Skocz do zawartości
LonuxMint

Grafika | gtx | Poprawa kultury pracy.

Rekomendowane odpowiedzi

No witam :D

 

Mam sobie taką grafikę, Gigabyte gtx 670 Windforce, https://www.gigabyte.com/pl/Graphics-Card/GV-N670OC-2GD#ov

Niestety jej kultura pracy nie jest zadowalająca.Na pulpicie ma średnio 40 parę stopnia,mniej wymagające gry,proste,strzelanki to jest w porządku średni 60 parę stopnia,obroty 2-2,5k obrotów,jeszcze uszy nie bolą.Lecz są gry,gdzie jak nie zablokuję fps na stałych 60 (lol,minecraft bez shaderów) lub poważniejsze gierki,np. Minecraft na shaderach,Black Desert, Poe itp, robi się tragicznie.Temperatury oscylują między 70-82 stopni,podczas największej bitki w Poe dobijało 80 parę stopni,BDO tak samo,w MC podobnie,3k obrotów to też ból dla uszu.Najgorsze jest to że ja nie gram w wiele gier,mimo że chcę ,ale te temperatury i obroty mnie zniechęcają/kultura pracy,szkoda mi tak sprzętu katować.Dla przykładu funmark,karta momentalnie nagrzewa się do 75 i rośnie,średnio na 80 siedzi stopniach,program occt do grafiki na wypadek błędów identycznie.Karta używana,zakupiona parę lat temu,stan świetny.Na ten moment tak samo,w obudowie mam czysto,zero kurzu,sam system chłodzenia i pcb grafiki również czyściutki,jakiś czas temu nawet rozkręcałem gtx 670,dałem jakąś tańszą pastę Cooler Master czy Gembird,co miałem na stanie.Pasta wtedy przypominała kamień,oczyściłem dałem nową,termopadów nie ruszałem,wyglądały okej.Być może dałem za mało pasty,chociaż nie wiem.Kiedyś grafika ta pracowała z starszym q8400 i chłodzeniem nie box,a lepszym Arctic Freezer 13,radiator był masywny i po części odbierał ciepło z grafiki,wtedy na funmarku miałem max 77 stopnia,stara pasta,rok temu czy półtora.Da się coś z tą grafiką zrobić? Nie chcę brać i wydawać na nią pieniądze (termopady itp). Słyszałem też że seria Windforce od zawsze miała źle ustawione wentylatory,w sensie za bardzo agresywnie,chociaż mogło mi się o uszy obić,być może coś z obrotami? Albo zmniejszyć taktowanie,gdyż karta fabrycznie jest przetaktowana? Kurcze nie wiem,co sądzicie?

Niżej jest zdjęcie,mojego komputera,obieg wentylacji mam okej,z tego co widać,wiew i wywiew.

Tak wiem mistrz painta :E

post-615605-15864577415946_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zmniejszyć power limit w afterburnerze, poza tym to tak trochę "chciałbym, ale za darmo", takie rzeczy to na epic store ostatnio tylko.:E

 

Możesz zmienić jeszcze raz ta pastę, z tego co wiem (choć mogę się mylić, dawno się nie interesowałem), to na GPU dawało się trochę więcej pasty, choć i tak tak bez wymiany termowpadów to nie wiem czy jest sens :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zmniejszyć power limit w afterburnerze, poza tym to tak trochę "chciałbym, ale za darmo", takie rzeczy to na epic store ostatnio tylko.:E

 

Możesz zmienić jeszcze raz ta pastę, z tego co wiem (choć mogę się mylić, dawno się nie interesowałem), to na GPU dawało się trochę więcej pasty, choć i tak tak bez wymiany termowpadów to nie wiem czy jest sens :hmm:

 

:lol2: :lol2:

O ile power limit zmniejszyć? Znaczy termopady nie wypadały,ani nic :D ,mam nawet zdj pcb karty,stan termopadów na oko takie 6/10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki załóż i pogłośnij :E

Mówiąc poważnie, z gunwa bata nie ukręcisz, jak mawiał mój kolega jeszcze w czasach podstawówki. Masz sprzęt, który już trochę pachnie antykiem i w niektórych sytuacjach możesz mieć z nim problemy.

