Skocz do zawartości
BRB Nexus

Response time a odświeżanie monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Na tym filmie jest test monitora na VA

Wytłumaczy mi ktoś dlaczego czas reakcji na 144hz jest wyższy niż na 60 hz? Każdy monitor tak ma czy to kwestia matrycy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

5:16 czas te nastawy są najlepsze. Do tego zamiast 144Hz obowiązkowo wrzucić 100Hz.

 

 

30ms respons time to 3 klatki przy 100Hz. Przy 144Hz to już ponad 4 klatki. Lepsze wrażenia są na VA przy niższym odświeżaniu. Tak to już działa. Polecam zawsze patrzeć na najgorszą opcję przejście w tabeli 0-50. Dla VA 30ms to już spoko czas da sie to używać bez nabawienia się nerwicy, że bubla się kupiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

5:16 czas te nastawy są najlepsze. Do tego zamiast 144Hz obowiązkowo wrzucić 100Hz.

 

 

30ms respons time to 3 klatki przy 100Hz. Przy 144Hz to już ponad 4 klatki. Lepsze wrażenia są na VA przy niższym odświeżaniu. Tak to już działa. Polecam zawsze patrzeć na najgorszą opcję przejście w tabeli 0-50. Dla VA 30ms to już spoko czas da sie to używać bez nabawienia się nerwicy, że bubla się kupiło.

czyli co, zawsze gorsze smużenie i ghosting jest na wyższym odświeżaniu? Dziwne ale ok.

Ale ten film to już potwierdza że ten monitor ma straszny z tym problem

to wersja zakrzywiona monitora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA jest dziwną matrycą, taki półśrodek imo. Ja bym brał albo TN albo IPS w zależności od preferencji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA jest dziwną matrycą, taki półśrodek imo. Ja bym brał albo TN albo IPS w zależności od preferencji.

Szkoda tylko że dobre ips 1440p kosztują ok 2000 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VA jest dziwną matrycą, taki półśrodek imo. Ja bym brał albo TN albo IPS w zależności od preferencji.

TN to chyba tylko z nożem przy gardle albo w przypadku CSa. :D

VA nie smuży aż tak bardzo w tych ciemnych scenach, najczęściej widać to tylko przy cienkich elementach, tylko potrzebny jest dość dobrze zaimplementowany overdrive.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30ms to bardzo dobry czas dla VA. Na palcach jednej ręki policzysz lepsze i bedą to 4K Philipsa :P

 

Przy okazji za około 1500zl brałbym to: https://www.ceneo.pl/75031545 VG270UP

IPS do grania lepszy jeśli choć trochę zależy nam na czasie reakcji.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30ms to bardzo dobry czas dla VA. Na palcach jednej ręki policzysz lepsze i bedą to 4K Philipsa :P

 

Przy okazji za około 1500zl brałbym to: https://www.ceneo.pl/75031545 VG270UP

IPS do grania lepszy jeśli choć trochę zależy nam na czasie reakcji.

To tu jest foto z monitora msi mag271cqr https://imgur.com/ozALFq4

Widac ogromną różnice względem aoc według mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tyłek se można wsadzić te foto :)

 

 

Tabela przejść wszystkich odcieni czarnego/szarego/białego 0-250 mówi wszystko. A przynajmniej większą prawdę. A nie Ufo test i losowanie czy akurat odcienie w teście podpasują pod dany monitor lepiej czy gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wiem bo już nie jedno szukałem, oglądałem, porównywałem na żywo i w testach. Czasy przejść w tabeli są najważniejsze. Do tego sam siedzę na VA z czasami 30ms+ i wiem, że problemem są mocno specyficzne warunki. Ogólnie czas reakcji nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu. Chyba że złapię za okienko steema i będę nim szorować po pulpicie.

 

Tragiczne VA to są np od AUO 35" UWQHD z czasami 55ms i odświeżaniem 200Hz. To jest tragedia i to notoryczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze jak grasz w ciemne gry to taki ghosting jest mocno widoczny, miałem jakis czas temu c24g1 i w doomie nieco było to widać w ciemniejszych lokacjach

1440p to i fps mniejszy więc jak by sie ten aoc sprawowal (ghosting, smużenie) według ciebie na 50-70 fps jeśli gsync by był włączony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bzdura, nie zwraca sie na to uwagi.

 

Problemem jest jak w jaskrawy kolor ciągnie się po ciemniejszym tle i razi w oko smugą z dupy. Albo jak ciemne elementy ciągną smugę po jasnym tle chociaż mniej to dokucza. Najgorsze są jasne cienkie elementy na ciemnym tle, gdzie w ruchu potrafią znikać przy 50ms+. Np gwiazdy na niebie, schody, siatki płotów, fugi w ścianach czy podłogach.

 

A tak na upartego to wszystko z 15ms+ i odświeżaniem powyżej 75Hz będzie miało tendencję do smużenia. I palcem będzie można to wytykać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BRB Nexus, jeśli istotne jest smużenie i czasy reakcji to po prostu nie wybiera się VA i nie ma tu co szukać cudów.

