałóż warstwę tak jakbys kładł metal, przyłóż i przykręć chłodzenie, ODKRĘĆ, zobacz jak pasta się ułożyła i ew. powtarzaj do skutku (albo do skończenia pasty) aż załapiesz idealne proporcje. Jasne - pasta ma inny skład i konsystencję, ale testując w ten sposób będziesz pewny, jaką ilość i w jakich miejscach rozprowadzić, żeby nie było problemu. Ten metal z czasem i tak może "wylecieć", więc tutaj nie wiem czy niesprawdzony lakier będzie zasadny, czy może nie da się tutaj zastosować czegoś pewniejszego...

 

EDIT:

Zapomniałbym - obejrzyj klasyka, w sumie dobrze to przedstawili :).

Zaaplikowali 2 warstwy dając 15 minut na wyschnięcie, więc to już jest jakaś wskazówka. Pamiętaj też że drogerii NIE pozamykali i lakiery powinny być dostępne :). Dodatkowo ciut posmarowali heatsink od strony kontaktu z CPU i nakleili paseczki taśmy izolacyjnej w razie w. Cóż - jak jesteś pewny, do dzieła i daj znać jak poszło :).

 

Juz od tego wszystkiego zaczynam cudowac i wymyslac bardziej bezpieczne metody zabezpieczenia ;) np. Teraz pomyslalem by to co sie da zabezpieczyc cieniutka warstwa tej pasty Kryonaut i na to jeszcze wlasnie kawalek izolacji nakleic, lub po prostu okleic to zwykla tasma biurowa bez lakieru bez pasty. Takie dwa jeszcze przemyslenia wlasnie mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj za dużo, przecież taśma nie będzie się trzymać pasty, w końcu "popłynie" pod wpływem temperatur. Z biurową taśmą też nie kombinuj, po co ryzykować. Jak już, to naklej cieniutkie paseczki izolacyjnej tak jak na tamtym video dookoła rdzenia i ogranicz się tylko do aplikacji na CPU, wcześniej robiąc próbę. Nałóż na rdzeń + troszeczkę na chłodzenie, możesz też lakier zaaplikować na CPU (tutaj jednak się troszkę podoktoryzuj, jaki to może być, czego NIE może mieć w składzie itd).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak laptop na gwarancji, to lepiej ciekły metal odpuścić i zrobić uv procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak laptop na gwarancji, to lepiej ciekły metal odpuścić i zrobić uv procka

Na gwarancji, UV nic nie daje, probowalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na gwarancji, UV nic nie daje, probowalem

a ile zszedłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w większości laptopów to nie wąskie gardło spowodowane pastą termoprzewodzącą (oczywiście, jeżeli ta jest przyzwoitej jakości i nadal pełni swoją funkcję - nie skamieniała), lecz systemem chłodzenia. Także chyba lepiej dobra pasta + UV i bez kombinatoryki wyższej.

Ciekły metal daje najwięcej tam, gdzie eliminuje wąskie gardło w transferze ciepła- pod IHS zamiast gluta (który stanowił to wąskie gardło), ale i tam często wymiana gluta na dobrą pastę daje dużo.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już ma rozkręcone i się zdecydował, niech ryzykuje. W tych procesorach trzeba dać kaganiec na CPU bo na maksymalnym booście jest naprawdę gorąco. Skoro na 8300H/9300H przy optymalnych ustawieniach (UV + blokada zegarów poniżej max) jest 80+ stopni, to 2 rdzenie extra na pewno nie pomagają... Zresztą przegrzewanie się 8750H jest powszechnie znane, natomiast 9750H to w zasadzie niemal to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, zlozylem laptopa juz do kupy. Ciekly metal dal tyle, ze laptop w koncu dostal kopa w d*pe i teraz ma max 83 stopnie po 1h testowania na max obciazeniu, srednio 79 stopni. Nie dostaje zamuly i wentylatory nie pracuja jak startujacy odrzutowiec wojskowy.

 

UV wtedy robilem nawet do -200 i zadnej zmiany. Teraz zrobilem UV -120 jeszcze dodatkowo. Ale tez zmiany nie widze (przynajmnej przy obciazeniu procka). Nie wiem czy to za malo czy jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, zlozylem laptopa juz do kupy. Ciekly metal dal tyle, ze laptop w koncu dostal kopa w d*pe i teraz ma max 83 stopnie po 1h testowania na max obciazeniu, srednio 79 stopni. Nie dostaje zamuly i wentylatory nie pracuja jak startujacy odrzutowiec wojskowy.