 

Wentylatory nie są ustawione zbyt agresywnie, bo masz wysokie temperatury. Jak jeszcze je spowolnisz, to będzie goręcej.

80 stopni to nie katorga. Użytkownicy sprzętu AMD przy 80 stopniach dopiero zazwyczaj zaczynają zabawę :E Musisz to ciepło skuteczniej odbierać. Najlepsza opcja na to to zawsze bardziej przewiewna obudowa. Dorzucić więcej wentylatorów na przód/tył i niech wieje. Zmniejszenie power limit też obniży temperatury, ale może się odbić na wydajności.

 

Inna opcja to ustawienie niskiego limitu klatek w sterowniku graficznym, na przykład 45. Taki poziom jest dość wygodny, a jak karta będzie dawała stały fps, będzie ci się lepiej grało niż ze skaczącym wyższym fps. Taki limit można podobno ustawić bezpośrednio w panelu sterowania nvidia. Ja to robię w Riva Tuner SS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki załóż i pogłośnij :E

Mówiąc poważnie, z gunwa bata nie ukręcisz, jak mawiał mój kolega jeszcze w czasach podstawówki. Masz sprzęt, który już trochę pachnie antykiem i w niektórych sytuacjach możesz mieć z nim problemy.

 

Wentylatory nie są ustawione zbyt agresywnie, bo masz wysokie temperatury. Jak jeszcze je spowolnisz, to będzie goręcej.

80 stopni to nie katorga. Użytkownicy sprzętu AMD przy 80 stopniach dopiero zazwyczaj zaczynają zabawę :E Musisz to ciepło skuteczniej odbierać. Najlepsza opcja na to to zawsze bardziej przewiewna obudowa. Dorzucić więcej wentylatorów na przód/tył i niech wieje. Zmniejszenie power limit też obniży temperatury, ale może się odbić na wydajności.

 

Inna opcja to ustawienie niskiego limitu klatek w sterowniku graficznym, na przykład 45. Taki poziom jest dość wygodny, a jak karta będzie dawała stały fps, będzie ci się lepiej grało niż ze skaczącym wyższym fps. Taki limit można podobno ustawić bezpośrednio w panelu sterowania nvidia. Ja to robię w Riva Tuner SS.

 

Ja tam zwolennik ciszy :E

No w przypadku AMD,niektórych kart to fakt,codzienność i normalna sprawa,lecz jak ja słyszę jak grafika niczym helikopter się kręci,mam wrażenie że zaraz komputer mi będzie lewitować :D

Ustawiłem sobie 60fps w Riva Tuner SS,jak ty,zobaczymy jak będzie,najwyżej zmienię na 50 czy 45.

Tak zdaję sobie sprawę że wydajność spadnie,to fakt,lecz jestem w stanie to znieść i nie jest to dla mnie problem,prawdzie mówiąc gram raczej gry starsze/online,w najnowsze raczej nie,także tutaj dla mnie najważniejsze jest zadowalająca kultura pracy,nie odczuwam braku mocy czy wydajności.To w takim razie o ile obniżyć? Aktualnie mam 100% 75/50%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak. Masz leciwą kartę która od początku jej wyprodukowania była jaka była. W stresie miała 80C i teraz po siedmiu latach dalej ma tyle. Nic się nie zmieniło, mogło być gorzej. Ustaw 60fps, a jak chcesz mieć ciszej tnij detale albo zmień kartę na nowszy model.

Edytowane przez qrek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często tne detale,tylko czasem przykładowo, BDO nawet ustawienia najniższe 720p to i tak karta potrafi się nagrzać do tych 80 stopnia.Troszkę dziwnie bo niby gtx 670 to była jako tako chłodna karta i energooszczędna na tle gtx 680 czy 690,to nie wiem,przynajmniej taką opinie miała.

Spróbowałem obniżyć Power Limit na ten moment 80%,posprawdzam sobie,wydajności jako tako mi nie brakuje,ważne by kultura pracy była jako tako,no..satysfakcjonująca.

A jakoś nie widzi mi się kasy wydawać w grafikę na ten moment,zwłaszcza że kupiłem ją jakieś 2 lata temu,a mam też inne wydatki niż grafika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś?

