Skocz do zawartości
elfzroik

Wysoka temp CPU! Jak zareagować!

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Może najpierw przedstawie istotne sprawy.

Posiadany sprzęt:

- Procesor Intel® Core™ i7-7700

- NVIDIA GeForce GTX 1080

- Monitory iiyama PLT2250MTS oraz Gigabyte Aorus FI27Q

- MSI B25Mm bazooka

- Dyski WDC WD10EZEX-00RKKA0 oraz SSD adata su800

- Windows 10 64-bit

- obudowa SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black (mam zamontowany jeden wiatrak z przodu i jeden z tyłu), poniżej "środowisko pracy".

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/92448470_252872009446890_582664931346743296_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=OIet5cC39bQAX8P0koB&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=7c8937d2fde6ee2fd90640e796ffbe5a&oe=5EB3B4AE

- chłodzenie zwykły BOX

- sprzęt posiadam 3 lata

- cała obudowa jak i komponenty składające się na komputer przeszły gruntowne czyszczenie, pasta termo przewodząca została wymieniona, sprawdzałem 3 razy czy prawidłowo założyłem boxa, czyt. kołki itp. wszystko jest tak jak powinno być.

- zastosowana pasta: https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/92843860_607947299792334_2540159210654531584_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=qHneIBcUBUgAX9sILL0&_nc_ht=scontent-frt3-1.xx&oh=24216a0f6ea8f5655032c8ba31c7ccaf&oe=5EB4B63F

Mój problem polega na tym że procesor podczas testu OCCT osiąga temperaturę 100 stopni! Podczas grania w wymagające tytuły jak Call Of Duty Warzone oraz Mount&Blade 2 temperatura osiąga po godzinie grania 94 stopnie.

Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną? Czy czekać na nowe chłodzenie i sprawdzić rezultaty? Wiem że zwykły boks nie jest jakimś super chłodzeniem oraz że maksymalna temperatura dla tego procesora to 100 stopni, ale i tak nie powinien osiągać takich temperatur.

Edytowane przez elfzroik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma specyfikacji sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wybaczcie, przez przypadek dodałem post w trakcie pisania, teraz go edytuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak wiele tej pasty zastosowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wiele tej pasty zastosowałeś?

Po pierwszym razie gdy temperatura nie spadła, stwierdziłem że może za dużo, więc nałożyłem drugi raz mniej i delikatnie rozprowadziłem po całej powierzchni. Nie wydaje mi się żeby było za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś pewien montażu, to pewnie z pastą coś jest nie tak. Te pasty od AG nie są zbyt dobre.

 

Edit: Obroty na wentylatorze są dobre?

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalpowanie Ciebie z tym prockiem czeka.

Edytowane przez miemik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam procesor i właśnie po około 3 latach nie dawno zaczął niebezpiecznie się grzać tyle, że na bardzo dobrym chłodzeniu.

Winowajcą okazał się glut pod ihs-em który po wymianie na ciekły metal zbił temperatury o jakieś 25C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zaczął się tak grzać od kiedy? Jakbyś wymienił chłodzenie na lepsze nawet za 70 zł to różnica byłaby diametralna. Tak się składa że na boxach i7 potrtafią się tak grzać, zwłaszcza jeśłi nie masz jakiejś rewelacyjnej wentylacji w obudowie. Pasta też bez rewelacji, są tanie i dobre pasty, np Gelid GC Pro, 5g za 25 zł i masz zapas na kilkanaście aplikacji a wydajnościowo wypada podobnie do gc extreme. Ciekawym jest to że jak na GPU zaaplikowałem GC Pro a wcześniej było Thermal Grizzly uznawane za top of the top wśród past to temperatury spadły o 1C w stresie :P

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień boxowe chłodzenie na porządne i wystarczy, jeżeli to jest procek bez k czyli z zablokowanym mnożnikiem to skalpowanie będzie moim zdaniem bez sensu.

Do tego zadbaj o właściwy przepływ powietrza w obudowie.