 

Nie idzie się na strzelaninę z nożem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BRB Nexus, jeśli istotne jest smużenie i czasy reakcji to po prostu nie wybiera się VA i nie ma tu co szukać cudów.

 

Nie idzie się na strzelaninę z nożem ;)

Znaczy ja już miałem w posiadaniu VA c24g1 i on nie smużył więcej niż 24G2U, ale w ciemnych scenach dało się zauważyć ghosting. Jednak ufo test na nim wyglądał po prostu z 10 razy lepiej, 10 razy mniejsza czarna smuga niż w q27g2u

 

To słabo bo inne parametry tego monitora są na wysokim poziomie, ale ten ghosting chyba sprawia że to jednak zły wybór

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C24G1 to VA

24G2U to IPS

 

Czasy przejść na 24G2U w tabeli zamkną się w 10-15ms. C24G1 skrajne przypadku ma 2 razy wyższe. Znajdą się też takie odcienie gdzie VA może być szybsza od IPSa.

 

 

Piszesz, że C24G1 to jeden z najbardziej smużących VA co jest nieprawdą. Jest odwrotnie. A to że to VA to niezaprzeczalny fakt.

 

Ale w sumie dobrze że wspominasz 24G2U, Różnica w cenie jest tak niewielka, że zdecydowanie brałbym tutaj IPSa. Szczególnie ża fajnie wypada w nim nawet kontrast :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny monitor, tylko tym razem celowałem w 1440p zamiast 1080p ale chyba i tak przyjdzie mi brać to drugie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C24G1 to VA

24G2U to IPS

 

Czasy przejść na 24G2U w tabeli zamkną się w 10-15ms. C24G1 skrajne przypadku ma 2 razy wyższe. Znajdą się też takie odcienie gdzie VA może być szybsza od IPSa.

 

 

Piszesz, że C24G1 to jeden z najbardziej smużących VA co jest nieprawdą. Jest odwrotnie. A to że to VA to niezaprzeczalny fakt.

 

Ale w sumie dobrze że wspominasz 24G2U, Różnica w cenie jest tak niewielka, że zdecydowanie brałbym tutaj IPSa. Szczególnie ża fajnie wypada w nim nawet kontrast :)

No nie wiem czy taki

to poziom q27g2u. Rozumiem że tu mówisz o wynikach liczbowych ale dlaczego na c24g1 czarna smuga prawie nie istnieje, dopiero na ciemnym tle da się ją w grach zauważyć. Ten q27g2u ma to natomiast na każdym, czy to jasnym czy ciemnym tle, więc jak dla mnie coś tu jest nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mam Ci coś powiedzieć, to:

 

1. Pursuit Camera

https://blurbusters.com/motion-tests/pursuit-camera/

https://blurbusters.com/motion-tests/pursuit-camera-paper/

 

2. Te same nastawy przy teście a najlepiej ten sam portal

 

3. Odpowiednie dobranie OD a nie Out of BOX albo dam sobie EXTREME Over Drive bo wygląda kozacko i pewnie jest najlepsze.

 

4. Konsekwentna decyzja o użyciu stroboskopu w podświetlaniu lub nie. Osobiście preferuję NIE :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mam Ci coś powiedzieć, to:

 

1. Pursuit Camera

https://blurbusters.com/motion-tests/pursuit-camera/

https://blurbusters.com/motion-tests/pursuit-camera-paper/

 

2. Te same nastawy przy teście a najlepiej ten sam portal

 

3. Odpowiednie dobranie OD a nie Out of BOX albo dam sobie EXTREME Over Drive bo wygląda kozacko i pewnie jest najlepsze.

 

4. Konsekwentna decyzja o użyciu stroboskopu w podświetlaniu lub nie. Osobiście preferuję NIE :)

Dobra w sumie to i tak najlepiej samemu sprawdzić w codziennym użytkowaniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak najlepiej. Ale jak tobie nie podeszło VA z 30ms responstime to gwarantuje Ci, że nie masz nawet co podchodzić do tych matryc ponownie. Jedynie Philips 436M6VBPAB by Ci podpasował:

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/philips_436m6vbpab.htm

 

Jest nadzieja, że inne VA dojdą kiedyś do takiego poziomu i będzie można zapomnieć o IPSach jako minimum do gier bez smużenia. Od 3 do 12ms respons time, średnio 8ms i ZEROWY overshot. To jest po prostu ideał jeśli chodzi o czas reakcji na VA. I co ciekawe, OverDrive najlepiej zostawić na OFF w tym modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu ładnie pokazane jak matryce VA działają.

 

https://www.youtube.com/watch?v=O3FgkezWSHU

 

Za dużo osób zadowolonych z takiej matrycy nie znam, za to o niezadowolonych słyszałem dużo.

Edytowane przez Iko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...