 

Dodam od siebie,że zmiana power limit na 50% dała zysk.Przykładowo Ets2 na high/ultra 1080p,temperatury trzymały się na 75/77 stopnia,potem zmiana na 50%,spowodowała max 71 stopnia,odpala się power limit,zużycie max 75%,jest odczucie kultury pracy,a wydajnościowo nic się nie zmieniło,no bo gra ta nie ciągnie aż tak mocy gpu.W grach mniej wymagających problemu z wydajnością nie będzie,jedynie nowsze gry,czy to Wiesiek 3 czy inne to na pewno odczuje,ale nie martwię się o to.

Gdybym zmniejszył lekko taktowanie grafiki? Bo ona jest fabrycznie podkręcona przez producenta,może o 50/100MHz? Co sądzicie,da to coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw limit klatek to jedyne co można zrobić po obniżeniu power limitu aby karta była cichsza.

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw limit klatek to jedyne co można zrobić po obniżeniu power limitu aby karta była cichsza.

No tak,mam monitor 60Hz i ustawiam 60 w każdej grze o ile tyle wygeneruje fps oczywiście.Czyli obniżenie taktowania nic nie da? A też na przodzie mam dwa dyski hdd przy wentylatorze przednim i na pewno troszkę cieplejsze ciepło do obudowy idzie,no ale cóż,inaczej nie zamontuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzez ograniczenie poboru prądu to właśnie już pośrednio obniżyłeś taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Być może dałem za mało pasty

prawdopodobne, zalej tak żeby rozeszło się na cały rdzeń, używaj dobrej pasty, nie żadne sylikonowe

stan termopadów na oko takie 6/10

do wymiany

obieg wentylacji mam okej

ten z tyłu wciąga powietrze? powinien wyciągać

Gigabyte gtx 670 Windforce

chłodzenie dokręcane odpowiednio? śruby delikatnie na krzyż dopiero potem mocno dociągnąć, możliwe że sprężyny dociskające się zużyły, w starym HD6970 musiałem dorobić plastikowe podkładki bo chłodzenie nie przylegało dobrze do rdzenia

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu wentylator wyrzucający ciepłe powietrze ( Cooler Master).

No taką pastę miałem na stanie,to użyłem,przy 550ti kiedyś użyłem jakiegoś Gembirda to o symboliczne 2 stopnie spadły temperatury :E

Co do przykręcenia chłodzenia,to były raptem 4 śruby(się zdziwiłem że nie więcej) i na krzyż przykręcałem.Co do termpadów to niby bym mógł kupić lecz tutaj muszę już rzucić troszkę grosza,wiadomka.

Ale ograniczenie power limitu dało zysk,przykładowo od niedawna,czyli od tego czasu mogę sobie komfortowo pograć w Dote 2 na ultra,wszystko max,w stabilnych 60fps,temperatury 60-70 stopnia,gdzie kiedyś to średnio 75-80 parę,jest różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pasta była markowa to w porządku, nie doczytałem ;) Tak czy siak ta karta powinna mieć jakieś ~70 stopni w stresie przy rozsądnym hałasie. Termopady rdzenia Ci nie chłodzą więc można to na razie odpuścić(ale to kosztuje kilka złotych...), memki tak łatwo się nie zagotują. Rozebrałbym na twoim miejscu kartę i sprawdził jak ułożyła się pasta, kiedyś byłem zwolennikiem "jak najmniej" ale to nie zawsze działa i nie z każdą pastą, okazało się że jednego razu ~25% rdzenia było bez pasty

Edytowane przez TrueFaith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że też ludzie chce wam się babrać z kartą wartą 250zł. Ja rozumiem że hobby takie może być. Pytanie czy czas poświęcony na zajmowanie się tym jest warty zysku jaki się osiągnie. Sprzedać to kupić gtx 970 lub 1060.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mi się chce :D

Spróbuję rozkręcić te kartę znowu,popatrzę jak się pasta rozłożyła i nałożę na nowo.Przy okazji będę miał możliwość jedną rzecz w obudowie poprawić,a karta mi przeszkadza,więc okazjonalnie,spróbuje na dniach,myślę.Dam znać co i jak,chyba że się rozmyślę to nie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...