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zaczął się tak grzać od kiedy? Jakbyś wymienił chłodzenie na lepsze nawet za 70 zł to różnica byłaby diametralna. Tak się składa że na boxach i7 potrtafią się tak grzać, zwłaszcza jeśłi nie masz jakiejś rewelacyjnej wentylacji w obudowie. Pasta też bez rewelacji, są tanie i dobre pasty, np Gelid GC Pro, 5g za 25 zł i masz zapas na kilkanaście aplikacji a wydajnościowo wypada podobnie do gc extreme. Ciekawym jest to że jak na GPU zaaplikowałem GC Pro a wcześniej było Thermal Grizzly uznawane za top of the top wśród past to temperatury spadły o 1C w stresie :P

 

Głupio przyznać, ale wcześniej nie sprawdzałem temperatur. Regularnie czyściłem komputer. Kupiłem dwa dni temu monitor Gigabyte Aorus FI27Q, chciałem sprawdzić jak zareaguje GPU na drugi monitor o takiej jakości, bo wcześniej bawiłem się an zwykłym 1920 × 1080. Okazało się że w grach ma dosyć dużą temperaturę bo 80-81 stopni. Przy okazji sprawdziłem CPU i wszystko wyszło na jaw, problem w tym że po czyszczeniu, wymianie pasty itp. temperatura na GPU spadał o 6-7 stopni.

Edytowane przez elfzroik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

7700 to w końcu glut, nawet wersja zablokowana do chłodnych nie należy. Osobiście posadziłbym na to jakiekolwiek chłodzenie, nawet Fere za około 100 złotych. Cicho i chłodno no i masz spokój. Teraz jest już mało prawdopodobne byś coś uzyskał samą zmianą pasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7700 to w końcu glut, nawet wersja zablokowana do chłodnych nie należy. Osobiście posadziłbym na to jakiekolwiek chłodzenie, nawet Fere za około 100 złotych. Cicho i chłodno no i masz spokój. Teraz jest już mało prawdopodobne byś coś uzyskał samą zmianą pasty.

To poczekam na przesyłkę i zobaczymy rezultat. Jeśli nie to pozostaje jedynie skalpel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie pozostaje jedynie skalpel, możesz też poprawić wentylację w obudowie, u mnie zabawa z wyrównaniem powietrza wtłaczanego do wydkuchiwanego dała zysk na GPU 5C. Wydajniejsze wentylatory na pwm które będą wiać szybciej i mocnej podczas obciążenia też mogą pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszła przesyłka z nowym chłodzeniem(Grandis 2 XE1436)! Od razu zamontowałem i użyłem pasty (Pactum PT-2), która przyszła razem z nim, na przyjście Gelid GC Pro czekam, pewnie przyjdzie po świętach.

Na starym boxie kiedy chciałem robić occt test, test przerywał się po 20 sekundach ponieważ ustawiłem limit temp. gdzie przy osiągnięciu 100 stopni ma przerwać.

Dziś na nowym sprzęcie 20min testu bez problemu, maksymalna temperatura w stresie na jednym rdzeniu wyniosła 77 stopni reszta rdzenie kolejno 73, 73, 74, wiem że 20min to nie jest sporo, ale i tak widać sporą poprawę!

Myślę, że samą winowajcą mogła być też użyta przeze mnie pasta, zbyt duże cząstki srebra w niej zawarte, gołym okiem widać różnicę w strukturze oby dwóch past!

Super, że obyło się bez delidu! Dziękuję wszystkim zainteresowanym za odpowiedź! I życzę każdemu zdrowych, błogosławionych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy!

Edytowane przez elfzroik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszła przesyłka z nowym chłodzeniem(Grandis 2 XE1436)! Od razu zamontowałem i użyłem pasty (Pactum PT-2), która przyszła razem z nim, na przyjście Gelid GC Pro czekam, pewnie przyjdzie po świętach.

Na starym boxie kiedy chciałem robić occt test, test przerywał się po 20 sekundach ponieważ ustawiłem limit temp. gdzie przy osiągnięciu 100 stopni ma przerwać.

Dziś na nowym sprzęcie 20min testu bez problemu, maksymalna temperatura w stresie na jednym rdzeniu wyniosła 77 stopni reszta rdzenie kolejno 73, 73, 74, wiem że 20min to nie jest sporo, ale i tak widać sporą poprawę!

Myślę, że samą winowajcą mogła być też użyta przeze mnie pasta, zbyt duże cząstki srebra w niej zawarte, gołym okiem widać różnicę w strukturze oby dwóch past!

Super, że obyło się bez delidu! Dziękuję wszystkim zainteresowanym za odpowiedź! I życzę każdemu zdrowych, błogosławionych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy!

Na Grandisie takie wysokie temperaturki :thumbdown::hmm::mad2: Jeżeli nie nawywijałeś czegoś z napięciem zasilania CPU i masz względnie dobre wentylowanie obudowy to ja bym zainwestował w skalpowanie. Podejrzewam, że 15 stopni co najmniej zbijesz.

Edytowane przez kola01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...