 

UV wtedy robilem nawet do -200 i zadnej zmiany. Teraz zrobilem UV -120 jeszcze dodatkowo. Ale tez zmiany nie widze (przynajmnej przy obciazeniu procka). Nie wiem czy to za malo czy jak?

zrobiłeś -200? Coś mi się nie wydaje :E Zdecydowana większość lapków ma problemy ze stabilnością powyżej -0,125, a co dopiero taki kaliber.

 

 

Zmian nie widzisz, bo tak jest skonstruowane chłodzenie - CPU ma działać w pewnym przedziale temperatur, po prostu chłodzenie będzie teraz ciszej pracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłeś -200? Coś mi się nie wydaje :E Zdecydowana większość lapków ma problemy ze stabilnością powyżej -0,125, a co dopiero taki kaliber.

 

 

Zmian nie widzisz, bo tak jest skonstruowane chłodzenie - CPU ma działać w pewnym przedziale temperatur, po prostu chłodzenie będzie teraz ciszej pracować.

Zapomnialem dodac 0 na poczatku ;p teraz testuje przy -0.135 i mam temperatury max 80 stopni do tego w cinebench mam 2850pkt, gdzie przed tym wszystkim mialem ledwo 2100 a nawet i kilka razy strzelil ponizej 2000pkt ;) jak dla mnie to jest mega roznica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłeś -200? Coś mi się nie wydaje :E Zdecydowana większość lapków ma problemy ze stabilnością powyżej -0,125, a co dopiero taki kaliber.

 

 

Zmian nie widzisz, bo tak jest skonstruowane chłodzenie - CPU ma działać w pewnym przedziale temperatur, po prostu chłodzenie będzie teraz ciszej pracować.

Nie znam się ale coś napiszę, nie? ;) Te procki spokojnie idą stabilnie -135 mV i lepiej, ale -200 mV to faktycznie trudno uwierzyć... jesteś pewien że zapisałeś ustawienia?

 

A co do temperatur - zuch chłopak, teraz kuka jak trzeba :). Obkleiłeś cepa czy lakierem pojechałeś?

 

Zapomnialem dodac 0 na poczatku ;p teraz testuje przy -0.135 i mam temperatury max 80 stopni do tego w cinebench mam 2850pkt, gdzie przed tym wszystkim mialem ledwo 2100 a nawet i kilka razy strzelil ponizej 2000pkt ;) jak dla mnie to jest mega roznica.

Tylko pamiętaj żeby jednocześnie core i cache identycznie zjeżdżać. A nie ma się co dziwić jeśli chodzi o wynik, w końcu procesor działa jak trzeba, niestety 14nm + 6C to nie był najlepszy pomysł w wykonaniu Intela... Ciekły metal daje nawet do 20 stopni różnicy, więc jak jeszcze troszkę wyciśniesz z UV (szczególnie sprawdzaj nie pod obciążeniem, ale w idle, bo najmniej stabilny będzie właśnie na niskich obrotach, albo np. po wybudzeniu z uśpienia). Jak Ci pójdzie 150 to już będzie super, większość sztuk robi te 135-145.

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się ale coś napiszę, nie? ;) Te procki spokojnie idą stabilnie -135 mV i lepiej, ale -200 mV to faktycznie trudno uwierzyć... jesteś pewien że zapisałeś ustawienia?

mówiłeś coś typie?

intel2xjc9.png

 

w dalszym ciągu uważam, że nie ma szans na stabilne -0,2.

Edytowane przez huudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówiłeś coś typie?

intel2xjc9.png

 

w dalszym ciągu uważam, że nie ma szans na stabilne -0,2.

Ekhm, "typie", mało kto siedzi pod XTU bo jest słabszy od ThrottleStop. Większość procesorów 8 i 9 generacji spokojnie robi -0,135 mV. Stabilnie. Niektóre sztuki robią nawet ok. 180-200 ale to trudne do zweryfikowania (reddit i inne fora, gdzie nie wiadomo, czy to było stabilne). Niemniej widziałem desktopowe i mobilne procki które kręciły dużo więcej niż mediana, więc wiem, że jest to teroetycznie możliwe i zdarzają się dobre sample. Teza była, że mało który robi więcej niż -0,125, ale jak pokazuje życie, nie masz racji. "Typie" ;].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekhm, "typie", mało kto siedzi pod XTU bo jest słabszy od ThrottleStop. Większość procesorów 8 i 9 generacji spokojnie robi -0,135 mV. Stabilnie. Niektóre sztuki robią nawet ok. 180-200 ale to trudne do zweryfikowania (reddit i inne fora, gdzie nie wiadomo, czy to było stabilne). Niemniej widziałem desktopowe i mobilne procki które kręciły dużo więcej niż mediana, więc wiem, że jest to teroetycznie możliwe i zdarzają się dobre sample. Teza była, że mało który robi więcej niż -0,125, ale jak pokazuje życie, nie masz racji. "Typie" ;].

widocznie musiałem mieć pecha, skoro w 12 laptopach w pracy (Thinkpady T4**) nie udało się zejść niżej niż 0,140 stabilnie (nie mówię o sprawdzeniu przez 15 minut, tylko całonocne testy).

 

W jakim sensie XTU jest słabszy? :lol2: napięcia gorzej trzyma? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od zawsze oklejam dookoła rdzenia(czy to CPU, czy GPU) taśmą izolacyjną. Szybko, sprawnie i bez problemu potem można usunąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się ale coś napiszę, nie? ;) Te procki spokojnie idą stabilnie -135 mV i lepiej, ale -200 mV to faktycznie trudno uwierzyć... jesteś pewien że zapisałeś ustawienia?

 

A co do temperatur - zuch chłopak, teraz kuka jak trzeba :). Obkleiłeś cepa czy lakierem pojechałeś?

 

 

Tylko pamiętaj żeby jednocześnie core i cache identycznie zjeżdżać. A nie ma się co dziwić jeśli chodzi o wynik, w końcu procesor działa jak trzeba, niestety 14nm + 6C to nie był najlepszy pomysł w wykonaniu Intela... Ciekły metal daje nawet do 20 stopni różnicy, więc jak jeszcze troszkę wyciśniesz z UV (szczególnie sprawdzaj nie pod obciążeniem, ale w idle, bo najmniej stabilny będzie właśnie na niskich obrotach, albo np. po wybudzeniu z uśpienia). Jak Ci pójdzie 150 to już będzie super, większość sztuk robi te 135-145.

 

 

Okleilem tasma izolacyjna tylko te zlote elementy na CPU ;) reszte zostawilem. -0.200 robilem na poprzedniej plycie (lapek wrocil z serwisu po wymianie plyty, RTX przestal dzialac :/) teraz lece po malu z testami. Noc grania i jak bedzie stabilnie to bede lecial w dol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widocznie musiałem mieć pecha, skoro w 12 laptopach w pracy (Thinkpady T4**) nie udało się zejść niżej niż 0,140 stabilnie (nie mówię o sprawdzeniu przez 15 minut, tylko całonocne testy).

 

W jakim sensie XTU jest słabszy? :lol2: napięcia gorzej trzyma? :E

Nie wiem, problemy ze zrozumieniem tekstu pisanego? Jak pisałem, 135 jest w zasadzie standardem osiąganym przez znaczną większość CPU 8 i 9 generacji, taki 7300HQ czy 7700HQ tak dobrze się nie undervoltowały. T4xx to może być równie dobrze i 420, 440, jak i 470, każdy z inną generacją CPU. Sam miałem L440 i 4300M szedł mi wyjątkowo ładnie, ale już do 4810MQ nie miałem szczęścia.

 

XTU nie ma kilku dodatkowych opcji, które posiada ThrottleStop a które znacząco pomagają żyłować CPU - ten drugi jest dużo bardziej funkcjonalny. Doszedłem do tego po jednym lapku, a nie dwunastu. Ze znakomitymi skutkami ;).

 

Całonocne testy mogą nic nie wykazać, lapek będzie uśpiony, potem chwila w idle i BSOD - najniższa stabilność jest właśnie na niskich zegarach...

 

Okleilem tasma izolacyjna tylko te zlote elementy na CPU ;) reszte zostawilem. -0.200 robilem na poprzedniej plycie (lapek wrocil z serwisu po wymianie plyty, RTX przestal dzialac :/) teraz lece po malu z testami. Noc grania i jak bedzie stabilnie to bede lecial w dol

No jak Ci zszedł do -0,200 mV i to stabilnie (w co jestem w stanie uwierzyć, choć chciałbym to zobaczyć), no to git, tylko się cieszyć. Rób testy i daj znać jak poszło, kolega ma 8750H i był ciekaw jak te procki na ciekłym metalu się zachowuję wraz z UV bo go troszkę throttling strzela :P.

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...